Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8103 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

Vakalik
19.10.2023 3 z 5

Nemám ráda detektivky a kdybych věděla, že jde o detektivní příběh, ani bych knihu neotevírala. Nicméně dlouhá léta kolem série Milénia jen chodím a statečně ho míjím, právě kvůli jeho vyhajpování. Dala jsem mu šanci. Není to špatné. Je to i trochu napínavé. Ale jako každá detektivka je to příliš předvídavé a záchrany na poslední chvíli alá Kobra 11 mi knihu jen znechucují. Nevím, jestli dám šanci dalšímu dílu :)

Jochen77
19.09.2023 3 z 5

Jako asi dobrý, ale člověk musí překousat mraky textu než se vůbec ukáže o co v knize jde. Prvních sto stran bylo úplně za trest. Poté se to trošku rozjelo, ale spád se dostavil až v polovině knihy tzn. něco po 300 stranách. Možná jsem vzhledem k recenzím očekával víc, osobně mě celkem vytáčel ten podrobný popis všeho, co daná postava dělala, kam všude šla a na co myslela. Vůbec nevím, jestli půjdu i do dalších dílů.

Kllara
18.09.2023 5 z 5

Úžasná kniha, jejíž děj mě pohltil natolik, že jsem se rozhodla přečíst celou trilogii. Příběh má hlavu a patu, hlavní postavy jsou zajímavé a dokáží si čtenáře podmanit. Rozumím tomu, že někomu mohla první polovina knihy připadat příliš rozvláčná, ale rozhodně jsem se v průběhu četby ani jednou nenudila a myslím si, že vysoké postavení na žebříčku získala tato krimi oprávněně.

Andrea81
12.09.2023 4 z 5

Povedené

katushah
21.08.2023 5 z 5

Jedna z kultovních severských detektivek! Jo Nesbo a Stieg Larsson jsou mí Top autoři. Můžu je číst pořád.

Metuje
19.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Před pár lety jsem viděl Hollywoodskou adaptaci, která byla skvělá, ale tehdy mě to ještě nemotivovalo k přečtení knižní předlohy. Už dlouho jsem po knížce pokukoval, ale až teď jsem se k ní dostal. Překvapuje mě, že už první díl disponuje 93% hodnocením, zas tak dobrý ten román podle mě není. Velmi oceňuji "propojení s realitou", kde je autor zřejmě (a velmi právem) velmi nespokojen s chováním určitých členů mužské populace k ženám. Začátek mě na rozdíl od některých čtenářů nenudil, nicméně po hlavním zvratu, kdy Harriet "zmrtvýchvstala" v Austrálii už mě kniha tolik netáhla. Chápu, že se tím chtěl autor zřejmě dotknout některých svých kolegů a vyjádřit se ke stavu Švédské ekonomiky, ale pro čtenáře už zážitek nebyl takový. Je ale pravda, že autor (nebo snad jeho žena? :)) dokáže psát tak lákavě, že i v nudnějších pasážích nechcete knihu dát z ruky. Doufám však, že další díly budou zajímavější i po detektivní stránce.

Jamra
18.08.2023 4 z 5

TOP, začátek trochu pomalejší než se vlastně dostane k jádru věci, ale jinak super. Konečně knížka, kde není konec odbytý na poslední půlstraně, ale vše je hezky dovysvětlené do konce. Navíc jedna z mála filmových adaptací (obě), která zdatně konkuruje knižní předloze.

Kopta
15.08.2023 5 z 5

Za dlouhou dobu krimi, které se dalo číst. Od koho jiného než zřejmě krále krimi. Velice poutavé a zajímavé. Postupně sice drive skomíral, ale zvrat přišel právě včas. Nemohu se ve výsledku zlobit. Skvělé dílo.

