Vykladačka smrti

Vykladačka smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26713/mid_vykladacka-smrti-ImE-26713.jpg 4 604 154

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Jota

Mistress of the Art of Death , 2007

angelika29
angelika29
19.02.2024 4 z 5

Že začátku se mi zdála kniha celkem rozvláčná ale pak jsem se nemohla utrhnout. Už mám objednaný další díl.

Pavlnka
Pavlnka
02.02.2024 4 z 5

Zajímavé a napínavé čtení. Rozhodně mě kniha zaujala a určitě přečtu i další díly.

m2056
m2056
05.09.2023 4 z 5

Kdo má rád historii a krimi ať si tuhle sérii přečte neudělá určitě chybu čtení je příjemné.

adorjas
adorjas
20.03.2023 4 z 5

Na historický román ma to vcuclo jedna radosť! Reku, že túto knihu mám v čítačke už roky, práve som bola pred dlhou cestou na východ SR, a že ju teda skúsim. Skončilo to tak, že som prvú časť zjedla za jeden deň a okamžite šla na zvyšné 3 časti, ktoré som teda už čítala len na mobile, lebo som mimo domu nemala techniku na nahadzovanie kníh do čítačky. A teda čo ja na túto sériu? Stredovek, hlavná postava Adelie, ktorá bola podľa mňa veľmi podobná súčasnej Temporance Brennenovej (hej, hej, okrem seriálu Kosti, sa jedná aj o knižnú sériu od Kathy Reichs, ktorú tiež odporúčam, aj keď je Temporance v knihe úplne iná ako Emily Deschanel). K tomu pripočítajte detektívnu zápletku a zaujímavé rozuzlenia. Ja som bola veľmi nadšená a dovolím si trúfalo tvrdiť, že vo svojich tipoch som bola viacmenej úspešná (na rozdiel od tipov, ktoré mám pri knihách Agátky Christie). V tejto prvej časti rozoberáme vraždy malých detí, v druhej časti smrť kráľovej milenky, v tretej časti pátrame po Artušovi a jeho bájnom meči , a v časti štvrtej odprevádzame kráľovu dcéru z Británie na Sicíliu. Adeliu všade prenasleduje smrť, vraždy, záhady a ona ako správna emancipovaná žena a lekárka, sa tomu pokúša prísť na kĺb. Vyššie som spomenula, že sa to odohráva v stredoveku, konkrétne okolo roku 1175, takže nebuďme prekvapení, že je tam aj lekárka alebo dokonca veľká Eleonóra Akvitánska, ktorú teda autorka úplne sympaticky nevykreslila. Oh, a existuje aj piata časť, ale tá už úplne nepochádza z pera autorky, žiaľ medzičasom umrela a dielo dokončila jej dcéra. Avšak, táto posledná časť už do češtiny preložená nebola.

Gabča67
Gabča67
21.02.2023 2 z 5

Historické detektivky mám ráda, ale příběh doktorky Adélie mě za srdce nechytil. Škoda. Knížka má krásnou obálku a v knihovně se pěkně vyjímá. Pošlu ji dál do světa, třeba někomu radost udělá.

BlackBlade
BlackBlade
07.01.2023 4 z 5

Zajímavý historický román, detektivka s lékařkou v hlavní roli. Posloucháno jako audiokniha a příběh se mi líbil - ztracené děti, odkazy na křížové výpravy, středověká Anglie a brutální záporák.

p.pavlina
p.pavlina
29.10.2022 1 z 5

Kniha se mi velmi špatně četla. Příběh mě nebavil. Nebudu tedy s autorkou pokračovat.

Človíček78
Človíček78
16.06.2022 5 z 5

Souhlasím s tím, že Adélie předběhla svou dobu. Řešila věci nad kterými by se středověký člověk vůbec nepozastavil. Byly normální součástí tehdejšího života. Určitě by se se svým chováním a přemýšlením brzy ocitla na hranici s jinými "čarodějnicemi". Přesto se mi příběh líbil a v táhl mě do děje. Pro mě to bylo příjemné oddychové čtení. Určitě si přečtu další díly.

Agatha84
Agatha84
07.03.2022 1 z 5

Historické romány běžně nečtu, nijak zvlášť jsme si s dějepisem k srdci nepřirostli. V tomto případě to však nevadí, neboť o historický román nejde. A když to poznám i já, pak je to pro autorku vážně ostuda. Moc práce si s tím vskutku nedala.
Jo a detektivní thriller to není taky :-)

Eicherik
Eicherik
23.01.2022 5 z 5

Parádní středověká detektivka plná povedeného humoru a zajímavých postav, včetně sympatické hlavní hrdinky a smradlavého psa Hlídače. Knihu si dávám do doporučených a těším se na druhý díl.
Citace: Pacienti mužského pohlaví se do ní často rovnou zamilovali a otec převor by nevyšel z úžasu, kdyby se dozvěděl, že Adélie již měla nabídek k sňatku víc než kterákoli bohatá salernská kráska. Jenže ona je odmítala jednu po druhé. Na univerzitě se vtipkovalo, že Adélie začne o chlapa jevit zájem, až když je mrtvý.

