Hrdina věků

Hrdina věků https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35024/bmid_hrdina-veku-ATZ-35024.jpg 5 440 64

Mistborn série

série: Mistborn díl v sérii: 3 U Pramene Povýšení Vin nechtěně osvobodila neznámou negativní sílu, která v něm byla uvězněná tisíc let. Podobně jako se Kelsier kdysi postavil neporazitelnému nepříteli v podobě Pána Vládce, učí se teď Vin s Elendem bojovat proti abstraktní všudypřítomné ničivé moci Zmaru. Teď už bojují ne za sebe a za své vlastní přežití, ale za osud celého života na zemi. Mlhy setrvávají dlouho za dne a zabíjejí lidi. Popelečné hory chrlí kvanta popela, který dusí oblohu a hubí úrodu, na níž závisí přežití lidí. Zmar hodlá Zemi postupně zničit a Vin s Elendem a s přáteli bojují s časem, aby našli prostředek, jak ho porazit. Všechno, co zůstalo v předchozích dílech nevysvětlené, najednou začíná zapadat do souvislostí a dostává smysl…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Hero of Ages , 2008

Hilda_
01.03.2021 5 z 5

Zrovna jsem dočetla a měla jsem slzy v očích. Takhle mají příběhy končit.
Kdybych věděla, jak mě nadchne i tato série, nechala bych si ji od mistra také podepsat. Ale jen to, že jsem se se Sandersonem viděla, mám s ním fotku a podepsané dvě knihy pro mě má s každou jeho přečtenou knihou větší a větší význam!.

farys_books
20.02.2021 5 z 5

Opět tleskám Brandonovi Sandersonovi!
Opravdu. Protože třetí díl Mistbornu byl jedním slovem epický.
Opět je tu plno akce, ale i intrik a politikaření, zkrátka toho, co jsem si oblíbila na předchozích částech.
Hodně se mi líbilo, že tady dostala prostor jedna z mých oblíbených vedlejších postav - Špuk. Jeho dějová linka byla jedna velká jízda. Ale ani ostatní postavy nezaostávaly. Vtipné - a obdivuhodné - mi přijde to, že autor dokáže i jednu konkrétní postavu, která je mrtvá, udržet přítomnou a důležitou.
No a úplný závěr? To bylo to nejuspokojivější zakončení, jaké jsem kdy četla!

denniys
17.02.2021 5 z 5

Chtěla jsem toho strašně moc napsat - o allomancii, feruchemii i hemalurgii... o Vin, Elendovi, Sazedovi, Rashekovi, TenSoonovi, Špukovi a ostatních.. o celém světě Mistbornu.. ale zmůžu se jen na to, že tato série je jednoduše skvost, který by žádný milovník fantasy neměl přehlédnout..

Varuji, že následující vypsané úryvky SPOILERUJÍ děj knihy a zásadní momenty příběhu !!!

... Tančili, jako by si chtěli vynahradit celé ty čtyři roky, jako by chtěli mrštit svou radost do tváře celému apokalyptickému světu a nepřátelskému městu...
... " Já jsem člověk. " pravilo velké monstrum tiše. ( koloss Human )
... Nebo ho možná viděl klečet v popelu a věděl, že císař nemá daleko k tomu, se z toho popela už nikdy nezvednout...
... Rád bych věděl, jak by se Elend zachoval, kdyby tušil, že stojí před umírajícím bohem? že je posledním svědkem momentu, kdy se Růst objevil...
... Svět umíral a jeho božstvo muselo zemřít s ním..
... " Rychle, memoristo, " pobídl ho TenSoon. " Byl jsem připravený odejít bez tebe, protože mi všichni říkali, že už jsi o tyhle věci ztratil zájem. "
... Vy nevíte, co všechno pro lidstvo dělám, řekl Pán Vládce. Opravdu jsem to nevěděla, pomyslela si. Děkuju.
... Udělaly to. Dodržely svůj slib, a než by se nechaly ovládat Zmarem, raději zahodily bodce. Sazed si je prohlížel s lítostí v očích, s údivem a s úctou.
... " Nakonec nás zabijou, " pravil Elend a jeho hlas se rozléhal jeskyní. " Ale ještě předtím se nás budou bát. "
... Prozatím jen chci poděkovat ženě, která ji držela přede mnou. Ze všech, kteří se té síly dotkli, si to zasloužila nejvíc.

