Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29688/bmid_misery-FX8-29688.jpg 5 3022 440

Paul Sheldon je spisovatel, který se proslavil romantickými romány s ústřední hrdinkou Misery. Jednoho zimního dne se mu cestou k vydavateli s dokončeným rukopisem posledního románu o Misery přihodí autonehoda. Naštěstí ho zachrání bývalá zdravotní sestra, a jak se později ukáže, zároveň jeho fanynka číslo jedna, která se o něj začne starat. Pomatená fanynka ho ovšem nakonec nechce nechat jít. Musí zničit rukopis Misery, s kterým není Anne spokojená, a napsat nový. A to je teprve začátek...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Melantrich

Misery , 1987

B-artX
01.10.2021 5 z 5

Mrazivé, děsivé a neuvěřitelně podmanivé svojí nezapomenutelnou klaustrofóbní atmosférou. Misery je velmi napínavá a nedává čtenáři moc času na oddych, protože po první třetině jede děj závratným tempem. King je v tomto mistr- žádný jiný autor ve mě nikdy nedokáže vyvolat tolik emocí najednou- lítost, odpor, nechuť, nenávist a ještě se v tom mistr fetišisticky rochní a předsouvá čtenáři jednu děsivou scénu za druhou. Steven si neužívá, co dělá Annie Paulovi, užívá si, co to vyvolává ve čtenáři. A musím říct, že to nejen respektuji, ale i miluji.
King vytvořil dvě odlišné postavy a udělal je přesvědčivě lidské. Do Paula dal své spisovatelské zkušenosti a vytvořil tak uvěřitelného protagonistu, kterého je čtenářovi líto s každou další stránkou. Nevím, co všechno dal Steven do Annie, že jí udělal tak lidskou, ale ta postava působí jako někdo, kdo by reálně mohl žít. Což je více děsivé, než obdivuhodné.
Pokud bych něco vytknul, tak občas mi děj přišel lehce prvoplánový. Jako by si King sedl ke stroji a prostě začal psát, co předtím přesně nenaplánoval- něco jako Paul v knize, když psal Misery. Nešlo však nikdy o stěžejní momenty.
Musím dát plný počet, výborné čtení.

Komaeda
16.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Už dlouho mě nic tak nevystrasilo jako Annie, která je jednu chvíli milá a druhou vám.... něco...... něčím usekne.....
Bylo to chvílemi zdlouhavé, ale to je prostě King

Merlin_CZ
31.08.2021 5 z 5

Tak jo, tuhle Kingovku jsem fakt dlouho odkladal, prave proto, ze vsichni tvrdili, ze tahle je nejlepsi a ja nechtel byt zklamany.
Zacal jsem cist vcera vecer a zhltl ji opravdu jednim dechem. A opravdu je to to skoro nejlepsi co jsem kdy cetl :D (na stejnem stupinku mam TO).

Takze rozhodne doporucuji, jen bych mozna poradil naplanovat si to tak, aby clovek nemusel byt vzhuru pomalu do rana, protoze proste nemuze prestat cist :D

Adél784
22.07.2021 5 z 5

Annie je prostě největší psychopatka o které jsem četla.
Ta žena je prostě nezapomenutelná, a stejně tak Paul, kterého mi bylo při čtení hodně líto.
Některé scény jsou dost drsné a brutální, ale to je u Kinga normální.
Jednoznačně 5/5- je to jeden z nejlepších a nejděsivějších psychologických hororů.
Film můžu také doporučit.

mskamila
16.07.2021 4 z 5

Hodně zajímavá kniha King ma výborně přirovnání a velmi barvity styl popisování udalosti. Vzdy se nějakou dobu nic neděje a pak najednou nastanou dost necekane udalosti do kterých se zactete s vyvalenyma očima a nevěříte tomu co se děje. Jedine co me zklamalo byl konec za mě trochu moc dlouho napínavé o ničem ale jinak úžasný a jsem rada ze jsem knihu cetla

eraserhead
07.07.2021 4 z 5

Stephen King napsal "teoretickou" a vzpomínkovou knihu O PSANÍ (která je... no nic). MISERY je její beletristická verze - temný a drsný průvodce vznikem jednoho románu a přehodnocování pohledu na tvůrčí proces a pohled autora na sebe samotného a svou tvorbu. Stephen King nejen, že (ve své době) představil literární horror širšímu čtenářstvu a ukázal, že horror nemusí být jen laciné a ploché bubu čtení ale také ukázal, že horror nemusí být nutně nadpřirozený. MISERY je ukázkou tohohle všeho - pronikavá ukázka ryze realistického a "přirozeného" zla. Temný, nepříjemný a v jistých okamžicích až nemile chytlavý horrorový thriller o hned několika lidských vlastnostech, činech a postupech. Další z Kingových prací na téma - spisovatel versus... tentokrát s tvůrčím procesem přímo propleteným s dějovou zápletkou a vyprávěním. Mám hodně rád filmovou verzi (znalí jistě ví proč), ovšem i tato předloha má stejné kvality, byť se od ní filmová verze tu a tam odlišuje (ale právě tohle je fakt, díky kterému mám knihu i film stejně rád a k oběma se stejně rád vracím). Je fajn mít nějaké fanoušky, jen bacha na ty číslo 1.

Laaaney
29.06.2021 5 z 5

Tahle jsem se dlouho nezasmála, ne, že bych měla ráda morbidní scény, ale tohle je prostě neskutečný, Annie je šílenec!!!!!

EmokeII.
16.06.2021 5 z 5

Kniha je úžasná. Viděla jsem film i divadlo. Napínavé celé až do poslední strany. Člověk by tohle nechtěl zažít, brrr. Při některých situacích běhá opravdu mráz po zádech.

