Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451964/bmid_mlcici-fontany-kxG-451964.jpg 4 1337 355

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

Martooni
11.12.2023 4 z 5

Od Ruty Sepetysové jsem již četla V šedých tónech, Sůl moře a Musím tě zradit. Všechny tyto knihy mají v sobě cítit obrovské utrpení a bezmoc.

Kniha Mlčící fontány je takový lehčí odvar toho, co autorka umí. To, že je napsaná pro mladé čtenáře jsem nevěděla, možná by bylo dobré to u žánru uvést. Vysvětlilo by se tím např. setkání Daniela a Any po 18 letech, které bylo velmi naivně popsáno. "Ana se vůbec nezměnila, její tmavé vlasy.." Všichni stárneme a 18 let je na nás bohužel sakra už znát..

Jsem vděčná za téma období Francovi vlády. Španělsko pro nás bylo už hodně západní a proto jsme se o něm ve školách neučili. Nemohla jsem uvěřit, kolik dětí bylo rodinám odebráno. Ale nepřekvapilo mě to, každý režim si nese své rány a jizvy.

Hana62
03.12.2023 5 z 5

Zase o něco málo chytřejší. Vůbec mi nevadilo, že kniha je psaná pro mládež. Ti z nás, co vyrostli v totalitním režimu, si lecos připomeneme, a mladší přijatelnou formou získají informace. Důležité pro paměť národa.

Adusa68
01.12.2023 5 z 5

Opět skvělá kniha od R. Sepetys. Vše podstatné už asi bylo řečeno v jiných 5* komentářích, se kterými souhlasím. Mám ráda, že autorka pracuje s historickými evropskými tématy 20. století. Oceňuji její rešerši a bádání před samotným napsáním knihy, protože to musí být nesmírně náročné, ale vlastně taky krásné, protože se člověk neuvěřitelně obohatí o nové znalosti. Těším se na další autorčinu knihu.

Hema
19.11.2023 3 z 5

Během čtení jsem si kladla otázku, proč jsou ty šílené a komplexní události podávány takovou zjednodušenou až naivní formou. Ten román jsem kvůli to mu ohvězdičkovala menším počtem hvězd, než si zaslouží. On je totiž pro náctileté. To jsem ale netušila, a tak jsem nad tou formou ohrnovala nos. Teď bych klidně hvězdičku přidala. I mladí chtějí číst o hrůzách, které se v minulosti děly - ale stravitelnější formou.

Zuzanak4
05.11.2023 5 z 5

Čekala jsem romanci, dostala jsem poměrně drsný příběh o poměrech v Španělsku za časů minulých. Kniha je dobře přeložená, čte se dobře. Příběh je silný, jen tak na něj nezapomenete.

Holly.W
30.10.2023 4 z 5

Další výborná kniha od Sepetysové. Opět jsem se dozvěděla o kusu historie, konkrétně o tom co se dělo ve Španělsku po tolik moc let. Netušila jsem o tom. Zase něco o čem se ve škole neučí, ale mělo by. Velké obohacení pro mě.
Kniha je velice poutavá a čte se v podstatě sama, tentokrát je okořeněná i příběhem lásky. Opravdu krásná kniha.

romca3001
28.10.2023 4 z 5

Tohle je má první kniha od této autorky. Musím říct, že začátek knihy pro mě byl docela zdlouhavý. Měla jsem problém se vžít do příběhu a trošku jsem se nutila ke čtení. Pak se děj hezky rozjel a kniha už se mi četla pěkně. Vůbec jsem netušila, jak na tom Španělsko nad vládou Franca bylo a dost mě to překvapilo. Kniha má velmi zajímavé zpracování. Trošku mě zklamal závěr. Přišlo mi, že autorka najednou zjistila, že se má děj ukončit a vše bylo rychlé a konec v podstatě otevřený. Celkově dávám 4 hvězdy :)..

Amazonka72
27.10.2023 4 z 5

Po Noci tisíce hvězd opět kniha z nedávné minulosti, ze které až mrazí... Tentokrát evropský příběh ze Španělska pod diktaturou generála Franca.
Během čtení jsem stále přěmýšlela, zda bylo jednodušší žít v totalitním režimu ve východní Evropě, nebo v diktatuře na jihu. Těžko říci, myslím si, že mnohdy si ani neuvědomujeme, kolik evropských národů si muselo svoji demokracii tvrdě vydobít přes desítky let strádání a nesvobody.
Téma "ztracených a ukradených dětí" je velmi působivé, děsivé je i číslo, kolik dětí bylo násilně odebráno svým rodinám - 300 000 dětí, to je opravdu obrovské číslo. A ještě hrůznější je fakt, že je rodiče v mnoha případech považovali za mrtvé.
Kniha je velmi působivá, rozhodně doporučuji k přečtení.

