Mladé lásky

Mladé lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106654/bmid_mlade-lasky-106654.jpg 4 1 1

Jinošská léta a mládí Josefa Václava Sládka, jeho studia, básnické počátky, první láska, pobyt v Americe a návrat.

KnihovniceVěra
01.09.2023 4 z 5

Podle obálky jsem předpokládala, že to bude stupidní milostný románek, tak jsem to měla dlouho odloženo v knihovně.
Potěšilo mě vyprávění o dětství a mládí Josefa Václava Sládka založené na jeho skutečném životě, užitečné pro poznání tohoto básníka. Nadaný Josef odchází z rodného Zbiroha asi ve 12 letech na studia do Prahy, popisuje se velmi přísný řád na piaristické koleji a jeho vlastenecké nadšení ve spolku Ruch, básnické začátky a těžké rozhodnutí, jaké povolání zvolit, aby uživil budoucí manželku. Vlivem pobytu v Americe původně rozpolcený básník nasbírá spoustu zkušeností, získává sebevědomí a po návratu přijímá místo učitele, přičemž chce dál působit ve vlasteneckých časopisech a tvořit básně. Nakonec i jeho nesmiřitelný otec toto synovo rozhodnutí přijímá jako důkaz synovy dospělosti.
Kniha je určena pro mladé, z čehož vyplývá poměrně naivní styl psaní, ale dobře vystihuje citlivou básníkovu povahu a jeho pohnutky. Samozřejmě je to dobově střižené třídním bojem, v únosné míře básník projevuje kromě lásky k češství i soucit s chudými.