Ira13
30.05.2021 2 z 5

První polovina byla ( pro mne) nezáživná. Chtěla jsem ji vzdát už na 50 straně, pak na 100, ale po 200 se rozjela. Pak se to konečně rozjelo... Do řady fanoušků S.Kinga se nezařadím. (Pardon)

dominika8192
29.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Tohle prostě nejde nezbožňovat. Ta hra se slovy, ta schopnost proniknout do myšlenek! V tomhle je King prostě King, nedá se nic dělat. Annie mě srala v prvních vteřinách, kdy svým smrdutým dechem dávala Paulovi první pomoc. A od té chvíle mě srala čím dál víc. Těsně ke konci byl jeden její monolog, který doslova prorazil mou cynickou skořepinu a zasáhl mě hrotem přímo do citlivých partií v hrudníku - "Krysy vám nic neudělaj. Možná zjistí, že jste taky krysa. A adoptujou si vás." Tahle poznámka mi způsobila nepříjemné brnění, opravdu nepříjemné. King to jako obyčejně zatloukl a rozmlátil na maděru. Nic víc není.

MarianP
12.05.2021 3 z 5

Kniha bola fajn, žiadne veľké očakávania som nemal (lebo som videl predtým film). Štýl sa mi príliš nepodobal na autorove neskoršie knihy, a ako tak som rád, že to mám za sebou. Kniha je plná rôznych snových imaginácií, ktoré dosť uberali na spáde a odvádzali trochu zbytočne pozornosť. Stavím sa, že dnes by ju takto nenapísal...

capricorn__
03.05.2021 5 z 5

Nevím, jestli to je tím, že jde o Kingovu starší knihu, ale nejprve jsem nemohl autorův charakteristický styl psaní vůbec poznat. Troufám si říct, že jsem od autora přečetl spoustu jeho slavných knih, ale "Misery" mi nějak proklouzla a já ji přehlížel. Přitom jde o jedno z jeho nejlepších děl! Sice je zápletka dost jednoduchá, v knize jsou pouze dvě postavy, ale zato je opravdu čtivá a napínavá. Dlouho se mi pod ruku nedostal román, který bych "zhltnul" za pár dní. Obě hlavní postavy jsou velice realisticky vykreslené, zajímavé a zapamatovatelné. (Ačkoliv postava Annie dostává kvůli své velice složité povaze větší více pozornosti. To samozřejmě není výtka.) Rozhodně knihu doporučuji, ale zároveň radím dalším podobně citlivým povahám, aby se dobře připravili na pár opravdu nechutných scének.

Emberas
01.05.2021 5 z 5

Jeden z nejlepších románů tohoto mistra moderního hororu.

TaNya_
08.04.2021

Morbidní King, co nikoho nešetří. Asi nejbrutálnější knížka co jsem od něho četla. A to nejděsivější, držela jsem palce Annie abych se taky dozvěděla jak to s tou otravnou Misery dopadne.

Mikik
07.04.2021 5 z 5

Skvělá jízda. Místy nechutné, tísnivé a tak strašně skutečné. To je přesně ten King, kterého mám tak ráda. Sice už jsem viděla film, ale ty jeho popisy, slovní obraty a vykreslení každé situace až úplně do detailu, nemůže žádný film nahradit. Annie, ty jsi ale vážně magor...

KnihoSny
05.04.2021 2 z 5

No Misery měla jsem od ní velké očekávání a moc mě to zklamalo musim řict že i film mě bavil víc jak kniha ????

EnaryFeniel
31.03.2021 4 z 5

Opět jsem první poznala filmové zpracování.. to se celkem pěkně drželo knižní předlohy, ale zda mě filmová Annie děsila, tak tato knižní byla.. nu, rozhodně si nepřejete aby byla zrovna ona váš zachránce který vám opět vdechne život.. když stačí tak maličko k rozpoutání pekla. Musím říci že v určitých chvílích mi nebylo příliš dobře od žaludku, to i kvůli dobré představivosti.. prostě ten dort.. brr

Erutan
28.03.2021 5 z 5

Jedna z top 5 od Kinga. Četl jsem v době kdy jsem měl zlomenou nohu a měsíc nechodici sádru. Dost mě to celé vzalo a musel jsem si od autora dát velkou pauzu. Navíc mi přišlo naprosto šílené, že hlavní postava je spisovatel. Tady si King "ulitnul", utrpení které zažíval Paul je odrazem Stephenova alkoholové deliria. Geniální!

Malá zajímavost:
V roce 1999 šel King po krajnici opilý a srazil ho kamión. Málem to nepřežil a chtěl skončit s psaním, přestal pít a rozhodl se dokončit sérii Temná Věž. Lidé kteří se o něj po nehodě starali měli zakázáno dělat vtípky či narážky o Misery.

natalie8531
25.03.2021 5 z 5

Skvělá nechuťárna! Při čtení se mi kroutily všechny orgány v těle. Občas se mi zrychlil tep. Tohle prostě umí jenom King.

CharlotteD
23.03.2021 5 z 5

Naprostý masterpiece. Můj nejoblíbenější thriller od Kinga a jedna z mých nejoblíbenějších Kingových knih celkově. Hlavního protagonistu- Paula Sheldona, jsem si zamilovala hned od začátku a fandila jsem mu. Annie jsem zase nesnášela, ač je to jedna z mých oblíbených záporaček (jak tak knižní, tak ta filmová) . Stephen King je právem můj nejoblíbenější spisovatel a Misery rozhodně doporučuji.