Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415253/bmid_misery-suo-415253.jpg 5 3022 440

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou najde Paula po těžké havárii jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky jejím šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jaké si neuměl představit ani v těch nejděsivějších představách. Stephen King dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořil přesvědčivé postavy, text dokořenil suchým sarkasmem a doplnil autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

Charmedka
19.02.2016 5 z 5

Kniha je velmi napínavá, sice se tam celou dobu děje naprosto to samé, ale je to neskutečně čtivě napsáno. Paul je vězněm psychicky narušené Annie, u které se střídají nálady jak počasí.
Nejlepší na knize je určitě ale ta bezmoc. King je prostě skvělý spisovatel, vždy Vás dokáže do děje vtáhnout tak, že s postavami cítíte a tady to nebylo jiné. Z knihy úplně sálala ta bezmoc si pomoci, když Annie měla zrovna špatnou náladu, nešlo nic dělat a Paul jen trpěl, i když se snižoval k sebeponižování, nic nepomohlo.

hanka616
16.02.2016 4 z 5

Opravdu zdařilá Kingovka, byla jsem napnutá jako struna :-)

Šárka345
10.02.2016 5 z 5

Strhující děj, umně podané, přečteno za dva dny, spíš noci :0) Opravdu zdařilé.... doporučuji!

Natal-V
06.02.2016 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem kdy četla!!! Přečetla jsem ji nedávno a měla jsem ji přečtenou za pár dní. Čtení mě dříve nebavilo, protože jsem nevěděla, co mě baví za žánr. Ale taťka mi tu knížku dal a řekl, že by se mi mohla líbit. Po pár stránkách jsem zjistila, že tu knihu budu číst celé dny. Čtení mě chytlo a včera jsem si v knihově půjčila od Kinga další knihu, tak jsem zvědavá :)

26e
21.01.2016 5 z 5

Veľmi dobre prerozprávané, do deja som sa dostala ľahko, nič ma tam nerušilo, postavám som, napriek tej všetkej bizarnosti okolo, "uverila" ... a hlavne som sa dobre bavila ...

tovlasek
13.01.2016 5 z 5

Tak dlouho jsem sháněl tuto knihu a nakonec se mi jí konečně podařilo dostat do rukou a jsem ohromen. Už dlouho jsem necítil tolik rozličných pocitů při čtení knihy. Měl jsem vztek, byl jsem znechucen a cítil se zoufale a přesně to dělá z této knihy skvost. Cítil jsem s Paulem každou minutu a hlavně poslední dvě části byli strhující a zároveň tak melancholické.
Popis Kinga je naprosto neskutečný a jsem rád, že po dlouhé době, co jsem se k němu vrátil mě znovu uchvátil a nepustil.

LenkaWal
11.01.2016 5 z 5

Výborná knížka. Začátek mi přišel pomalejší, ale pak se to rozjelo a já byla napnutá až do konce. Doporučuju.

wolun
11.01.2016 4 z 5

Vraj tretia najlepsia Kingova kniha,to asi nie! Ale napätie bolo udrzovana dost huste.

Heřmis
11.01.2016 4 z 5

Jedná se o slušný thriller, ale na top hodnocení to, podle mě, není. Osobně mi vadí zdlouhavé snové pasáže a představy a občas rozvleklé vyprávění. Úsek, kde hlavní hrdina píše rukou je skoro nečitelný. Knihu bych označil za lepší průměr.

klařen-ka
07.01.2016 3 z 5

Stephen je prostě mistr napětí, které v této knize samozřejmě nechybělo.Úzkostné pocity z nejisté budoucnosti,bolest,šílenství smíchané se záchvaty zuřivosti-to všechno dává příběhu tu správnou ,,šťávu´´.

Viera22
02.01.2016 2 z 5

Knižku som čítala len z donútenia môjho syna, surové sadistické trillery nie sú vôbec môj štýl.

choze
01.01.2016 5 z 5

Paul Sheldon byl jako každý spisovatel existenčně závislý na svých čtenářích a jejich zájmu o jeho tvorbu, ale když se po těžkém úraze stane rukojmím své fanatické fanynky, je nucen se proměnit v novodobou Šeherezádu, která se vyprávěním příběhů už nesnaží jen vydělat na živobytí, ale zachránit si tím holý život. Misery je klasika a špičkový komorní psychologický thriller, který jsem si koupil coby svého prvního Kinga v pubertě, kdy u nás vyšel poprvé, a od té doby jsem ho četl už několikrát (napoprvé mě nechytl, ale to jsem byl mladej a blbej). Miluju příběhy o umělcích a tohle je pro mě ultimátní příběh tématizujicí románopisectví - vztah spisovatele k vlastní tvorbě (co jej nutí psát, dilema umění komerce vs umění), vztah čtenáře k fikci (který v extrémním případě může nabýt nebezpečně patologických forem) a hlavně vztah spisovatele a jeho čtenáře, který je vzájemnou závislostí. Krom toho román těží ze střetu dvou zcela odlišných, skvěle popsaných postav, jejichž světy se nečekaně a fatálně protnou. Stejně jako třeba v Nezbytných věcech dokáže King velice sugestivně popsat fyzickou bolest hlavního hrdiny, při řádění Annie ale zbytečně tlačí na pilu s brutalitou, což je asi jediná věc, kterou bych vyčetl, a které se výborná filmová adaptace s úžasnou Kathy Bates vyvarovala, aniž by tím ztratila na působivosti.