katerina4564
13.08.2023 5 z 5

Nikdy jsem neviděla film, pouze jsem mrkla na žebříčky nejlépe hodnocených knih a pustila jsem se do čtení.
Strhující, poutavé, napínavé, neuvěřitelné, zajímavé, čtivé.... příběh, který přes počáteční problematickou orientaci v rodině Vangerů čtenáře naprosto pohltí. Nutí číst dál a dál a nechcete přestat, byť víte, že už prostě musíte jít spát.
Dějové linky Mikaela a Lisbeth začínají naprosto samostatně a postupně se začnou prolínat, až se dostanou k samotné jejich spolupráci nad záhadou rodiny Vangerů. Další příběh související s Wennerströmem, který je s tím vším smysluplně propletený.
V samém začátku nevidíte nic strhujícího, ale s každým dalším dějem, popisem a pátráním prostě chcete vědět, co se stalo s Harriete a kdo za tím vším stojí. Během čtení přeskakují myšlenky z jednoho podezřelého na druhého, autor vám nedá odpočinek od hledání viníka a čtenář stále bloudí a hledá spolu s Mikaelem stopy a vraha. Když pak přijde postupně rozuzlení, s kterým ale kniha nekončí, tak tuhne krev v žilách.
Lisbeth si mě naprosto získala, s takto vykreslenou hlavní postavou jsem se nikdy nesetkala. Její komplikovanost, bezemočnost, osud, chytrost, zvláštnost a další, bylo autorem naprosto dokonale zpracováno.
Všeobecně vzato zpracování knihy, příběhu a dějových linek je naprosto dokonalé. Nejde to slovy dobře vyjádřit, knihu si každý musí přečíst a prožít sám.

sgjoli
13.08.2023 5 z 5

Mám pocit, jako bych byla poslední na planetě, kdo ještě nečetl tuhle sérii. A tak jsem se do toho konečně pustila - pořád lepší pozdě než vůbec, že jo. Hlavní pro mne je, že jsem fakt nadšená. A to už mám dlouhodobě dojem, že mne thrillery/detektivky nemají moc čím překvapit. No, mýlila jsem se, protože pro tuto knihu jsem se nadchla.
Z počátku je příběh takový pomalejší - chvíli trvá, než se to rozjede a začne to nabírat na obrátkách. Ale je pravda, že autor umí dobře zaujmout. Mne teda dokázal "zaháčkovat" díky mému oblíbenému tématu "rodinné tajemství z minulosti". A navíc omezený počet pachatelů omezující se na rodinné příslušníky? Na tohle docela dost dobře slyším.
To téma je tu za mne skvěle zpracované. Je to napínavé, vcelku hutné, docela dost temné a špína se najde snad na všechny. Navíc se pátrání ujímá dost neobvyklá dvojice - novinář s pochroumanou pověstí a hackerka, co má nálepku těžce asociální podivínky. A přesto to kupodivu funguje.
Pro mne tu dost dobře zafungovala směsice mých oblíbených motivů - skvělá zápletka, tajemná atmosféra a na první pohled nesourodé postavy, které mne ale spolu bavily. A celkově je to prostě skvěle napsané.
Poslouchala jsem to jako audioknihu v podání skvělého Martina Stránského, který mne dost bavil.
Nakonec hodnotím tohle dílko naplno. V rámci žánru je to pro mne osobně velmi nadprůměrný příběh, který jsem si užila a od kterého jsem dostala to, co jsem chtěla.
Pokud máte rádi detektivky/thrillery a "Muži, kteří nenávidí ženy" vás zatím míjeli, protože jste stejně jako já dosud žili pod kamenem, tak za sebe moc doporučuju.

JaneSour
06.08.2023 5 z 5

Od tohoto spisovatele knihy naprosto miluju. Jsou skvele napsane, propravovane zapletky. Pribeh Vas okamzite vtahne do deje.
Mrzi me, ze od tohoto spisovatele si nic noveho neprectu.

bravefox
05.08.2023 5 z 5

Kniha, kterou jsem četla nejméně dvanáckrát. Už začátek je naprosto dechberoucí a zbytek knihy se nese ve stejném duchu.

Radimka
05.08.2023 5 z 5

Strašnej trhák, začátek invaze severského krimi. Nedivím se, syrová, studená detektivka. Jiná než na jakou jsme byli zvyklí.

Lokomaster
22.07.2023 5 z 5

Trochu si dovolím oponovat čtenářům, kteří považují první třetinu knihy za nudnou. Ano, kniha není úplně typickým dílem, kde se hned vrhne hlavní postava na vyšetřování, ani nezačíná nějakou extrémní dynamikou, ale děj je i tak rozhodně zajímavý. Postupné rozvíjení příběhu mu dodává mnohem větší hloubku a nenápadně si vás omotává kolem prstu víc a víc, až nemůžete přestat číst. Není to úplně povrchní dílo, za což jsem nesmírně rád, příběh je uvěřitelný, promyšlený. Obsahuje hodně postav, je možné že se budete trochu ztrácet. Není moc co vytknout, snad úplné drobnosti. Asi nejlepší "detektivka" co jsem kdy četl. 4.8/5:-)

