Miniaturista

Miniaturista https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230819/bmid_miniaturista-yyQ-230819.jpg 4 312 94

Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar – skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci… Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Miniaturist , 2014

knihomolka27
14.03.2024 5 z 5

Určitě se jedná o jednu z těch divnoknížek, které nemusí sednout každému. Ovšem pokud vám sedne, tak to ve vás velmi dlouho rezonuje a v mnohých případech na ty knížky třeba ani nikdy nezapomenete. Já tyhle knížky vymykající se klasickým příběhům, s lehce mysteriozní linkou můžou vždycky a tahle knížka mě dostala v tolika směrech.

Mluvit o špatných knížkách, které se vás nedotkli je podle mě vždycky mnohem jednodušší než se pokusit slovy popsat jak vás nějaká určitá kniha zasáhla tak moc, že se s né ani nechcete loučit. Postavy v ní se staly vašimi přáteli a to loučení s přečtenou poslední stránkou je opravdu bolestné. Celá kniha mi neskutečně přirostla k srdci a výhledově si jí určitě pořídím domů.

Jedná se o velice komplexní příběh s naprosto hmatatelnou atmosférou, zasazený do drsné a zároven fascinující doby a prostředí kupců a jejich úchvatného zboží. Sledujeme osudy postav jedné domácnosti, přičemž každá z těchto postav je tak skvěle napsaná, že s každou se dokážete ztotožnit, soucitít s ní...postavy v sobě mají protiklady, touhy, jsou díky tomu neskutečně živé. Příběh sledujeme hlavně z pohledu skvělé Nelly, která mi neuvěřitelně přilnula k srdci. Tento příběh není jen jejím příběhem, ale je to ona, která tu projde největší změnou, paradoxně i přesto, že se dostane do světa, který má od toho vysněného daleko, se právě v této neutěšené době a prostředí může naplno rozvinout její povaha a silná vůle.

První část knihy vyznívá jako celkem klasický historický příběh s mořnou budoucí romantickou zápletkou...ale druhá část do toho hodila solidně vidle, a celý příběh se obrací a začíná rozehrávat opravdu nebezpečnou hru. Tenhle zvrat jsem nečekala, a ikdyž jsem o něj nestála, tak jsem velmi ráda, že se pro něj autorka rozhodla - protože kniha se stala najednou tak gradující, stávala se více dospělou jako hlavní hrdinka a přinášela další zvraty a očekávání. A to taková, že člověka ve výsledku ani nezklamalo, že se nedozvěděl kdo to ta tajemná miniaturistka je a v čem spočívá její kouzlo. Což je samo o sobě neuvěřitelné, protože hlavní záhada vlastně nebyla rozluštěna a přesto byl pro mě závěr nanejvýš uspokojující.

Calibra
03.09.2023 3 z 5

14/23 Zvláštní kniha, zvláštní postavy, Petronelle jsem přála hezčí začátek manželského života ve velkoměstě. Trochu mě mrzí, ze nebyly dovysvětleny věci kolem miniaturisty.

simca9342
28.06.2023 5 z 5

Přečtená před lety.
Ze začátku mi historicky román spojený s rodinnými problémy přišel trochu nudný, ale pak jsem se od děje nemohla odtrhnout! Doporučuji
Chudá Nella se stává manželkou velmi majetného kupce Johannese B., ale místo něho se seznámí s jeho rodinou a služebnictvem. Později dostane od svého budoucího chotě neobyklý, ale doslova kouzelný dar. Malá skříňka je maketou jejich domu. Když si do ní od řemeslníka objedná zařízení, nestačí se divit... postavičky ve skříňce dělají přesně to, co obyvatelé domu! Hrozí jim nějaké nebezpečí, ovládá tajemny miniaturista jejich životy?
Napínavý historický román ze 17. st. , Amsterdam

