Vykladačka smrti

Vykladačka smrti

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26713/mistress-of-the-art-of-death-vyklad-KnC-26713.jpg 4.2373

Mistress of the Art of Death (1.)

Mistress of the Art of Death (2007)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Jota

jaroiva

Hodně povedená historická detektivka s prvky thrilleru. Bavila mě od počátku.
Nedoporučuji číst matkám malých dětí. Všem ostatním vřele doporučuji. Má to všechno, co od dobré detektivky očekávám.

Modrina

Poměrně dlouho jsem se nemohla pořádně začíst, ale pak jsem naopak od knížky nechtěla odejít. Postava Adélie byla opravdu trochu nereálná, ale až budu chtít tvrdou realitu, přečtu si literaturu faktu, nikoli román. Já jsem byla vcelku spokojena a další Adéliin příběh si ráda přečtu.

bookfan

Možná bych dala i 4 hvězdičky za čtivost této knihy a také za působivé navození atmosféry středověké Anglie. Co mi však velmi vadilo a kvůli čemu mám potřebu se k této knize vyjádřit: zločiny páchané na dětech mi přišly neuvěřitelně odporné a hodně dlouho jsem se z četby této knihy vzpamatovávala. Už nikdy si od této autorky nechci nic přečíst, nemůžu vůbec pochopit, jak může jakožto žena (tj. potenciální nebo i skutečná matka) vymyslet takový způsob mučení a vraždění dětí a dát jej na papír (resp. do počítače). Nedovedu si představit, že bych něčeho takového byla schopná a děsí mě to. Jako autorka takové knihy bych se asi za sebe strašně styděla. A to celkem často čtu válečné romány, kde se samozřejmě smrt a násilí vyskytuje a nejsem žena typu "matka kvočna". Vím, že osobnost autora se nerovná tomu, co popisuje, ale toto bylo opravdu příliš. To, že mi postava vyšetřovatelky přijde absolutně nevěrohodná, toleruji, chápu, že potřebuje-li autor vytvořit napínavou knihu tohoto žánru, často stvoří hrdiny, jejichž životní osud se nedá považovat za reálný.

gigi77

... těžko se mi čte. Dějově poněkud kostrbaté. Překombinovaná žádoucí témata. Psáno rádoby historickým stylem se spoustou středověkých výrazů, do čehož použité soudobé hovorové perly zcela "praští do očí". K tomu nádech anglického humoru ... jakoby se autorka snažila odlišit od ostatních a předčit jiná historická díla svým zvláštním stylem. Na mě to nefunguje. Vzdávám to, nebudu dočítat.

Snehulajn

Krásná kniha, kterou jsem si zamilovala jren podle názvu. Nic ji nechybí je tam spousta detektivního vyšetřování, dobrodružství, romantiky a i vtipných pasáží.

morava

Me prvni seznameni s autorkou a za mne spokojenost. Urcite se pustim i do dalsiho dilu.

Vercutka

Příběh mě bavil moc. Postavy jsem si zamilovala. Akorát mi vadil styl psaní. Často jsem se v ději ztratila a musela se kousek vrátit. Prostě čtení nešlo jak po másle, to bylo divný. Přesto jdu na druhý díl.

peří

Hodně romantiky na úkor historické přesnosti (závany feminismu, jelen na kukuřici); recenze jsou na 52knih.cz a vaseliteratura.cz.

irefir

Historické detektivky beru jako zpestření. Tato kniha se mi líbila, chvílemi to bylo napínavější, jindy trochu víc popisu než děje. Celkově fajn, zkusím další knihy od této autorky.

Art82

Nějak mě tato kniha úplně nedokázala vtáhnout, ale příběh to byl zajímavý. Určitě tomu za nějaký čas dám druhou šanci.

Boby17
29.11.2017

Jo! Tož tahle historická detektivka měla šťávu a moc se mi moc líbila. Bez váhání dávám všechny hvězdy. Děj byl čtivý a inteligentní.
Wikipedia s určitou dávkou opatrnosti tvrdí, že na univerzitě v Salernu mohly studovat i ženy - https://cs.wikipedia.org/wiki/Salerno . Paní Franklinová možná tedy historii v tomto směru neohýbá. A použité změny skutečnosti ve prospěch příběhu přiznává v doslovu, což lze hodnotit jen kladně.

