Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3022 440

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

Hellrampage
14.04.2022 4 z 5

Skvelý komorný psychologický horor od majstra Kinga. Celá kniha a príbeh je v podstate len o dvoch postavách - o spisovateľovi Sheldonovi, ktorý mal nehodu a slečne Wilkesovej, ktorá ho "zachránila" a odohráva sa v jednom dome, ktorý je ďaleko od civilizácie. Psychické stavy Annie boli niekedy fakt desivé. Trochu som bol sklamaný ako to skončilo. Odporúčam prečítať. Film z roku 1990 som nevidel ale táto kniha ma navnadila a možno si ho pozriem.

midone
09.04.2022 2 z 5

" Hurá! Moje první kniha od Mistra hororu! A má 91%! To bude určitě boží!" říkala jsem si, když mi přišel balíček a okamžitě začala číst. Když už uplynulo zhruba padesát stránek, pořád ve mně žil plamínek naděje, že se to ještě rozjede. Na sté stránce už ten plamínek byl podstatné menší a po dvousté stránce ho zbylo tak málo, že prostor za nehtem by se mu zdál jako tisícikilometrové pole. Stále ho ale zbylo dost na to, abych doufala, že koncem se to všechno vylepší. Že mi dá autor něco, co všechen ten příběh nějakým smysluplným způsobem spojí. To se ale bohužel nestalo. Celou knihu prostě čekáte, až se nedočkáte.

Dobře dobře. Ještě než si pomyslíte, že jsem tento skvost vůbec nepochopila, dejte mi šanci se obhájit. Víte, nemyslím si, že pokud autor chce své čtenáře přesvědčit o tom, že jeho příběh JE REÁLNÝ nebo by se alespoň mohl stát, může vynechat všechno, co na knihách baví a klidně argumentovat něčím jako: " V normálním lidském životě, se taky neděje nic nadpozemského. Žádné zvraty, žádné spojení všech střípků dohromady, život je různý, ale prostě plyne takový jaký je."...... Myslím si ale, že pokud bych chtěla číst něco, čemu budu věřit takovému jaké to je, vzala bych si nějaký životopis a ne thriller. Víte co tím chci říct, ne? Osobně čtu knihy proto, abych od reality utekla a ne abych se do ní zase vracela. Pokud ale hledáte knihu, které budete věřit, že se stala nebo by se mohla stát, která je něčím jako takový smýšlený rádoby životopiso-thriler, pak je Misery přesně pro vás.

Belanna
06.04.2022 5 z 5

Další skvělá Kingovka. Ukázka bezbřehé posedlosti.
Na takovou knížku se nezapomíná.

petom
19.02.2022 5 z 5

Poutavá kniha odehrávající se pouze ve dvou, plná poutavých dialogů

TessieB
04.02.2022 5 z 5

Po ne úplně povedených novějších knihách (Ústav, Růženky) jsem se potřebovala vrátit ke "starému dobrému Kingovi" a sáhla po Misery. Knihu jsem nedala na jeden zátah asi jen kvůli tomu, že jsem si do nového roku předsevzala snahu o lepší spánkový rytmus. Skvělé dílo, napětí pomalu vystupňované, postavy skvěle vykreslené a děj, stejně jako Annie, nepředvídatelný - tak, jak jsme u Kinga "zvyklí" a jak ho máme nejradši.

puml
01.02.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Kinga. Byla první, kterou jsem od Kinga četl ve svých 17 letech. Rafinovaný psychothriller bez zbytečných nadpřirozených efektních zápletek. Už jen Osvícení a pak některé Kingovy povídky ve mě dokázaly vyvolat podobně tísnivý pocit a zároveň radost z četby a příběhu. Další Kingovy romány, včetně kultovního To, mě zdaleka tolik nebavily. Doporučuji.

BrooksWasHere
31.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Ďalší skvelý King, ktorého som si už dlhšiu dobu chcel prečítať. Príbeh (aj keď 3/4 z neho sa odohrávajú v jednej miestnosti) bol výborný, postava Annie bola opísaná tak uveriteľne, že sa mi v niektorých častiach knihy triasli ruky. Naozaj neviem, čo by som robil na Paulovom mieste.
Veľmi sa mi páčilo, ako bola vymyslená Annieina smrť, písací stroj a oheň k nej podľa mňa sedeli najlepšie :)
(Zaujímavé je ešte aj to, že mesto Sidewinder je aj najbližšie k hotelu Overlook...)

Pre mňa zatiaľ jedna z najlepších Kingoviek.

