Milostné rošády

Zatímco autorovy slavné hororové povídky (shrnuté např. ve výboru Líbej mě, líbej) charakterizuje jedovatá bizarnost, čtyři povídky ze sbírky Milostné rošády jsou precizně komponované originální anekdoty s překvapivou, až šokující pointou – povídky o „bezbolestné bolesti“, v různých hávech obměňující české přísloví „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“. Jsou to mistrné, dějově sevřené grotesky naplněné černým humorem, které často připomenou vycizelované arabesky Poeovy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71825/milostne-rosady-OVq-71825.jpg 4.3485
Literatura světová, Humor, Povídky
Vydáno, Odeon

Switch Bitch, 1974

Kniha Milostné rošády

V28

Předmluva a první povídka to skvěle rozjela, druhá byla ne tak překvapivá, ale stále vtipná a třetí povídka to zabila.....Čubka už to nezachránila. Za tři.

Hnaty

Skvostná slovní spojení a neotřelé popisy situací a osob. Proto Dahla zbožňuju a ani zde jsem se nesekla. Některé z povídek mi úplně nesedly, nepoznávala jsem v nich bryskní autorův humor, avšak méně zábavné pasáže byly vyváženy perličkami, které mě zahřály u srdce. Doporučuji, čte se velmi lehce.

Ava365
06.12.2020

Výborná povídková kniha plná Dahlova nevšedního humoru.

Aterianna
10.08.2020

Povídky v perfektním tempu, s pointou a zakončením v nejlepším. Odhadnout, kam to všechno nakonec dospěje? Nepodařilo se mi. Bavila a těšila jsem se na příběh další. Nezbývá mi nic teď jiného, než se porozhlédnout po dílech podobného charakteru.

Jessica007
01.08.2020

Knihu jsem četla jako mladá, krátce poté, co u nás poprvé vyšla. A líbila se mi.

Greenfingers
13.05.2020

V tomto výběru jsou sice jenom čtyři povídky, zato však všechny naprosto skvělé. Autorův humor je mému srdci blízký. Nejvíce se mi líbila povídka Čubka.

Danka22
21.04.2020

Vtipná knížka. Nejslabší byla první povídka Host do domu , zato nejlepší byla poslední - Čubka. Strýček Osvald byl skvělý proutnik a jeho příběhy jsou dost zábavné. Velká rošáda taky není špatná ale je spíš o tom jak se dva muži nudí a vymyslí sice zábavu, jehož závěr se nebude líbit druhému muži. A Vyvrcholení je děj o ženě, která by se chtěla vrátit k muži, který je až příliš posedlý svou lékařskou praxí až je tím protivný. Dahl je opravdu skvělý vypravěč. A tohle stalo zato.

elenai
17.04.2020

Tak dlouho jsem je měla na dosah, ale přesto jsem je ignorovala. Teď přišel ten správný čas a strávily jsme spolu pár příjemných chvilek. Co jsem obdivovala, byl výborný jazyk a skvělý překlad, byla to čirá radost číst. A tak brilantně vypointované příběhy se jen tak nevidí, byla jsem úplně bez sebe, když jsem se dobrala konce každé povídky.

Mé hodnocení:
Host do domu - ****1/2 - trochu rozvláčnější, ale závěr tedy opravdu stál za to.
Velká rošáda - ***** hej, fakt by to fungovalo i v reálu? :-D Opravdu jsem se pobavila.
Vyvrcholení - ***** kruté a nelítostné a vymykající se žánrem v tomto souboru.
Čubka - ***** asi rozumím tomu, proč je to klasika. Strýček Oswald je pěkný rošťák, jen co je pravda.