...Uprostřed květin leželi dva lidé. Vin ve svém obvyklém mistplášti, kalhotách a košili a Elend ve sněhobílé uniformě s kapucí. Leželi v trávě a drželi se za ruce........

ydnac
29.01.2021 5 z 5

Jak mi tak dlouho mohla unikat tahle skvělá série to fakt nechápu..
V každém díle mě něco překvapilo a tenhle to dovršil..
(+spoiler)
Na konci jsem zůstala jen koukat jestli čtu, to co čtu...
Vlastně to autor mistrovsky vymyslel, smekám, byla jsem překvapená, dojatá a nakonec i smířená, že to tak musí být...ale chtěla jsem přeci jen nechat mé oblíbené postavy žít.
No ještě se s Mistborny neloučím, čeká na mě 4,5 a 6 :-)
Moc doporučuji!!! :-)

pat4157
09.01.2021 5 z 5

Tak to byla jízda. Nejdřív to šlo ztuha, trvalo něž děj nabral spád, ale potom jsem nestačila žasnout, jak měl autor vše promyšlené a ten konec... to mě dostalo... neskutečná fantasy.

Luigi1
05.01.2021 5 z 5

Napínavé čtení které čtenáře nejen vzruší ale místama žene do očí slzy

Mášenka31
29.07.2020 5 z 5

Brandon Sanderson je pán příběhu. Už dlouho jsem se necítila tak, jako po dočtení závěru této úžasné trilogie. Chtělo se mi plakat a chtělo se mi smát. Takhle se chci cítit, když dočtu knihu.

Nevím, čím to je, ale tohle je první série, kde to opravdu působí, že naprosto všechno do sebe zapadá. A vůbec mi nevadí přenést se přes pár náhod, které přivedly příběh k tomu správnému zakončení. Mistborn ukazuje úžasný svět, který má fungující pravidla, zajímavou mytologii a rozličné postavy, z nichž každá je dobrá v něčem.

Ano, co se spisovatelského umu týče, Sanderson nevyniká jazykově nebo dialogově, vnitřní pohnutky postav jsou občas přehnané, skoro až na obtíž. Ale to všechno mu odpustíte díky dokonalému příběhu a skvělým postavám. Navíc třeba popisy bojů a používání alomancie jsou promyšlené a srozumitelně podané.

Sečteno a podtrženo, Mistborn je fantasy série, kterou by správný fanda neměl vynechat. Jen málokteré sérii se podaří takový konec - konec se nepovedl třeba v Eragonovi nebo Zaklínači (můj názor). Ale Mistborn vás nezklame.

tanuki
16.06.2020 3 z 5

Příběh je koncipován tak, aby především všechno dopodrobna vysvětlil. Klíče k tajemstvím, které jsou v prvím díle jen naznačeny, a které lechtají a dráždí čtenářovu představivost, jsou zde detailně odhaleny a popsány. Ne že by to přinášelo to pravé uspokojení. Vyskytuje se zde pár nelogičností a příliš urputná snaha všechno propojit a dovést k závěru. Možná je občas lepší, když některé věci zůstanou nevyřčeny, protože příliš doslovné závěry a odhalení mohou napáchat víc škody než užitku. První díl zůstává stále tím nejlepším z první trilogie.

Peskal
24.03.2020 5 z 5

No teda! Ako to už niekto píše - táto séria ma úplne odrovnala. Výborný svet, prepracované postavy... Veci, ktoré na začiatku knihy nedávajú zmysel sa na konci krásne vyjasnia...

Mimochodom, pred Mistbornom som čítal Naslouchače a myslel som, že tento rok už lepšiu fantazy čitať nebudem. Plietol som sa... Mistborn je za 6 hviezdičiek!

Mygli
11.01.2020 5 z 5

Tak todlenc je fakt brutálně dobré. Vymazlené to je jak blázen. Celičká serie Mistborn se v mých očích dost přibližuje kvalitě "bouřné záře". No nekeke. Parkrát jsem si sedl na šunky s povislou bradou jak mešuge:-)

Ilirea25
09.11.2019 5 z 5

Konec mě úplně odrovnal..
Na celou sérii nenalézám ta správná slova. Dokonalé. Kdyby bylo možno hodnotit více hvězdičkami, neváhala bych. Nutnost každého, kdo miluje promyšlené fantasy.

petrulka
05.11.2019 5 z 5

Nádherná série, se vzestupnou tendencí, příběh graduje, zápletky se rozplétají logicky a postupně. Sazedovy poznámky zapadnou přesně tam, kde mají být a v tu správnou chvíli. Fascinující kandry, nápad s bodci - bravo Marshale!, depresivní umírající svět vykreslený tak, jak to jednou možná i bude. Závěr je výstřel do jiné dimenze. Něco podobného dokázal snad jen Tolkien a jeho Silmarilion, pokud jde o pochopení božské podstaty. Tohle čtení pro mě bylo krásným zážitkem.

