Mipam Lama s Paterou Moudrostí

Kniha popisuje příhody chlapce Mipama. Jeho lásku k přítelkyni z dětství, honbu za bohatstvím, jež mu má umožnit sňatek s ní, ale také jeho myšlenky a úvahy ovlivněné prostředím v němž se ocitá. Jeho cesta je hledáním země, kde všichni žijí v přátelství. Když pochopí, že tato šťastná země neexistuje, umíní si, že bude pomáhat těm, kdo se ji snaží vytvořit. Román o Tibetu a jeho životě, dílo dvou autorů, učeného tibetského lámy a francouzské spisovatelky, cestovatelky a tibetanistky. Vyprávění uvádí nejen do tibetské reality, ale i do tibetské mytologie: seznamuje s prací prostého rolníka, poznáváme tibetské mnohoženství a mnohomužství, život na dvoře tibetského knížete, v čínském pohraničním městě a nakonec i život tibetských klášterů; prostředkuje se nám též mytologický pohled na život, jak jej vidí tibetský člověk. 5500 výt. na papíře Antik a 100 čísl. výt. na papíře Simili Japan....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/64958/mipam-lama-s-paterou-64958.jpg 4.674

Le Lama aux cinq sagesses (1935)

Literatura světová, Romány, Duchovní literatura
Vydáno:, Rudolf Škeřík

Kniha Mipam Lama s Paterou Moudrostí

LucieK1974

Jsem stastna videt, kolika lidem udelala radost kniha, kterou prekladal muj ded, Josef Hejduk, krome prekldatele take spisovatel a krestansky mystik.

Miloš333
22.09.2018

Opravdu úžasná kniha, jak píší mnozí kolegové čtenáři. Úžasná a inspirativní...

Mipam

Dřív než se lámou stal
po stepích a horách putoval

Svým mladým tělem chránil tělo leoparda
když na něj jeho bratr
vystřelil šíp otrávený

Mezi dvěma bardó odvíjí se život barda
který hledá slepou cestu
v lásce odepřené ženy

Miloval pouze jednu z žen
odmítal uvěřit pravdě jasnovidce
Na konec cesty dojel zmatený a unaven

Poutník a obchodník se své milé Dolmy zřekl
aby se s ní - v jejím dalším žití
jako se svým vlastním žákem střetl

A když se lámou stal
jeho duch po stepích a horách putoval

MM, 8. března 2017

Melcrovka
27.06.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Tibetská společnost, zvyky a mentalita tamních lidí jsou vykresleny věrohodně a autenticky. Příběh je čtivý, protkaný nadpřirozenými událostmi, které jsou ale z pohledu Tibeťanů pravdivé a tedy reálné.
Vydání Odeonu z roku 1990 je navíc nádherně ilustrováno malířem Jaromírem Skřivánkem.

Hombre
27.07.2016

Stejně jako hrdina příběhu pomalu dospívá, vyvíjí se i kniha od dětské pohádkovosti k existenciální závažnosti. Filosofickým vyzněním mi vzdáleně připomněla Waltariho Tajemného Etruska. Popis Tibetu vyznívá poměrně věrohodně a nepřikrášleně, tedy země, kde se přirozeně mísí věci duchovní i světské.

medvedice3
11.02.2016

Kniha, ke které se budu vracet. I kvůli krásným ilustracím J. Skřivánka.

Rinka
15.05.2015

Ještě jsem ji nedočetla, jsem sotva v půlce...přesto - všimli jste si, co Malý Mipam hledal? Netoužili jste po takovém světě? A pokud ano, hledáte jej ještě, nebo jste rezignovali? Najdete v sobě sílu tvořit nové světy?

kmentova
30.12.2014

Velice pěkně napsaná kniha, která čtenáře určitě zaujme. Mohu vřele doporučit. :-)

gersie
24.11.2014

Hezká kniha, jak sám autor píše v předmluvě - je to příběh o chlapci z Tibetu , napsaný především tak,aby čtenář co nejlépe pochopil způsob života v těchto krajích. Popisuje jisté specifické zvyky a uvažování tamních obyvatel. Připadalo mi to trochu zbytečně rozvleklé,ale dobře se to četlo. Myslím si , že je tato kniha pro spoustu čtenářů poučná.

Spolu s touto knihou uživatelé také navštívili:

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova
Narcismus – vnitřní žalář
Narcismus – vnitřní žalář
Souboj na Araluenu
Souboj na Araluenu
Fiktivní deník Oscara Wildea
Fiktivní deník Oscara Wildea

Tibet cestopisné příběhy tibetská literatura

Autoři knihy

Alexandra David-Néel