Mistr a Markétka

Mistr a Markétka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341626/bmid_mistr-a-marketka-eWL-341626.jpg 4 2797 420

Divadelní adaptace románu M. Bulgakova, kterou pro pražské Národní divadlo připravila Oxana Meleškina-Smilková. Publikace obsahuje kromě samotného textu adaptace i stručný životopis M. Bulgakova, studie o románu a jeho interpretacích a portréty inscenátorů a herců.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Národní divadlo (Praha)

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) , 1967

Vero89
01.02.2017 5 z 5

Genialni!!!!!!!!

PanTomina
09.01.2017 5 z 5

Nepopsatelná excelentní skvostnost. Bulgakov mě tímto dílem dostal do kolen. To je tak skvěle vystavěná záležitost, že se v podstatě nedá interpretovat tak, aby ji člověk nechtěně neponížil. Prostě přečíst a nechat působit.

Vesmich
22.12.2016 4 z 5

Dokud jsem ji nečetla, nechybělo mi to. Po přečtení nechápu, jak se mohlo stát, že jsem ji četla až teď. v naprosto nadčasovém textu si každý najde své téma a svou postavu. Zatímco v Rusku se do lidové mluvy promítnul především výrok RUKOPISY NEHOŘÍ, mně se ve slovníku mohutně zakořenilo PROČ NEPOSLALI KOCOMOURA ?

Gigy
20.12.2016 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších a také nejsložitějších knih, které jsem kdy četla. To, co skrývá příběh pod svým povrchem, je naprosto geniální.

aktijnov
29.11.2016 4 z 5

Četla jsem podruhé. Už dávno jsem zapomněla, o čem kniha je. Vím, že kdysi jsem byla hrozně nadšená. Teď už méně. Ale své kouzlo kniha má...

MrKrahujec
25.11.2016 5 z 5

Extratřída! Jednička! Tohle je moje nejoblíbenější kniha už pomalu pětatřicet let, protože jsem si ji poprvé přečetl (možná trochu předčasně) v patnácti, tedy ještě v době, kdy většina zde tak dokonale shazovaných komunistických reálií byla ještě funkčních, a to i u nás. Snad nejvíc mě na tomto příběhu fascinuje, z kolika různých knih je složen a jak dokonale do sebe při své různosti zapadají. Tím zdaleka nemyslím jen ten jeden nejviditelněji osamostatněný apokryf o Ježíši (nazývaném zde, vlastně správně, jeho řeckým jménem Ješua) - tady najdeme i břitkou politickou satiru vedle okouzlující humoristické grotesky i zcela autentickou fantasy ságu, nadto se skutečně vydatnou dávkou erotiky. Téměř bych řekl, že celý druhý díl knihy je snad nejerotičtějším textem moderní literatury, ukazujícím až k antickým starořeckým a římským mistrům erotiky. A to píšu se vší úctou ke všem Henrym Millerům, Charlesům Bukowským a Williamům Burroughsům, kteří se sice také velmi snažili, ale takhle prudkého a živelně přírodního erotismu, jakým je prodchnuta celá pasáž o gala-plesu u Satana, přece jenom nedosáhli.

JLČ
12.11.2016 4 z 5

Začátek knihy strhující, bravurní...postupně jsem však ztrácel pozornost.

Thamilka
08.11.2016 2 z 5

Tuto knihu jsem četla na základě hodnocení tady v databázi. Musím popravdě říct, že mě vůbec nezaujala a dočetla jsem ji prakticky ze svého donucení... chtěla jsem prostě zjistit, co v ní mám najít... možná na knihu nejsem připravena a měla bych ji číst někdy v dalších letech... ale teď musím napsat, že pro mě byla děsně chaotická a prakticky nevím, co tím chtěl autor říct... zde se píšou různé oslavné komentáře, ale já jsem v té knize bohužel nenašla to, co našli ostatní... já nenašla prakticky vůbec nic...

