Mistr klamu

Mistr klamu https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1425/bmid_mistr-klamu-LDl-1425.png 4 319 37

Sam McCready je šéfem oddělení britské tajné služby SIS, které má na starosti klamání protivníka, dezinformace a psychologické operace. V devadesátých letech se však svět rychle mění. Sovětský svaz se rozpadl, z mapy Berlína zmizela proslulá zeď, takže nyní bude možné omezit i rozsah činnosti SIS. Jako první by měl odejít právě McCready. McCreadyho zástupce líčí šéfům SIS čtyři nejúspěšnější akce svého nadřízeného a v roli obhájce se tak snaží nejužší vedení agentury přesvědčit o jeho profesních zásluhách. Mistr klamu, hazardní hráč McCready, prošel všemi fázemi studené války. Jako agent v terénu přelézal drátěné překážky mezi NDR a NSR, hrál hlavní roli v rafinované zpravodajské hře mezi sovětskou KGB a americkou CIA, jako hrdina se utkal s teroristy IRA, kteří se pokusili získat od libyjské tajné služby zásilku výbušnin a zbraní. Byl nucen vzdát se exotické dovolené v tropech a odjet na britské závislé území v Karibiku, kde začal boj, v němž se střetává hrubá síla a zastrašování s McCreadyho vychytralostí... Souboje na neviditelné frontě, jež vyžadují pevné nervy, rozhodnost, umění kombinace a odvahu riskovat, popisuje Frederick Forsyth brilantním vypravěčským stylem, v němž spojil znalost prostředí se strhujícím dějovým napětím.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Deceiver , 1991

davaprd
19.04.2017 4 z 5

příjemné čtení, kde jsem se vrátil o 30 let zpátky a připomenul si, že už je to naštěstí pryč ...

de_baques
10.08.2016 4 z 5

Nostalgické loučení autora se studenou válkou. Z knihy zaznívá jasný autorův názor, že tím to všechno nekončí. Naopak bude hůř, protože jasný nepřítel odešel a příchází éra nových, nepředvídatelnějších...

Peleus
25.07.2016 3 z 5

Frederick Forsyth je na můj vkus jeden z nejnevyváženějších autorů, s nimiž jsem se měl možnost na stránkách knih setkat.

Pokud se mu to hodí, jsou nepřátelé přímo ďábelsky lstiví a nebezpeční.
Ovšem když autor potřebuje, aby jeho hrdinům něco prošlo, nezdráhá se provádět hromadnou lobotomii a naznačuje, že v nepřátelských řadách působí samí neúspěšní žadatelé o místo ochranky v minimarketech, jejíchž akčnost a důvtip by nepostačily ani k odhalení nezletilého kupujícího petard před sv. Mikulášem.

Má-li autor psavou, ochotně a velmi obsáhle seznamuje čtenáře s výrobními postupy, hierarchiemi, dějinami, společenskými zajímavostmi. Běda však, potřebuje-li svoje vyprávění ukončit. Náhoda střídá náhodu, z nichž každá má funkci hrdinovi na ruku jdoucího Deus ex machina.

Štve mě občas? Ano.
Budu ho číst dál? Ano.
Proč? Protože každá z jeho knih má ve svém základu velmi zajímavý nápad.

alfinha2321
08.12.2015 4 z 5

Moje první kniha od Forsytha a musím říci, že mě hodně nadchla. Zatím jsem v podobném duchu četla jen knihu Rudá Volavka, kde byla hodně podobná špionážní situace, ale popsaná z druhé strany. A stejně jako tato předchozí kniha se mi i Mistr Klamu moc líbil. Každý z příběhů byl zajímavý, i když ty první se Sověty mě bavily ještě o chlup víc, než ty pozdější. Rozhodně si ale nějakou další knihu od pana autora přečtu.