Klarv
02.07.2023 4 z 5

Hodně pomalý a nezáživný začátek, ale postupně se to zlepšovalo, až byla knížka zajímavější než spánek. :) Jsem ráda, že jsem ji neodložila. Ale mohla by mít o 150 stran méně. :D

jana-cisarova
06.06.2023 4 z 5

Kniha mne zpočátku vůbec nezaujala. Děj byl příliš rozvláčný a těžko srozumitelný. Jakkoliv mi byla hlavní postava novináře Mikaela Blomkvista sympatická, nedělo se v první polovině knihy nic, co by mne zaujalo. Hackerka Lisbeth Salanderová dokázala vnést do děje trochu víc jiskry. Prvních sto stránek bylo utrpením poctivě přečíst, později jsem i přeskakovala. Zato od druhé poloviny knihy, kdy se už začalo něco dít a děj dostal ten správný styl detektivky, mi netrvalo víc než tři dny dočíst zbývajících dvě sta padesát stránek.
To, čeho jsem se dočetla po velmi dlouhém úvodu, bylo příliš drsné a otřesné. Martina Vangera bych vůbec nepodezírala. O zmizení Harriet jsem měla téměř jasno od samého začátku, jak to s ní dopadlo, tedy tímto rozuzlením jsem nebyla překvapená. Knize dávám po zralejší úvaze čtyři hvězdičky, ale za tu první polovinu bych dala sotva dvě.

Timkim
30.05.2023 5 z 5

Tak on je i film? Každopádně kniha dokonalá. Napětí se nám v průběhu celé knihy stupňuje a nedá se odložit. Nebo vypnout bluetooth v mém případě. Hlas Martina Stránského perfektně podchycuje atmosféru. Lisbeth byla perfektní a ten téměř konec v jejím podání, ten byl grandiózní. Dlouho jsem nebyl z knihy tak nadšený. Tady je to jednoznačně za plných 100%.

jitka3027
26.05.2023 5 z 5

Audiokniha. Příběh si matně pamatuju z filmu, byla jsem zvědavá, jak mě bude bavit kniha. I když pominu již tradiční skvělý přednes MS, je děj do detailu propracovaný a nudit se vůbec nestihnete. Těším se na pokračování a jedinečnou Lizbeth. A samozřejmě podmanivý hlas Martina Stránského:)

Radiq
15.05.2023 5 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou nám naservíroval Martin Stránský. Už to samo o sobě je výhra, protože jeho hlas se opravdu dobře poslouchá... a když k tomu přidáte ten děj, tak je vyhráno úplně. A vymalováno. A uklizeno. A vytřeno. A i ten hajzl je čistej a voňavej...

Viděl jsem obě filmové verze - jak tu švédskou (2009, hl. role Michael Nyqvist, Noomi Rapace), tak tu americkou (2011, hl. role Daniel Craig, Rooney Mara) a obě se mi líbily maximálně. Překvapivě kniha je na tom... úplně stejně! Z toho logicky plyne jeden závěr - že v tomto případě není tak důležitá forma, jako ten obsah, který je geniální. Geniálně vymyšlený, geniálně vystavěný a zároveň geniálně podaný.

Rodina Vangerů by klidně mohla aspirovat na nejprohnilejší rodinu ve Skandinávii a vsadím se, že by klidně mohli zabrat celou sezónu "Pošty pro tebe" jen pro sebe! Děj sahající do minulosti a gradující v současnosti nikdy nebyl více chytlavý, jak v tomto detektivno-žurnalisticko thrilleru.

Kromě té vyšetřovatelské linky byla neméně zajímavá i ta týkající se Mikaela Blomkvista a jeho patálií s milionářským hajzlem... a samozřejmě tu máme punkovou Lisbeth, která vše dělá svým způsobem. A když se to všechno spojí, je výsledkem kniha, která má všech pět K. Teda spíš že je to kniha s velkým K. Kurevsky kvalitní kriminální krutopřísná Kniha.

TaňulKA1997
28.04.2023 4 z 5

Mega boží!

detektivní a krimi romány zfilmováno sérioví vrazi tajemství hackeři švédské detektivky rodinná tajemství

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy je v

Přečtených12 843x
Čtenářské výzvě1 499x