knihomolkajanca
04.10.2019 4 z 5

(Může obsahovat spoilery)

Opět musím hodnotit velice kladně, zejména to, jak dokonale má Sanderson vše promyšlené a jak do sebe vše postupně zapadá jako skládačka (dostala mě např. ta Vinina naušnice). Člověk si také nikdy nemůže být jistý, jestli neumře nějaká z hlavních postav a nebo rovnou zabije skoro všechny...Nicméně trochu mi na knize vadilo, že všechno dorostlo až do takových epických rozměrů. A to jak souboje, tak i samotný závěr... Jistě, svět už byl v takové fázi rozpadu, že to snad jinak než epicky nešlo zakončit, ale bylo to na mě tak trochu moc. Také mě mrzela dějová linka TenSoona a kander, která vypadala velice slibně, ale bohužel nakonec dospěla do takového slepého konce...alespoň tedy pro mě. V předchozích dílech jsem si Vin a TenSoona hodně oblíbila a tak jsem se těšila, že se nakonec sejdou a má oblíbená dějová linka bude pokračovat. Nakonec se tak nestalo.
I tak jsem si však tento díl velmi užila a svět mitbornů jsem si zamilovala - i když spíše předtím, než se začal totálně rozpadat.
Brzy se chystám na další díly Mistborn, tak jsem tedy zvědavá, co nám přinesou. Snad trochu méně epičnosti :)

Sabulep
24.09.2019 5 z 5

To byla jízda, skvělý, dynamicky, originální, překvapeni i možnost si domyslet. Konec mě dostal až k slzám..

LadyMichelle
10.09.2019 5 z 5

Dokonalost ...

Mabie
04.08.2019 5 z 5

Moc povedený díl. Užila jsem si celou knihu, ale hlavně neočekávaný závěr. Tak, jak jsem druhý díl považovala za slabý, tento díl to zachránil.

Alex.Barunka
20.07.2019 5 z 5

Klaním se, protože tohle je umění.

kklepkaa
17.07.2019 5 z 5

Naprosto luxusní zakončení příběhu Vin a její party. Konec jsem hltala s otevřenou pusou. Brandon Sanderson je král. Tohle celé setkání s Mistborny bylo vážně neskutečné. Tušila jsem, že to bude hodně dobré, ale že až tak... Není nic co bych mu mohla vytknout, co by mě štvalo. Všechny možné teorie mi autor vždy dokonale vyhodil z okna. A všechno to nakonec geniálně zapadlo do sebe.

Myslím, že na další pokračování si dám pauzu, abych to mohla všechno vstřebat.

Metla
29.06.2019 4 z 5

Sakra. Opět se nemohu připojit k nadšeným výkřikům ani k tichému nekritickému zbožňování. Trvalo relativně dlouho, než jsem se prokousala vrstvami popelem zasypaného světa „Hrdiny věků“. Sanderson odkryl karty a seznámil čtenáře s mocnými silami, na kterých je příběh postaven. No proč ne, ta základní ideologie v sobě má víc logiky než spousta uznávaných náboženství naší prý osvícené doby.
Hlavní hrdinové, známí z předchozích dílů, čelí blížícímu se konci střídavě v depresích či s nadějí a vírou. V podstatě se pere každý sám s vlastními problémy, odehrávají se čím dál monumentálnější bitvy (osobně mi více vyhovovaly decentnější souboje jednotlivců z úvodního Mistborna) a většina postav pod tlakem událostí prochází změnou.
Podobně jako u druhé části mě bohužel ani jeden z charakterů nezaujal natolik, abych zuřivě držela palce, případně štkala nad úmrtím. Také k hořkosladkému finále mám námitky, nicméně neutlumily zvědavost, kam Sanderson posune reálie Mistbornů v dalších knihách. Navzdory mému brblání totiž převládají klady: originalita, týkající se především promyšleného fungování magie (tam zůstaly mezery k dovysvětlení), temná atmosféra a poutavý literární styl. 70% P.S.: Talpressu tentokrát uteklo víc překlepů, než je u tohoto vydavatelství zvykem.

tlackacka
15.04.2019 5 z 5

Závěrečný díl bylo parádní finále. Když se všechny události točily s koncem světa v pohybu, tak se mi nikdy nechtělo přestat číst. Ještě že je kniha tak členěná - pasáže z pohledu různých osob jsou navíc prokládané "komentáři" z budoucnosti, které ale nic neodhalují, spíš dobře rekapitulují. Prostě skvělé dílo :)
Mám chuť si rovnou rozečíst další trilogii, ale po přečtení recenzí nejspíš nebude na škodu si dát menší odstup.