Mise na planetě

Váleční hrdinové před důchodem nejsou obvykle odvoláváni a posíláni do dalekých končin galaxie kvůli rutinnímu vyšetřování. Proto když plukovník Carl Butler přijme žádost svého starého a vlivného přítele, ví, že jde o něco zásadního – něco, o čem neví zdaleka všechno. Syn nejvyššího radního se ztratil v akci na základně Kappa, vesmírné stanici obíhající válkou zdecimovanou planetu. Mladý poručík byl zraněn a evakuován – ale neexistuje žádný záznam, že by kdy dorazil do polní nemocnice. Plukovník Butler záhy zjistí, že základna Kappa je labyrintem slepých uliček a sabotáží: velitelka nemocnice něco tají, velitel zvláštních operací nikdy neodlétá z planety, svědci se ztrácí, radarová data mizí a na povrchu planety číhá mimozemský nepřítel. Butler nemá jinou možnost než sestoupit na povrch nepřátelského světa – někdo totiž válečnou zónu využívá jako zástěrku ke svým zločinům. Plukovník se jen musí vrátit zpět živý......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460880/big_mise-na-planete-QQN-460880.jpg 3.310
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Planetside, 2018

Kniha Mise na planetě

biki
07.12.2021

Velmi dobrá sci-fi detektivka z vojenského prostředí, která si rozhodně nezaslouží tak nízké celkové hodnocení. Stavba příběhu a dokonce i hlavní hrdina mi tak trochu připomínají knihy s Vinem Cooperem, včetně kladného vztahu hrdiny k alkoholu. Zpočátku se v podstatě jedná o klasické detektivní pátrání, které ve vojenském prostředí typicky naráží na četné, nejen byrokratické, obstrukce. V druhé části knihy, v níž se značná část odehrává na povrchu planety, se děj stává podstatně akčnějším. A právě zde Butler naráží na jistá špinavá tajemství, která se určité kruhy snaží utajit doslova za každou cenu. Zcela nečekaným vedlejším produktem Butlerova pátrání je však šokující zjištění, které jej v závěru přinutí vzít na sebe zodpovědnost za sice drastické, ale nevyhnutelné řešení. Z průběhu celého děje, letmých náhledů do Butlerovy minulosti, či jeho komunikace s přítelem a zároveň nadřízeným podle mého názoru v podstatě vyplynulo, že byl jedním z mála osob, které mohly a byly ochotny tuto zodpovědnost na sebe vzít.

ThomasRuhe
19.09.2021

Měl jsem o knize trochu pochyby, ale nakonec se četla dobře a celkem mě bavila. Velmi dobře napsané jsou první dvě třetiny, kdy plukovník Butler vyšetřuje zmizení jednoho vojáka, tohle pátrání bylo zdařilé. V závěru pak dojde i na boj a odhalení spiknutí ve válce s mimozemšťany na jejich planetě. Tahle část byla také slušná a i zakončení příběhu beru jako nutné řešení.
Solidní sci-fi tak za 3 hvězdy.

Stauff
22.07.2021

Military sci-fi, sice trochu netradiční (téměř se tam nebojuje), ale výživná. Předpokládám, že takhle nějak armáda funguje i dnes, nejen ve sci-fi z budoucnosti. Prsení se, kdo má větší hodnost, kdo vyšší funkci, kdo s tou nižší hodností doběhne toho s vyšší atd... Nikdo neřekne to co skutečně ví, všichni se manipulují navzájem a odpověď "Ano pane" nemusí vždy znamenat to samé. A přitom by všem mělo jít o stejný cíl. Ono asi i jde, ale každý má ještě své mikrozájmy, takže nakonec to musí rozetnout důstojník zvenčí, který nemá na nikoho vazby, nemá své osobní zájmy a vidí jen ten jeden cíl. Skvělá knížka, která mě bavila od první, do poslední stránky.

Racek213
10.06.2021

Čte se to dobře, autor dokáže zaujmout a vojna může začít. No jo, já vím, klišé, jako u mnoha takových příběhů, to jo, ale byl jsem spokojen. A to člověk u takových knih čeká, ne?

kokrokr
25.04.2021

Zcela průměrný dobrodružný příběh o vyšetřování na orbitální vojenské základně a na cizí planetě. Plukovník Butler učiní závažné rozhodnutí za které bude pravděpodobně odsouzen, ale také tím zachrání lidstvo před jiným nebezpečným inteligentním druhem.