Pids
29.11.2017

Asi ani nechci hodnotit. Vubec nejsem fundovanej na hodnoceni. Jsem technicka hlava a cist knihy jsem se naucil az ve 30 ti letech. Je to trosku kpmplikovane napsano, mel jsem potize oddelit primou rec s myslenkovou rekapitulaci vlastne nenapsane konverzace. Ale, jak rikam, berte me s rezervou.

shimice
16.11.2017

Hodnotím zpětně po několika letech, detaily si nepamatuju, ale byla to jízda, asi jsem deformována povoláním :-) Přečetla jsem následně všechny díly a ani tam jsem nebyla zklamaná, doporučuju (I když ne pro slabší povahy :-) )

Danka22
10.11.2017

Skvělá detektivka. Moc dobře se čte. :-D

francouz
05.11.2017

No musím říci, že jsem čekal trochu více, díky recenzím. Pro mě malinko přitáhlé za vlasy, ve středověku, kdy ženy a jejich práva byla prakticky nulová, aby mohla vystudovat a následně přes půlku Evropy dojet do Anglie a tam se stát hlavním pátrajícím esem. Na druhou stránku autorka nemá problém s lehkým odlehčením po napínavé akci. Byl z toho cítit taková pro mě těžko uchopitelná poetika, kdy hlavní hrdinka tápe, v tom co chce, což si opravdu nedovedu úplně představit v době, ve které se děj odehrává. Ale jinak popis doby a středověké Cambridge, na pozadí detektivní zápletky je velmi povedený.

evask
16.10.2017

Celkem dobrý, ale další díly už asi číst nebudu.

Dousabel
22.09.2017

Nejsem úplný nadšenec historických románů, ale musím uznat, že Adélii jsem si zamilovala hned od jejího prvního lékařského zákroku - cévkování :D Gylta s Ulfem ji hned následovali. Detektivní zápletka, k tomu trocha romantiky, Adéliin smysl pro humor a je z toho parádní kniha :)

Evišťátko
05.09.2017

Napínavá historická krimi, na které oceňuji fakt, že odhalením pachatele kniha nekončí jak by se dalo očekávat. Místy jsem se pravda v ději ztrácela, jakoby mi chyběly souvislosti, ale onen dojem je možná dán podmínkami při čtení.

Vercik
18.07.2017

Tento žánr čtu poprvé a celkem se mi příběh líbil. Je dobre napsaný a hezky se čte. Děj je poutavý, někdy i v tipný a napínavý. Sice bych některé pasáže zkrátila, ale i tak knihu doporučuji k přečtení.

Schamila
07.06.2017

Pro mě nová autorka a skvělá.... Miluji historický román a ještě s detektivní zápletkou, jelikož nejsem detektiv, knihu jsem si vychutnala až do konce, než přišlo na odhalení pachatele. Musím také pochválit překlad - moc hezky se to četlo, všem vřele doporučuji, v této knize je lehkost, nádherně vylíčené prostředí, napínavý děj, zkrátka vše, co má taková kniha mít .... jdu na další díly a moc se těším, co přinesou....

Silmarien
27.04.2017

Výborný historický román. Od Ariany som čítala dve knihy, táto sa mi zdala lepšia ako Winter Siege, hoci obdobie mi viac sedelo práve pri ňom (aj keď ten rozdiel v rokoch nie je veľký). Nápad je oveľa lepší tu, aj hlavná hrdinka mi sedí viac so všetkými kladmi a zápormi. Nádych úzkosti tiahnuci sa celou knihou je veľmi zvláštny. Určite odporúčam. Kvitujem opis jednoduchších ľudí - čo samozrejme súvisí s dejom, ako inak.

IHT
21.04.2017

Velmi prijemne napsana kniha, libive prostredi (misto i cas), pomerne svizny dej (narozdil od zanrove podobneho Mlynu na kosti), prekvapive rozuzleni (byt osobu vraha si asi tipnete mnohem drive). Velmi pusobive je stridani prvni a treti osoby vypraveni - je to o dost autentictejsi a ctivejsi. urcite se vrhnu na dalsi dily tetralogie!

klaritkaa
18.04.2017

Velmi chytlavá kniha. Detektivka z 11. století plná nečekaných zvratů. Tým mladé lékařky, eunucha a detektiva hledají šíleného vraha malých dětí. Velmi doporučuji.

MartinaF
22.03.2017

Bylo to moc příjemné čtení, i když mi trvalo děsně dlouho, než jsem knihu přečetla. Kniha totiž patří k těm poctivým, kdy každé místo na stránce je vyplněno textem. Kniha se četla velice dobře, žádné nudné popisy, prostě fajnové čtení.

PS: Vraha jsem odhalila asi v polovině knihy,

moudivlacek
13.02.2017

První setkání s autorkou, trochu jsem se toho bála. Teď musím říci, že zcela zbytečně. Velmi povedená detektivka ze středověku. Trošku pomalejší rozjezd, ale o to víc rozebrání hlavních hrdinů. Sice jsem velice brzy měla podezření a velice rychle o něj přišla. Pak jsem si tipla ještě jednou a uhádla jsem z polovičky. Moc mě mrzel osud Simona, Adélie s ním byla prostě skvělá dvojka skvělých mozků. Na tu dobu velmi osvícený převor a samotný anglický král.
Přesto záporných hrdinů nelituji.
Už se moc těším na další případ Adélie. Mohu tuto knihu jen doporučit.