Djkort
29.09.2015

Moje nejoblíbenější od Pana F.F. =)

dikobraz
05.07.2015 5 z 5

Dobra robota. Bez zbytocnych prietahov, bez zbytocnych kecov. Styri sondy do minulosti tajneho agenta, kazdy iny, kazdy zaujimavy. Bez dlhych a zbytocnych kecov, dobra kniha.

astroweb
05.05.2015 3 z 5

Čtivé a zajímavé, především první příběhy, poslední dva byly už moc spletité a zamotané.

tomvall
27.09.2014 5 z 5

Autor výborně využil nápad s obhajobou hlavního hrdiny před komisí pro vyprávění čtyř různých povídek o dobrodružstvích agenta britských tajných služeb Sama McCreadyho. Je to má druhá Forsythovka a právě rozdělení knihy na čtyři samostatné povídky spojené jen hlavním hrdinou se mi velmi líbilo. Sam se stal během čtení jednou z mých oblíbených literárních postav a jeho příběhy čtenáře nenudí ani na chvíli. Opět by se dalo lehce vytknout poněkud černobílé vidění světa, kdy téměř všechno špatné pochází z východu a správní hoši jsou až na výjimky jen na západě, ale to se myslím dá přehlédnout a možná, s ohledem na dobu vzniku, i pochopit. ;-) EDIT: Po druhém přečtení musím konstatovat, že se pro mne jedná o nejlepší knihu autora.

mufna
21.01.2014 5 z 5

Kromě Pastýře jsem od Forsytha přečetla úplně všechno, ale speciálně tuhle jsem četla několikrát. Mistrně popsaný svět tajných služeb a špionů, svět stínů, lží a podvodů, nemilosrdná hra o vlastní i cizí životy.

Sosovica
09.01.2014 5 z 5

Napínavá kniha,ktorá vás nechá v napätí až do konca a ktorú nemôžte zatvoriť, kým ju nedočítate.

Bear Reader
28.12.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih tohoto autora. Skvěle popsané situace, vypointované vyprávění. Moc se mi líbí a stále se k ní vracím.

adelinka
27.12.2013 4 z 5

moja druhá kniha od tohto autora, kniha sa mi páčila, aj keď som čítala dlhšie (nejaký čitateľský útlm). Dej sa odohráva v 90. rokoch, teda už po rozpade Sovietského zväzu. V knihe sa opisuje činnosť agenta McCreadyho šéfa oddelenia SIS, ktorého vlastne majú prepustiť zo služby......

lusila
18.08.2013 4 z 5

Napínavé čítanie. Rozhodne som sa nenudila.

mzajicek
01.08.2012 5 z 5

Mistr klamu je moje srdeční záležitost. Četl jsem jej ještě dříve, než Šakala a ať už to bylo tím, že šlo o moje první setkání s autorem, nebo tím, že knížka patří z mého pohledu mezi ty vynikající, těším se, až po ní zase někdy sáhnu a pěkně si užiji každou z jejích kapitol. Pokud si od Forsytha nepřečtete nic jiného, tohle byste měli :-).

jprst
01.01.2012 5 z 5

Pro poznání, co autor zná a umí napsat ze zákulisí tajných služeb, je tato kniha dostačující. Pro čtenáře , který má tento žánr literatury rád, jsou jednotlivé příběhy zážitek. A pro milovníky Forsythových příběhů ? Těm by v knihovně chybět neměla.

pamica
28.12.2011 4 z 5

Moje první knížka co jsem od Forsytha četl a zaujala mne. Zajímavé zápletky, všechny 4 příběhy v knize napínavé-z okruhu tajných služeb. Líbila se mi a doporučuji všem ostatním!

dalimoni
26.06.2011 4 z 5

Klasické dílo složeno ze 4 částí, kde se popisují různé příběhy kolem hlavního hrdiny knihy, kterým je elitní příslušník tajné služby Sam McCready. Není to špatná kniha, ale už jsem četl lepší od Fredericka, ale styl jeho psaní mám rád, takže jí určitě hodnotím nadprůměrně

špionážní zápletka

Frederick Forsyth