Hrdina věků

Hrdina věků https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35024/bmid_hrdina-veku-ATZ-35024.jpg 5 440 64

Mistborn série

série: Mistborn díl v sérii: 3 U Pramene Povýšení Vin nechtěně osvobodila neznámou negativní sílu, která v něm byla uvězněná tisíc let. Podobně jako se Kelsier kdysi postavil neporazitelnému nepříteli v podobě Pána Vládce, učí se teď Vin s Elendem bojovat proti abstraktní všudypřítomné ničivé moci Zmaru. Teď už bojují ne za sebe a za své vlastní přežití, ale za osud celého života na zemi. Mlhy setrvávají dlouho za dne a zabíjejí lidi. Popelečné hory chrlí kvanta popela, který dusí oblohu a hubí úrodu, na níž závisí přežití lidí. Zmar hodlá Zemi postupně zničit a Vin s Elendem a s přáteli bojují s časem, aby našli prostředek, jak ho porazit. Všechno, co zůstalo v předchozích dílech nevysvětlené, najednou začíná zapadat do souvislostí a dostává smysl…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Hero of Ages , 2008

Eldar80
24.10.2018 5 z 5

Je to úplně jednoduché. Pokud přistoupíte na Sandersonovu hru, tak budete naprosto nadšení. Děj vás bude unášet dál a zároveň uvidíte jak se celý příběh uzavírá. Jen zas nesmíte nad dějem příliš přemýšlet. Druhý Sandersonův nedostatek je, že neumí sám sebe proškrtat. Příběh je sice perfektní, ale je přeplněn přemírou dějových zvratů.
Začátek připomínal předchozí díly, kdy byl čtenář rychle vtažen do děje. Ten jako obvykle později zvolní. Každý díl má totiž stejnou strukturu jako celá trilogie. Dobrý začátek, zvolnění uprostřed a překombinovaný závěr. Proto je první díl uzavřený příběh, druhý pokračováním děje a Hrdina věků překombinovaným závěrem. Jenže není.
Kopíruje sice strukturu předchozích knih, ale závěrem je překonává. Kde dříve nastoupil pocit překombinovanosti, zde do sebe všechno přirozeně zapadá. Náhle začneme vidět souvislosti mezi mlhami, allomancií a Vin. Některé zdánlivě nepodstatné skutečnosti mají nakonec rozhodující vliv.
Sanderson umí stále překvapit. Nejenom dějovými zvraty, ale i důvtipem. S některými dějovými linkami si vyloženě vyhrál. Jiné jsou slabší. Nápad a potenciál to však mělo větší. Měl se víc zaměřit na využití originálních myšlenek než na spoustu událostí.
Žádný pocit umělosti se naštěstí nekoná. Velkou nevýhodou je, že čtenář promyšlenost celé trilogie ocení prakticky až na konci. Dějové linie zdánlivě běžící svou cestou, se začnou stáčet jedním směrem.
Hlavní hrdinové prohrávají boj se Zmarem a nakonec jsou donuceni svěřit svůj osud víře. Ochrání nás Hrdina z Hathsinu? Spasí nás Hrdina věků? Nebo je to jen marná naděje, jak zjišťuje Sazed při svém pátrání? 90%

Thekingofdisco
02.09.2018 5 z 5

Epické. Z původní trilogie se mi třetí díl líbil nejvíc. Vše do sebe zapadlo. Věci, které mi v prvním díle připadaly nedotažené zde byly dotažené k dokonalosti.
Jelikož si nejspíše rád sám sobě škodím, nevyhýbám se spoilerům, a i když jsem přibližně věděl, jak kniha dopadne, stejně jsem měl husí kůži, když šla do finále.

Celou první trilogii tedy hodnotím jako výbornou, svižnou, nenáročnou fantasy, po které určitě ještě někdy sáhnu.

Pavla79
25.02.2018 5 z 5

Závěr třetího dílu mě úplně dostal.. Super vše zapadlo! A co bude dál..?? Rozhodně jdu na to!

O77
15.01.2018 4 z 5

Sice si stále myslím, že tak třetina textu by tam nemusela být, ale příběh je to vážně dobrý.

Alvari
01.09.2017 5 z 5

Završení trilogie bylo, dle mého názoru, skvělým zážitkem. Opět bych rád vyzdvihl postavy, ze kterých pro mě tentoktát byl asi nejzajímavější Špuk. Poslední zhruba třetina knihy pak ukázala, jak měl Sanderson všechno promyšlené a krásně mu vše zapadalo do sebe.

Mike95
02.06.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Ten konec byl epickej.

Nathanielka
31.05.2017 5 z 5

Celá trilogie mě naprosto uchvátila. Všechno do sebe krásně zapadá, je to narvané akcí k prasknutí a všechny postavy si zamilujete. Mistborn je dokonalost!

Teclaireddy
29.05.2017 4 z 5

Třetí díl mě bohužel lehce zklamal. Bylo tam víc méně záživných pasáží (obléhání měst, Sazedovo filozofování), Vin ani Elend už mi nepřipadali tak psychologicky zajímaví jako předtím. Nejvíc mě bavily kapitoly z pohledu TenSoona a Marshe, kterých tam ale bohužel bylo poměrně málo. Závěr mi opět přišel moc velkolepý, uvítala bych něco civilnějšího než zápas božských sil. Ale uznávám, že celý systém allomancie - feruchemie - hemalurgie byl skvěle promyšlený. A hezky postupně odhalovaný - líbilo se mi, že vše dávalo smysl už po prvním dílu, i když jsme vlastně znali jen zlomek reality. I přes výše uvedené slabiny se mi ale celá série hluboce zapsala do paměti (a to ani nejsem memorista) a jdu se pustit do dalších autorových knih.

