Mise Afghánistán

Mise Afghánistán https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268992/bmid_mise-afghanistan-268992.jpg 4 515 114

"Desetiletý Rahmudin přišel s proraženou lebkou. Nevěřil jsem, že se kdy probudí z kómatu. A po operaci ten malej syčák chodí!" Tomáš Šebek byl v Afghánistánu dvakrát, v roce 2013 a 2015, pokaždé s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela "běžné" úrazy, fotil a psal. Výsledkem je soubor záznamů, které zaujmou nejen autentickou a syrovou výpovědí, ale i neotřelým pohledem na život v pusté hornaté krajině. Šebkovo vyprávění je osobité a mnohdy humorné. Je to nepatetické svědectví lékaře a přítele Afghánců, jejichž zemi už několik desetiletí sužují teror a válečné konflikty.... celý text

zelenoockaa
22.07.2019 4 z 5

I coby člověk lékařským prostředím nepolíbený můžu říct, že se mi kniha líbila. Je psaná tak poutavě, že jsem se nemohla ani odtrhnout. Pokud se jenom trochu zajímáte o práci lékařů bez hranic pak směle do toho!

verisek93
27.05.2019 5 z 5

Šebka prostě žeru, jeho knihy se čtou sami. Úplně vás to láká se k lékařům přidat.

BuchtaMaková
27.04.2019 5 z 5

Nejdříve mi trochu vadil styl psaní, ale myslím, že vychází přímo z jádra osobnosti pana autora-lékaře a tudíž jiný být ani nemůže. V místech kde knížka vznikala, prostor pro poetické kudrlinky ani vele-důvtipná synonyma prostě není... Autor má můj hluboký respekt - jako lékař, člověk (a nakonec snad i spisovatel :-D)).

ejwa1937
08.04.2019 5 z 5

Rozhodně doporučuji. Není to lehké čtení, i když lehce psané to je. Pana Šebka obdivuji, pro lidi, kteří nejsou z lékařského prostředí, může být kniha psána trochu.. No věcně. Občas to zaráží, ale pokud v takovém světě někdo žije, tak těžko soudit. Bych si nedovolila. Ještě jednou - OBDIVUJI, rozhodně to není pro každého. Jak ten život, tak kniha.

zaneta3009
30.03.2019 2 z 5

Od knihy jsem asi čekala víc, ale i tak byla fajn. Pro pana Šebka není žádné téma tabu a mnohdy jsme se i zasmála. Pro čtenáře který není z lékařské prostředí bude knížka obtížná. Nakonec jsem knížku dočetla, ale nijak moc extra mě zaujala. I tak se klaním před p. Šebkem za to co dokázala a že je tak odvážný se sbalit a jet na misi.

Papinka1
13.03.2019 5 z 5

Obdiv p Šebkovi za jeho práci a úsilí. Na mě byla kniha trochu silné kafe, přece jen operace válečných zranění nejsou čtivo pro každého. Takže některé pasáže jsem nebyla schopná číst. Nicméně doporučuji a dávám palec nahoru.

Kikušák
11.03.2019 5 z 5

Tomáš Šebek je jedním slovem - Superhrdina. Řekne věci tak jaké opravdu jsou a to tahle doba potřebuje. Velký palec nahoru za super knihu!

martin7848
02.03.2019 4 z 5

Tohle je fakt síla. Ze začátku jsem si musel zvyknout na autorův břitký styl vyprávění a jakmile se to stalo docela mě dokázal vtáhnout do toho co prožívá. Přiznám se, že spoustě z toho o čem mluví jsem nerozuměl a ani si to neuměl představit(mnoho odborných pojmů). Nicméně je z toho vidět, že on přesně ví o čem mluví a je to doktor expert a maximální odborník a má můj obdiv.
Maximální obdiv mám pro jeho pokoru a nasazení s jakým na mise nastupuje nejen on, ale i ostatní kolegové z branže. A jeho skvělé svědectví o tom, že všude jsou zase a jen obyčejní lidé, kteří jsou nám víc než si myslíme podobní si zaslouží 100 hvězdiček.

