Misery

Misery https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1150/bmid_misery-xgk-1150.jpg 5 3022 440

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají. Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Misery , 1987

sabina5156
18.12.2022 5 z 5

Raději bych v noci v parku potkala naráz Michaela Myerse, Jasona Voorheese, Freddyho Kruegera než jednu Annie. Jednu dobře stavěnou, usměvavou a laskavou ženu, která je čirou náhodou posedlá fiktivní postavou, do které se identifikuje. Stephen King dokázal brilantně vystavět charakter absolutně choré mysli a nebál se ani nevídané dávky brutálního násilí. Knihu lze přečíst jedním dechem ačkoli pro některé pasáže je dobrá sklenka červeného, hodně zemitého vína a červené malboro do ruky druhé. Příběh plynul zcela přirozeně a dostala jsem se do stavu, kdy jsem měla husí kůži jen při představě kroků za dveřmi.

Frizer
18.12.2022 4 z 5

Annie je pravděpodobně jedním z nejlepších/nejhorších psychopatů v literatuře. Některé scény v knize jsou tak brutální, že je asi bylo potřeba pro film změnit, což je skvělé. V knize mě moc nebrali pasáže o Misery , ale bylo jich jen pár

Olinka011
04.12.2022 5 z 5

Jedním slovem dechberouci první kniha od Kinga a určitě ne poslední film jsem viděla už dávno ale kniha mě dostals

jefff
11.11.2022 5 z 5

Je to strašná kniha. Fakt jo. Nečte se vůbec dobře a hned od prvního momentu jde o syrový, psychologicky těžký příběh bez špetky naděje. Napsané je to skvěle. Bohužel. Doteď jsem za nejvíce náročnou knihu považoval Řbitov zvířátek, ale Misery je horší. Misery je peklo.

luksky
07.11.2022 3 z 5

Kniha přečtena znovu asi po 20ti letech a hodnotím stejně. Příběh není špatný, ale mně by to stačilo jako kratší povídka.

zandu
05.11.2022 5 z 5

Perfektní. Ufff...

Kopta
16.10.2022 5 z 5

King mě ne vždy dokázal nějak extrémně oslovit. Nějaké knihy jsem musel překousnout nebo odložit. Misery mě však posílá někam jinam. King zde vůbec neřeší nějak fantasmagorické věci (i když si v malém něco stejně neodpustí). Nyní jsme v prostředí reality, která je dle něj klasicky zvrácená a v něčem i reálná. Po nějaké době něco, co mě zaujalo od začátku do konce, byl jsem vystrašený, napjatý, čekal, co bude dál, prožíval to. Zároveň jsem obdivoval, jak z nějakých kravin se dokáže vyždímat velká věc a dlouhý, souvislý a zajímavý text. Český překlad nicméně trochu zklamal v naprosto zbytečných gramatických chybách, které byly tak okaté že jsem si jich všiml i já a to je, co říct. I tak se mi verze překladu od Melantrichu četla skvěle. Až na ty chyby. Asi nejlepší beletrie od Kinga. Vlastně stoprocentně.

Thalin
10.10.2022 5 z 5

Misery má skvělou atmosféru i vykreslení postav. Ta vyloženě nebezpečná posedlost je popsaná bezchybně.

Veronika_mad
04.10.2022 5 z 5

Prostě King :)

Terez25
16.09.2022 5 z 5

Výborně vystavěná atmosféra, že člověk trpěl spolu s Paulem a stejně tak nenáviděl Annie.
Film jsem viděla dříve, než jsem četla knihu a líbil se mi, ale kniha je lepší, Annie je v ní ještě větší psychopatka.
Určitě doporučuji k přečtení.

pidalka777
17.08.2022 4 z 5

Ze začátku mě to moc nezaujalo, i když mám SK moc ráda. Ale nakonec se to rozjelo a konec byl prostě boží.

floribar
14.08.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem četla něco od Kinga. Kniha je úžasně napínavá, nemohla jsem se odtrhnou a celou knihu jsem přečetla za 2dny (Čte se prostě sama).

Lajtwing
21.07.2022 5 z 5

Cítil jsem se jako Paul, chtěl jsem z té zatracené místnosti a co nejdál od Annie. Ale nešlo to. Vzala mu svobodu a důstojnost, vyždímala z něj jako z autora to nejlepší za příliš vysokou cenu. King si prostě tvoří alternativní vesmíry, kde se tyhle "VYSOCE nepravděpodobné" scénáře dějí a já jsem za to rád. Propojení s jinou jeho slavnou linií mi vyhovuje.

