Mít svoje vlastní zvířátko

Mít svoje vlastní zvířátko https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81740/mid_mit-svoje-vlastni-zviratko-Ope-81740.jpg 5 38 11

Je to příběh holčičky Lucinky, která chodí do třetí třídy, má mladší sestru Barborku, tatínek pracuje jako kunshistorik a maminka je výtvarnice přes keramiku. Jmenují se Procházkovi a bydlí v malém domě na kraji velkého města i se starou babičkou. Lucka je stydlivá, ale díky svému převelikému přání mít nějakého chlupatého kamaráda dokáže svou stydlivost překonat. Prožijeme s ní celý školní rok, její příběh začíná i končí prázdninami, přehoupneme se přes podzim, zimu, vánoce až k jaru a létu. Lucinka se za tu dobu potká shodou náhod a okolností s několika zvířátky a i díky laskavosti rodičů a dostatku místa si některé z nich dokonce může ponechat.... celý text

Barbaanek
26.01.2024 2 z 5

(SPOILER) A já půjdu proti proudu. Knihu jsem teď četla dcerám (necelých 8 let a 4,5 roku), které jsem s ohledem na věk hlavních postav (sester, kterým je 9 a 6 let) brala jako jasnou cílovou skupinu. Příběh jako takový super, holčičky chtějí zvířátka, rodiče se nejdřív brání, ale postupně se jim doma přeci jen nasbírá slušný zvěřinec. K tomu nějaké ty příběhy z běžného života, ilustrace od Zmatlíkové, četlo se to krásně. Jenže pak člověk narazí na totálně hluchá místa, případně místa, která podle mě v knížce pro děti nemají vůbec co dělat, nebo je tam přinejmenším nečekám a nechápu, proč je tam autorka cpala. Poprvé ve mně hrklo, když Lucie vypráví Barborce, kdo a proč straší v okolí mlýna. Jako vážně? Detailní popis jak jeden nešťastník zastřelil omylem svou milou, a pak ze žalu sám sebe, a proto bloudí kolem s prostřelenou hlavou, do které je mu vidět?! Nebo oběšený, které pronásleduje pěší kolem a doslova jim dýchá za krk? Starší dcera měla při čtení oči jako tenisáky a sama konstatovala, že mladší už zaplať pánbůh spí. Nebo celá kapitola o tom, kdo komu koupí jaký dárek k Vánocům a za kolik peněz? U téhle kapitoly jsem se sakra zapotila, abych se z ní nějak vymotala, protože ano, moje děti pořád věří na Ježíška. Pasáže obhajující smysl ženského aktu, zmínky o tom, že se maminka bojí babičky, anebo pasáž z nemocnice o kamarádce, které "utekl tatínek a ona ho nemá ani trochu ráda", a které maminka za celé týdny nedonesla ani neposlala žádný balíček, ani se za ní nebyla ani jednou podívat, protože toho má moc, to všechno byly místa, kde jsem si říkala, proč by si nad nimi měla dcera proboha lámat hlavu v dětské knížce - v reálném světě tohle všechno osobně nebo zprostředkovaně zná, ale v knížce pro mladší školní věk, kterou čteme tak nějak "pro pohodu", to opravdu nečekám. Korunu tomu nasadila věta maminky, že "každé zvířátko někdy CHCÍPNE". To slovo dcera taky samozřejmě zná, ale to ostatně i slovo vole, a nečekám, že na něj narazím v dětské knížce. Celkově mám z knihy strašně rozporuplný dojem. Příběh jako takový je hezký, ale četla jsem celou dobu ve střehu, často věty či slova upravovala, a nad hodně částmi kroutila hlavou. Číst znovu asi hned tak nebudeme, jestli vůbec.

Janizoun
11.09.2023 5 z 5

Milý příběh nejen o zvířátkách a lásce k nim, se dětem i mně moc líbil. Knihu můžou číst i děti jako první čtení, má větší písmenka. Je to moc pěkné čtení a i poučné, ukazuje dětem, že mít odvahu se může leckdy i vyplatit :-)

sgjoli
24.11.2019 5 z 5

(Pozor, možná trochu spoiler?)
I pro mne je tato kniha srdeční záležitostí. Doteď si pamatuju, jak jsem se ztotožňovala s holčičkou z knihy, co byla stydlivá a pro kterou bylo děsně obrovskou výzvou oslovit paní prodavačku v obchodě. :-D Měla jsem to stejně a trochu mám i doteď.
No a ilustrace paní Zmatlíkové? Ty byly samozřejmě skvostné, naprostá fantazie! :-)

Nočnípták
20.07.2018 5 z 5

Krásná knížka. Srdcovka naší dcery Barborky. Když jí dostala, byla v sedmém nebi, že je o rodině, která se jmenuje stejně jako my. Dneska už z knížky čteme vnučkám a mají ji také moc rády.
A na ta zvířátka také došlo. Máme doma malý zvěřinec.

Alyx
20.04.2018 5 z 5

Naprostá srdcovka.

Esmeralda168
27.08.2017 5 z 5

Taky jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. Nádherné ilustrace a děj je pro děti zajímavý a přesto ze života.

Elulilinka1
28.04.2017 5 z 5

Kniha popisuje velice poutavý příběh a je moc zábavná. Budu se nejspíš opakovat, ale ilustrace H. Zmatlíkové jsou naprosto fantastické . Většinou se je snažím obkreslovat do památníků. Knihu o všemožných zvířátkách a jejich vztahu k dětem hezky doplňují .

Daryll.x
19.07.2016 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížka z dětství. Ráda jsem se k ní vracela. Krásné ilustrace a příběh.

Jeanie
14.07.2016 5 z 5

Další knížka, kterou jsem v dětství hltala jako divá :-) Strašně jsem těm dětem záviděla, že mají psa, kočku a další zvířata a taky jsem je moc chtěla.

Briv
10.01.2016 5 z 5

Moc pěkná knížka pro děti, měla jsem ji ráda.
Je prima, že jsou v ní i poučné momenty, ať už ohledně zvířátek nebo chvíle, kdy Lucka daruje balíček Helence. Je moc hezká a kresby Heleny Zmatlíkové to nádherně doplňují.

reader.007
15.11.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Zvláště pro první samostatné čtení a děti, které si víc než na pohádky o čertech a princeznách potrpí na vyprávění o jiných dětech a zvířátkách. Fakt je, že kdyby nebylo půvabných ilustrací paní Zmatlíkové, byla by mne minula na hony a nikoho by nejspíš nenapadlo mě s ní obdarovat a tak bych teď četla dceři tak maximálně Děti z Bullerbynu, což by byla obrovská škoda

pro děti zvířata, fauna příběhy pro děti

Zuzana Nováková (p)
česká, 1943
1982  79%Silvie
1987  91%Hořící kámen
2018  81%Přítel Stesk
1989  92%Mít svoje vlastní zvířátko
1984  94%Koza paní Ježibaby a jiné pohádkové příběhy

Kniha Mít svoje vlastní zvířátko je v