Finální říše

Finální říše https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19839/bmid_finalni-rise-aEi-19839.jpg 5 661 126

Mistborn série

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Final Empire , 2006

denniys
denniys
07.02.2021 5 z 5

Nechápu, jaktože jsem dosud pana Sandersona neznala?! Na jeho tvorbu si ještě posvítím.. Mistborn - Finální říše je nádherná kniha!! Takové čisté, mistrovské fantasy s úžasnými hrdiny a zajímavým padouchem v dokonale vykresleném světě allomancie a popela.. Každá stránka se četla úplně sama, příběh mě naprosto pohltil a autor některými překvapeními dokazuje, že se nebojí.. Těším se na pokračování, neboť tahle série bude určitě skvělá!

... víra musí člověku sedět jako šaty - když sedí dobře, dovede zahřát a dodá pocit bezpečí. Když nesedí, je schopná člověka udusit..

" slušnej člověk ..." řekla tiše " já jsem nikdy nikoho takovýho neznala."

Vždycky je nějaké další tajemství.

phm
phm
28.01.2021 4 z 5

Druha prectena kniha od Sandersona. Prvni, Vyjednavace, sabotovalo marketingove oddeleni, tuto pak prekladatelske. A nebudu slusny a napisi jmeno - Milena Polackova. Proboha Finalni rise? Jeste ted mam urvane usi... Napoveda pro priste, netreba prekladat 1:1, ale trochu premyslet. Treba pan Medek by poradil ze zahrobi.
Hvezda dolu za nudnou Vin.

kedlubajz
kedlubajz
26.01.2021 3 z 5

Vcelku čtivá záležitost, nicméně podle pověsti Sandersona jsem čekal o hodně víc. Do první ligy fantasy (Sapkowski, Rothfuss..) knize schází hodně, zejména v propracovanosti charakterů, dialogů a celkové práce s jazykem. Systém "kovomagie" je sice originální, ale zato dost přitažený za vlasy. Celkově je to další průměrná variace z žánru hrdinské fantasy s šablonovitými postavami a kapku naivním příběhem.

farys_books
farys_books
16.01.2021 5 z 5

Tohle bylo něco!
Další knihy od Brandona Sandersona, autora mojí milované knížky Vzhůru k obloze, jsem si chtěla přečíst něco dalšího už hodně dlouho. A konečně jsem se k tomu dostala a byla to jízda.
Knížka mě chytila už hned na začátku, čtivý styl psaní mě připoutal k řádkům a přestávala jsem jen nerada a těžko.
Hrozně moc se mi líbilo, že kniha nebyla vyprávěna jen z jednoho pohledu, ale z více. Nejraději jsem měla pohled Vin, zřejmě proto, že mi její charakter hodně sedl a já si jí oblíbila. Ale i ostatní postavy byly skvělé.
Co musím taky vyzdvihnout, oproti knihám, které často čtu, tu bylo více akce a méně romantiky. To byla příjemná změna.
Co se týče samotného příběhu, tak mě hodně překvapil, i když jsem měla pár teorií, tak to, co se ve skutečnosti stalo, jsem vůbec nečekala. A to opravdu moc cením.
Tuhle knihu rozhodně doporučuji, já sama se co nejdřív pustím do dalších dílů.

Allysa1985
Allysa1985
14.01.2021 4 z 5

Moc pěkně zpracovaná fantasy, originální magie, propracované postavy... Líbí se mi, že je první díl "uzavřený", ale přitom svět běží dál a všechno nekončí jen porážkou padoucha, jsem zvědavá, jak se postavy poperou se správou země.