Selinute
05.01.2017

K Vykladačce, což je 1.díl, jsem se překvapivě dostala v pořadí jako k poslednímu dílu z tetralogie. Adélku jsem si oblíbila už z předchozích přečtených dílů, a tak i tentokrát jsem se s ní pustila do vyšetřování hrůzného zločinu - vražd čtyř malých dětí. Mám ráda historické detektivky, a proto toto napínavé pátrání po záhadném vrahovi, zajímavé středověké reálie, troška romantiky a hodně překvapivý závěr byla rozhodně ta správná knížka pro mě.

Jordyz
21.12.2016

Mám ráda příběhy zasazené do historie - člověk se něco dozví o době ve které se příběh odehrává bez nutnosti šprtání letopočtů :-) Ale zpět ke knize - krásně napsaná, plná děje, příběh měl spád a byl zajímavý od začátku do konce. Doporučuji!

Lenka40
11.12.2016

Tohle byla moje první kniha ze středověku a musím říct, že jsem si ji řádně užila. Velice pěkně napsaná detektivka ,která Vás zatáhla do drsného prostředí Cambridge .Po dlouhé době se mi podařilo trefit vraha . Je pravda ,že to už jsem měla přečteno asi 3/4 knihy =). Takže kdo ještě nečetl velice doporučuji a určitě se podívám na další knihu z této série.

sagasir
06.12.2016

Napětí pěkně postaru

Pojďme se zase trochu napínat. Opusťme zmrzlý sever Evropy, opusťme větrem a deštěm bičované anglické pobřeží a vydejme se do jeho vnitrozemí. Konkrétně do středověké Cambridge. Zde se totiž recenzovaný příběh odehrává. Středověká Cambridge je pak nesmírně kouzelná. Samotná lokace a to ať už časová nebo místní si u mě vysloužila jedničku s hvězdičkou. Nezevšední, celkově je originální a ať tak či onak je kvalitně zpracovaná. Autorka popisem míst, chováním postav atd. dokáže textu opravdu vtisknout život jakoby z počátku dvanáctého století. Vše je prostě uvěřitelné, konkrétně na 400 stranách uvěřitelné. Spisovatelka se s ničím nepáře a tak tu máme za chvíli mrtvolu. Ono nestačí, že ta mrtvola je dítě, ono je těch mrtvol více, konkrétně čtyři děti a všechny brutálně zavražděné. Chudáci. Bohužel, jak už to tak v té době bylo běžné, tak vina padla na židovskou komunitu. Tito lidé to opravdu snad neměli nikdy jednoduché. Opravdu za tyto vraždy však může někdo z nich? To už si zjistěte sami. Sami si však nemusíte zjišťovat můj názor na hlavní postavy z knihy. Tady se zase autorka nejspíš držela hesla: proč to udělat jednoduše, když to jde i složitě a nabídla nám hned tři zajímavé postavy. Hotový charakterový, kulturní mišmaš, ale skvěle zpracovaný. Postavy mají hloubku, dokážou být i zábavné, vzájemná interakce mezi nimi je velice zajímavá a každá je hlavně svá a má něco do sebe. Dle popisu se tak zpočátku možná zdá, že půjde o nesourodé trio, ale opak je pravdou a navzájem se skvěle doplňují. Nejvíc prostoru pak dostává mladá lékařka a zaslouženě. Ta se z postav totiž nejvíce povedla. I další věci se však autorce v této knize povedly. Samotný děj nenudí, dokáže překvapit, perfektně zapadá do minulosti, nemá hluchá místa, není překombinován a čte se s lehkostí. K jazyku také nemám výtek. Franklinová ho dokázala přizpůsobit dané době a vymyslela i pár trefných přirovnání a krásné metafory. Vizuál knihy hodnotím také na výbornou. Zvláště mapa na vnitřních stranách knižních desek se vážně povedla. Celkově se tahle kniha povedla.

Jde o výtečnou alternativu současným detektivkám ze Skandinávie a jejím anglickým bratříčkům. Zasazení děje do minulosti knize rovněž pomáhá. Podíl na vysokém hodnocení mají pak i kvalitně zpracované postavy, nenudící děj, který ví kdy přitlačit na pilu a kdy naopak čtenáře nechat vydechnout. Závěr pak nic nekazí. Možná je pak tato detektivka oproti jiným trochu opomíjená a možná je to i škoda. Nicméně ani to jí neubírá na mém skvělém 100 % hodnocení.

Pokud se po jejím přečtení budete chtít vrhnout na spisovatelčinu další detektivku, tak mám pro vás dobrou zprávu. Vykladačka smrti je totiž prvním dílem série. Nějakou dobu si tedy s Franklinovou případně pobudete. Teď už si jen na ni najít ten čas.

Glen808
11.10.2016

Velké zklamání! Popis zněl výborně a hodnocení přes 80%. A pak zjistím, že to skoro nemohu číst. Jedině kvůli dobré záplatce jsem to dočetl. Nejvíc mi vadilo to, že místy nerozumím, co se děje - autorka často nedokázala situaci popsat tak, abych si ji mohl představit. Některým věcem se prostě nedalo uvěřit. A doktorka z 12 století, bojovnice proti trestu smrti s feministickými názory, nebyla jediná těžko uvěřitelná věc na té knize.