Mlčící fontány

Mlčící fontány https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451964/bmid_mlcici-fontany-kxG-451964.jpg 4 1329 353

Madrid, píše se rok 1957. Španělsko za diktatury generála Franca skrývá temné tajemství. Do země proudí turisté a zahraniční obchodníci lákáni na slunce a víno. Mezi mini je i osmnáctiletý Daniel Matheson, syn ropného magnáta, který přijede do Madridu se svými rodiči a doufá, že bude moci prostřednictvím čočky fotoaparátu poznat zemi, kde se narodila jeho matka. Fotografování - a osud - mu přivedou do cesty Anu. Překážky, jimž musí její rodina čelit, odhalují přetrvávající hrozby španělské občanské války i mrazivé rozhraní mezi štěstím a strachem. Danielovy fotky vyvolávají nepříjemné otázky. Je zahnaný do kouta složitými rozhodnutími, protože chce chránit ty, které miluje. V příběhu, kde se potkávají životy a láska s osudy, se ukáže neuvěřitelně temná stránka tohoto jinak slunného španělského města.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , CooBoo

The Fountains of Silence , 2019

ibs
ibs
29.06.2021 5 z 5

Ako vsetky jej knihy - vynikajuce!

Katka569
Katka569
28.06.2021 5 z 5

Další úžasná kniha od autorky. Především oceňuji zpracování neobvyklého tématu na základě historických událostí. Všem moc doporučuji.

cmelda26
cmelda26
23.06.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale závěrečná část mě zklamala.

jasmina.kralova
jasmina.kralova
18.06.2021 5 z 5

Od autorky jsem přečetla knihu v anglickém originále The Fountains of Silence a musím říct, že smekám. Naprosto jsem si zamilovala celý příběh. Španělsko, které prosakuje ze stránek knihy a vy cítíte, že se opravdu nacházíte v ulicích Madridu, koukáte na býčí zápasy, pijete Rioju a k tomu přikusujete jamon. Ale nenuceně, nečtete sáhodlouhé popisy míst a měst, ale s lehkostí motýlích křídel letíte příběhem a moc si přejete, aby kniha dopadla dobře. Aby Daniel a Ana byli šťastní, aby se jim splnila všechna jejich tajná příní, aby...
Ach, jsem úplně na měkko, jen o knize a příběhu znovu píšu a přemýšlím. Miluju styl psaní paní Sepetys a považuji tuto knihu za její nejlepší právě svou autentičností. Je to za mě rozhodně top kniha roku!

ještěrka38
ještěrka38
16.06.2021 5 z 5

Paní autorka píše úžasné příběhy s historickým podtextem. Vůbec jsem nevěděla nic o Španělsku v období vlády Franca.. A ty adopce.. Hrozné.. Nicméně kniha je čtivá a nejen tato její kniha, ale všechny.

cornetka
cornetka
13.06.2021 5 z 5

Za mě skvěle napsané - romantická dějová linka zanesena do doby diktátorské vlády generála Franca, kde se zároveň dozvídáme o životě místních obyvatel, o obchodu s miminkami apod. Doporučuji.

momo01
momo01
06.06.2021 4 z 5

Když se to vezme do důsledku, jsou Mlčící fontány dobře propracovaný Young Adult román se silnou romantickou linkou. Nechybí v něm tedy láska a zlomené srdce (té romantiky teda bylo až až), zároveň ale odhaluje temné historické období a ukazuje na tyranii represivního režimu. Popravdě mě historické pozadí a vedlejší postavy zaujaly o něco víc než ty hlavní. Zároveň se jednalo o moje první čtení o Španělsku z období vlády generála Franca a Ruta Sepetys mě opět přivedla k touze dozvědět se ještě něco víc o části dějin, kterou jsem moc neznala. Kéž by bylo houšť takových knih, které ukazují na méně známé střípky z minulosti, nebo příběhy z jiného období, než druhé světové války. (Samozřejmě válku neberu na lehkou váhu, ale knih s tímto tématem - zejména z posledních let je na mě už moc).

Petrush
Petrush
05.06.2021 3 z 5

Žádná romantická oddychovka (kdyby si to náhodou někdo myslel, jako jsem si to myslela já). Román z jednoho temného období v dějinách Španělska. Popisy mě nevtáhly, útržky z článků, archívů a rozhovorů tomu kupodivu moc nepomohly. Postavy těžko uvěřitelné. Osudy některých postav dál nezmíněné. Konec zničehonic.
Je to historický román (jak autorka sama píše hned na začátku doslovu). Ale přitom nepřekypuje historickými fakty, spíš se snaží přiblížit atmosféru doby. Nemůžu se zbavit dojmu, že kniha měla daleko větší potenciál.
Trochu mě překvapuje, že téma ukradených dětí, kolem kterého se celá kniha točí, není v anotaci knihy vůbec zmíněné.

Katka2382
Katka2382
02.06.2021 5 z 5

Další krásná a čtivá knihy od paní autorky.
Jen škoda,že o Puri jsme se toho nedozvěděli trochu víc.
Popravdě ten rychlý konec mě docela zaskočil.

Ivka14
Ivka14
23.05.2021 5 z 5

Daniel je syn ropného magnáta a ocitl se ve španělském hotelu, kde ho obsluhuje krásná pokojská Ana. Daniel miluje fotografování a při návštěvě Madridu zjistí, že Španělsko má dvě tváře. První tvář je určena pro turisty a druhá tvář je drsné Španělsko pod vládou diktátora Franca.
Ze začátku jsem měla problém s tím, jak často autorka měnila pohledy, ale jak jsem si na způsob psaní zvykla nemohla jsem se od příběhu odtrhnout.
Příběh byl krásný a určitě stojí za přečtení. Nenechte se odradit tloušťkou knihy, příběh odsýpá až moc rychle.

