Mistr a Markétka

Mistr a Markétka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45627/mistr-a-marketka-45627.jpg 4 2794 419

Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj "příběh novodobého Fausta" začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Levné knihy

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) , 1967

heavy66
22.08.2021 5 z 5

Obvykle vystačím k přečtené knize jedním komentářem. Ale ke stěžejnímu románu 20. století, který čtu od mládí znovu a znovu, jeden nestačí!
Cítím, jak je ta kniha důležitá, jako každý apokryfní text v době, kdy nesvoboda a cenzura rostou a upevňují pozice.
Mistr Bulgakov měl těžký životní osud. Tak jako jeho Mistr, i on zachránil rukopis z plamenů, a očistec sovětského zřízení prožil už na zemi.
Odměnou za dar, který přinesl lidstvu, kráčí za úplňku po měsíční stezce po boku Toho, o němž napsal svůj román, stejně jako syn krále hvězdopravce, nelítostný pátý prokurátor Judeje a jezdec Zlatého kopí Pilát Pontský.

sharik
08.08.2021 5 z 5

Dohánění dávných restů. Každopádně, tahle kniha o tom, jak jednou městem prošel Ďábel, je skutečně geniální. A jsem docela rád, že jsem se k ní dostal až teď, ne třeba někdy na střední škole, protože mám podezření, že bych tohle mnohovrstevnaté, bohatě motivické, fantaskní, magické, apokryfní, symbolické, těžké a zároveň velice zábavné dílo asi nepochopil. Teď jsem se od něj ale nemohl odtrhnout a přečetl jsem ho na jeden zátah, přerušený v podstatě jen pár hodinami spánku. Přemýšlím, co o tomhle románu napsat, který motiv nebo kterou příběhovou linku vyzdvihnout – jenže to nelze. Vždycky by to znamenalo vynechat jinou, stejně významnou. Není možné vyzdvihovat jen parafrázování tehdejšího Ruska a jeho zrůdného režimu, příběhu Piláta, popis čarodějných sabatů (včetně mnoha ne příliš zjevných detailů), parodování literátských státních spolků, trampoty dvojice démonů (z nichž jeden chodí po světě v podobě obřího černého kocoura), ani… Jen ten seznam, co všechno bych mohl vyzdvihovat nad ostatní, by byl nekonečný. A stejně nekompletní. Fascinující je, jakým způsobem to Bulgakov propojil, kolik toho dokázal říct příběhem, jehož děj působí místy záměrně zpomaleně, jindy se v pár odstavcích stane tolik, že čtenář nestíhá chytat, co každá z těch bizarností ve skutečnosti znamená. Jsem nadšený.
PS: Vydání Rybka Publishers (2020) je po grafické stránce opravdu skvělá práce – člověk se tu knihu až bojí číst a raději by si ji jen vystavil a občas opatrně prolistoval. K tomu obsahuje přes dvě stovky maleb polského malíře ukrajinského původu Iwana Kulika, autora (mimo jiné) prý více než sedmi set obrazů na téma románu Mistr a Markétka. Musím říct, že jeho styl je skvělý, navíc mě potěšilo i to, že ve výběru maleb otištěných v románu, se některé scény objevovaly ve variacích (např. scéna, kdy Markétku na lavičce osloví ďáblův pomocník, je tu zachycena hned třikrát, přičemž prostředí i postavy pokaždé vypadají dosti různorodě).