Marry123
22.04.2017 5 z 5

Další knižní série kterou jsem si hodně zamilovala... Dalo hodně trpělivosti sehnat zrovna Hrdinu věků ale nakonec se povedlo. KONEC mě hodně hodně překvapil můžu říct jenom WOW. :)

SedllY
17.12.2016 5 z 5

Parádní ukončení trilogie, avšak první díl(Finální říše) za mě z trilogie jasně nejlepší.. Fakt je škoda, že nejlepší postavu Sanderson sejmul už v právě v prvním díle.

witko
19.11.2016 5 z 5

Vynikající zakončení série.

redma
22.09.2016 3 z 5

Už v předchozím díle byly náznaky, že to celé bude trochu jinak, tady tak zhruba od poloviny jasné, že dojde k velkému překvápku, ale stejně je to kvalitní zakončení určité časové řady.

mitko
10.07.2016 5 z 5

Tak príbeh sa nám uzatvoril a Sanderson ukazuje, že to mal všetko geniálne premyslené. Je tu vysvetlené asi všetko, s čím sme sa mohli v predchádzajúcich dieloch stretnúť a je vidieť, že od prvého dielu to mal všetko vymyslené. Už len niektoré repliky, ktoré tam boli vyslovené, alebo aj menšie udalosti, ktoré sa udiali boli premyslené a všetko do seba zapadlo. Tretí diel sa vo veľa podobá druhému, taktiež tu sledujeme príbeh z pohľadu viacerých osôb, Elend aj Vin sa tu skoro celý dej nachádzajú v patovej situácii a až ku koncu to zasa začne naberať neskutočného tempa. A taktiež ako v druhom diely aj tu vytknem niektoré nudnejšie pasáže (plesy mi tu vadili tak isto ako v prvom diely) a väčšie filozofovanie Sazeda. Koniec ale parádny, jedna z najprepracovanejších sérii čo som čítal.

Aaron Lewis
22.03.2016 4 z 5

Tenhle díl mi přišel úplně stejný jako dva předešlé. Konec super, ale do té doby nic extra. Tím nemyslím, že to byla hrůza, děs a bída, nene, bylo to jen dobré. Jako nejmilejší postava mi byla kandra, a ten zbytek se tak nějak slil dohromady. Vin a Elend mi moc nesedli, takže pro mě za mě se jim mohlo stát cokoliv a mě to bylo fuk. Takže na konec jsem nebyla ani tak zvědavá, jak to dopadne, ale spíše jak to nakonec Sanderson vymyslel. A vymyslel to dobře:).

Chmur
12.02.2016 4 z 5

Po slabším druhém díle opět vytáhl Sanderson Mistborn do sfér takřka nejvyšší kvality. Závěr byl strhující a skoro až dojemný. Bohužel román je zbytečně dlouhý a natahovaný a některé části lehce nudily. Na druhou stranu psychologie postav je velice zajímavá, jejich úvahy a myšlenky mě bavily. Sanderson rozhodně není hlupák. Vytvořil velice zajímavý svět a děj má skutečně promyšlený. Postupné odkrývání celého obrazu bylo napínavé. Určitě doporučuji.

geimz
19.12.2015 5 z 5

Sanderson je génius. Ak mi v predchádzajúcej knihe vadilo určité prešlapávanie na mieste v zmysle deja, tak tu nemám čo vytknúť. Naviac sú v tejto knihe zodpovedané hádam všetky otázky, ktoré vôbec trilógia položila, preto sa dá až tu naplno doceniť ten Sandersonov zmysel pre detail a v plnej miere pochopiť ten úžasný svet, ktorý pre túto trilógiu vytvoril. A že z toho pomaly padá sánka. A ten koniec je per-fek-tný.

NicaCola
09.12.2015 5 z 5

Když jsem knihu dočetla, zůstala jsem s otevřenými ústy zírat. Věděla jsem, že nemůžu dát pět hvězdiček... musím jich dát minimálně sto! Ale bohužel to nejde, takže se zlobím i sama na sebe, že jich musím dát "jenom" pět.

Ogie
03.11.2015 5 z 5

Skvělé zakončení první Mistborn trilogie. Kniha je psaná čtivým způsobem, Sandersonova próza se stále zlepšuje. Nakonec se dočkáváme dech beroucího stupňovaného finále. Hrdina věků není v žádém případě kniha s typickým happy endem, i přesto závěr působí uspokojivě. Navíc Sanderson úplný konec knihy nechává zajímavým způsobem otevřený a je jen na čtenáři čemu chce věřit.

Jacinda
22.05.2015 5 z 5

grandiozní zakončení ságy. děj do sebe nádherně zapadá, všechny poznámky na začátcích kapitol najednou dávají smysl. postavy umírají, happyend se nekoná a přesto vlastně příběh dopadl dobře. perfektní. ságu postupně přečetla mamka a táta a partner. dobré věci so šíří dál

E-fox
25.03.2015 5 z 5

Celá trilogie Mistborn se mi nesmírně líbila, všem milovníkům fantasy žánru mohu vřele doporučit. Děj je originální, nápaditý, nechybí v něm zvraty, ať už očekávané nebo takové, které vám vyrazí dech, a odehrává se v dobře promyšleném světě.
Byť se čas od času v knihách objevují drobné logické nesrovnalosti (ale to už jsem opravdu hnidopich), jsou psány velmi čtivě a kvalitně, a tak i přes tyto drobnůstky si u mě všechny díly vysloužily plný počet hvězdiček.