Polinius
30.09.2016 4 z 5

Knihu mi přinesla do rukou náhoda, šťastná náhoda. Tak díky náhodo. ;-)
Dávám jen **** protože ji hodnotím jako urban fantasy a porovnávám ji se současnou produkcí.
Prostě nedokážu zohlednit to, že kniha vznikla už před válkou a každá recenze musí být subjektivní. Ne? ;-)
Oblíbené postavy: Mág, Kocour, Markétka, .....
Neoblíbené postavy: Ježíš

AliceW
07.09.2016 5 z 5

Velice kvalitní četba

blackholesun32
06.09.2016 5 z 5

Přečetl jsem podruhé po cca 13 letech, jak jsem zjistil, nepamatoval jsem si to téměř vůbec, nicméně kniha je to skvělá, obdivuhodná, perfektně promyšlená, plná humoru a to dost sarkastického, paralel, odkazů a přesahů. Má jednoznačně nejoblíbenější postava Kocomour! A asi také poznání, co vlastně může být umělecky spalující vášeň, zatvrzelost dílo dokončit, přestože několikrát skončilo v kamnech, etc. To jak dílo umělce pronásleduje na každém kroku! Však je to také takový ďábel, neúprosný.

jiri77
17.08.2016 1 z 5

Tak tohle opravdu nebyl můj šálek čaje. Při čtení této knihy jsem si připadal ,že jsem užil psychotropní látky. Zmatený děj přeskakovaní v dějových rovinách ,několikrát změněna jména postav příběhu ,že jsem za chvíli nevěděl o koho vůbec jde. Tohle dílo mě vůbec neoslovilo.

Domuly
01.08.2016 4 z 5

Stále přemýšlím jak knihu ohodnotit a jde mi to velice těžce. Nevěděla jsem do čeho jdu, nic jsem o knize nezjišťovala, ale čekala jsem klasiku a byla to pro mě trochu divočina. Chápu, že absurdní a groteskní situace měly svůj důvod, ale mě to bohužel nezaujalo tak moc, jak bych si přála. Neskutečně se mi motala příjmení a oslovení jednoho člověka až 3 ekvivalenty jeho jména. Ke konci jsem si u jména už prostě nevybavila jeho příběh a jak mu Woland zavařil. Pro mě jsou lepší knihy, které kritizují společnost a vykreslují dobu totalitního režimu v Rusku.

honza1685
25.07.2016

první kniha,kterou jsem jen pramalo pochopil,ale mozna to je tim ,ze jsem ji cetl v 15letech...a to decka jeste nemaji rozum =D myslim ze ji dam sanci jeste nekdy v budoucnu

vlkcz
19.07.2016 5 z 5

S touhle knížkou to mám trochu zvláštní. Vždy, když jí čtu, tak v ní jsou pasáže, které si od minula pamatuji jinak. Zřejmě jde opravdu o knihu, která je stále živá :-)
Kdyby se Tom Robbins nenarodil už v roce 1932, tak bych přísahal na to, že je Bulgakovovou inkarnací.

AllyKumari
04.07.2016 5 z 5

"Vy ale nejste Dostojevskij," namítla žena kterou se Korovjev snažil zmást.
"Kdoví, kdoví," odpověděl.
"Dostojevskij dávno umřel," prohlásila, ale už ne tak přesvědčivě.
"Protestuju!" zvolal vášnivě Kňour. "Dostojevskij je nesmrtelný!"

Pokud na světě existuje kniha, kterou bych vybrala v případě apokalypsy jako tu JEDINOU, která přežije, bude to tato. Naprosto geniální, šílená, vášnivá, sarkastická, hluboká, komická a hlavně, se všemi ďábly, létajícími prasaty a kocoury se samovary, úžasně lidská.

jadran
26.06.2016 5 z 5

Asi nejlepší a nejsvětovější dílo rusky psané literatury 20. století. Kniha, která má kolem 300 stran obsahuje mnohem víc, než jiná a oslavovanější díla pocházející nejen z Ruska.

Kromě zde již nejednou zmiňovaných úvah o dobru a zlu není od věci si všimnout i dalších dvou věcí. Bulgakov drsně a věcně ukazuje nejen ruskou povahu ve její nejhlubší podstatě, ale i v kombinaci s oním "socialismem". Hned první scéna na začátku, kdy rádoby "vzdělaný" a suverénní Berlioz nejdřív povýšenecky pucuje mladého básníka Ivana (nevím, proč jsem si hned vzpomněl na Pavla Kohouta...) ve věci neexistence Boha i Krista a tím i jeho narození. Pak se najednou objevuje Woland a Berlioz pokračuje. Typicky ruským způsobem. Pohrdavě mu dává jako příklad "svobody" ve stalinském Rusku to, že může veřejně prohlašovat, že je ateistou. Nějak se nezmiňuje o tom, co by asi nastalo, kdyby naopak prohlašoval, že v Boha věří. Nakonec na příkladu Mistra je to ukázáno dál. Jeho nabubřelost, arogance a všeználkovství dostaně díky Wolandovi pro něj fatální lekci.