Luigi1
Luigi1
05.01.2021 5 z 5

Opět další kniha která mě chytla a nepustila až v pět ráno jsem dočetl.

ydnac
ydnac
04.01.2021 5 z 5

(SPOILER) WOW :-) Na tuhle sérii jsem se chystala už dlouho a byla to chyba...měla jsem ji už dávno přečíst :-)
Oblíbila jsem si Kelsiera i Vin a vůbec celou tu bandu (trochu mi to připomnělo Šest vran) .
Mám ráda, když hlavní hrdinové bojují za svobodu, přátelství a utiskování,fandím jim, bojím se o ně,prožívám další úžasný příběh :-)
Líbila se mi nová magie, nový svět a jsem zvědavá, jaký bude další Vinin osud :-)
No a ten konec....TO NEEEEE
Hltala jsem každou stránku a bohužel jsem musela někdy i spát, ale kdyby ne četla bych nonstop :-)
Doporučuji milovníkům fantasy a nemůžu se dočkat dalšího dílu :-)

Barush04
Barush04
01.01.2021 4 z 5

Mně se to líbilo moc. Krásně napsaný, promyšlený svět a sympatická hlavní postavu ale i ty vedlejší + pro ně bylo dost prostoru (neni to celé jen o hl. hrdinovi), což mám ráda :)). Upřímně jsem se do knihy vrhla, protože jsem četla spoustu skvělých ohlasů na Sandersonovu fantasy a nějak čekala drsnou, tvrdou, tu ,,pravou" fantasy, ale dostala jsem fantasy se spoustou YA prvků, a tak nějak mě to překvapilo. I přes má mylná očekávání je v ní ale pořád kvalita a čtení mě velmi bavilo. Zvlášť musím ocenit magický systém, který je úchvatný a skvěle propracovaný!

pat4157
pat4157
25.11.2020 5 z 5

Deset hvězdiček z pěti :-D Takhle úžasné to bylo. Skvělá magie, skvělá zápletka a skvělé zakončení. Musela jsem dočíst, spát jsem šla o půl třetí ráno. Tohle mám ráda. To, že vás kniha chytí a nemůžete ji odložit.

jakub0399
jakub0399
23.11.2020 3 z 5

YA fantasy, nápady s kovy dobré, ale celkově je to velmi natahované a vlastně se polovinu času nic neděje....3 z 5....

Keyance
Keyance
21.10.2020 5 z 5

Kniha mě chytila v podstatě od začátku. Četlo se mi to velmi dobře, byly viditelné prvky YA. Zbožňovala jsem motiv vzpoury proti si říši, proti vládci. Hlavní postava mi byla sympatická a fandila jsem jí celou dobu.

Hodnotím: 9/10 Skoro dokonalé a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Mášenka31
Mášenka31
29.07.2020 5 z 5

Nebojím se těch pěti hvězdiček, protože Sanderson si je (i přes pár drobností) zaslouží. Četla jsem několik recenzí a překvapilo mě, že si spousta lidí stěžuje na pomalý děj. Já to naopak oceňuji. Dle mého názoru by správná fantasy měla gradovat, seznámit člověka se světem, ve kterém se ocitl, vykreslit postavy a jejich motivace, splétat několik dějových linek dohromady - a pak vyvrcholit závěrečnou bitvou. Tohle všechno jsem dostala.

Knížka má své mouchy - třeba zvolení hlavní postavy, která má sklony chovat se trochu hloupě a moc dětsky. Prvky YA se sem spíše nehodí. Alomancie a feruchemie jsou skvělé prvky magie a nebýt sem tam zmatečných popisů, člověk by si je užil do poslední kapky.

Bráno celkem, kniha mě mile překvapila a chystám se pokračovat v dalších dílech (přestože první je vcelku uzavřený a tedy by to ani nebylo nutné, když by člověk nebyl příliš zvědavý). Ale loučit se s tímhle propracovaným světem se mi ještě nechce, takže jedeme dál.

sel123
sel123
19.05.2020 2 z 5

Škoda. Zajímavé nápady i děj. Bohužel psáno s velkou porcí naivity a plno logickych nesrovnalostí. Nejspíše určeno pro méně sečtělé náctileté. Snad dám ještě další díl a uvidí se.

