Mistr a Markétka

Mistr a Markétka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45627/mistr-a-marketka-45627.jpg 4 2796 420

Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo, které autorovi právem získalo světovou proslulost. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mystériu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem, eschatologickou vizí i ostrou satirou na poměry. Svůj "příběh novodobého Fausta" začal Bulgakov psát v r. 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Levné knihy

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) , 1967

TeraOkula
24.08.2017 5 z 5

Četla jsem na VŠ a pak ještě jednou kolem třicítky a mám chuť znova. Mysteriózní. Považuji za nejlepší knihu z ruské moderní literatury.

G-Rea
07.08.2017 5 z 5

Kniha, kterou mohu číst stále znovu a vždy mě znovu "chytne" již od prvních vět. Je to jedno z největších děl dvacátého století, nádherně navazuje na literární odkaz N.V. Gogola, se stejnou lehkostí a samozřejmostí evokuje i ty nejfantastičtější scény. Splňuje vše, co od skutečného umění očekáváme: s použitím všech věrohodných detailů přetváří realitu v novou skutečnost, která je dokonale pravdivá. Velmi přitažlivou formou sděluje mnoho o životě i smrti. (Domnívám se, že je tak trochu testem na inteligenci a vnímavost čtenáře). Taky se mnou dlouho zůstává - vlastně napořád.

spursfan
18.07.2017 5 z 5

Naprosto fantastická kniha. Nemůžu ji dostat z hlavy i několik dní po přečtení. Ani chvilku mě nenudila. Několikrát mi dokonce vykouzlila dobrou náladu při cestě do práce, která nezmizela celý den, především kocour byl povedený :-)

Sarq
15.07.2017 5 z 5

Vtipná kniha, nejen pro nás pamětníky státu kočírovaného komunisty a jejich praktik, ale vtipná i s ohledem na dnešní reálie. Skvělé čtení!

irskádívka
07.07.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Zanechala ve mně hluboký dojem ještě po několika letech a co víc po knize můžeme chtít?
Moc se mi líbila a rozhodně doporučuji.

Lodja
11.06.2017 3 z 5

Jojo, té síly díl. Wolandovi a jeho nohsledům se nedá upřít, že mají styl a že jejich popichování celé pokrytecké Moskvy stojí za přečtení. Musím říct, že krutě satirickou kritiku jsem si přečetla s chutí a ráda, zároveň jsem už byla celá na trní a čekala nějaké to faustovské vygradování, kdy se teda konečně "dozvím", co je zlo a co je dobro, jak fungují a proč jednoho bez druhého nelze.
A namísto toho jsem si přečetla jeden fantaskní příběh o létající holce, odpuštění a pravé lásce. Tuhle zápletku bych ale radši přenechala Saxáně nebo jiné pohádce s menšími ambicemi... Vztah Mistra a Markéty je popsán hezky, ale velká láska se jako červená nit vine literaturou už pěkně dlouho a sama o sobě dech úplně nevyrazí. A tu filosofickou část jsem tam nějak neodhalila. Takže fantazárna dobrá, ovšem nemyslím si, že takovýto kult by kolem MaM byl kvůli fantasy prvkům a jedné velké a trochu divné lovestory. Cítila jsem se docela podvedeně...

DeniseMarini
07.06.2017 odpad!

Tohle byla pro mě jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četla. Chtěla jsem to vzdát, ale vzhledem k tomu, že jsem knihu ze studijních důvodů dočíst musela, tak jsem to vydržela do konce. Nevím, jestli pro to nemám pochopení nebo nejsem ve správném věku, ale za mě bohužel totální katastrofa...

adorjas
04.06.2017 2 z 5

Tak, asi som málo zrelá na tento typ knihy, alebo absurdita a v nej skrytá irónia na spoločnosť tej doby sa ku mne neprevysielala.

Ku podivu ma bavila časť z Jeruzalema aj časť s Markétkou, ale ten zvyšok bol nad moje vnímanie príjemnej knihy, ktorá by mi malo dať niečo viac do života...

Momana
03.06.2017 5 z 5

Naprosto geniální kniha, doporučuji k přečtení všem. Jedna z nejlepších.