Kaduri
Kaduri
08.01.2022 5 z 5

Historická detektívka z 12. storočia, Cambridgeshire.
Autorka sa s čitateľmi nemazná. Príbeh beží hneď od začiatku a my v pokluse zisťujeme, ktože je tá Adélia, a prečo bola nedobrovoľne vyslaná zo slnečného Salerna do nehostinného Anglicka.
To už sme vtiahnutí do zapeklitého prípadu brutálnych vrážd malých detí. Adélia, súdna lekárka, predstaviteľka vedy a logického zmýšľania, sa rýchlo dostáva do sporu s poverčivosťou a náboženským dogmatizmom.
Kvitujem, že napriek dramatickému deju, autorka nestráca zmysel pre humor. Adéliine britké postrehy som si vážne užila.
Príbeh je skvelo vygradovaný a vraha sa mi nepodarilo odhaliť. Stavím sa, že ho neuhádnete ani vy:).
Výborne premyslené finále knižky má presvedčilo, že si 5 hviezdičiek oprávnene zaslúži.
Odporúčam.

Iluska85
Iluska85
30.12.2021 5 z 5

Perfektní! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Líbí se mi, jak jsou popsány i detaily té doby, jak lidé žili v Anglii ve 12. století. Děj má spád, je napínavý, do poslední chvíle jsem netušila, kdo je vrah, i když malé podezření jsem měla i přesto nakonec překvapení...a co se týče vsazenho romantického příběhu, líbil se mi, takové odlehčení u kterého jsem se musela usmívat. Za mě paráda a vrhám se s nadšením na další díl ze série.

Awča
Awča
13.12.2021 4 z 5

K sérii jsem se dostala díky databázi knih a jsem tomu moc ráda.
Detektivní příběh zasazený do historický reálií se četl velmi dobře, jen tu a tam byly zdlouhavější pasáže, které, přiznám se, jsem občas přeskočila. Úplně moc mě neoslovila romantická linka.
Hlavní hrdinka byla mému srdci blízká, vlastně celá nesourodá trojice. Zajímavé byly věci kolem židovské komunity a její prospěšnosti králi (pokud tomu skutečně tak bylo).
Kniha se mi líbila, ale přeci jen o něco méně než knihy ze série Matthew Shardlake.

Allena24
Allena24
10.11.2021 4 z 5

Audiokniha. Mně se poslech líbil (někdy až tak, že jsem šla dost pozdě spát). Těším se na pokračování.

Atlantis
Atlantis
06.11.2021 4 z 5

Hodně povedená záležitost. Vykladačka má vše, co mám u knihy rád - detektivka, napětí a historie. Ideální kombinace. Z celé knihy je navíc cítit, že jde o inteligentní čtení, nechybí fůra drobností a zajímavostí. Postavy jsou sympatické, věrohodné a potenciálních vrahů je tolik, že vás bude bavit odhalovat jednotlivé části hádanky. Hvězdu strhávám za občasné pomalé tempo, které zbytečně vytrhávalo ze čtení.

ujira
ujira
26.10.2021 2 z 5

Nabízí se srovnání s podobnými historickými romány (Ranhojič ,Poslední kabalista z Lisabonu), ale bohužel tato kniha mě zaujala nejméně, autorka velmi fabuluje, málo se zabývá tím, zda děj románu a konání hrdinů bude věrohodné historicky i psychologicky. To už knihy páně Vondruškovy(detektivky historické) jsou na vyšší úrovni.

Evina74
Evina74
08.09.2021

Barvitě vylíčený středověk v Anglii. Opět jedna z knih, při kterých si po přečtení řeknete, jak je fajn žít v současné době.

Belanna
Belanna
09.05.2021 5 z 5

S historickou detektivkou jsem se setkala vlastně poprvé. Musím uznat, že byla napínavá a poutavá od první stránky k té poslední. Zápletka i postavy byly zajímavé, nechyběla ani romantika. Pěkné čtení.

JK96
JK96
28.03.2021 4 z 5

Tento knižní thriller bych doporučila každému, kdo si chce přečíst oddychovější detektivku. Až na silný námět kniha není nijak morbidní, takže to dokáží strávit i citlivější duše. Příběh je opět provázen nenásilnou romantickou linkou, která přidá příjemné povzdechnutí a odreágování, které bychom v detektivce zřejmě jen stěží hledali. Historický námět je důmyslně propracovaný a přesný, za což u mne autorka dostává další plusové body. Určitě doporučuji přečíst.

tygřík2
tygřík2
12.03.2021 2 z 5

To takhle vezmete ženu s naším současným smýšlením a umístíte ji do středověku a necháte ji dělat věci, za které, pokud by je tam opravdu prováděla, by ji tam s největší pravděpodobností brzy upálili. A nazvete to historickým románem. Chudák historický román:-))

Anglie Židé léčitelství 12. století židovská ghetta historické detektivky

Ariana Franklin (p)