Milenka Slunce

Milenka Slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32482/bmid_milenka-slunce-MOq-32482.jpg 3 11 6

Obsáhlý román o jedné z milenek francouzského krále Ludvíka XIV. je zároveň obrazem doby sedmnáctého a počínajícího osmnáctého století. Hlavní postavou románu je Louise de la Valliere, slavná krasojezdkyně a králova milenka. Autorka líčí její život od dětství - příběh malé holčičky, která milovala koně a od útlého věku jim rozuměla. Příběh je zčásti autentický a z části fiktivní; vedle osobností Ludníka XIV. a jeho milenky existuje řada postav smyšlených, ale typických pro popisovanou dobu. Román tak prostřednictvím vzpomínek hlavní ženské postavy líčí ve volném vyprávění dobu krále Ludvíka XIV.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Talpress

Mistress of the Sun , 2008

lapagerie
11.08.2023 2 z 5

Kniha mě zklamala. Mám už roky v knihovně od autorky trilogii o Josefíně Bonaparte a moc ráda se k ní vracím. Ale příběh Louisy de La Valliére mě nenadchl. O milenkách Ludvíka XIV. mám načteno dost na to, abych byla z tohoto zpracování otrávená. Louise zde vystupuje jako tichá putička, která se neuměla ozvat a jen tiše trpěla. A ačkoliv nebyla tak výrazně expresivní osobnost jako její následnice Athénais, byla to žena jistě silná, lovkyně a věděla, co od života chce a může získat. Tím nechci říct, že by historické údaje a události neseděly. V tomto směru asi románu nelze nic vytknout.
Dost mi vadila některá slovní spojení, hlavně opakovaný výraz, že někdo "vystřel ruku". za to hvězdičku dolů.

Paulika419
18.06.2023 5 z 5

Krásná kniha.Nahodný výběr v knihovně mě mile překvapil.Spisovatelka úžasným způsobem popsala život a prostředí v kterém lidé a šlechta 17 století žili.Hrdinka Louise de La Valliére v moji domácí knihovničce má již své zastoupení románem Idyla královské lásky.

intelektuálka
05.08.2021 4 z 5

To byl čtivě zpracovaný příběh Louise de la Valliere - milenky krále Slunce Ludvíka XIV.

Ráda jsem se vrátila do doby vlády tohoto panovníka a přečetla si o životě Petite ....
Nelehký osud této ženy později vyvážil titul vévodkyně .... ale v závěru zůstává osamocena ....v ústraní ....

Pěkné a zajímavé čtení - doporučím.

Hobo
07.07.2021 5 z 5

Příjemné překvapení. Vlastně jsem si knihu vypůjčil bez jakéhokoli výběru, což se mi dost často vyplatí. Velmi kladně hodnotím popis dobových reálií, které se nevyhýbají ani takovým záležitostem jako způsob vyměšování. Opravdu čtivé dílo. A protože autorka je žena, musím dodat: takto by to žádný muž vylíčit nedokázal.

miriama
05.04.2015 4 z 5

Dobře napsaný životopisný román. Autorka se snaží o realistické vylíčení života jak nižší venkovské šlechty, tak i života dvořanů a příslušníků rodiny Ludvíka XIV.

Malinali
06.05.2014 5 z 5

Nádherně psáno, výborně se čte. Kniha se mi moc líbila, i když některé části jsou trochu drsnější.