Shira27
Shira27
09.04.2020 5 z 5

Přiznám se, že začátek mě moc nebavil. Bylo to pomalé, spousta postav, nový svět... Ale jak jsem tomu začala víc rozumět, lépe jsem se začetla. Moc mě bavilo sledovat romantickou linku, která byla spíše takové zpestření celé knihy, ale pro mě je to celkem důležité kritérium, aby mě kniha bavila.
Nečekané zvraty byly fakt nečekané, posledních 150 stran jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Napětí v posledních stranách postupně gradovalo a finále bylo opravdu velkolepé.
Rozhodně se pustím do dalších dílů, i když počet stran mě trochu děsí, snad se nezaseknu na začátku knihy, jako tomu bylo v prvním díle. :D

Roscata
Roscata
29.03.2020 5 z 5

Sanderson je právem považován za jednoho z nejlepších spisovatelů fantasy, protože svět který nám ve Finální říši představuje, je propracovaný, má zajímavou mytologii a postavy. Stejně výborná je i magie. Její principy a mechanismy mě fascinovali.
Co jsem nečekala, byla předvídavost osudu u některých postav. Už ve chvíli, kdy jsme se seznámili s Vin, mi bylo jasné jakou roli v přiběhu sehraje. Dokonce už i tuším jak se bude příběh dál vyvíjet a jsem zvědavá jestli se aspoň trochu trefím.
Co jsem naopak netušila, byl osud Kelsiera. V tom Sanderson překvapil a uznávám že to vymyslel opravdu výborně.
Naopak mě zase překvapila slabost hlavního zaporáka, ale tuším že to bylo záměrné a víc se odhalí v pokračování.
Zkrátka a dobře, celá kniha je napsaná velmi poutavě a já se těším až se pustím do dalších dílů.

IG: zrzi_cte

Skyer
Skyer
04.03.2020 2 z 5

Kniha je pomalejší, a to já moc nemusím. Bavilo mě to, ale ne dostatečně (kvůli méně nabitému ději), aby mě to neustále nutilo číst dál.
Ze začátku mě Vin hodně štvala, ale díky jejímu vývoji už to pak nebylo tak hrozné. Neříkám ale, že je nějakou mou oblíbenou postavou. Všechno jí šlo rychleji než ostatním a já tyhle speciální sněhové vločky, co jsou prostě lepší a nemusí proto tolik dřít a učit se, nesnáším.

Všichni se tváří, jak je to kdovíjaká adult fantasy, ale když je hlavní hrdinka puberťák řešící puberťácké věci, tak je to prostě YA bez ohledu na to, že vedlejší postavy jsou dospěláci.

tanuki
tanuki
28.02.2020 5 z 5

Je to ponurý svět. Finální říše. Věčná a nezničitelná. Tyran této zemi vládne už 1000 let a nyní se hrstka odvážlivců, bláznů, hazardérů a idealistů pokusí změnit běh dějin. Příběh, který se tak krásně poslouchá. O tom, jak i ten nejposlednější z posledních v sobě může objevit svoji výjimečnost a rozložit systém, který se zdá dokonale neporazitelný. Každý člověk, věc či zřízení v sobě totiž skrývá nějakou slabinu, jen ji najít a využít. Držel jsem jim všem palce, tajil dech, ani nedutal a odkrýval s hrdiny tajemství, záhady a zákonitosti tohoto světa. Samozřejmě nebylo odhaleno úplně všechno a v příštím díle dozajista bude nadále o čem psát. Těším se. :o)

Yokolobuna
Yokolobuna
31.12.2019 4 z 5

Finální říše jakožto finální kniha roku 2019 nakonec nebyla až taková petarda, jak jsem očekával. Mizerná fantasy to však není ani omylem.

