Minority Report a jiné povídky

Minority Report a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8171/mid_minority-report-a-jine-povidky-5VB-8171.jpg 4 196 30

Philip K. Dick zaujímá v moderní science fiction ojedinělou pozici. V 50. a 60. letech patřil k nejplodnějším autorům žánru. Mnohé z jeho románů byly již přeloženy do češtiny, např. Blade Runner, Muž z vysokého zámku, Tři stigmata Palmera Eldritche, Ubik či Temný obraz. Jeho zvláštní, neurotické příběhy, obracející se často spíše do vnitřního vesmíru hrdinu než do vesmíru vnějšího, se však příliš odchylovaly od tehdejšího kánonu vědecko-fantastického žánru, který zosobňovali Isaac Asimov či R. A. Heinlein. Teprve po Dickově smrti byla jeho tvorba objevena jako přehlížený klenot žánru a nyní je málokterému spisovateli sci-fi věnována větší kritická pozornost. Po příbězích tohoto autora nyní často sahají filmoví tvůrci. Tato sbírka je koncipována jako soubor Dickových povídek, které byly zfilmovány, doplněných několika dalšími reprezentativními ukázkami jeho tvorby. Kromě povídky, na jejímž základě vznikl hit Stevena Spielberga Minority Report s Tomem Cruisem v titulní roli, nechybí samozřejmě ani předloha k divácky úspěšnému snímku Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem.... celý text

Koza3
04.08.2014 4 z 5

Tak po mnoha doporučeních jsem se pustil do této sady povídek a neprohloupil jsem. Na úvod do Dickovy tvorby je to ideální kandidát. Všechny povídky měly stejné jádro. Total recall byla pro mě tou nejočekávanější. Filmovou adaptaci jsem viděl asi desetkrát, ale Arnieho jsem si do té knižní promítnout nedokázal. Nebylo ani potřeba, protože povídka si bere opravdu jen ten základ vštěpování umělých vzpomínek. Každá povídka měla nepředvídatelný zvrat, za což klobouk dolů. Některé, hlavně Víra našich otců, jsem musel po přečtení googlit, protože jsem nedokázal pochopit co je vlastně pointou. Otevřené konce mám rád, ale zároveň nesnáším, když si nedokážu udělat závěr. Číst tyhle povídky v době jejich vzniku, tak asi nemusím LSD brát, protože by mi halucinace navodilo samo jejich čtení. Super, doporučuji a těším se na další povídky a knížky.

bowlly
10.04.2014 5 z 5

Velice dobrá knížka. Nebylo možné se od ní odtrhnout. Mohu jen Doporučit!!!

Helianthus
26.07.2013 5 z 5

Povídky z této sbírky jsou naprosto výborné a některé mě opravdu dostaly. Filmové zpracování se předlohám naprosto nevyrovná.

turbosound
05.06.2013 5 z 5

Skvělé povídky od skvělého autora. U některých z nich se dá rozuzlení očekávat dopředu, jiné jsou jakoby "nedopsané". Dostaly mě ale všechny. Co mě ale otravovalo, byl opravdu velký počet pravopisných chyb, které si tato sbírka fakt nezasloužila.

Arisu
06.03.2013 5 z 5

Jako vždy musím opět podotknout, že filmové adaptace se předloze rovnat nemohou (podle mého skromného názoru). Doporučuju přečíst a to minimálně jednou za život :D vyplatí se. Někdy je děj sice hodně předvídatelný, ale přesto vás to neunudí do stádia, kdy přeskočíte pár řádků, a už vůbec, abyste nedočetli. Prostě plný počet hvězd.

Lenka Žofka
14.02.2013 5 z 5

Je úžasné, jak podivínský spisovatel zužitkoval svůj problém - paranoia a schizofrenie. Tím začal psát sci-fi, které se nesoustředí na technický pokrok, ale na psychologii jedince....některé slabší, jiné dokonalé. Příběh na minimu prostoru, který se ale vryje do paměti.

Lady_Ef
22.08.2012 4 z 5

Skvělé povídky od mého oblíbeného autora. Četly se samy a na konci vždy překvapily (až na Second Variety, u které se dal předvídat).

Vojta
16.01.2011 5 z 5

Sbírka úžasných povídek, která z P.K. Dicka udělala mého oblíbeného autora. Zejména Totall Recall, Druhá série nebo Elektrický mravenec vyrážejí dech. Je dobře, že jsem začínal s Dickovými povídkami, tedy tím nejčtivějším a nejpochopitelnějším, co kdy napsal. Uznejte, že například takový Muž z vysokého zámku působí na nezasvěcence trošku divně.

Selhan
30.11.-0001 5 z 5

Dick jako vždy píše perfektně, ale povídku Second Variety nikdy nezapomenu.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Skvělé povídky. Nejvíce tedy Minority Report a především Totall Recall. Kdyby se filmaři drželi více předlohy...