Mise Haiti: Pět měsíců českého chirurga s Lékaři bez hranic

Mise Haiti: Pět měsíců českého chirurga s Lékaři bez hranic https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477782/bmid_mise-haiti-pet-mesicu-ceskeho-chiru-aaS-477782.jpg 5 257 51

Představte si hádanku: Máte Haiťana s otevřenou zlomeninou holenní kosti, 4 ocelové hřebíky, karbonovou trubku, manuální vrtačku a na 15 minut k dispozici anesteziologa, abyste toho pacienta opravili. Jaký bude váš postup? Nadčasový příběh přibližující dvě mise Lékařů bez hranic v letech 2010 a 2012 na Haiti zasaženém ničivým zemětřesením je psán uvolněným reportážním stylem, který na jednu stranu popisuje reálie humanitární mise po ničivém zemětřesení a práci humanitární organizace v zemi, kde je doktorů jako šafránu, z druhé strany odlehčenou formou a někdy až naturalisticky vykresluje čtenáři každodenní život v projektu a prostředí, které je na hony vzdálené životnímu i medicínskému standardu, na jaký jsme v Evropě zvyklí.... celý text

Awaria
30.07.2019

První kniha z misí, kterou jsem četla až jako poslední a přišla mi nejvíce odborná. Hlavně ze začátku jsem se jakožto laik ztrácela a občas vůbec nevěděla o čem je řeč. :-) Nicméně i tak je to skvělá kniha, čtivá, u které si člověk uvědomí, jak my se tu máme dobře. A Tomáše Šebka prostě musím za jeho přístup k práci k misím i životu obdivovat... :-)

Evišťátko
22.06.2019 5 z 5

Skvělé! Co víc k tomu dodat,snad jen , že stojí za to si ji přečíst. Můj původní dojem o namachrovaném doktůrkovi vzal za své!

MichelleS
22.03.2019 4 z 5

Svůj obdiv všem účastníkům misí Lékařů bez hranic projevím koupí této knihy (a dalších od sympatického, vždy usměvavého doktora Šebka). Navíc pro hektické pracovní období druhé poloviny března (účetní a daňaři ví) je forma krátkých uzavřených kapitolek členěných množstvím fotografií ideální.

sariiinka255
15.03.2019 5 z 5

Začala jsem číst knihy od pana doktora od konce. Mise Haiti je tedy poslední čtenou a za mě jsou všechny prostě skvělé. Kdo neví nic o Lékařích bez hranic a má mlhavou představu o tom, jaké věci se ve světě dějí, zajímá se o lékařskou tématiku, těm knihy vřele doporučuji.

petrarka72
06.03.2019 3 z 5

Opravdu nejméně učesaná, ale přesto čtivá autorova knížka. Až mě zarazilo, jak mě to líčení utrpení a boje s ním bavilo. A rozsáhlá fotografická příloha vůbec není na škodu...

Pegasus
02.03.2019 5 z 5

Skvělá knížka, která mě bavila od začátku do konce.

LenkaV.1
14.01.2019 5 z 5

Od Tomáše Šebka jsem přečetla všechny knížky, musím říci, že mně se nejvíc líbila právě Mise Haiti, protože je ještě tak úplně "neučesaná" korektory a pro mě "nejživější"... Což vím, že leckomu vadilo a i proto jsou už další knížky znatelně "korigované". Pro mě ale z knih tohoto skvělého člověka je tahle nej...

simona5r
07.01.2019 5 z 5

Smekám před Tomášem a jeho aktivismem, profesionálním umem i jeho výraznou osobností. Zároveň obdivuji jeho ženu, že to s ním zvládá ???? Ale zpět ke knize. Je vidět, že Tomáš je duší i srdcem hlavně chirurg a tomu odpovídá i jazyk, který používá a že je občas hodně ostrý. Dodává ale na autentičnosti a přibližuje člověka blíž k pochopení chirurgie.

Sanmark
23.10.2018 5 z 5

Povinná četba

milary
15.10.2018 5 z 5

No, pro mě je tohle prostě BEZ HRANIC... Obdivuju je, podporuju je a nesmírně si jich vážím. I když třeba nadřazuju obsah knížky nad formu.

bigben
12.09.2018 5 z 5

Výborné čtení o životě doktorů bez hranic. Opravdu poutavé, někdy k pousmání, jindy zase úplně ne, ale rozhodně stojí za přečtení.

oladnb
02.09.2018 5 z 5

Asi bych nemela cist ostatni komentare. Ja hodnotim knihu podle toho, jak moc se na ni vecer tesim a zda ji chci opravdu otevrit kazdy den. Tato byla presne ten pripad. Nikdy jsem o Tomasi neslysela a mrzi me to. Ano, neni spisovatel, ale jeho mysleni, humor a popisy jsem chapala dokonale. Take mi je sympaticka jeho sebekritika a jedna mozkova chirurgicka bunka. Navic mi v knize prisly jen 3 posledni kapitoly dopsane v rozsirenem vydani. Ty me nechytly, vubec nezapadaly. Secteno podrzeno 5 hvezd, ani o jednu min!

lenusenak
30.07.2018 4 z 5

Mise Haity je pro mě osobně, skvělá kniha, kterou můžu všem vřele doporučit.

misaa.p
19.07.2018 5 z 5

Knihy, které mají smysl. Miluji knihy Lékařů bez hranic.