cmelda87
24.02.2023 4 z 5

Jako první mě upoutala moc pěkná obálka a název je taktéž lákavý. Před nějakou dobou jsem tuhle knížku otevřela, že ji začnu číst. Po pár stránkách jsem ji zavřela a odložila. Nevím, ale asi v tu chvíli to nebylo zrovna ono.?.
Před pár dny jsem to zkusila znovu a .. mám přečteno :-)
A jsem za to ráda! Bylo to .. zvláštní? Poutavé, překvapivé, zajímavé, i když v pár okamžicích trochu matoucí, napínavé, místy až děsivé, informativní, smutné .. Ale i pěkné svým způsobem. Aspoň pro mě.
I pár myšlenek se mi v tom líbilo.
A asi jsem naivka, ale do poslední chvíle jsem doufala, že se to nakonec nějak fakt podaří a Johannes se tam objeví ..

strana1-100
20.01.2023 5 z 5

Už se mi nějaký čas nestalo, abych četla knihu, kde si na konci každé kapitoly říkám: "Ještě jednu kapitolu. ... Tak ještě. ... A ještě aspoň tuto. ..."
Posledních pár dní jsem se vyspala míň, než by bylo rozumné.
Moc se mi líbí styl psaní autorky. Poetika celého příběhu. Jelikož jsem si při čtení nedělala výpisky, tak jenom jedna malá ukázka:
"...povídá si se svou mladičkou manželkou, jako kdyby spolu po dvě desetiletí brázdili sedmero moří."
Jak snadné by bylo u tohoto typu románu sklouznout do klišé a nepravděpodobných zápletek, ale to se autorce nikdy nestane.
Jediná věc, která mě moc nepotěšila, je, že vyprávění začíná poslední kapitolou. Na rozdíl od různých autorů si nemyslím, že to příběhu prospívá.
A jsem ráda, že jsem se díky komentářům níže dozvěděla o filmové podobě románu. Určitě ji vyhledám.

Leyla
15.01.2023 4 z 5

Dosť skoro asi tušíte, čo a ako dopadne, ale aj tak je kniha zaujímavé čítanie. Tiež je dobré filmové spracovanie.

freesty
26.09.2022 5 z 5

Knížka mě moc bavila. Hned mě vtáhla do děje a držela až do konce.

5holek
25.03.2022 4 z 5

Hodně dobrá. Fascinoval mě hlavně běžný život měšťanů z pro nás exotického prostředí, a také spousta tajemství, která se ani nevysvětlila. Nápovědy, kdy si už myslíš, že víš, a nakonec je to všechno jinak. Zajímavé bylo i filmové zpracování v minisérii.
Domeček v muzeu bych si moc ráda prohlédla na vlastní oči.

Kaduri
09.03.2022 3 z 5

Keď som sa tak pekne rozbehla so slovenskými prekladmi, tak som si "naordinovala" ďalšiu knižku v rodnom jazyku - Miniaturistu.
No chaotický začiatok a zmätočné dialógy vo mne zanechali skôr rozpačitý dojem.
Poctivo som čakala, kedy sa príbeh naplno rozbehne. A on sa aj rozbehol ... ale úplne odlišným smerom, ako som očakávala.
Namiesto mysteriózneho historického románu som dostala nemastnú - neslanú rodinnú drámu.
Dočítanie knižky vo mne zanechalo pachuť nepochopenia a neúplnosti. Že niečo podstatné mi uniklo. Nosná myšlienka / hlavné posolstvo knižky predo mnou zostali skryté.
Škoda.

Knihomolka506
25.10.2021 5 z 5

Myslela jsem , že příběh nedočtu, přišel mi takový místy nemastný neslaný
Ale později jsem změnila názor :)
Co vše se stane, když život jedné novomanželky ovlivní malá zázračná dřevěná chaloupka?
Moc věcí, takže hurá do čtení

adellza
24.09.2020 5 z 5

Když jsem začala číst tuto knihu, čekala jsem pohodové čtení, trochu tajemné atmosféry... Nicméně kniha se velmi brzy vybarvila dost drsně - zápletka se zamotávala, život ve městě byl těžší a těžší... Od četby jsem se nemohla odtrhnout. Ano, uznávám, že mě mrzí, že nevím, jak to dopadlo s miniaturistou a jak žila rodina dál... Za mne bych ocenila pokračování nebo aspoň odpovědi na otázky...

