Milý Johne

Milý Johne https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31723/bmid_mily-johne-2Jk-31723.png 4 1161 237

John jako mladý se snaží najít rovnováhu mezi ním a jeho otcem. Při propustce z armády potkává Savannah. Stávají se z nich přátelé potom, co John skočí pro její kabelku do vody. U ohně s vysokoškoláky se seznamuje se Savanniným přítelem Timem Wheddonem. Po počátečním setkání se John a Savannah opět sejdou na pláži, kde on ji učí surfovat. Rychle se do sebe zamilují. Savannah po setkání s jeho otcem vysvětluje Johnovi, že otec má zřejmě Aspergerův syndrom, a proto je tak odtažitý a věnuje se stále jenom své sbírce mincí. John se rozzuří a uhodí Tima do nosu. Před odjezdem zpět do armády mu Savannah a Tim odpouštějí, a John slibuje, že si po své vojenské misi Savannah vezme. Ona mu při rozloučení dává dopis, kde mu slibuje svou lásku. Později přijíždí domů a stráví se Savannah noc. John je šťastný, ale cítí povinnost se vrátit k armádě. Po 11. září se John upíše u armády na další dva roky. Devět měsíců před ukončením služby příjde od Savannah dopis, který však končí slovy...Sbohem... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Dear John , 2007

kikies
27.01.2015 4 z 5

Sladké, ale uvěřitelné, tak jak to umí jen Sparks. A ano, dojemné...:-)

LucyNej
24.01.2015 5 z 5

U knížek od Nicholase brečím pravidelně, ani u této knihu tomu nebylo jinak

Monix
08.01.2015 5 z 5

První román, který mě rozbrečel...

ITGIF
03.01.2015

Skvělé! Poprvé, co mě kniha rozbrečela v šalině!

zulanek
26.12.2014 5 z 5

Prostě nádherná kniha,je zbytečné říkat víc!

1v8na
24.11.2014 5 z 5

Příběh byl velmi pěkný a hodně romantický. Velmi se mi líbil. Jen mě zklamala Savannah. Slibovala Johnovi, že na něho počká a přitom se vdala za Tima, dopadlo to však velmi smutně. Za to John se předvedl, že má dobré srdce. Nechal Savannah být, nerozbil jí manželství a ještě zaplatil Timovi operaci.
Filmová verze se mi také líbila, ovšem konec tam byl úplně jiný.

kika 13
17.11.2014 5 z 5

Nádherné,krásné a milé.Konec potěšující,pět hvězdiček si ode mě zaslouží.

Pedruska01
11.11.2014 5 z 5

První, co mě napadlo, hnedle po dočtení bylo: ten chlap je blázen. Asi bych měla jít popořadě - ohodnotit knihu jako takovou, příběh a pak i autora. Jasně, ale nemohla jsem ten dojem nenapsat.
Kniha se četla výborně a neskutečně rychle, dlouho se mi nic podobného nestalo, že jsem knihu hltala každým slovem, větou, odstavcem. Celý ten svazeček stránek je naprosto nepředvídatelný!
Hnedle v prvních stránkách jsem zaznamenala určitou sílu a emotivnost příběhu, která mě překvapila. Bylo to vyprávění, které jsem snad ještě nezažila. Jistě, četla jsem mnoho knih, která vypráví svůj "životní" příběh skrze hrdiny, ale tohle bylo poprvé, co jsem se setkala s něčím odlišným, s něčím výjimečným, s něčím, co snad ani nelze popsat. Bylo to zkrátka jiné. Úžasné.
Jak jsem psala, už od prvních stran má kniha vlastnost čtenáře strhnout svou emotivností, proto mi také Johna bylo líto. Vyprávěl, jak stojí na svahu a pozoruje ranč, kde žije jeho láska a vlastně nemůže nic dělat. Nemůže nic, protože se tak rozhodl, ale to zjistíme až na konci. Ve vyprávění pokračuje a někdy mě až fascinuje, jakým byl v mládí a jak to vedl s otcem. Rozhodnutí, že vstoupí do armády, těžko říci, zda to bylo chytré, ale pro něj to bylo vysvobození, tak proč ne.
Nechci říct, že když jednoho dne pozná dívku, do které se zamiloval a potrvá to celý jeho život, že to je snad klišé. Vůbec ne. Je to naopak hezké, i když... ano, trochu klišé to je. :D Přesto, další průběh? Johnova Rozhodnutí? A je to tu: ten chlap se zbláznil! Nedokážu pochopit, jak dokázal podepsat prodloužení si služby! Nedokážu. Tím podpisem si vlastně zavinil to, co následovalo, ale určitě na vině nebyl jen on.
Dokázal tím vlastně moc. Dokázal se změnit, obrnit se a při tom si zničit život.
Asi by se dalo předpokládat, co se stane s jeho otcem, když jeho zdravotní stav jde do kopru, ale když to přišlo... zasáhlo mě to.
A podlední část knihy? Pane bože! Možná chápu, proč za ní přijel, i když ho to bolelo, ale co to, sakra, vyvávěla ona? Byla jinde, žila jinak, vzdala se ho a když se jí zjeví u dveří, vyloženě vyvolává minulost? Co tím chtěla docílit?
Do části, kdy byl John v nemocnici a na parkovišti se střetává se Savannah, jsem tušila, co podnikne, ale ten jejich rozhovor? Ne, to tedy ne! To by nemohl čekat absolutně nikdo. Ten chlap musel v sobě sebrat veškerou svoji sílu a přesvědčení, aby z pusy dokázal vypustit, co to vypustil. Klobouk dolů. I přes to, že jsem ho nechápala, tak si získal můj obdiv!
Co to udělal s otcovou sbírkou a na jaké učely, bylo obdivuhodné. Prokázalo to veškerou jeho dobrotu srdce a chrabrost.
Epilog, ne že bych nepochopila, ale nepochopila jsem Johna. Proč se musel mučit pohledem na ranč? Pohledem na ty dva? Proč se svým životem tahle naložil? Nechci tvrdit, že si ho zničil, ale tak trochu ten život zahodil. Což je škoda, protože John byl skvělý muž.
A k autorovi? Byla to moje první Sparksovka. Dovolím si říct, že i když má mnoho známých a jistě krásných děl, tak toto je to nejznámější. Mile mě překvapilo, jak mohl muž tahle citlivě zaznamenat něčí osud. Ještě jsem se neseznámila s mužem, který píše takovéhle milostné romány.
Proto klobouk dolů, plné hodnocení a nejvřelejší doporučení. Rozhodně mám v plánu přečíst další jeho knihy.
Výborná kniha. :)

