Miriam

Miriam https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39432/miriam-39432.jpg 4 6 4

blackholesun32
01.02.2020 4 z 5

Tak píšu komentář ještě jednou; přečetl jsem o pár let později, jak vidno o pět a musím svůj názor poněkud poupravit. Už jsem pochopil lehce Demlův, leckdy přepjatý styl, jež je ne nepodobný mystickým autorům, a mám taký dojem, že Deml mnohdy tuto mystiku poměrně využívá. Celá Miriam je vlastně taková tryzna za jeho sestru, až bych řekl, že skorem v průběhu roku, jako oslavy narození a smrti páně; jako oslavy bytí a smrti sestry Demlovi.

blackholesun32
13.08.2015 4 z 5

Toz z Demlem je to tezke, neco je vynikajici (pozdrav Tasova, Hrad smrti) neco mene a neco je uplne, nechci psat blbe, protoze i tak to ma jiste sve literarni kvality, ale blbe. Pro me zrovna Miriama byla nesnesitelne uknourana, pateticka a vubec me to nebavilo cist, jeste, ze to neni prilis dlouhe. Uvidime co dal.

Filda
05.03.2013

Ono je těžké označovat to vyloženě za milostnou poezii. Na mě působí Demlova práce jako Legenda o sv. Kateřině se svojí notorickou erotickou mystikou. Zvlášť komplikovaná je situace, když se do té nábožně milované (platonicky!) bytosti promítá obraz Demlovy zemřelé sestry. Deml jako sv. Kateřina na druhou.

WEIL
23.08.2011

Kněz a píše milostnou poezii? To v těch časech bylo pro církev něco značně neobvyklého.

Jakub Deml
česká, 1878 - 1961