capricorn__
20.07.2021 5 z 5

"Mistr a Markétka" je moje krevní skupina. Když jsem asi týden zpátky četl první kapitolu, říkal jsem si, že to je jeden z nejsilnějších a nejslibnějších knižních začátků, který se mi dostal pod ruku. Moje prvotní nadšení po cca 50 stránkách mírně opadlo, protože jsem se ztrácel v postavách, v ději a začal mi ucházet smysl celé knihy a hlavní myšlenka. Jenže pak přišli na scénu Mistr (a Markétka) a nadšení se vrátilo zpátky, dokonce ještě zesílilo. Na knize se mi nejvíce líbí atmosféra, kdy z jedné strany cítíte mírný strach či úzkost, a z té druhé komičnost a grotesknost, perfektně se držící za ruce. V určitých momentech je kniha i brutální a nechutná. Líbí se mi, jak Bulgakov tvoří věty a jaké používá slova, jeho styl psaní je mi moc blízký, tato kniha se mi četla sama. Také věřím, že až se ke knize někdy vrátím (což se určitě stane), najdu v knize něco nového, protože jsem si jist, že "Mistr a Markétka" odkrývá spoustu odlišných rovin a myšlenek, takže záleží na čtenáři, které dá přednost. (Mě v tomto prvním čtení nejvíce přitáhlo téma víry a lásky, například zrcadlení doby jsem tolik nevnímal.) Magický realismus v nejlepší formě.

Igor1311
13.07.2021

jedna z mala knih, kde mi akosi unikla pointa, takze hodnotit ju nema zmysle. ale kocur Hroch asi najsympatickejsia postava :D

martin_aston
07.07.2021 5 z 5

Táto kniha ma bavila, od začiatku až do konca. Viackrát som sa doslova rehotal. A viackrát hlboko zamyslel.
Parodicky (a vlastne asi dosť reálne) vykreslený svet sovietskej Moskvy 1. polovice 20. storočia, prekladaný mágiou a fantastikou, alternatívnym príbehom umučenia Krista, a hlbšími témami dobra a zla.
Pri čítaní určite pomôže, ak má čitateľ základný prehľad ruskej histórie (napr. Lžidimitrij, Solovky, atď), ale nie je to nevyhnutnou podmienkou dobrej zábavy. Nevedel som, čo od knihy čakať, bol som veľmi príjemne prekvapený. Za mňa prekvapenie roka.

lusila
25.06.2021

Prečítané, ale nehodnotím, asi táto kniha nie je pre mňa. Aj Picasso bol génius , ale jeho obrazom nerozumiem.

LenkaKT
08.06.2021 5 z 5

Jedna z knih, co mne v mládí nesmírně ovlivnily. A s odstupem 25 let je to pořád nádherné dílo. Bulgakov je Mistr.

666Jitka
01.06.2021 5 z 5

Jednu z mých nejoblíbenějších knih jsem tentokrát poslouchala na radiu VLTAVA ve vynikající dramatizaci režiséra Jiřího Horčičky z roku 1987. Ve hře vystupují přední čeští herci, kteří podávají vskutku bravurní výkony. Příběh o věčném boji dobra se zlem nejenom v době bolševické diktatury v Rusku vřele doporučuji . Na rádiu Vltava je rozhlasová adaptace tohoto mistrovského díla ke slyšení až do 12.6.2021.

booklovertina
01.06.2021 5 z 5

Vynikajúce, úžasné, dokonalé... Superlatívov na označenie Majstra a Margaréty by som mohla vymýšľať donekonečna a stále by ich nebolo dosť, stále by to nestačilo na zachytenie tej geniálnej absurdity či absurdnej geniality, ktorou sa román vyznačuje. Na prvý pohľad sa vám môže javiť len ako nejaká švihnutá rozprávka (a ak ju tak chcete vnímať, kľudne to urobte), no ak prebudíte svoju fantáziu a necháte ju žiť vlastným životom, ak načriete pod povrch o čosi hlbšie a popredierate sa jednotlivými vrstvami, dostanete oveľa, oveľa viac ako len niečo bláznivé či fantastické.

Tu na vás vyskočia viacdimenzionálne kontrasty dobra a zla, tam na vás budú mávať početné alúzie, nevyhnete sa zosmiešňovaniu spoločnosti a systému či nadľahčenému vyobrazeniu hriechov a nakoniec zistíte, že diabol je v podstate sympaťák. Trochu filozofie, kúsok histórie, štipka mravouky a tak akurát grotesky, aby ste dostali chuť preháňať sa na metle nočnou Moskvou len v Evinom rúchu.