Woland a jeho partička, to není zlo, je to spíš drsné odkrývání těch nejhorších lidských vlastností. A trestání, protože dobrotivý Bůh v osobě Krista nemůže trestat a být na kohokoliv zlý. Bohužel, jak si Woland povzdechne ve Varieté, lidé jsou lidé. Počínání počínání jeho svity působí jako katalyzátor a akcelerátor absurdních situací, které ukazují podstatu lidské povahy z té horší stránky. A všudypřítomným zlem je ve skutečnosti děsivá přítomnost totalitního režimu, jeho pochopů a jeho technik, kterou Bulgakov zobrazuje s umírněností a přesvědčivostí člověka, který se na tomto zlu nikdy nepodílel. Nepotřebuje a ani nemá potřebu se mnohoslovně a okázale "vykupovat" (opět se mi vybavil Pavel Kohout, ale i mnozí další) drásavým popisem jeho existence.

No a pak je zde ta druhá, poněkud méně komentovaná "věc" a to ona organizace zvaná Masolit. Bulgakov (nejen ve světové literatuře) a přitom zcela oprávněná "pálí" do vlastních řad. Lidé, v tomto případě "bratři v literatuře" sami sebe vidí jako elitu národa a vykladače morálky. Přitom se nechají režimem korumpovat více než snadno a levně. Opulentní hodování v uzavřené restauraci, přidělování bytů i chat a exkluzivních dovolených na Krymu. A v prvé řadě i vrchností povolené vytváření pocitu výlučnosti a výjimečnosti - ovšem pouze za předpokladu služby onomu režimu. Michail Bulgakov zde nastavuje zrcadlo oné intelektuální "elitě" více než jednoznačně. A člověku se opět vybaví nejen Pavel Kohout, ale třeba poválečný Vítězslav Nezval.....tenhle moment je v knize velice silný a výrazný. Ve skutečnosti je to zde kvůli smyslu existence i příběhu samotného Mistra. Vztah umělce a režimu (zejména pak totalitního) poznal Bulgakov na vlastní kůži. I on hrál vabank hru s jiným ďáblem - se Stalinem.

No, a nakonec, i když ne v poslední řadě, mě uchvátil ten úžasný apokryf v čapkovském stylu o ukřižování Ježíše Krista. Pro lidi, co se potřebují ke všemu vymezit je tohle podání v rozporu s biblí. Pro mě je to naopak symbol hluboké a opravdové vnitřní víry a naděje.

Těch tři sta stran knihy je pro mně daleko víc, než veškerá ostatní ruská literatura na čele s Dostojevským a Tolstojem, snad jediný, kdo by mohl stát k Bulgakovovi po boku je Alexander Solženicyn a také zapomenutý běloruský spisovatel Vasilij Bykav. Jenže tihle dva jsou realisté - Bulgakov je přece jen převyšuje onou magičností.

Jeho smrtelná hra se Stalinem ale v jistém slova smyslu skončila jeho vítězstvím. Dá se říct, že nakonec vyhrál. Umíral těžce, dopracovával Markétku až do posledních chvil v péči a s podporou milované ženy a protože "rukopisy nehoří", stvořil jednu z těch knih, které jsou i v bohaté literatuře XX. století opravdu výjimečné.

ziriant
22.06.2016 3 z 5

Příliš jsem se nebavila, přes veškerou svou snahu. Začátek tak to první třetiny ještě poměrně příjemný, ale tohle prostě není kniha pro mě. Kdoví, třeba jednou v budoucnu bude třetí pokus lepší.

Putnas
10.06.2016 5 z 5

Tahle šílenost se okamžitě zaryla do mého srdce rychlostí Kňourova drápu. Mrtvý Berlioz, geniální mistr, elegantní Woland... Co víc si přát ?

BLeeCraleek
22.05.2016 3 z 5

No v polovině knihy, když se objevila Markétka a mistr, konečně! začalo to být zajímavý… předchozí polovina byla místy vtipná ale víceméně mi to přišlo ne moc dobrý, asi nemám ráda ruské popisy událostí. Ty části o Pilátu Pontském byly moc povedené – podle mě to bylo skoro to nejlepší z té knihy moc se mi to líbilo, škoda, že není takový román, hned bych si ho přečetla… Myslím, že celkově mi tahle kniha zanechala spíš kladné dojmy… rozhodně nelituju, že jsem ji četla…