Výprava za ptákem času

Výprava za ptákem času https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66309/bmid_vyprava-za-ptakem-casu-t05-66309.jpg 4 85 17

Svět Akbaru je v nebezpečí. Prokletý bůh Ramor se brzy uvolní a zaklínadlo na jeho uvěznění zabere víc času, než mají hrdinové k dispozici. Je jediné řešení. Najít mýtického tvora, který dokáže zpomalit plynutí času. Kouzelnice Mara posílá dceru Pelissu za svým bývalým milencem a bývalým hrdinou, stárnoucím Bragonem, aby se ještě jednou vydal na cestu za dobrodružstvím. Výprava za ptákem času je legendární dílo evropského komiksu, které nabízí jak fascinující a nádherně vykreslený svět, tak epický fantasy příběh v dospělém pojetí. V českém vydání vychází kompletní čtyřdílný příběh v jedné knize.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Crew

La Quête de L´Oiseau du Temp , 1983

thorir
13.10.2023 5 z 5

Po delší době zase jeden komiks z edice evropských mistrovských děl a rozhodně má co nabídnout. Od prvních stránek se čtenář ocitá v podivném mystickém, někdy až snovém, světě, na pomezí jakéhosi středověku a post apokalyptického světa. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na styl a kresbu. Seznámení s hrdiny proběhne záhy a ti poté putují světem a celým příběhem. Příběh je rozdělen do čtyř částí, čtyř význačných úkolů. Skupinka putuje světem a tyto úkoly plní, potkávají různé protivníky, různé kultury a různé potvory. Příběh se postupně rozvíjí, jako takový je celkem podmanivý a zaujme. Pelissa je sice otravná, ale často vytváří velmi vtipné momenty. Ostatní hrdinové nejsou tak výrazní, ale rozhodně jsou fajn. Zakončení je půl na půl předvídatelné, ale nijak neurazí, poslední kniha je rozhodně nezajímavější. Své místo mezi mistrovským evropským komiksem si příběh bezesporu zaslouží.

špulo
03.02.2022 4 z 5

Druhé čítanie som zvládol opäť s nadšením, na ktorom 12 rokov od vydania, čiže môjho prvého čítania, skoro nič neubralo. Kazilo ho len technické prevedenie - formát a lettering. Formát by chcelo aspoň o kúsok väčší. Mnoho obrázkov takto pôsobilo chaoticky alebo nedokázali navodiť atmosféru tak ako bolo zrejme zamýšľané. Zvolený font letteringu bol občas ťažko čitateľný. Buď bol malý, príliš na husto alebo zle zvolený. Niekedy všetko do kopy. A keďže tu máme veľa dialógov a sprievodného textu, jaksi to kazí výsledný dojem. Pokiaľ sa nad toto všetko dokážete povzniesť, dostanete poctivú klasickú fantasy, celkom originálny svet a všetky žánrové prímesy, na ktoré si spomeniete. Niektoré len náznakom, ale sú tam. A je vraj aj pokračovanie. Sem s ním!

Roseblood
22.05.2021 5 z 5

Krásný poutavý příběh, s dojemnými a silnými momenty, který mě neskutečně bavil. Moc se mi líbila propracovaná kresba. Oblíbila jsem si nejen hlavní hrdiny ale i nápaditost, zvláštní krajiny i vedlejší postavy. I s koncem jsem velmi spokojená.

Mohu vřele doporučit

t_gon
22.07.2020 4 z 5

Putování za ptákem času, nebo do starých časů? Toť otázka, na kterou by i bůh Ramor v černé vejce zkutý, rád věděl odpověď. Vizuál jasně indikuje staré „zlaté“ časy, kdy nás Tv krmila nepřeberným množstvím podobných světů (Barbaři, Pán šelem, Krull apod.), ve kterých podobně jako zde v Akbaru číhalo zlo největší, chtějíc svět živých ovládnout či rovnou anihilovat. A stejně i zde je udatný, byť postarší rek (Bragon) se sličnou děvou (Pelissa) po boku, aby tomu zlu utnul tipec. A my sledujeme jejich neskutečnou výpravu fantaskním světem, tak nádherně vykresleným a na papír převedeným, kde číhá nebezpečí pod každým zrnkem písku a zrada za každou přilbou, aby našli spásu Akbaru v tajuplném artefaktu. Největší zrada však přijde úplně z jiného směru, než by se naším prostým hrdinům mohlo zdát.