Annie Wilkes mohu zařadit mezi nejzrůdnější Kingovi záporáky. Bez magie a nadpřirozena. Byla mi dokonale odporná! 5/5* bez debat. Přečteno v pdf v anglickém originále.

mirek93
06.07.2022 5 z 5

První kniha co jsem přečetl od pána spisovatele Stephena Kinga. Než jsem to četl, neměl jsem vysoké očekávání. Ale nutno říct, že je vyprávění, popisy a úvahy hlavního hrdiny naprosto dostaly.
Kniha je skvěle napsána a úžasné se čte. Opravdu skvělá kniha. Musím si teď přečíst další knihy od pana Kinga.

Čmeláček
25.06.2022 5 z 5

Podle mého jedna z nejlepších knih od Kinga. Film je taky vynikající. Annie fakt super psychopatka :))).

HankaBada
11.06.2022 5 z 5

Nejdříve jsem viděla jako film, ale kniha je mnohem lepší, závěr nezklamal

petrsli
19.05.2022 5 z 5

Perfektní klasika, není více co dodat.

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Fííháá, sice jsem toho od Kinga (zatím!) moc nečetl, ale z toho mála, co už mám za sebou, musím říct, že tohle teda bylo nejdepresivnější dílko široko daleko, knížka, která se mnou pohnula mnohem víc ne celé Osvícení, o Řbitovu zvířátek ani nemluvě. Maestro literárního hororu si tu se čtenářem hraje tak neskutečným způsobem, až mě štve ten pocit, že mi spousta nuancí a odkazů jistě unikla. Nevím, jestli to Stephen zamýšlel jako jakousi paralelu na svůj spisovatelský život, jestli má Misery až takový podtext, no i kdyby neměla, tak se jedná o velmi silný příběh. Jediné, co bych vytkl, a proč nedám plných pět hvězd, jsou pasáže z fiktivního románu (fiktivní román ve fiktivním románu- to se taky jen tak nevidí a svědčí to o nekonečné fantazii páně Kinga) o Misery, plus ten fakt, že knížka by snesla osekání tak o 50-100 stran. Ale to už bude spíš můj problém, vím, že King bývá rád "ukecaný". Pro fanoušky hororu povinnost.

Paulus.1987
03.05.2022 5 z 5

Další Kingova znamenitá kniha!

Od Stephena Kinga jsem již několik knih přečetl a paradoxně se mi nejvíc líbily ty nehororové (Zelená míle, Čtyři roční doby). Jeho hororová díla se mi líbila také, ale většinou se v nich objevovaly elementy, které na mě působily poněkud rušivě – slabší pasáže, nepovedený konec, nebo zbytečné nechutnosti.

Misery těmito neduhy netrpí. Není to ani tak horor, jako spíše thriller s hororovými prvky. Román je komplexní a vše v něm do sebe hezky zapadá. Děj je napínavý přesně tak, jak to King umí nejlépe, takže mě pokaždé mrzelo, když jsem musel knížku večer založit a zavřít.

I při četbě tohoto románu jsem žasl nad autorovou genialitou, která v případě Misery spočívala nejen v samotné zápletce, ale především v rafinovanosti Annie Wilkesové a ve způsobech, kterými trýznila hlavní postavu.

Filmové zpracování jsem dosud neviděl především proto, že jsem si chtěl nejdřív přečíst knihu. Dobře jsem udělal. Podle fotografií si ale už nyní troufám tvrdit, že Kathy Batesová se snad pro roli Annie Wilkesové narodila.

Karoley
14.04.2022 5 z 5

Psal, aby se uživil. Teď musí psát, aby přežil.

Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Po osudné autonehodě se ovšem dostane do odlehlého horského domova Annie Wilkesové. Annie miluje příběhy o Misery a ani trochu se jí nelíbí, jaký konec potkal její oblíbenou hrdinku v nejnovější knize. A nespokojená Annie je velmi nebezpečná Annie.

Skvělá atmosféra strachu, děsivá Annie a její nedobrovolný pacient Pavlík. Opravdu slušné psycho!