Milovaná

Milovaná https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63854/bmid_milovana-uaB-63854.jpg 4 213 41

Inspirací k tomuto dílu byla novinová zpráva z roku 1855 o otrokyni, která uprchla i s dětmi ke své svobodné tchyni. Při tom však byla chycena a tak se rozhodla děti zabít (pravděpodobně aby je ušetřila otroctví), zabila však pouze jedno z nich. Román je pojat spíše jako balada. Tématem není otrokářství a zlo z něj vyplývající, ale spíše zápas za svobodu. Román získal v roce 1988 Pulitzerovu cenu. – Doslov Josef Jařab.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)

Beloved , 1987

jirka7470
17.03.2018 4 z 5

Myslel jsem, že když jsem dočetl Monstierovy Dějiny sebevraždy, že si vydechnu. A číst teď beletrii, je pleasure… Ale vypadá to na další ranní nevolnosti v tramvaji. With a rage like a fist in my womb. Tohle není sterilní patriarchát, mužská hegemonie, dekolonizace… Tohle má krev a maso. A to mě se to bezprostředně netýká. Jiní a hlavně jiné to musely prožít, zemřít v tom, nebo to přežít. Co všechno lze přežít. Nebo, jak by se zeptal Stephen King, co všechno vůbec člověk ještě přežít chce. A přitom je to všechno, jako med v mléce, rozpuštěné do magického realismu, protože nezředěná by ta dávka byla smrtelná. Mám chuť ji strčit do mrazáku. Ale čtu to všechno, protože to chci vědět. To nejmenší můžu udělat. Pro ty, kteří to museli*y žít.

twiggynka
13.10.2017 4 z 5

Těžká kniha, plná silných pocitů! Po celou dobu jejího čtení i chvílí kdy jsem nečetla, jsem ji nemohla dostat z hlavy. Dá se říct, že jsem celý příběh přímo prožívala! Teď si rozhodně dám nějakou oddechovou knihu :-D

GreenMagritte
04.10.2017 4 z 5

Morrisonová rozvíjí trpký příběh o otroctví způsobem, který jej zmiňuje jaksi nepřímo, skrze deformované životy přeživších Sladký domov. Ačkoli je otroctví dramatickým tématem, Morrisonová s ním pracuje citlivým způsobem a odhaluje i lyrické stránky příběhu, ačkoli by si jakkoli vypomáhala sentimentem nebo citovým vydíráním.

rozvera
17.03.2017 5 z 5

Velice silný příběh z doby před a po občanské válce, dle zákona konec otrokářství, ale ještě ne rasizmu. Autorka vede čtenáře útrapami nesvobodných lidí i jejich vnitřní silou, potřebnou k přežití.Nejkrutější pasáže zmírňuje alegorií a krásnými příměry, které připomínají poezii a mystiku, která nějak k příběhu patří. Kniha se nečte úplně snadno, ale stojí za přečtení.

iva23
31.10.2016 3 z 5

Chvílemi jsem se v tom ztrácela, trochu moc metafor, až mi asi unikala závažnost sdělení. Za přečtení stojí, ale lehké čtení to rozhodně není.

Tenebien
08.10.2016 3 z 5

Už je to dlouho, co jsem knihu četla. Zaslouží si určitě víc, jen já z knihy byla dokonale deprimovaná...

dagsvob
12.07.2016 4 z 5

Tak musím říct, že se nečetla zrovna lehce, chvíli mně trvalo než jsem si zvykla na střídání současnosti se vzpomínkami. Ale byl to zážitek, budu dlouho vzpomínat. Jednu hvězdu ubírám za to duchovno, to fakt nemám ráda.

shenandoah
06.02.2016 5 z 5

Tohle bude doznívat dlouho. A nepůjde o slova, ale o pocity.

konvalinka2
29.01.2016 4 z 5

Hodně zajímavá knížka, úplně mi nesedl způsob vyprávění a na začátku jsem se dost špatně orientovala v příběhu. Příběh, který stojí za to si přečíst do konce, příběh přinášející hodně zamyšlení, krutý příběh, příběh hladu po lásce, o strachu, naději a síle.

Luka.W
16.07.2015 3 z 5

Přiznám se, že stejně jako někteří další zdejší komentující, jsem měl i já (hlavně ze začátku) občas problém orientovat se v ději a událostech. Nevím, možná to bylo způsobeno četbou v originále, možná byly některé pasáže prostě matoucí...Každopádně i když tyto trable odezněly, pořád jsem měl tak nějak pocit, že jsem se k čtení musel spíše přemlouvat, než aby mě kniha pohltila (což bych díky emotivnímu pojetí očekával). Po přečtení ve mně však ještě dlouho převládala úzkost při pomyšlení na útrapy, kterými si musela většina tehdejších otroků procházet. A nejednou jsem se také myšlenkami vrátil k tíživému příběhu tvrdohlavé Seth, jejích svébytných dětí, sympatického Paula D i dalších postav. Abych to zkrátil, svůj výsledný dojem popíši asi takto: Beloved je román, který si stojí za to přečíst, i když se nečte úplně snadno.

romana4049
28.05.2015 4 z 5

Příběh o hrůzách, smutku a ponížení protkaný bohatostí jazyka a nevšedními myšlenkami. Kniha je trochu těžkopádná, ale nikdy na ní nezapomenu.

Ajrad1981
14.04.2015 3 z 5

Kniha zajímavá, popis otrokářství, pocitů černých otroků a myšlení bílých drsné, syrové, bez přikrašlování a alibismu. Hodnotila bych lépe, ale dojem mi značně kazí to "duchovno" v druhé části, nějak se mi k tomu nehodí a v mých očích příběh dost shazuje.