7475
25.02.2019 5 z 5

Surový popis dvou misi v Afghánistánu, který člověka rychle vtáhne, ten pak hltá jednu kapitolu za druhou. Klobouk dolů před všemi lékaři bez hranic. Palec nahoru a jen tak dál.

petrarka72
02.02.2019 5 z 5

Výživné a sympaticky neotesané čtení, pro mne jeden z prvních zdrojů pro seznámení s Afghánistánem - byť se čtenář seznamuje hlavně s obětavostí lidí kolem Lékařů bez hranic, čte o úrazech, zraněních, operacích a zbytečném umírání, o nichž toho moc neví a snad ani vědět nechce - a o čase, který pádí jako zběsilý... A byť bych Tomáše Šebka přetáhla za každé plevelné použití koncovky "ovo", přecházení do příběhů jakoby z hlediska pacientů je působivé - a úvaha o Češích jako čekatelích inspirativní.

LenkaV.1
14.01.2019 5 z 5

Skvělý pohled za hranice našich všedních dnů, leckdy i naší zhýčkanosti, jednoznačně doporučuji přečíst. A smekám před MUDr. Šebkem!

lukas9608
06.01.2019 4 z 5

Dost drsná četba. Orgány na kaši, hektolitry prolité krve, postřelené či znásilněné děti.. toho všeho je tu nadbytek... Každopádně Tomáš Šebek je opravdu neskutečný machr, a přesto zůstává velmi skromný.

Potěší informace o tom, jak si Lékaři bez hranic váži českých pracovníků, kteří jsou pro ne synonymem spolehlivosti a expertizy.

Mrazivá je potom závěrečná informace o srovnání Kunduzské nemocnice se zemí při cíleném americkém leteckém útoku.

Danago
04.01.2019 5 z 5

Tak já si naopak myslím, že audiokniha je skvělá. I když jsem Tomáše viděla a slyšela jen jednou přesně mi to na něj sedí, jako by to namluvil sám. Moc se mi to líbilo. Četla jsem Mise Haiti v papírové podobě, ale měla jsem větší požitek z této knihy v audioverzi, více na mě doléhaly emoce.

Vakalik
25.12.2018 5 z 5

Za mě pecka. Ráda si přečtu cokoliv o práci lékařů, tím spíš o práci v extrémních podmínkách. Tomáš se toho nebojí a líčí vše včetně detailů. Místy použitá lékařské terminologie dodá dílu jenom grády. Nevadí mi ani občas sprostější slova, jelikož se člověk lépe vžije do situace autora.

oskli
03.12.2018 5 z 5

Poprvé, co knihy i poslouchám, mi nesedla audioverze. Mnohem radši bych bývala knihu četla. Ta podoba rychle psaných krátkých zápisků, navíc hodně osobitě psaných, by mi byla bližší na papíře. Díky poslechu působil Tomáš Šebek jako namachrovanej drsnej týpek, co je za každou cenu nad věcí a všechno ví nejlíp (i když opakovaně říká, že to tak není). Moc se mi nedařilo od tohoto pocitu z audioknihy oprostit. Každopádně podstata knihy je úžasná, pro obyčejného smrtelníka ze střední Evropy až neuvěřitelná. Prostě klobouk dolů. Před všemi z Lékařů bez hranic, před lékaři z Kundúzu i obyčejnými lidmi, kteří žijí v podmínkách, které si my neumíme představit. Jsme zhýčkaní a tak nějak si žijeme v té naší bublině se snahou nevidět, že poměrně nedaleko od nás žijí lidé úplně jinak. Lidé, kterým by přišlo neuvěřitelné, co všechno máme potřebu řešit. A nám většinou vůbec nedochází, že ty blbosti řešíme právě proto, že nemusíme řešit skutečné problémy. Navzdory Zemanovi, Babišovi, příšerným dálnicím i nechutnému konzumu všude kolem, se máme skvěle. Zase jsem si to díky téhle knížce připomněla.
A ten úplný závěr knihy popisující situaci pár měsíců poté, co Tomáš Šebek odjel?! Tak to byl snad nejsilnější moment, kdy jsem musela přerušit běh a polykat slzy. A ta obrovská emoce pak ve mně doznívala po zbytek dne.

mosem
27.11.2018 5 z 5

O existenci organizace Lékaři bez hranic ví asi každý z nás. Setkáváme se s informacemi o tom kde organizace působí, o mrtvých lékařích při útocích na nemocnice, o tom že jsou podezíráni z nekalé činnosti či špionáže. Vždy jde ale zpravidla o informace zvenčí. Informace novinářů, politiků, případně oficiální informace tiskové. Kniha, jejímž autorem je lékař, který v této organizaci působí nabízí pohled jiný. Deníkové zápisky, neučesané stylisticky, jazykově ani obsahově. Naprosto syrové, nevyhýbající se ani expresivním výrazům, prostě takové jaké přináší každodenní život. Ukazují činnost organizace a lékařů, vztah k nim. Popisuje zdravotnictví v podmínkách, jaké si jen stěží dovede středoevropan představit - alespoň tedy já. V zápiscích jsou okamžiky úsměvnější i dramatičtější, momenty boje o život, momenty relaxace i střípky pohledů na tamní kulturu. Silná, otevřená, poutavá....možná by se dalo najít víc výrazů, ale ať si je hledá každý čtenář sám. Ta knížka za přečtení určitě stojí.

