Miss exitus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nový román známého publicisty a spisovatele Aleše Palána zavádí čtenáře do prostředí domácího hospice.
Ema, pracovnice domácího hospicu, který poskytuje péči umírajícím klientům v jejich domovech, zažívá během jediného dne několik zásadních životních zvratů. Po rozchodu se svým přítelem míří neplánovaně k umírající klientce paní Neomytkové a jejímu psychicky labilnímu synu Borisovi. Stará paní není jen pacientka, ale zná také tajemství propojující obě rodiny, které Emě až doposud zůstávalo skryté. Mladou ženu zaměstnává nejen starost o umírající, v patách je jí neustále studentka Zuzana, která si jako místo svého studijního projektu vybrala právě domácí hospic a jeho klienty. Ani Boris není Emě v péči o matku nápomocný, zvlášť když odejde z domu, a místo něj se přede dveřmi objeví policie… Aleš Palán citlivě zachycuje situace kolem odchodu nevyléčitelně nemocného člověka, poutavě a do hloubky odkrývá psychiku ženy procházející náročným životním obdobím a zároveň vedle existenciálních problémů odkrývá i ty celospolečenské, jako je dědictví komunismu či privatizace a „podnikání“ v devadesátých letech.

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/405928/miss-exitus-3EO-405928.jpg 416
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Prostor
1. vydání originálu:2019
Počet stran:232
Jazyk vydání:český
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-7260-412-8
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Miss exitus

Přidat komentář
pajaroh
30. května

Téma umírání a jeho dopadu na jednotlivce i rodinu z pera Aleše Palána nevyzní tak depresivně, jak by se mohlo zdát. Ale ani mě nezasáhlo tak jako například kniha Ondřeje Nezbedy Průvodce smrtelníka. Možná je to tou formou smyšleného příběhu, kdy je samotné téma smrti i hospicové péče hluboké, ale je doplněno tak trochu prvoplánovými zvraty a vztahovými problémy. Možná té akce bylo v jednom dni příliš, postavy byly jasně vymezené (klaďas Irena, záporák Zuzana), na druhou stranu, ono je to tak trochu i v životě, že...
Aleš Palán není průkopníkem tohoto tématu v české literatuře (jak je mu často přisuzováno), ale je dobře, že se o něm píše čím dál více.

Ronny
22. května

Téma zajímavé, ale styl psaní mě nechytl.

bralenka
12. května

Vynikajici. Kniha me oslovila a styl psani mi sedl. Nyni se jdu pustit do knihy rozhovoru s Marii Svatosovou- Nebo se vratit domu.

Jana283
02. května

Asi jsem pochopila autorův záměr i zvolenou formu, ale kniha mě navzdory zajímavému a naléhavému tématu vůbec neoslovila.

hs777
28. dubna

Jen ten jediný a skromný komentář pode mnou mě přiměl si knihu najít a koupit. Aleš Palán se pustil do velmi těžkého a citlivého tématu, se kterým se dříve nebo později setká asi každý z nás .... přečteno jedním dechem, výjimečná kniha.

pankaplan
10. dubna

Jedna z nejzajímavějších českých knih posledních let. Více v mé recenzi :) http://www.bookvy.cz/2019/04/ales-palan-miss-exitus.html