Karcoolka2210
03.11.2014 4 z 5

Po dlhom čase kniha, ktorá mi dala zabrať. Neviem čím to bolo, ale veľmi ťažko sa mi to čítalo v angličtine, čo sa mi teda naozaj nestáva. Strácala som niť deja, preskakovanie z minulosti do prítomnosti bolo niekedy naozaj ťažko rozoznať. Neviem, veľmi som sa tešila na túto knihu, a po prečítaní Milosrdenstva a Šalamúnovej piesne, som bola presvedčená, že toto bude super, no mám fakt zmiešané pocity a neviem ako túto knihu hodnotiť. Možno jej dám šancu v češtine alebo v slovenčine, ak sa mi dostane do rúk. AJ

MichelleS
31.01.2014 5 z 5

Krásně napsaná kniha o tak odporné věci, jako je otroctví. Sám o sobě šokující příběh je ještě umocněný tím, jak ho autorka podává. Od začátku víme, co se stalo a postupně se dozvídáme, co bylo před a co po... Tolikrát člověka zamrazí, když čte, jak s lidmi zacházeli a nejhorší na tom bylo, že je nepokládali za lidi, ale spíš za zvířata. Jak se jen vešlo do stejné knihy tolik poetické krásy a tolik krutosti zároveň.
Rozhodně si od autorky přečtu další knihy.

džej
21.11.2013

Obdivuju styl autorky i překlad, ale zhruba v půlce knihy se mi stalo, že už nemůžu číst dál. Nejde o smutek, který taky cítím, nemůžu číst o hrůzném ponižování a zacházení s černochy.... uvažovala jsem, proč jsem nedávno dočetla knížku o utrpení lidí v nacistických koncentrácích, a tady najednou nemůžu dál. Možná proto, že válka jednou skončila a s ní i ty hrůzy... ale tady se to týká celých generací, které v těch šílených krutostech musely přežívat.

Skjaninka
26.06.2013 5 z 5

Tak silné, že aj pri písaní komentáru mám po tele zimomriavky. Mám problém so slovným vyjadrením k tomuto dokonalému dielu.
Prelínanie časových línií, Morrisonovej štýl, či forma akou knihu pojala, je zmesou toho najlepšieho čo v knihách môžete nájsť.
Šokujúce, surové a nevýslovne smutné, hlavne pri pomyslení, že námetom k napísaniu knihy je skutočná udalosť. Keď len tak sedím a premýšľam nad Milovanou, nad konaním Sethe, a nad dopadom jej konania, mám slzy na krajíčku. Ani nie tak pre to, čo vykonala, ale preto, že nemala inú možnosť. A práve táto skutočnosť, mňa, ako matku, neskutočne zdrvila. 5/5

"...A tak se člověk chránil a měl rád malý věci. Vybral si na nebi tu nejmenší hvězdu jako tu svoji. Uléhal s hlavou zvrácenou nazad, aby zahlíd milovanou nad okrajem příkopu, než usnul. Vysílal k nebi plaché pohledy mezi stromy, když se spoutávali řetězem. Stébla trávy, ještěrky, datlové, boruci, království mravencu. Nic většího se nehodilo. Žena, dítě, bratr - taková velká láska by člověka v Alfredu, Georgii, zničila. Vědel přesne, co chtěla říct - dostat se někam, kde muže člověk milovat to, co si vybere - nepotřebovat pro svou touhu ničí povolení - teda to byla svoboda....."

cessy
19.05.2013 5 z 5

Nestáva sa často, aby som z viacerých čítaných kníh niektoré odsunula nabok a uprednostnila jednu z nich na úkor ostatných. Milovaná patrí práve medzi tieto zriedkavé prípady, hoci Morrisonovej texty sa zväčša nečítajú ľahko. Prelínanie časových rovín a časté zmeny v osobe rozprávača, znásobené striedaním monológov a dialógov, spisovnej češtiny a hovorovej češtiny, zodpovedajúcej nárečiu (mimochodom práve čeština prekladom Morrisonovej kníh veľmi svedčí), sú náročné na pozornosť a orientáciu, takže ponorenie sa do príbehu chvíľu trvá. Jej texty si vyžadujú sčítanejšieho čitateľa, ktorému sa zunoval jednoduchý text a má chuť experimentovať. Prelínanie rovín a striedanie rozprávačov je tu však menej náročné ako v niektorých iných autorkiných knihách (Milosrdenstvo, Láska), nakoľko nie je problém s identifikáciou rozprávačov. Milovaná je preto ideálna na prvé zoznámenie sa s autorkou. Morrisonová má navyše veľmi zvláštny, ťažko popísateľný, nezameniteľný štýl, ktorý jej knihám dodáva osobité čaro. Jej príbehy, vystavané na reálnych historických udalostiach, pretkané prvkami magického realizmu navodzujú sugestívne obrazy, tryskajú z nich emócie, melanchólia. Sú svojskou výpoveďou o jednom z mnohých temných období ľudských dejín.

Lenka 13
04.04.2013 4 z 5

První kniha na téma otroctví,trochu mi trvalo srovnat se se stylem psaní.
Kniha mě velice zaujala,silný a poutavý příběh.

kika 13
14.11.2012 2 z 5

Drsný příběh popsaný věrohodně,ale smutné čtení.

Alma-Nacida
30.10.2012 5 z 5

Četla jsem všechny knihy Morrisonové a tahle je pro mě nejlepší, pořád se k ní vracím, pořád nad ní pláču... Co dodat?