Wargo
19.01.2022 4 z 5

Veľmi dobre King vedel, o čom píše. Jeho závislosť na kokaíne najmä v 80tych rokoch mu ponúkla mnoho skúseností, či zlých alebo dobrých. Tieto svoje "poznatky" využil pri písaní postavy Paula Sheldona a jeho závislosť na liekoch bola akoby spoveďou autora knihy. Hold, King mal na výber, Paul už ani tak nie. Annie je ale stelesnený diabol, dobre sa to čítalo. Kniha nebola príliš obšírna, a to deju len prospelo. Film som ešte nevidel, ale jedného dňa si ho isto pozriem.

kachnat
10.01.2022 5 z 5

Za mě jedna z jeho nejlepších.....

heavy66
26.12.2021 5 z 5

Stephen King, jak známo, dokáže ve svých románech napsat situace, které si jeho filmoví režiséři nedovolí natočit. V Misery je to scéna, kdy Annie Paula „přihobluje“, aby necoural po baráku, když ona není doma! V knize to Annie provede tak, že vás bude hrůza šimrat na páteři. Ve filmu, jakkoliv je vynikající a Kathy Bates démonická, je to pouze soft verze! Za mě ovšem, ať knižní nebo filmová verze, plný počet*!

Antaki_Thorin
22.12.2021 5 z 5

Tady není co vytknout. Miluju Kingovky, téměř všechny. Vřele doporučuji.

ondra295
07.12.2021 5 z 5

Po Zelené Míli moje nejoblíbenější "Kingovka" (Temnou věž dávám do jiné kategorie, protože ta si vlastní kategorii zaslouží). To prolínání fikce a reality a fakt, že celá kniha je vlastně dialogem dvou lidí na velice omezeném prostoru, tomu dává snad ještě další hvězdu (která už ale dát nejde). Kniha sice má přes 300 stran, ale musel jsem ji přečíst najednou, protože když člověk jednou začne, nedá se přestat. A není právě to známkou skvělé knihy?

Estarossa
28.11.2021 5 z 5

Moje první kniha od Kinga a musím říct parádní psychothriller. Začátek byl lehce chaotický, ale pak se to skvěle rozjelo. Byl jsem moc zvědavý jak to s hlavním hrdinou dopadne. Annie byla velmi děsivá a některé části byly správně mrazivé. Přidávám se k většině a doporučuji.

Dominka09
12.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Opět se budu opakovat, ale další skvělá kniha od mistra ve svém oboru - miluji Kingovky a na Misery jsem se obzvláště těšila a strašně mě to bavilo.
Při čtení se mi doslova zvedal tlak z Anniných “nálad”, panu Kingovi se tu podle mě bravurně povedl popis postavy Annie. Pokaždé, když se Paul vydal na výlet po baráku nebo se snažil vymyslet jak nad Annie vyzrát se mi tajil dech a bála jsem se kdy mu na to přijde a jak ho za to potrestá. Závěrečnou část jsem prožívala tak silně, že mi až tlouklo srdce a nedokázala jsem se odlepit a když už konečně tu (s prominutím) m*chu zabil tak jsem cítila zadostiučinění.
Takže za mě skvělý příběh, který jsem hltala od začátku až do konce.

B4LU
31.10.2021 5 z 5

Jako mnoho jiných jsem znal ten ústřední motiv (film a dokonce divadelní hra jsou známé veličiny), ale podrobnosti ne.
Asi tak do půlky knihy jsem si říkal, že je to sice dobře napsané a že Anniiny záchvaty vzteku spolu s jejími pečovatelskými postupy jsou solidní psycho, ale to je tak nějak Kingův standard a navíc mi komornost knihy začínala stále více připomínat Geraldovu hru, kterou jsem nebyl schopný dočíst, protože mě po čase přestala bavit. A pak se překlenula druhá půle, kdy Annie začne s klidem ve tváři konat a která jde vývrtkou do otřesného šílenství, kde už o krev není nouze. Brr.
Jedinou výtku mám vůči pasážím z titulní Misery. Byť chápu, že tam mají své místo, příliš mě nebavily.

ŽralokPeet
15.10.2021 5 z 5

Skvěle napsané, děj se nezasekává na banálnostech, postavy zbytečně nežvaní. Oddechové to není ani trochu, člově je po dočtení unavenější než kdyby táhnul tisíci tunovou lokomotivu vlastníma zubama... Ale čtivé to je. A jak!

Jeeperka
08.10.2021 5 z 5

Misery je prostě skvělá! Děj je dynamický a napínavý, nemám ani co vytknout.

evaval
06.10.2021

Doporučuji, nemám co vytknout a kniha je skvělá!

katkavejr
03.10.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih Stephena Kinga

martineden
03.10.2021 5 z 5

Šílený! Bojím se ještě teď!