Jednoducho geniálne. Takéto fantazmagorické, absurdné chobotiny, ktoré pod nánosom poriadnej dávky bizarnosti ukrývajú niečo hlbšie, ja môžem. Slovami ani neviem opísať, ako veľmi som si tento príbeh užila, no ak ste Majstra a Margarétu ešte nečítali, hovorím vám, napravte to, rozhodne neoľutujete.

petrarka72
01.06.2021 5 z 5

Příběh, k němuž nutno se vracet - a vydání, které mu dává nový rozměr (ilustrace Iwana Kulika mají přesně tu míru grotesknosti a znepokojivosti, kterou Bulgakov potřebuje). Obraz Moskvy třicátých let, novozákonní apokryf, pár postav, co v průběhu historie znovu a znovu hledají svou podobu, a ďábel, co navštívil město. Paráda.

PeggyQuella
21.05.2021 5 z 5

Naprosto geniální příběh, ke kterému se velmi ráda vracím znova a znova, a i přesto mě nikdy neomrzí. Při každém dalším přečtení si tam čtenář totiž najde něco nového, čeho si předtím nevšiml - a to umí jen málokterá kniha. :) Mistra a Markétku bych se i odvážila nazvat nejlepším dílem, které vůbec kdy někdo za celou historii literatury napsal, ale chápu, že tento můj názor může být ovlivněn i mou láskou k magickému realismu a obecně podobným faustovským námětům. Zároveň je obrovským plusem i to, že u některých scén jsem se řehtala na celé kolo - což je u knihy celkem vzácnost.
Také musím vyzdvihnout nádherné a dechberoucí vydání z roku 2020. Jako člověk, který se zajímá o výtvarné umění a ve volném čase rád kreslí a maluje, musím říct, že je to jedna z nejkrásněji ilustrovaných knih, co jsem kdy viděla. :)

soukroma
20.05.2021 3 z 5

Obluzení se nekonalo a spokojenost se nedostavila: neomaleně řečeno bych se obešla bez Mistra (ten se ostatně vynořil až ve třetině knihy!) a úplně bez Markétky, která pro mne to čtení dočista pohřbila. Přitom začátek byl tak slibný, napjatě jsem čekala, co autor vymyslí v pilátské linii a jak si povedou spisovatelé a jiné moskevské figurky s přiléhavými jmény a zda prokouknou pána temnot...

Nejstrašnější pro mne (již tradičně) byla přeskilová kniha vhodná spíš k posilování než k četbě (ani pořádně otevřít nešla), plná příšerných mne rozrušujících a obecně rušivých barevných ilustrací (opravdu, na každé třetí stránce jsem se zděsila, dokonce i na ořízce!), které odváděly pozornost od čtení (často pouhou obranou spočívající v nutném zavření očí). A ano, týká se posledního vydání 2020.

Janina2609
16.05.2021 5 z 5

“Nikdo neví, jaká karta mu padne. V některých věcech neplatí ani stavovské přehrady, ba dokonce ani státní hranice.”
V knize se stejně jako vedle humoru vážná nota vyskytuje vedle magické centrifugy zcela běžný svět.
Tato symbióza neskutečného a skutečného však funguje na výbornou. Nedrhne, čtenář se nad ničím nepozastavuje a nemá ani problém přijmout dějovou linii vystřiženou z biblického apokryfu. Bulgakov navíc zvolil ten zvláštní přístup, kde příhody z dnešní Moskvy (třicátých let) píše odlehčeně, s nadhledem a humorem, rozverně, kdežto linii Piláta Pontského odehrávající se na počátku našeho kalendáře v Jeruzalémě suchým účelovým stylem.
Společnost je vylíčena chamtivě, přestože se schovává za bohulibé činnosti.
Skvělým příkladem je samotný závěr, kde dochází k vyšetřování ďábelských zločinů a všechno se vysvětluje zjednodušeně a zametá pod koberec, jen aby vyšetřovatelé k nějakému závěru došli. Nejsou s to si připustit, že přišli do kontaktu s nadpřirozenou silou, a nakonec vesměs popřou všechno, co viděla celá Moskva.
Šílená jízda plná zábavy, která si ale přesahem a obsahem nezadá s největšími díly světové literatury.
Hodnotím 10⭐️