Copak vo to, putování je to výživné, navštívíme snad veškerou faunu a flóru Akbaru, která je opravdu úchvatná a celému příběhu dodá ten pravý fantastický punc, ale celkem dlouho trvá, než se z chodících a prázdných frázi, jež pronáší „čáry a linky“ na papíře stanou postavy, které si čtenáře získají. Pak už je to parádní výlet, který směřuje k hořkému konci, který lze vytušit již v zárodcích příběhu. O to více se pocit „prožitého“ příběhu zintenzivní. Škoda jen toho pomalého a za fantastickou chlopeň nechytajícího počátku příběhu. Bylo by to téměř dokonalé, stejně jako mnoho příběhů vzniklých v roce 1983…

adevr
01.06.2020 3 z 5

Myslím, že malý formát ve kterém komiks u nás vyšel, mu docela uškodil. Obrázky jsou mnohdy dost nepřehledné. Občas jsou až na lupu... :) Ve větším komiksu Petr Pan, to bylo docela v pohodě... Myslím že je chyba, vydávat takto výpravné komiksy ve zmenšených formátech. Jinak je to celkem fajn příběh o putování po rozmanitých místech zvláštního světa.

Tomas@S
12.01.2018 4 z 5

Epochalni vypravny pribeh o ceste plne kouzel, zvlastnich bytosti a krajin a i zajimavou smyckou, az ke konci knihy je totiz plne vysvetlen zvlastni zacatek. Zaroven je komiks okorenen lehkym nadechem eroticna. Styl kresby je klasicky, pripomina Asterixe a podobne francouzske komiksy. Male minus za obcasnou zmatenost deje.

Lenka.Vílka
19.07.2017 2 z 5

Tuhle blbost nezachránila ani "dobře tvarovaná společnice". Kresba byla dobrá, ale lettering fakt děs běs. Líbily se mi svitky používané vypravěčem, ale rámování písmen zatímco je vevnitř bílo mě otravovalo. Ve většině případů pro mě blbě čtelné (což je individuální, ale je blbost to nezmínit). Za mě krok vedle a nuda. Ale chápu, třeba někdo stále doufal, že na další straně zafouká větřík...
Čteno kvůli sérii a Výprava mě neodradí...

mclusky
26.10.2016

Musím se přiznat, že nic nudnějšího jsem na poli komiksu ještě nečetl. Kresba je sice kvalitní, ale svým způsobem nepřehledná. V paměti mi výrazněji nezůstalo jediné políčko. Dialogy jsou primitivní a nezajímavé. Už dlouho se mi nestalo, že bych něco nedočetl i přesto, že se mi to nelíbilo, ale tohle by stálo opravdu tolik úsilí, že jsem to radši zabalil už před půlkou.

LordSnape
02.10.2016 4 z 5

Milý, hezky malovaný a příjemný dobrodružství se sympatickou Pelissou v hlavní roli. Četl jsem to hned po Sláineho Pokladech Británie a bylo to pro mě jako živá voda. Svět Akbaru je krásně vykreslený, živoucí, s tolika potvorama a prostě zajímavý. Miluju frankofonní komiks školu zkrátka. :-) První dvě kapitoly jsou víceméně takové seznamovací, ale jakmile se dostanou k Rigově lovišti, byl jsem napnutý jak struna. Postavy jdou určitým a logickým směrem za záchranu něčeho, co je jim blízké a když si myslíte po čase, že znáte jejich motivy, tak se vám na konci rozpadnou, a zbydou jen oči pro pláč. Jako mně. Drííííííí, kmotříčku!

Luvák
19.09.2016 5 z 5

5 z 5. Protože:
1) Je to výtvarně zpracované s až fetišistickým důrazem na detail a takřka dokonale. Z některých budov mi padala brada na prsa. Dokonalý příklad práce francouzské školy - čistá linka, jen prokreslený detail.
2) Obsahuje výtečnou atmosféru osmdesátých let.
3) Bylo to sice již tisíckrát, řečené, ale postavy nejsou klasické fantasy archetypy, ve stylu Hry o trůny.
4) Vytvářím komiks, který je Pelissou výtvarně inspirovaný.

Disease
01.08.2016 2 z 5

Dost slabá, tedy spíše poněkud běžná, spotřební fantasy s přihlouplými pokusy o humor.

memphisz
15.02.2016 4 z 5

Opravdu nádherně vykreslený fantasy svět s již ne tak výborným scénářem. Pokud se to však celé vezme jako bájné vyprávění na dobrou noc, tak to splňuje svůj cíl.