Chytuš
Chytuš
23.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Při čtení podobných knížek začínám uvažovat o tom, že bych detailněji prozkoumala seznam všech těch mnoha pohlaví, jestli tam není škatulka i na mě - cítí se jako žena, vypadá jako žena, ale knihy pro ženy obvykle nezaujmou... No vážně - já se tak moc těšila na historický román z Francova Španělska, na hmatatelné vylíčení doby... A dostalo se mi hlavně milostného příběhu plného klišé - on - mladý a krásný Američan z bohaté rodiny; ona - mladá a krásná Španělka z chudých poměrů... Potkají se, zamilují se, malé překážky, obrovská překážka a nakonec - tak jak to obvykle končívá (omluva za zjevný spoiler)....
Mnohem víc mě zajímaly vedlejší postavy - Julie, Puri, Rafa... Z jejich osudů na mě Španělsko té doby dýchalo, úplně jsem cítila čůrky potu, stékající po zádech (buď horkem, případně napětím či dojetím)...
Další autorčiny knihy Sůl moře a V šedých tónech tak stále zůstávají s přehledem nepokořené, i když historický potenciál byl i tady velmi silný - jen trestuhodně nevyužitý...

bárbra13
bárbra13
23.05.2021 5 z 5

Tato kniha je mojí první zkušeností s Rutou Sepetys (určitě ne poslední). Ze začátku jsem si musela na její styl psaní zvyknout, ale pak mě příběh chytil a nepustil. Úžasný historický román, který je doplněn o úryvky z reálných novin/konferencí té doby.
Nejvíce jsem si zamilovala postavu Bena Stahla. Tenhle životem otřelý muž má své kouzlo!
Téma občanské války ve Španělsku a následný Francův režim mě velmi zaujalo a chystám se o něm přečíst více. Škoda že toto téma nemá více prostoru ve školních osnovách.

Niš-knihovna
Niš-knihovna
22.05.2021 5 z 5

Je literatura a Literatura!
Silný příběh, nádherný román, čtenářský zážitek.

Ivana11
Ivana11
20.05.2021 5 z 5

Moc dobrá kniha, pro mě zase nové informace o novodobé historii Španělska. R. S. je výborná vypravěčka, škoda, že mám dočteno.

harena
harena
14.05.2021 5 z 5

Krásné, dojemné a čtivé. Dlouho očekávaný román Rury Sepetys nezklamal. Půvabný romantický příběh o lásce Daniela a krásné Any, je balzámem na duši, ale kromě lásky vidíme i spoustu bezpráví, lehce se vcítíme do atmosféry té doby a také se dozvíme něco z historie.
Příběh se odehrává ve Španělsku za doby vlády diktátora Franka a hned po přečtení prvních stránek mě donutil, abych si vyhledala další a další informace o tomto historickém období, o Frankovi a o životě ve Španělsku. Smekám klobouk před autorkou, která na konci knihy, na sedmi stránkách uvádí zdroje, z kterých čerpala, aby vytvořila co nejvěrnější atmosféru té doby. Kniha má více než 500 stránek, ale hned zpočátku jsem se ponořila do děje a pak jen se smutkem sledovala, jak se blížím ke konci.

vysokaa
vysokaa
13.05.2021 5 z 5

Myslela jsem, že mě po předešlých knihách autorka nepřekvapí. Mýlila jsem se, překvapila. Knihu jsem přečetla během dvou dnů a prakticky jsem ji nepustila z ruky. Věděla jsem, že to ve Španělsku nebylo úplně růžové, ale kniha mi ukázala úplně nový úhel pohledu.

Doubravka1975
Doubravka1975
11.05.2021 5 z 5

Úžasný historický román.
Příběh se odehrává ve Španělsku, v Madridu roku 1957, za vlády diktátorského generála Francisca Franca, napsaný podle skutečných událostí a to mě vždycky víc semele.
Kniha i když má přes 500 stran se čte úplně sama, je proložená aktuálními články z novin a časopisů, na konci dlouhé poděkování autorky, rešerše a použita literatura.
Všechny postavy úžasné, ale tentokrát mi jedna postava ( vedlejší) doslova zlomila srdce.
Zrovna když si housenka myslela, že život končí, stal se z ní motýl.....
Doporučuji!!!

DvěTéčka
DvěTéčka
09.05.2021 5 z 5

Narozdíl od předchozí knihy co sem četla tahle se mi líbila a na konci i slzička ukapla.

Richisa
Richisa
07.05.2021 4 z 5

Autorku mám ráda, četla jsem od ní zatím všechny knihy. Tato je podle mě nejlepší. Stále se jedná o young adult, ale téma je mnohem propracovanější než u předešlých knih. Postavy jsou taky více uvěřitelné a živé... Na další knihy autorky jsem zvědavá... Super je i historická stránka knihy. Dověděla jsem se spoustu informací o poválečném Španělsku.

Tyn_a
Tyn_a
02.05.2021 4 z 5

Prijemne, oddychove cteni. I pres to, ze ma kniha kolem 500-ti stran, cetla se tak svizne a rychle, ze jsem ji mela za den doctenou.

Velike plus bylo to, ze jsem se dozvedela neco vic o historii Spanelska, pomerech, problemech, celkove zemi a lidech.

Laska mezi Danielem a Anou byla krasne popsana. Bylo to mile, formalni, ale zaroven citove silne. Cekali na sebe, dokud se doopravdy nedockali...

Knihu doporucuji, autorka pise poutave a z kazde, z jejich knih, si vzdy neco "vezmu". :))