Rou
28.08.2020 3 z 5

Příběh o kupecké rodině z Amsterodamu 17. století se mi jako takový moc líbil, ale původně jsem čekala něco jiného. Základní linka týkající se miniaturisty s věšteckými schopnostmi a tajuplného svatebního daru úplně vyšuměla a vlastně život hlavních hrdinů nijak neovlivnila. Ale jinak to byla pěkná knížka o životě jedné domácnosti a jejích tajemství.

leni1309
29.06.2020 4 z 5

Tahle kniha nebude pro každého. Rozhodně to není typický romantický příběh pro ženy. Je v něm hodně hořkosti, ale i odhodlání, tajemství a odhalení, napětí, očekávání a překvapení. Taky nečekejte happy end (já jsem konec obrečela). Hlavní hrdinka během knihy dospěje z holčičky v silnou ženu, ten vývoj je zajímavé sledovat. Fantastično do příběhu vstupuje z pozadí a udržuje čtenáře v napětí, ale zajímavou a důležitou roli hraje také historický kontext - Amsterdam 17. století.

nikol2178
20.06.2020 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, neustálé zvraty a velmi napínavé okamžiky. Ve druhé polovině jsem se chvílemi nudila, ale konec byl nádherný.

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Zajímavá knížka. Hodně se mi líbily postavy, každá skrývá určité tajemství, které nechtějí aby byla odhalena. Dokázala jsem si také dobře představit dobu ve které se děj odehrává, dobrá atmosféra. Podle mého názoru stojí za přečtení.
Ještě musím dodat, že se mi hodně líbí i obal knihy. :)

Adris
24.01.2020 5 z 5

Četla jsem ji už dávno, ale dodnes ma ni vzpomínám. Tenkrát jsem čekala nějakou magii, ale on je to prostě "jen" román o dramatech v rodině. Tabuizovaná témata. Moc přetvářky, a ukvapené závěry z prvotních dojmů. Líbí se mi i ta obálka a krásně popsané prostředí Nizozemska.

Katuska88
16.06.2019 4 z 5

Zajímavé drama, které je svým způsobem originální. Nemůžu říct, že bych byla vyloženě nadšená.
Místy mi přišla kniha dost depresivní.
Nyní mám pocit, že kniha byla ukončena trochu zbrkle.
Když se na to zaměřím zpětně, mám pocit, že mi něco uniklo a že nějaké věci zůstaly nedovysvětleny.

medlovice
11.05.2019 3 z 5

Miluju panenky, domečky pro panenky a miniatury. Tato kniha pro mě byla velké lákadlo.
Nádherný obal !Jedna z kapitol této knihy se jmenuje Prázdno , a to přesně vystihuje tuto knihu. I když se autorka snažila a stupnuje dramata . Tajný homosexuál, který se neobtěžuje skrývat se svým milencem a kdokoliv je může vidět. Chladná žena, vládce domu co má styk s černochem. A postava miniaturisty s věsteckými schopnostmi , co pak zmizí bez vysvětlení. Velká škoda, jen ten krásný obal, jinak nuda.

Tesset
05.01.2019 2 z 5

Dost zvláštní kniha. Při čtení jsem cítila úzkost a celkově takové nepříjemné pocity, což je u knížky vždy dobře, když dokáže v člověku něco vyvolat, ale ... Ale četba mě vůbec nebavila, musela jsem se donutit ten příběh dočíst.

HDosoudilová
29.12.2018 2 z 5

Tak tato kniha mě bohužel nezaujala. Podle anotace jsem se těšila na zajímavý příběh, který by byl možná i zábavný. Ale kniha se mi nečetla dobře a dočetla jsem spíš z důvodu, že nerada odkládám nedočtené knihy. Možná se k ní někdy vrátím a bude mě bavit víc...