V určitém smyslu mi přišlo tohle Sandersonovo dítko jako takové Jméno větru pro chudé. Tedy pozvolnější bravurně napsané komorní vyprávění se spoustou vysvětlování a budování světa pro další knihy. Nakonec se Finální říše však pořádně rozjede a není skoupá ani na akci. Příjemně mne překvapila ucelenost příběhu. S poslední stránkou je většina příběhových linek uzavřena a věcí vysvětlena. To u epických fantasy tri/případnějinoučíslovku/logií nebývá úplně zvykem.

Sanderson píše dobře, postavy dokázal ve Finální říši přivést k životu a není těžké si většinu z nich oblíbit. V tomto ohledu musím vypíchnout hlavně pestrou morálku a motivace charakterů. Tady se na Mirky Dušíny úplně nehraje. Skvěle se čtou však spíše klidnější pasáže.

Pán Vládce je správně tajuplný a mocný záporák, jehož motivace se až do samotného konce budete snažit odhalit. Stejně tak Kelsier a jeho banda (anti)hrdinů přirostou čtenáři k srdci. Škoda jen, že Sanderson v případě Vin na můj vkus příliš tlačil na milostrnou linku, díky čemuž působil jinak dospělý příběh místy příliš cukrkandlově a srdcebolně.

Při akčních pasážích se čtenář díky allomancii trochu ztrácí v těch psích kusech co Mistborni předvádí. Z neustálého dmýchání, pálení, tahání a tlačení na kovy jsem si občas připadal jak při popisu nepříjemné historky z okolí toaletní mísy. V tomhle ohledu bych přeci jen ocenil více finesy a invence, samotný systém zdejší "magie" je však promyšlený a je radost ho objevovat.

Zážitek z jinak výborného příběhu v dobře vybudovaném světě mi bohužel kazil i nepřesný překlad. Ten hapruje v těch nejhorších momentech. Kvůli dualitě kovů v allomanici tak vznikají nesmysly, popírající již popsané zákonitosti. V české verzi tak mince lítá k někomu, místo od někoho, "padají" zcela jiné šlechtické domy a podobně. Podobných ptákovin narušujících logiku knihy je bohužel celkem dost, při porovnání s originálem šlo skoro vždy o chybu překladu a ne Sandersona jakožto autora. No, a takovou anotaci zjevně psal úplně jiný člověk, jelikož jsou zde základní dojmy a pojmy přeložené jinak než v knize samotné. Finální říše je relativně objemná bichlička, chybky i tak zamrzí. Korunu tomu český vydavatel nasadil ohyzdnou obálkou evokující tupé fantasy céčko.

Komentář možná působí příliš kriticky, přišlo mi však na místě rozvést konkrétní důvody, proč tomuhle fanoušky milovanému dílku nakonec pátá hvězda utekla. Nic to však nemění na tom, že v tomhle příběhu chci s dalšími knihami pokračovat a každý fanoušek promyšlených fantasy světů by měl se mnou.

Zakoupeno v roce 2018 za 308,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Skvělá fantasy kniha o smělém plánu sympatických hrdinů na svržení krutého "poloboha". I přes dobrou práci s atraktivními prvky hrdinské fantasy a fajn nápady však na úplný vrchol nedosáhla. K tomu Finální říši chybí vybroušenější akční scény a pečlivější české vydání.

Hodnocení na DK v době přečtení: 92 %; Moje hodnocení: 85 % jako 369. hodnotící.

petrulka
petrulka
16.10.2019 3 z 5

Minimálně první polovinu knihy jsem nechápala poměrně vysoká hodnocení. Úplný začátek je celkem zmatený, mnoho odhazování, tlačení a odrážení, až jsem z toho byla paf. Pak si to ale sedlo parádně a opravdu mě začaly bavit všechny postavy a hlavně zápletka.

welcomeboredom
welcomeboredom
11.08.2019 2 z 5

možná je problém v tom, že jsem začal s archivem bouřné záře.. úplně jiná liga než naivní mistborn