Míťa sám na světě

Pohádka dánského spisovatele o chlapci, jenž se jednoho dne probudil a zjistil, že je doma a v celém městě sám. Plnými doušky pak užívá volnosti, která se mu nabízí, ale během doby pozná tíhu osamělosti. Tím šťastnější je,když procitne a pozná, že vše byl jen sen.

V tiráži uveden rok vydání 1964.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289475/mita-sam-na-svete-ZHt-289475.jpg 4.614

Palle alene i verden (1951)

Literatura světová, Pro děti a mládež
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

magnolia
01.02.2017

Četla jsem v tom správném věku, půjčenou ze školní knihovny... dodnes si vybavím ten pocit při čtení a jaké by to bylo... (s obrázky A.Borna).

Salonka
06.03.2016

Predstavte si, že ste malé dieťa, Paľko. Aké by bolo v jedno ráno sa zobudiť a zistiť, že ste sami – doma, na ulici, v celom meste, na celom svete? ... Dobré, však? Či?

Paľkovou prvou reakciou je úľava a vedomie bezstarostného života – žiadne zákazy, príkazy, nemusí poslúchať, môže si robiť čo chce, zájsť kam chce, vziať si čo chce, chlapčensky vyskúšať všetky dopravné prostriedky,... Postupne však prichádza na to, že mu je samému otupno – chýbajú mu ľudia, ktorí levím podielom tvoria jeho svet. No a otecka a mamičku mu nevynahradia žiadne hračky sveta. Našťastie sa Paľko včas prebúdza (bol to iba sen) a zistí, že otecko aj mamička sú doma, ulica je plná jeho kamarátov a mesto pulzuje životom svojich obyvateľov.

Držím v ruke tenučkú (a áno, trochu zababranú) knižku z pera dánskeho autora a spomínam na svoje detské dojmy z Paľkovho príbehu. Pamätám si, že som s ním prežívala jeho dobrodružstvá a tiež viem, že sa mi páčila (vkusná a nie desivá) predstava dočasnej samoty. Túto som Paľkovi chvíľami závidela a keď bola príležitosť, tak som si ju už odmalička rada vychutnávala (a rada vychutnávam dodnes). :-) Samotu, ktorá však, rovnako ako u Paľka, nikdy neprerástla v mučivú osamelosť (čo beriem ako šťastie), nakoľko dieťa žije s existenciou svojich rodičov a ľudí vonku ako so spoľahlivým a nemenným faktom. Je preto hrozné, ak definitívne príde o ľudí, ktorí vypĺňajú jeho detský svet. Túto stratu nikto nenahradí a nedá sa vymazať. (Nuž a osamelosť, ktorú môže človek prežívať, aj keď je v spoločnosti... to je zas iná kapitola.)

Knižku pre detičky odporúčam práve pre ten jemný pocit samoty zmiernený Paľkovými dobrodružstvami a šťastný koniec, kedy je svet opäť taký, aký má byť – plný ľudí. Zdôrazňujem, ľudí. Nekazme to tým deťom, kým sa dá.

Argony
03.12.2015

Tedy dostala mě změna jména chlapce. Proč zrovna Míťa? V novém vydání už je to Pavlík, který se podobá originálu i překladu do němčiny (NJ - Paul a v originále Palle). Holt když už překlad ze západu, tak alespoň poruštit hlavního hrdinu.

Matematicka
20.08.2015

Jaké to je být ÚPLNĚ sám na světě? Krásná kniha pro úplně nejmenší čtenáře, která je může vést i k zamyšlení... Co všechno bych mohl mít, kdyby nikde nebylo ani živáčka? A co všechno by mi chybělo? Velká písmena, věty jednoduché, ale ne triviální. Pro malé čtenáře určitě doporučuji!

pohádky dánská literatura

Jens Sigsgaard