Mladý muž & bílá velryba

Mladý muž & bílá velryba https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15936/bmid_mlady-muz-a-bila-velryba-DqR-15936.jpg 4 399 50

V devětadvaceti horkých červnových dnech se odehraje drama čtyř osob, dvou půvabných chemiček z Prahy, rezignovaného Viktora Pance, který urputně hájí svůj vnitřní klid, poněvadž věří, že jeho život už skončil - a mladého vášnivého Břéti, jehož naopak týrá pocit, že "málo žije" ... a který se proto vydává ze své každodennosti na "velký lov bílé velryby".... celý text

lonedog
14.10.2019 5 z 5

(SPOILER) Moje nejoblíbenější Páralova kniha. Na rozdíl od popisování partnerského stereotypu se věnuje životní motivaci lidí v různé fázi života a sleduje její proměny v důsledku vzájemných interakcí. Edita, která city obětovala kariéře, se rozhodne zahodit celou kariéru, kvůli Břeťovi. Toho ale její předchozí zarputilá cesta za kariérou stojí život. Vika Břeťova smrt do života naopak vrátí. Větší prostor než dějová linka dostal popis myšlenkových pochodů hlavních postav. Ačkoliv byla kniha zdařile zfilmována, je podle mého názoru nezfilmovatelná. Ve filmu totiž chybí právě myšlenkové pochody postav.

faba
13.09.2019 5 z 5

Četl jsem to kdysi, když jsem byl v učení. Bylo to pro mě jako zjevení... Styl psaní, dialogy, vztahy... Co jsem to vlastně do té doby četl? :-)
A potom vznikl film! Ten můžu vidět kdykoli. Dobrá látka, skvělý film.

MS47
05.12.2018 2 z 5

Zajímavá četba

RichardvonT.
11.11.2018

Příjemné čtení. Doslova ze života. Kulisy se možná změnily, chemičky zprivatizovaly, lidské vlastnosti stejné zůstanou.

SSTknihy
07.11.2018 4 z 5

Životní drama čtyř lidí z jedné severočeské chemičky. Byť se autor kdysi vyjádřil, že tento román „o smyslu života, který lze nalézt v práci“ napsal ze strachu, aby nebyl zakázán, podle mne patří mezi to nejlepší, co Páral vytvořil. Typický rozpor mezi dvěma životními koncepcemi se tu odráží v postavě vyhořelého Viktora, který si zatvrzele hájí svůj klid, a na druhé straně v postavě mladého a ambiciózního Břéti, jehož touha po životě a snaha něco dokázat a něco znamenat stojí zatím na startovní čáře. Mezi nimi pak krásná, ale kariéry chtivá chemička Edita, kdysi patřící Viktorovi, nyní podléhající kouzlu zářivého mládí v podobě Břéti. Hon na bílou velrybu – životní cíl a smysl – může začít.

Eicherik
25.08.2018 5 z 5

Malý chemický epos, jak stojí v úvodu. Já doplním, román o lásce, o lidech, o vztazích, o chemičce a o bílé velrybě. Dle mého je toto nejlepší počin Vladimíra Párala. Stejně kladně hodnotím i zfilmovanou podobu. Knihu si dávám do doporučených.

Leanne
23.07.2018 5 z 5

Pro Páralovu tvorbu nejsem patrně ta správná cílová skupina, ale tahle kniha je výjimka, která potvrzuje pravidlo. Nikdy bych neřekla, že se dá vykreslit prostředí chemičky a chemických procesů tak poeticky. Za mě krásná kniha, ke které se čas od času vracím. A film byl taky moc povedený.

stanza
01.07.2018 4 z 5

Dramatický příběh s autobiografickými rysy, čtyř lidí z prostředí chemické továrny o složitých vztazích s ironii i humorem typicky Páralovým. )))
Filmové zpracování se skvělým Eduardem Cupákem se mě také líbilo.

Dresia
24.12.2017 5 z 5

Páral, to byly knihy mého mládí.

bethulda
29.07.2017 3 z 5

Dokonale vykreslené charaktery postav, bohužel už ne tak povedený děj. Přečteno na dovolené, kde se přečte vše, ale znovu to už číst nepotřebuji.

Terezita
19.04.2017 5 z 5

Super klasika, která je velice čtivá, moje čtenářské srdce zasáhla a určitě to není moje poslední přečtená Páralova kniha.

lin24
16.01.2017 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha od Párala, co jsem zatím četla. Chystám se podívat i na film, ale mám obavu, abych nebyla zklamaná...

haki34
11.11.2016 4 z 5

typická Páralovka....škoda smutného konce...ale ty někdy holt být musí....

Pajina68
14.07.2016 5 z 5

Nejprve jsem četla knihu a pak viděla film. Kniha ale byla podstatně lepší, i když film také nebyl špatný.

led.zep
25.01.2016 5 z 5

V rámci páně Páralovy tvorby možná trochu podceňovaná kniha. Jenže já ji mám moc rád: ono totiž napsat příběh o veskrze kladném - a navíc socialistickém! - hrdinovi, který přesto nevypadá jako pitomec - klobouk dolů!

von Bahnhof
07.11.2015 4 z 5

Každý normální muž někdy loví svoji bílou velrybu, ale žádný ji nikdy neuloví, protože cílem je lov, nikoliv Moby Dick! Proto Břeťa i Viktor nemohli dopadnout jinak :-)

Koňadra
01.11.2015 4 z 5

Hmmmmm pán Páral mi urobil radosť dvoma knižkami, čo napísal. Toto je jedna z nich. Ľahkosť, akou vie načrtnúť povahy svojich postáv, nehoráznosť, s akou ich nechá konať. Nie, nebudem v tom hľadať nejaké hlbočiny, dobre sa to čítalo, príjemne sa pri tom dalo oddýchnuť. Fajn kniha. FAJN je najpresnejšie slovo.

RA-dushe
04.09.2015 5 z 5

Další skvělá kniha od Vladimíra. Někdo v nich nevidí hloubku, já ano:) čtivá a vtipná - až na konec, který mě překvapil, protože většina knih končí veseleji. Určitě doporučuji.

Edit169
25.08.2015 4 z 5

Líbila se mi kniha i filmové zpracování. Pro mě prázdninové čtení :-)

Felsenberg
23.11.2014 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Jsem životní romantik a vykouzlit romantiku v chemických provozech dokáže jen kouzelník pan Páral. Nádherně popsané prostředí ústecké chemičky a kouzelná nabídka koupání v ústecké přírodě. Člověk cítí to, že to není jen smyšlený příběh, ale že v tom prostředí pan Páral žil. Všechny čtyři obdivuhodné postavy, ve ktercýh se hodně lidí aspoň částečně pozná. Doporučuji jak knihu, tak film pana Jireše s krásnou hudbou. Ale chápu, že kdo si nepřičuchl k chemikáliím, k moudrosti a klidu, romantice, lásce nebo přírodě, pro toho to mít kouzlo nebude.