SolomonSane
31.01.2016 5 z 5

Jedním slovem.. "Epický"!

evickakyticka
05.12.2015 5 z 5

Moje komiksová krevní skupina. Nemohu dát více než plný počet. Nevím, co se mi líbilo víc. Jestli fantasy téma (se všemi bytostmi včetně Driííííí') nebo linka putování, která se táhne celým příběhem (u které se tak nadíváte, že vám polezou oči z důlků). Každopádně si toto nezapomenutelné čtení ráda zopakuji.

HAL
16.03.2015 4 z 5

Pohodové fantasy, pro (odrostlejší) děti dobrý. Nedělal bych z toho nejlepší komiks na světě, vysokou cenu má spíš historicky, ale je to příjemně napsané i nakreslené - až jsem litoval že ty detailní obrazy nejsou větší, zasloužily by si to.

Ikkju
06.04.2014 5 z 5

Když se Bulrog po probuzení z bezvědomí ptal o co přišel, odpověděli mu: jako obyčejně. Bitky, honičky, únava, hlad, zmrzlé nohy, nadávky, pak usmiřování. Nemluvě o jedné... nebo dvou erotických narážkách. Zkrátka maličký epos a veliké trápení.

Kapis
13.01.2014 5 z 5

Jsem nadšen a nehodlám šetřit superlativy. Dlouho se mi nestalo, že jsem se těšil až se znova vrátím ke čtení a opět se ponořím do děje. Dokonce jsem občas místo autem jel do práce MHD, abych si mohl číst po cestě. Fantasy jsem hltal před takovými 13-18 lety, než jsem přešel na SF a jednou za čas si rád nějaké to zajímavé Might&Magic střihnu. A tento velkolepý, výpravný fantasy příběh v monstrózních a propracovaně různorodých kulisách se opravdu povedl. V každém z dílů nacházím diametrálně odlišné prostředí, procházím se s hrdiny bohatým světem různých klimatických podmínek, od pouště přes prales po zimní zombie-krajinu. Rigovo "loviště", prastaré město, mě uchvátilo asi nejvíc.

Černá krev, tisíc lític, dým a krev, četl jsem názory, že to je jednoduchý lineární příběh z bodu A do bodu B, ale on ten náš život, když se ohlídnete zpětně, taky vypadá jako rovná lajna, o které si někteří prosťáčci myslí, že je dána osudem nebo snad ještě něčím vyšším:-) A víme (myslím ty, co už ví, na co mají toho scvrkláka mezi nohama), kolik to stálo úsilí něčeho dosáhnout, kolik nelehkých voleb jsme museli učinit, na kolika životních křižovatkách jsme stáli. Pokud by to bylo dáno nějakým osudem, pak se není třeba nijak snažit, ono by to přišlo samo, ale tak to není a vymlouvat se, že tak něco bylo dáno je zavrženihodná slabost a zhoubný alibismus:-) Proto to není ani zdaleká lineární putování z bodu A do bodu B - natožpak zpátky, protože zpět se dostali jinudy a příběh nekončí přesně tam, kde začínal, i když asi ve stejném "Pomezí", během příběhu se stalo spoustu věcí, kde se události přihodily tak jak se přihodily a kdyby to scénarista vymyslel jinak, lajna by šla úplně jinudy.

Příběhem se táhne jisté tajemno, některé věci se rozkryjí až v samém závěru a "ukecanost" komiksu mluví jen a jen v jeho prospěch. Postavy jsou uvěřitelné a snadno se dá s nima sžít, akorát Pellisa mě srala, ale to tak ty baby mají dané do vínku. Strážce řeky, lehká asociace s Glumem příběh pěkně zastřešuje, kdyby to nebylo velmi nepravděpodobné, řekl bych, že v některých pasážích bylo čerpáno z našeho Malého Boha a Kruana. Kresba mi vyhovovala, líbila více než většina US-produkce, přece jenom jsem evropan:-) No takže celkově super záležitost v krásném zpracování, plnotučný atmosférický příběh v nádherném prostředí, sem tam skoro kozy venku a ač finále nebylo extra vyhroceno, že bych u toho nedýchal, byl konec velmi působivý. Celkově obrovská, nečekaná, spokojenost. Téměř za plný počet:-)

putování komiksy

Autoři knihy

Serge Le Tendre
francouzská, 1946
Régis Loisel
francouzská

Kniha Výprava za ptákem času je v