Dandy1
04.07.2018 3 z 5

Myslela jsem si, že tato organizace pomáhá tam, kde jsou katastrofy a války. Záchrana lidí při epidemii cholery má význam, ale operace lidí rozsekaných na motorce mi přijdou jako mrhání penězi. I když mi je jich líto.

Danago
28.05.2018 4 z 5

Knížka je osobní příběh českého chirurga, který se na 3 měsíce připojil k Lékařům bez hranic na Haiti v roce 2010 a v roce 2012 se tam vrátil. Na knížce je znát , že byla původně psaná formou blogových příspěvků, které vznikaly bezprostředně každý den přímo na misi. Je pravda, že mě od soucitu s pacienty odrazovalo to, že si svá zranění způsobovali většinou sami svou nezodpovědností. Je jasné že se musí i toto řešit, ale představovala jsem si humanitární pomoc jinak. Nejvíc mě zasáhla část o choleře, ale ta byla zmíněna jen okrajově , to je samozřejmé , protože se netýká chirurgie. Lékaře bez hranic obdivuji a věřím, že se ke své práci musí stavět s nadhledem a musí mít právě i tu dobrodružnou povahu a odvahu.
Knížka je plná fotografií , které mě asi zaujaly nejvíc.
Jestli je tato prvotina nejslabší, jak jsem se tu dočetla , tak se určitě moc ráda pustím i do dalších knih od Tomáše Šebka.

loudomar
03.05.2018 4 z 5

Prvotina pana doktora Šebka a je to znát :) ale i tak je kniha skvělá. Četla jsem všechny jeho mise jen v opačném pořadí a coby spisovatel, zraje pan doktor jako víno :). Vulgarismy nemusím to zas ne, ale dá se to odpustit. Věřím totiž, že to bylo občas opravdu k pos**ní voe. Jen ze všech třech (čtyřech pokud počítám publikace lékařů bez hranic spolu s Janem Trachtou, jehož kniha je pro mě nepřekonatelná) mě oslovila tato nejméně a to asi hlavně z důvodu, že si snad ve většině případů mohli pacienti, kteří se dostali do lékařské péče, za svá zranění sami. Viz střelné rány po hádce se sousedem, úrazy končetin a hlavy v důsledku pádu z motorky? V Šebkově stylu WTF?

MimiNinaFuraha
08.03.2018 3 z 5

Mnooooo... podle hodnocení ostatních nyní očekávám těžký útok na svou osobu, ale já této knížce nedám příliš dobré hodnocení. Předně však musím napsat, že si pana Šebka velmi vážím a klobouk dolů před jeho prací. Dělá něco naprosto úžasného a ušlechtilého a já si nedovedu ani na vteřinu představit, že bych tuto práci dělala já. Oprpavdu - pane Šebku, jste kabrňák! Ale teď ke knize: přečetla jsem ji za jeden den, ale... mám tam kopu ale. Nelíbí se mi pojetí. Myslím, že samotná mise v Haiti má v sobě tak ohromný potenciál pro naspsání naprosto dokonalého příběhu, ale tady mi přijde, že autor nevyužil tento potenciál. Na druhou stranu - není se čemu divit. Je to lékař, nikoliv spisovatel. Neseděl mi slohový způsob. Přišlo mi to napsáno tak, jako by autor neměl čas psát. Což věřím, že v době, kdy byl na Haiti, čas určitě neměl, ale myslím, že by neškodilo knížce dát více času. Z knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu naprosto neuvěřitelný příběh, který poukazuje na zcela jiný svět, ale na druhou stranu jsem při čtení citila nějakou pomyslnou zeď mezi mnou a tímto místem, kterou tam postavil autor. Ale jak říkám - pana Šebka si nesmírně vážím a i přesto, že to nebylo úplně moje gusto, si ráda koupím další jeho knížky. Omlouvám se, že mám jiný názor než ostatní.

Andrea72
08.02.2018 5 z 5

výborná knížka, doporučuji

Belatris
16.01.2018 4 z 5

K autorově prvotině jsem se dostala až po skvělé Misi Afghánistán a bylo to místy znát. Lékařské postupy tady ještě nejsou vždy podané i pro laického čtenáře (v pozdějších knihách už se zorientuje snadno každý), ale to je snad jediná, nepatrná vada na kráse. Texty jsou opět plné nadhledu, humoru, lidských příběhů a také drobných reálií ohledně toho, jak se žije na Haiti - v čem všem jsou lidé schopni bydlet, jak tam vypadá doprava atd.
Přečteno jedním dechem a doufám, že doktor Šebek na psaní blogů z misí nezanevře.