Ministerstvo strachu?

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejvyššího postu dosáhl generál Lorenc v roce 1985, kdy se stal prvním náměstkem ministra vnitra Vajnara. Zpočátku (do roku 1988) generál Lorenc řídil Správu ekonomické kontrarozvědky a Správu vnitřní kontrarozvědky, též ale Vysokou školu SNB a Technickou správu FMV, Správu vývoje automatizace, Zvláštní správu (Ústřední orgán šifrové služby státu) a Technickou správu (vývoj zpravodajské techniky). Řídil Státní komisi pro ochranu státního tajemství, byl členem Vládního výboru pro obranný průmysl a členem Vládní havarijní komise. V čase Mimořádných bezpečnostních opatření byl pověřován řízením celostátního operačního štábu na FMV. Od reorganizace FMV v roce 1988 mu byly podřízeny Hlavní správa kontrarozvědky, Hlavní správa vojenské kontrarozvědky a Správa kontrarozvědky v Bratislavě. Řídil a komplexně kontroloval protišpionážní, ekonomickou, vojenskou i politickou kontrarozvědnou práci v celém Československu. Teprve v roce 2002 byl Lorenc odsouzen k patnácti měsícům odnětí svobody podmíněně. Lorenc odmítl, že by překročil své pravomoci. Po roce 1990 se Alojz Lorenc zabýval komerční poradenskou činností v oboru IT bezpečnosti. Později několik let pracoval jako ředitel firemních rizik pro investiční skupinu Penta....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/156509/ministerstvo-strachu-156509.jpg 39
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Tatrapress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Ministerstvo strachu?

Přidat komentář
draka
21.07.2020

Určitě zajímavé čtení o životě a práci náměstka silového ministerstva. Generál A. Lorenc, velmi inteligentní, vzdělaný, chytrý a schopný člověk. Bohužel pro něj, ve špatné, normalizační době. Leccos se nám snaží vysvětlit a naznačit. Třeba, že tajné služby, špionáž a kontrašpionáž, byly, jsou a budou.
Že i dnes jsou agenti, stýkáme se s nimi, aniž bychom co tušili o jejich činnosti. Jsou to tedy, pravděpodobně, dobří agenti. Bohužel, tehdy sloužili vedoucí straně totalitního režimu, strana sice prohrála, ale zůstala. Omluvila se a bylo ji odpuštěno, ale věřím, že ne zapomenuto. Podle mě byli za G. Husáka nejhorší ti udavači, notoričtí donašeči, pomocníci VB, kteří se vykupovali z vlastních prohřešků, ale i trestných činů. Ti se pak snažili o to více. Většinou se na to přišlo, rozneslo a nikdo se s nimi nechtěl vybavovat, ale nedalo se jim úplně vyhnout.

Vojpa
03.12.2018

Je to zajímavý text od autora, který byl jedním z nejmocnějších a nejvlivnějších lidí v ČSSR 80. let a zřejmě také očitým svědkem toho nejdůležitějšího, co se tehdy v naší zemi odehrávalo. Tuto knihu psal ve vyšetřovací vazbě, takže je jasné, že se i z důvodu vlastní sebezáchovy držel zkrátka, nicméně i tak je nabitá informacemi o struktuře a fungování složek ministerstva vnitra, kontrarozvědky, agentů, zmiňuje i intriky tehdejších mocných a samozřejmě nabízí i svůj pohled na převrat na konci roku 1989. Ač se jedná o kontroverzní postavu, je to člověk s velmi vysokou inteligencí a bezpochyby nesmírně cennými a zajímavými informacemi, takže jeho svědectví jsem četl s velkým zájmem a rád si přečtu i další jeho knihy, obzvláště se těším na jeho rozhovor s paterem Lovašem.


VladimirTetur
15.12.2015

Genrál Lorenc musel mít po pádu komančů kachní pajšl z té nervozity, jak to dopadne. Dle mého názoru se to mohlo lehce zvrtnout do balkanizace střední evropy a mohlo se kácet v našem lese. Brrr! Kniha je pokusem o vysvětlivku a demystifikaci organizace tehdejší STB s jasnou demonstrací toho, že já Lorenc jsem to tu mohl zmasakrovat, ale neudělal jsem to, navíc toho vím hodně a můžu mluvit. Ve dvaadevadesatém nezbytný komunikační úkon. Ano, hoši šifrovali, dešifrovali, stýkali se, řídili a pravděpodobně si i uvědomovali roli ČSSR ve světovém NWO soukolí a ten přechod na "druhou stranu" zvládli líp jak v jugošce. Za odměnu dostal žabku a rozjeli pak s klukama Pentu.

Čtení je místy zábava, místy nuda. Lorenc to s jeho vědomostma mohl napálit mnohem víc a udělat globální bestseller. Bohužel, držel se hodně zkrátka a proto 2/5.

Jsem zvědav na "Dešifrovaný svět".

Pavelpi
01.04.2013

Celkem zajímavé čtení,autor se samozřejmě trochu vylepšil,ale fakta uvedl myslím pravdivě.Myslím,že autor jako člověk řídící složky StB patřil k lidem u nás,kteří měli ty nepřesnější informace a podle toho se také zachoval.