Dastinek
30.12.2015

Knihu jsem nečetla, ale film byl skvělý, kdykoliv je v TV, podívám se na něj. Těším se, až si jednou přečtu knihu. :-) Kathy Batesová nemá chybu!!!!

Jaehyun
16.12.2015 4 z 5

Většinou se do takových knížek moc nepoustím ale na doporučení jsem se tedy nakonec rozhodla to zkusit...
Knížka jako celkově byla zajímavá i když v ní bylo hodně zbytečných a zdlouhavých věcí, které bych klidně vynechala..
Např.: části z knihy Misery, zbytečně je tam popisovaný skoro každý den který tam strávil, a tu část co psal ručně jsem musela vynechat, protože se to nedalo přečíst..
Navíc ten konec mi přišel trochu.. nerealistický.. nevím přesně jak to napsat.. ale i když byl skvěle napsaný, dost mě zklamal..
V rámci nějakého hlubšího poznání jsem se podívala i na film Misery nesmí zemřít, a tady už bych mohla být trochu pozitivnější..
Postavy vypadali přesně tak jak jsem si je představovala a konec? Také naprosto super.. asi doporučuji oboje, knihu i film, podle toho co komu líp sedí, já osobně bych se asi ke knize podruhé nevrátila, ale opravdu je to jen kvůli těm zbytečnostem, co tam jsou..

Veru_92
25.11.2015 5 z 5

Moje sesta "kingovka", ktera hrave vysplhala a naprosto nevzrusene usedla na pomyslny stupinek prvniho mista vedle Zelene mile. Jednim slovem - horor. Precetla jsem uz par knih o vrazdach, knihy, kde krev tekla proudem, ale jeste nikdy se mi pri cteni neudelalo zle. A presne to je King - skvely spisovatel, kteremu se zaslouzene rika "mistr hororu". Teprve King vam ukaze, co to znamena se bat.

Dinosaur
24.11.2015 5 z 5

(10/10) Tahle knížka je skvělá i hrozná zároveň. Skvělá pro to napětí, čtivost a problém se od ní odtrhnout (nevstávat do práce, tak to snad dám v kuse), hrozná kvůli těm věcem, co se tam dějí. Společně s Paulem jsem Annie opravdu nenáviděl a moc si přál, aby se jí přihodilo něco opravdu ošklivého :)
Jinak díky Paulově spisovatelskému zápalu jsem si opět všiml, že tak trochu podobně funguje i moje psaní, což mi mimochodem připomnělo Kingovu knihu O psaní, kde vyzrazuje i to, jaký konec pro toto dílo původně zamýšlel. Kdyby to takhle opravdu skončilo, tak mě asi klepne :D

IvanaVar
10.11.2015 5 z 5

Moja prvá kniha od Kinga - odvtedy čítam všetko čo sa mi dostane pod ruky/oči. Skvelý psychologický thriller - film sa mi nepáčil - fyzicky mi Kathy Bates ako Annie sedela na 100% ale predpokladám, že to bola vec scenára - jej "psychopatičnosť" bola oproti knihe slabý čajíček - predpokladám, že to bol scenár, lebo Kathy Bates je "pani herečka". Uznávam, že natočiť film podľa Kinga je herkulovský výkon - pretože zobraziť na plátne myšlienkové pochody a pocity postáv nie je tak jednoduché ako v knihe - a na tom je práve postavená geniálnosť a čítavosť pána spisovateľa.

svatas007
05.11.2015 5 z 5

Tohle dílo je dnes velmi aktuální. Popisuje kam až se může dostat slepé uctívání celebrit jejich fanoušky. A nenávist k autorovým závěrům může být hodně krutá. Inu když si vysníte jiný svět, těžko pak přijímáte novou "realitu" (nemluvě o té skutečné).

Proto dnes lidé dokážou utratit velké peníze za virtuální herní postavy a jejich smrt v herním světě je může pořádně "vykolejit".

Tuhle knihu pana Kinga mám hodně rád, není moc krvavá, zato je plná psychologického teroru, ale to je to, co baví.

wildprincess
22.10.2015 5 z 5

Moje oblíbené Kingovo dílo. Knížka pecka, film o hodně slabší. Doporučuji přečíst :)

Jarda Burgan
29.09.2015 4 z 5

Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že dám max 3 hvězdičky. Poté byly chvíle, kdy jsem si říkal, že dám min 5 hvězdiček. Nakonec tedy 4 a 70%.