Lucik87
10.11.2014 4 z 5

Knížku jsem zhltla za jeden večer. Hned jsem si pustila i film, který mě velice zklamal. Nemá zdaleka tak velký náboj jako kniha. Dotýkala se mě určitě více.

Always a reader
31.10.2014 5 z 5

Film jsem viděla, okouzlil mě. Ráda bych si někdy přečetla i knížku, vím že bude lepší (pro mně jsou vždy lepší knížky.. ) :)

kokolka
25.10.2014 5 z 5

Mi se zase líbil více film. Kniha je nádherná, nemohla jsem ji odložit a co se týče konce, tak vyvedenější byl v knize.
Doporučuji obě formy příběhu.

Natique
22.10.2014 4 z 5

Hezké, dojemné. Přesto mám pocit, že je to něco více, než jen milostný román...

Kate338
13.10.2014 5 z 5

Tak na tuto knížku jsem se moc těšila až si ji přečtu a musím říct že mně vůbec nezklamala. Knížka se mi hrozně dobře četla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Je snad ještě lepší než film. Myslela jsem si že mně nejvíce bude dojímat hlavně láska hlavní dvojice (John,Savannah), ale velmi mně dojal i vztah mezi Johnem a jeho tátou, který byl ze začátku spíš nefungující a nakonec vyústil v lásku a vzájemné pochopení mezi otcem a synem.

martina5069
02.10.2014 5 z 5

Nádherná knížka těším se na další knížky od tohoto autora. Jenom sem hodně překvapená že sem viděla film a byl sice podobný ale kniha mě chytla za srdce protože byla lepši jenom mé mrzel ten konec kdy mi ukápla i slzička. Konec vážně smutný :-( Hltala sem to po stránkách takže mazec :-) DOPORUČUJI !!!!!

rusalka123
14.09.2014 5 z 5

Na první pohled jasná červená knihovna.
Jenže když o tom tak přemýšlím dál, docházím k závěru, že zdání klame. Autor akorát balancuje - a opravdu skvěle - na hraně červené knihovny a velmi hlubokého příběhu, který s ní nemá v podstatě nic společného. Když něčím nahraje té takzvané červené knihovně, hbitě to strhne zpátky a nikdy nezajde příliš daleko.
A ještě jedna věc. Nemůžu si pomoct, ale myslím, že je štěstí, že to napsal chlap. Kdyby napsala ten samý příběh žena, pravděpodobně by to vyznělo jinak a kniha by spadla z té hrany na špatnou stranu.
Pomalu se mi začíná zdát, že muži dokáží popsat lásku tak nějak hezky, jemně, nekýčovitě (podobnou ukázkou od jiného autora byly třeba v poslední době opěvované Hvězdy nám nepřály, to je vlastně to samé). A tím podle mě dodávájí možná nedokonalé knížce dokonalost.

Mikisan
02.09.2014 3 z 5

Moje první kniha od Sparkse...nebylo to špatný, ale takový divně naivní a sladký. Jako odpočinková četba na 2 večery dobrý.

tynka65
26.08.2014 5 z 5

Nádherný příběh, u kterého jsem místy takřka nedýchala ...

zuzurana
24.08.2014 5 z 5

krasny pribeh, krasna kniha, uz si stahujem film, aby som videla aj vo filmovej podobe :) prva kniha, ktoru som od toho autora precitala a pacila sa mi

BubuRybova
13.08.2014 5 z 5

Nicholas Sparks.
To mluvi za vše :3

sarekaslukova
09.08.2014 5 z 5

Nádhera!!!!! Stálo mě hodně úsilí abych se nerozbrečela. Na konci jsem si nebyla jistá, jestli to skončilo happyendem nebo ne. Ale asi spíš jo zdraví je přeci jen důležitější. Ale opravdu to byl velmi emoční příběh, ke kterému jsem přilnula hned ze začátku a stejný pocit mě provázel celou knížkou.