Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy obálka knihy
Mé hodnocení:

Globální bestseller - vychází ve 34 zemích - dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist hraje Daniel Craig)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 4.76897

Milénium 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery
Vydáno, Host

Män som hatar kvinnor, 2005

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy

DeathTheKid

Během čtení i po přečtení jsem uvažoval, jaké hodnocení "Holky s dračí kérkou" bude adekvátní. Stieg Larsson do knihy úspěšně zabudoval dobrý a zamotaný děj, motivované a lidské postavy, ve čtivém a snadno stravitelném podání. V tomhle snad nejde moc co vyčíst. Potíží je rozsah díla a jeho utahanost. Nudné, ale čtivé pasáže, ať už chcete nebo ne, ubírají na tempu vyprávění.

Druhou věcí je oslovování hlavních protagonistů. Vypravěč od začátku zná jejich jména a světe div se, i čtenář je po prvních 50 stranách zná také. Proč tedy píše i za 400. stranou "Lisbeth Salanderová otevřela notebook...". Ty vole, já vím, že je to Salanderovic holka, četl jsem to příjmení totiž 100x předtím! Asi si teď říkáte, že mi trochu jebe, že je to zanedbatelný detail. Já vám nevím, vy byste nekoukali na týpka s jedním oholeným obočím? Co tedy s tím hodnocením? Za mě by bylo adekvátní hodnocení přesně 4,5 hvězdiček, protože 5 je moc, 4 málo. Na druhou stranu nerozumím tak vysokému hodnocení a připisuji ho tomu, že právě Stieg Larsson a jeho Milénuim se stalo hitem a průkopníkem severské krimi do světa bestsellerů a tak je i lehoulince nadhodnocené. Za mě tak 86 %, ale stejně nechám těch 5.

Poslední, ale spíš vtipnou věcí je taková moje malá výzva. Až budete příště číst "Muže, kteří nenávidí ženy", dejte si kávu pokaždé, co si ji dají protagonisti. REST IN PIECE...

misantroop

Napínavé, propracované a promyšlené. Mistrovsky napsaná kniha, kterou považuji za moderní klasiku.

sandy.cole

Výborně napsané. Trochu větší představivosti a zblázním se. Nicméně drsné. Na film jsem koukal jen jeden z této série. Jsem fanouškem drsné severské přírody, ale ne zbytečně surových scén. Myslím, že to není třeba až tak dopodrobna ukazovat. Každý může použít svou představivost. Škoda, že většina čtenářů a lidí v tomto světě má potřebu barvité vyobrazení takových to scén.

KatyM.

Výborně zpracovaná kniha, tato severská série mě nadchla. Už se těším na další díl.

Anette99

Už před více než rokem jsem viděla film, a tak mi některé scény přišly povědomé, a i jsem tušila, jak to bylo a kdo byl vrah. Ale vůbec to nevadilo, aspoň jsem si osvěžila i věci, které už zapadly v paměti. Se čtením jsem čekala, až budu mít pohromadě celou trilogii. Kniha byla napínavá, stejně jako ve filmu jsem měla ráda Lisbeth i Mikaela, ale občas jsem se ztrácela v členech rodiny Vangerů. Ale bavilo mě Mikaelovo sondování do historie a vztahů Vangerů, kteří se tvářili jako spořádaná a vážená rodina, ale ve skutečnosti spolu vedli boje a intrikovali proti sobě.

miiiiiinka

Napínavý, perfektně zpracovaný a promyšlený příběh. I přes obsáhlé popisy a a poměrně méně záživný začátek si zaslouží pět hvězd, je to kniha, která vnímavého čtenáře zkrátka musí nadchnout.

Petra@

velmi dobré zpracování, napínavé do posledního dechu..

Hotovson

Přečteno podruhý po čtyřech letech, takže jsem si v útržcích pamatoval, co se bude dít, přesto to nevadilo a byl jsem stejně napnutej jako při prvnim čtení, protože je to prostě dobrý. Přečet jsem si jí znova proto, že jsem si koupil další dva díly, takže abych byl v obraze. Nejsem si jist, jestli budu číst i díly, co nenapsal Larsson, nejspíš ne, ale to teď neni podstatný.

Skvělá hlavní dvojka, kde jejich chyby a nedostatky nevadí a člověk je má možná i právě proto rád, nejsou to žádný suchaři a ani žádný superhrdinové, prostě normální lidi (i když Lisbeth asi teda ne, no...:))

Moc se mi líbilo, že tu nejde o žádný pátrání po šílenym vrahovi, dokud na něj vlastně omylem nenarazí, je to tu tak nějak mimochodem, žádný nalézání hrobů, potoky krve...prostě se stalo a nic se nedá dělat. Někomu by možná vadil rozsah, ale to mi tady vyhovovalo. Ze začátku je klid a na konci taky, sto stran do konce je vrah odhalen, tempo je pěkně pozvolný, žádná rychlovka, aby se to všechno sfouklo na 200 stranách.

Možná to bude jeden z hlavních kladů, prostě se tu moc netlačí na pilu, takže i když je to napínavý, zároveň to nemá žádný vražedný tempo. Vyvážený to je, abych tak řek, prostě se to povedlo a na další díl se těšim :)