Burák
24.11.2018 3 z 5

Deníkových záznamů v knižní podobě jsem už četla několik, i těch lékařských. Ale nikdy nic takového - jako bych byla skutečně uvnitř autorovy hlavy. Je to zběsilé, chaotické, ale tak živé, jako bych byla na té misi taky.

Kniha je podle všeho primárně určená chirurgům, kteří zvažují, že by na nějakou obdobnou pracovní cestu vyrazili. Těm kniha rozhodně pomůže udělat si docela jasnou představu o tom jak taková mise probíhá a jaké operační strategie se obvykle volí a proč.

Pokud máte zdravotnické vzdělání ale s operačním sálem zkušenosti nemáte a ani se na žádnou misi nechystáte, budete při čtení nevěřícně kroutit hlavou a respekt vůči těm co do tohohle jdou dobrovolně, navíc opakovaně budete mít ještě větší.

Pokud jste zvědaví čtenáři znající zdravotnictví jen tuzemské a z pohledu pacienta, asi budete zmatení. Některé odborné výrazy a postupy sice Šebek vysvětluje, ale na jednotlivých případech tahle kniha prostě stojí a bez oborových znalostí budete nejspíš většinu času ztraceni.

Jako náborová literatura to funguje skvěle. Jako knížku pro laika, který si chce počíst o kulturních rozdílech bych to asi spíš nedoporučila.

Ale Tomáš Šebek je borec, o tom žádná.

BlackBlade
23.11.2018 4 z 5

Kdybych to četl, asi bych to odložil. Ale poslech audioknihy tomu dal ještě hlubší rozměr a vtáhlo mě to do děje.
Ruku na srdce, 9 z 10 z nás, běžných čtenářů, by se v tamní nemocnici v Kundúzu ve vteřině poblilo, omdlelo nebo mělo doživotní trauma, ale pan Šebek popsal svoji misi s krásným nadhledem a humorem. Díky této knize mi přiblížil a objasnil, co dělají Lékaři bez hranic, a za to jim tleskám a smekám klobouk. A aby to nebyla jen prázdná slova, tak jsem po dočtení (doposlouchání) knihy přispěl na LBH.

katka_dv
01.10.2018 4 z 5

Nehodlám zde hodnotit osobnost p. Šebka jako takového (jak to tu v některých komentářích nacházím), ale pouze a logicky knihu samotnou. Kniha je úžasná v tom, že vás vtáhne to děje – na sál mezi doktory, kteří po dobu mise téměř nespí, a pacienty, kdy si uvědomíte, v jak super zemi jsme se narodili. Nespisovnost mi zde nijak nevadila, naopak – když víte, že píše chirurg a ne spisovatel, tak se to sem vlastně hodí. Medicínské zákroky jsou zde pro laiky, alespoň v základech, vysvětleny, ale i tak je plno z těch lékařských postupů dost nesrozumitelných … vlastně možná dobře … rozumět tomu – asi bych se pozvracela …

PetK
21.09.2018 5 z 5

Tohle je přesně ten typ knihy, která mi mnohem víc vyhovuje jako audio. Protože i když lékařské postupy popisuje docela srozumitelně, je to zkrátka svižnější. Navíc je audioverze moc pěkně zpracovaná. Takže pokud někdo máte obavy, že to z tohoto důvodu nepřečtete, poslouchejte.
Vždycky plesám nad tím, když je autor nekorektní, a to Tomáš Šebek je (na to, že je to vážený lékař). Bez patosu, jasně a srozumitelně popisuje misi chlapa, který se rozhodl, že být doktorem není práce, ale poslání.
A co si budeme povídat, charismatický Šebek je nejlepší PR Lékařů bez hranic, jaké může být. Holky omdlívají, kluci to nikdy nepřiznají, ale všichni by chtěli být jako on.
No a ten konec, ten mě prostě rozložil.