Mimi & Líza

„V mojom meste sú všelijaké domy. Tehlové, kamenné, betónové. Niektoré sú hladké, iné majú zasa hrboľaté steny. Sú vysoké. Viem to, pretože vtáčiky, čo čvirikajú na strechách, počujem dosť slabo.“ Takto hovorí Mimi, ktorá žije vo svete za zavretými očami. No jej svet vôbec nie je nudný a čiernobiely. Spolu s neposednou Lízou spoznávajú susedov a prežívajú dobrodružstvá, kde zrak zrazu nie je taký dôležitý....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/186751/big_mimi-liza-186751.jpg 4.443

Mimi & Líza 1.

Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Fool Moon

Mimi & Líza, 2013

Kniha Mimi & Líza

Aknel26
04.11.2021

Nádherná knížka! Ty obrázky! Ten příběh! Ta nenásilně podaná poselství! Ať už se týkají přátelství obou dívek navzdory handicapu jedné z nich, umění nechat se unést světem fantazie, nebo seznámení s životem slepců, kteří vnímají svět jinými smysly než očima. Jednotlivé kapitoly se zaměřují právě na tyto smysly - jednou je to sluch, jindy hmat nebo čich. Úniky do fantastických světů plných vůní či druhů látek byly pro pětiletého syna trochu těžko uchopitelné, přesto se kouzlo této výjimečné knihy přeneslo i na něj.

medlovice
05.10.2021

Nádherná knížka pro děti, kterou nám na prázdninovém setkání knihovníků představila hradištská knihovnice. Sehnala jsem si ji a jako dospělý člověk a čtenář jsem se radovala , těšila, žárlila a plakala. Má dušička se zaradovala. Dobré ilustrace.

Domca1
10.03.2021

Tomuto hovorím pastva pre oči i pre uši (i pre dušu). Súlad nádherných pestrofarebných ilustrácií, vyšperkovanej štylistiky a hodnotnej príbehovej stránky vytvoril dielo, ktoré utíši čitateľský, umelecký aj literárny smäd každého labužníka poctivej detskej literatúry. Ozajstným kumštom pre mňa boli bohaté zvukové a lexikálne ozdôbky, ľubozvučné citoslovcia a šikovné variácie nevšedných slov a slovíčok (tieňostromčíček, minipidikôstka, loďkodáždnik, džugali doň,... no nezaľúbte sa do slovenčiny našej ľúbeznej...) Neviem, či to bol zámer autorov, ale spomínané citoslovcia môžu byť (zrejme aj sú) podstatnou zvukovou kulisou práve pre nevidiacich percipientov, za čo má kniha ďalšie plusové body. Čo dodať, kráľovstvo hračiek, farieb, látkových safari zvieratiek, pestrých džunglí a mnohých ďalších kúzelných zákutí fantázie sa práve otvára. Aj keď sa musím priznať, že stále mám problém rozlíšiť, ktorá z nich je Lisa a ktorá Mimi. Ale vôbec mi to neprekáža:-)

Kattie
11.11.2020

Nádherná knížka. Krásné ilustrace. Příběhy, které přiblíží nejen dětem, jaký je svět slepých. Není to ale jen o tom. Kniha je především plná dětské fantasie, nahlédne do duší a práce lidí, souvětí jsou bohatá, složitější, ale můj tříletý syn má knihu rád. Zvládneme narozdíl od jiných knih jen jednu kapitolu a nemá na ni náladu vždy, ale sám ji vyndavá z poličky, ačkoli jsem po prvním čtení myslela, že je na to ještě malý a kniha si na něho počká. Jsem z knihy nadšená. Četli jsme mnoho, které vznikaly dle mého názoru na koleně, ale tato mi přijde, že si s tím někdo dal záležet a dělal to s láskou a citem.

Sirius
22.08.2020

knížka kolem který jsem procházel tolikrát, až jsem se rozhodl si ji přečíst. A jsem rád, protože něco takhle nádhernýho jsem nečetl už hodně dlouho. Mimi a Líza jsou dvě malý holčičky, který svede dohromady bydlení v jednom paneláku. Líza se do něj přistěhuje s maminkou, Mimi v něm už bydlí s tatínkem. A stanou se z nich nejlepší kamarádky. Ty nejlepší. A nezabrání jim v tom ani skutečnost, že Mimi je od narození slepá. Tahle knížka... tenhle příběh je strašně silnej. Ukazuje, že přátelství a láska mezi lidmi nezná hranic. Žádných. Ani ve formě zdravotního omezení. Tak jako je Kdysi skvělá ukázka toho, jak malým dětem ukázat hrůzy nacismu, tak je Mimi a Líza skvělá možnost dětem ukázat to, že existují lidi s určitým handicapem ale zároveň ukázat, že tenhle handicap není žádnou překážkou pro normální život. Natož pak pro snění. Protože přesně o tom tenhle příběh je. V každý kapitole zažívají holčičky všelijaká dobrodružství, který se vezou na vlně nespoustaný fantazie. Ta vyniká díky nádherný a barevný kresbě. Mimi a Líza jsou příběhem velkým, dojemným a melancholickým. Příběhem o tom, že přátelství nezná hranic ani omezení. A pro mě to bylo stejně silný čtení jako Malý princ nebo Ema a kouzelná kniha. Doporučuju.

Lessana
21.04.2020

Výborný nápad, ako deťom povedať dôležité informácie zo sveta nevidiacich, ako v nich "otvoriť" schopnosť porozumieť im a precítiť ich potreby - v nenásilnej forme milých rozprávok oplývajúcich fantáziou a s poučením, no a ako bonus sú krásne ilustrácie.

Bustedka
29.03.2020

První knihu jsem četla Vánoční světlo a těšila se na další díly, ale přiznám se, že moje nadšení postupně opadávalo.
Pro menší děti dost těžké čtení co se týče použitých slov, popisů. Ty scifi výlety mi přišly někdy až moc přitažené za vlasy, vadily mi skoky do světa fantazie. Člověk se nenadál a najednou měl nadpřirozené schopnosti. Bezdůvodně.

smazenaryba
19.03.2020

Moderná a zároveň staromilská rozprávková kniha. Moderná prostredím, staromilská spracovaním a návratom k dobám, keď rozprávky mali schopnosť správnym a jednoduchým spôsobom vštepovať morálne hodnoty. Vynikajúce a to ako v knižnej, tak i vo filmovej podobe.