JJJ007
20.10.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která je doplněna zprávami a výpověďmi svědků. Román se příjemně čte. Škoda, že byl tak krátký.
Doporučuji všem, protože je hodně věcí z historie, které nevíme, pomíjíme.

verculka
03.10.2023 5 z 5

Opět krásná a čtivá kniha od autorky o historii, o které jsem neměla vůbec ponětí. Těch 500 stran se přečte strašně rychle. Otevřený konec dává prostor na domýšlení a představy.

martisko3
30.09.2023 5 z 5

Oblíbená autorka opět nezklamala, čtivý příběh mi nabídl další informace o historii, které jsem dosud neznala.

ctuvnoci
28.09.2023 5 z 5

Trochu mě zklamal konec, přesto dávám 5 hvězdiček. Téma španělské občanské války mi bylo neznámé, překvapilo mě, stejně jako machinace s dětmi. Příběh i jeho pozadí byly pěkně popsány. Rozhodně mě to nalákalo na další knihy této autorky.

Ainyska
16.09.2023 4 z 5

Tohle bylo mé první setkání s Rutou Sepetys a nečekala jsem, že knihu dám v podstatě na jeden zátah. Příběh je skvělý i když v mnoha ohledech smutný až tragický. Kniha je velmi čtivě napsána, ale bohužel musím strhnout jednu hvězdu za nedotažený konec. Jak to sakra dopadlo s těmi dvojčaty? Řekli jim pravdu?

Další knihy autorky se posunuly v mém pořadníku trošku výše, než byly původně. Rozhodně doporučuji!

Doomiiniikaa
14.09.2023 4 z 5

Autorčino psaní je čitelné a děj odbíhá velmi rychle, za což mohou i krátké kapitoly prokládané dobovými listy. Autorka umí nastínit problémy tehdejší doby a proplést příběhy, tak že je to krásně čtivé a i se dozvíte historické zajímavosti. Určitě doporučuji a chystám se na další knihy.

Iki1
01.09.2023 4 z 5

Několik dějových linií, které se vzájemně potkávají a proplétají, vyprávěných jednoduchým jazykem bez šroubovaných souvětí, výborná charakteristika hlavních postav, které se v průběhu děje dále vyvíjejí, krátké kapitolky, to všechno v této knize hraje ve prospěch čtenáře. Navíc jasně odlišení klaďáci a záporáci, občas si autorka se čtenářem malinko zahraje a z odhadované záporné postavy je kladná a naopak. Jedná se o historický román, takže tu najdeme odhalené období frankistického Španělska. Autorka získala z archivů i rozhovorů s místními úžasný náhled na tuto dobu, a tak ji skvěle popsala. Ovšem je třeba dodat, že alternativou (v knize nazývanou republikáni) byla internacionální soldateska mohutně podporovaná Sovětským svazem. Podle současných zpráv z Ukrajiny by zřejmě byla situace těch nejzranitelnějších (tedy dětí) ještě horší. Knihu jsem přečetl s velkým zájmem, hodně mě přitáhla, jen mě zklamal trochu odbytý konec.

klara1550
24.08.2023 4 z 5

Pěkně napsaný příběh, jen jsem měla ke konci pocit, že si autorka kolem 400. strany vzpomněla, že musí do 500 stran skončit, a tak to nějak najednou rychle utnula. Konec mi přijde v knize zbytečně šroubovaný.

Kanimůra2
23.08.2023 4 z 5

Občanskou válku jsme ve škole dlouze probírali. Protože dobří soudruzi vyrazili Śpanělům na pomoc.. Ale že byl Franco tak dlouho u moci, to už mi v hlavě nezůstalo. Moc zajímavé čtení. A zase moc smutné

Neluš
22.08.2023 5 z 5

Druhá přečtená kniha od autorky a opět nezklamala.
S historií Španělska jsem se do teď nesetkala. Dost mě překvapilo, co tento stát musel prožít, i dlouho po druhé světové válce.
Styl podání příběhu mě nutil číst bez přestávky.
Mám ráda krátké kapitoly.
Další věc, která mě mile překvapila - výzkum na tuto knihu trval 8 let !

Kasty
17.08.2023 5 z 5

Krásný příbeh, díky kterému jsem se dozvěděla něco o historii Španělska.

klarka009
15.08.2023 3 z 5

Od této knihy jsem očekávala hodně díky tomu, jak je všude vychvalovaná, ale bohužel jsem trošku zklamaná :-/ Těšila jsem se, že se dozvím o občanské válce a poválečné době ve Španělsku více. Bohužel se mě příběh nedotkl a nezanechal ve mě takovou stopu jakou jsem pocítila u jiných historických románů, které jsem četla. Za mě to chtělo víc emocí, jít víc do hloubky..
Ale abych jen nekritizovala.. Našlo se tam i několik krásných myšlenek. A navíc se to četlo velmi dobře. Hlavně díky krátkým kapitolám, ve kterých se střídá více postav a každý z nich vypráví část příběhu. Nejvíce mě dostal příběh Fugy a to jak byl statečný a měl dobré srdce i přesto co zažil.
Romantická linka mezi Danielem a Anou také nebyla špatná, jen Aně jsem tu lásku moc nevěřila ale Daniel byl sympaťák, kapitoly s ním mě bavily :) na konci je časový skok skoro o dvacet let a úplný závěr mi přišel takový moc rychlý a v některých částech neuzavřený.
I když jsem si z toho na zadek nesedla, mám v plánu i ostatní autorčiny knihy :)