Lanisa1966
07.05.2017 3 z 5

Hodně zvláštně napsaná fantasy. Chvílemi musí člověk hodně přemýšlet o tom, co vlastně spisovatel vyjadřuje. Je to celkem těžká četba, a proto bych podruhé tuto knihu číst nechtěla.

Adelajda_4
05.05.2017 5 z 5

Neuvěřitelné, geniální, mistrovské dílo! Čtení jsem si užila a ten pocit z knihy je nepopsatelný. Věřím ale, že kdybych ji četla znovu, objevím tam množství jiných detailů a z knihy budu mít úplně jiný pocit, jsem si ale jistá, že vždy bude pozitivní, protože tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

myllo
29.04.2017 5 z 5

najlepsia kniha Bulgakova. Najprv som videl serial, ktory je skvelo natoceny- vsetko, vsetko co je v knizke, vsetka fantazia je pretavena do serialu. Obidve maju viacero vrstiev, knizku som cital aspon 3x, serial videl opakovane. Kazda scena sa hlboko vnara, je to proste neuveritelne skvele...

Garak
04.04.2017 5 z 5

Na pustý ostrov bych si vzal právě tuto knihu...

Ema22
21.03.2017 4 z 5

Do knihy jsem se pustila naprosto nepoučena, bez anotací a recenzí. Zprvu jsem trochu tápala v paralelních příbězích. Prolínání magického a reálného světa mě dostalo. Mám velmi ráda texty nabité aluzemi, sečtělé autory a Faust mě fascinoval vždy. Jen kdyby ta ruská jména nebyla tak dlouhá a sobě podobná.

ExEFX
11.03.2017 3 z 5

Nebylo to špatné, ale vlastně tak trochu o ničem :-)

bgott
06.03.2017 5 z 5

Skvělé, neuvěřitelné panoptikum!!

martina.culik
24.02.2017 2 z 5

Navzdory kladnému hodnocení zde na databázi jsem měla s knihou dost problém. Přišla mi chaotická, pletly se mi postavy a celkově mě kniha nijak neoslovila a zanechala ve mně pouze zmatek a rozčarování.

hagecius
13.02.2017

Mistr a Markétka je čtením, na které se nezapomíná. Nové vydání (2016) navíc doprovází vydařené ilustrace od B. Jirků.

Makropulos
13.02.2017 5 z 5

Jak už tu bylo řečeno, tato kniha je prostě geniální. Snažila jsem se najít jiné slovo, které by vyjádřilo, to všechno, co je v knize obsaženo, ale lepší jsem nenašla. Je mistrně napsaná, je plná fantazie, je ironická, vtipná, obsahuje skvělé erotické scény, nedostižné postavy, nádherné popisy, vypráví o lásce i o touze po svobodě a prostřednictvím ďábla ukazuje zlo v lidských povahách i v tehdejší stalinské společnosti. Ďábel tu vlastně není tím ztělesněním zla, je tak nějak lidský a jeho kumpáni jsou prostě dokonalí. K tomu tu máme zajímavý pohled na Piláta Pontského a Ježíše Nazaretského, jejich setkání a jeho následky. Úžasné je využití jmen jednotlivých postav k jejich dokreslení, jejich popisy dokáží probudit čtenářovu fantazii tak, že si je dokonale představí a to neplatí jen u postav, ale pro celý román. Jen mě mrzí, že jsem se s knihou setkala až teď ve velmi zralém věku. V mládí by na mě určitě působila zase jinak. Budu to tedy testovat na dětech a na vnoučatech.

rybickaka
11.02.2017 5 z 5

Nádherná kniha!
Když jsem ji ale četla poprvé, moc jsem tomu nerozuměla a nedalo by se tedy říct, že se mi líbila. Ovšem po jejím dočtení jsem ji HNED začala číst znovu, už s úplně jiným vnímáním. To se mi nestalo u žádné jiné knížky.
Od té doby jsem ji četla několikrát, můžu kdykoli znovu a řadím ji mezi nejlepší knihy vůbec!