valeria0031
02.05.2021 4 z 5

Zpočátku náročné čtení (hlavně příběh o Pilátu a náboženská rovina).
Ale v půlce už vám začne být autorův styl vlastní a stává se z toho umění. Píše snové obrazy, které vás naprosto uchvátí a vezmou vás do míst, které byste nečekali ani v nejvíc šílené fantasy filmu.
Jak mnoho lidí naznačuje, je třeba se ke knize vrátit a to určitě udělám, protože za jedno čtení asi jen málokterý smrtelník může zachytit všechny zvláštnosti a kouzla tohoto díla.

nsebestova
19.04.2021 5 z 5

Kniha, která ve mě zanechala nejvíce rozporuplné názory- na jednu stranu chaos, na druhou stranu genialita. Určitě bych se k ní chtěla po čase vrátit, protože vím, že při druhém čtení v ní objevím zase úplně nový rozměr.

Lubošovo
11.04.2021 3 z 5

Totální haluz. Poslouchal jsem to dvakrát a stejně vůbec nevím, o čem to bylo. Třeba to vyjde na třetí pokus. :)

Padfoot
10.04.2021 5 z 5

Všechno začíná na jedné lavičce, kde se Berlioz baví s Ivanem Bezdomovcem o jeho protináboženské poémě. Objevuje se Woland, cizinec, který jim začne vypravovat mimo jiné o Pilátovi a jeho setkání s Ješuou, u kterého tehdy osobně byl… Po tom prapodivném setkání Berlioz přichází o hlavu, protože Anička koupila olej...
Je to neuvěřitelný koloběh událostí, které Wolandova partička rozpoutá. Hromada postav, kterým zasáhnou do života. Všechno se velmi složitě zaplétá a nijak zvlášť se nenamáhá rozplést. Hodně otázek zůstává nezodpovězených, ale takovým tím příjemným způsobem, který navádí k domýšlení. Překvapilo mě, jak svižně se to četlo i Bulgakovův humor. Rozhodně to nebylo to, co jsem od ruské klasiky čekala. Ale to je možná jenom tím, že jsem z Ruska naposledy četla Zločin a trest (pro mě spíš jen trest). Kapitoly o Pilátovi potažmo Jošuovi byly geniální a upřímně mě mrzí, že jich nebylo víc. Vlastně tak nějak celkově bych klidně brala víc a docela se těším až si to za nějakou dobu přečtu znova.

Any26
05.04.2021 5 z 5

V podstatě ani nevím co napsat. Snad pouze, že mě dílo naprosto uchvátilo a nutilo mě to číst dál a dál... - prostředí...postavy...děj...závěr...
Už teď z jistotou vím, že se ke knížce vrátím. Naprosto úžasná a moc doporučuji!

Radeon
02.04.2021

Mě k téhle knize přivedl nejdříve ruský a potom polský seriál na doporučení kámoše. Musím říct, že mě to nadchlo. Ten ruskej nemá chybu. Všude vyprávím o tomto díle, tom seriálu a lidi to neberou vážně :) Ani je nenadchli první dva díly :( Asi by to zlomila nahá Markéta :D Asi to není pro každého, ale mě tato tématika opravdu baví a musím přiznat, že ruskej seriál vede nad knihou. Nebudu tedy hodnotit vůbec knihu.

IvanaB
01.04.2021 3 z 5

Když pročítám komentáře, říkám si, jestli jsme četli stejnou knížku :-) Já jsem ji teda nepochopila. Zkusila jsem film, taky nic.