Mistři kamenného dláta

Mistři kamenného dláta https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74558/bmid_mistri-kamenneho-dlata-5Sp-74558.jpg 5 4 1

Vlk.kh
15.12.2019 5 z 5

Odborníci a osvícenější laici sledující vývoj výzkumů by asi označili knihu za zastaralou a překonanou - ovšem já nejsem ani jedno a vzhledem k mým omezeným znalostem mohu s klidným srdcem říci, že jsem naprosto spokojen :-)
Kniha se zabývá postupným vývojem činnosti pravěkého člověka, která by se dala označit za uměleckou - od prvotních symbolických rytin na kostech, jednoduché vyřezávané kostěné předměty až po plastiky a nejznámější jeskynní malby světa. Autor popisuje v kostce i nálezové situace z daných míst, pokud se dochovaly - zbytky ohniště, barviv, nástrojů, dokonce tisíce let staré otisky nohou v jeskynních sedimentech a jílech.
Líbil se mi i pokus o přibližné vysvětlení rituálního významu některých předmětů a maleb v kontextu uměleckých projevů současných přírodních národů - nebo toho, co z nich zbylo, Bohům žel. Čtenář tyto teorie může přijmout a nemusí, autor nikomu nic nenutí, jen seznamuje.
Obsahem knihy je i řada nákresů a fotografií - zčásti samozřejmě černobílých vzhledem k datu vydání publikace.

pravěk pravěké umění

Kniha Mistři kamenného dláta je v