Muži, kteří nenávidí ženy

Globální bestseller - vychází ve 34 zemích - dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist hraje Daniel Craig)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3658/muzi-kteri-nenavidi-zeny-kxn-3658.jpg 4.75901

Milénium (1.)

Män som hatar kvinnor (2005)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy

KarolKula

Mrzi me, ze jsem prvne videla film. Netrpelive jsem cekala, jak ze vlastne prijde na zahadu s fotkama, pak mi pripadlo, ze se vsechno odehrava neuveritelne rychle. Dobre cteni, ktere vyvolava strach a uzkost. Vypravec jednoduse vtahuje do deje, vzbuzuje hlubsi zajem a premysleni.
*Byla to moje druha detektivka, tak si nejspise troufam kritizovat, ale zaver, kdy slo ¨jen¨o vyreseni zapletky Blomkvist X Wonnestroem, mne trochu nudil. Avsak rozumim, ze tema predstavuje dulezitou, ba zivotni konotaci hlavniho hrdiny, jakozto jedno z ustrednich dovrseni romanu. (ale je to tak_soukroma poznamka, kterou muzes videt)

Nelasek

Jedna z mála knih od které jsem se nebyla schopná odtrhnout, opravdu skvělé napsaná.

veg.petka

Neskutečně mě celá série nadchla. Do Lisbeth a Mikaela jsem se zamilovala a myslím, že ta láska nikdy neopadne. Určitě plánuji číst znova...a znova.. :-)

jituz

Všechny tři knihy jsou moje srdcovka. Zde jsem hltala jak příběh, tak hlavní hrdinku i postavy okolo. Do ted neumím říct, čím se mi dostala tak pod kůži.

stesa

I když kniha má tady opravdu vysoké hodnocení, pro mě byla velkým zklamáním. Myslím si, že jsem jí dala dostatečnou šanci, přečetla jsem asi 100 stran, ale ani po takové době mě nezačala bavit. U mě nezabodovala.

RuzovaPanterka

Tohle mě hodně vzalo, čtu, skoro nespím, protože se musí člověk dozvědět, jak to skončí! A pak? Další díl...nonstop já chci číst nonstop :)

Pepina19

Konečně jsem se dostala k této knize, víceméně mě k tomu přiměla manželova neteřinka, také horlivá čtenářka. Film jsem neviděla, nejprve jsem si chtěla příběh přečíst a můžu říct, že je to velmi velmi dobré a kvalitní čtení, kdy vás děj udrží stále napnuté a ve střehu. Navíc Lisbeth Salanderová je svá a originální, čtenář jí musí mít rád i kdyby nechtěl. Fakt dobrý čtenářský zážitek.

Tabby

Nejdříve jsem viděla film a až po dlouhé době jsem si konečně přečetla knihu. A obojí je nepřekonatelné a patří, jak film tak kniha, k mým oblíbeným.
Skvěle vymyšlené pozadí tak rozvětvené rodiny, příběhy každého člena velkého klanu Vangerů. Dokonale vykreslení charaktery od osob, kterých jsem si oblíbila, až po ty které jsem neměla ráda. Každý měl svoje tajemství a minulost.
Vše na pozadí velké záhady zmizení vnučky, toho jak proč a kdo ji ublížil. To vše vyšetřuje novinář Blomkvist se svojí pomocnicí Lisbeth, oba jsem si hned svojí různorodostí oblíbila.
Prostředí celého ostrova, kde se to odehrává, doplňuje celý příběh svojí tajemností.
Celá kniha naprosto strhující svým dějem, celým tím pátráním, odkrýváním tajemství, nalézáním indicií. A konec vůbec nezklamal, toho velké odhalení jsem se dočkala.
Zkrátka vynikající. :)

n.ezn.amy

ač obecně moc nemusím detektivky a už vůbec ne severské detektivky, tak tahle kniha je naprosto strhující a fantastická. Novinář Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová jsou pro mě naprosto nesourodá dvojice, která se ovšem skvěle doplňuje. Lisbeth je jako neřízená střela a to mě moc baví

sheldon8410
31.12.2018

Ač na detektivky moc nejsem, tak celá série Milénium mě fakt vzala a přečetla jsem jedním dechem.

MilanCFC
29.12.2018

Dlouho mi trvalo, než jsem se k Miléniu dostal, ale nelituju. Alespoň ta díla byla stále přede mnou :-) Začátek mi nikterak nevadil, dobře posloužilo zbytku knihy. A tak se stalo, že jsem knihu z ruky jen těžko dával. A to jen, abych se v noci trochu vyspal. Zkrátka vynikající.

Janadvorackova
26.12.2018

Dočista jsem zapomněla hodnotit. Poslouchala jsem v létě a můžu doporučit. Je to tak sugestivní a napínavé, že se vám ani nechce spát. Tehdy mi u toho utekly tři dny v práci, ani jsem nevěděla jak.
Hrdinové perfektní, zápletka - pečlivá mozaika, napětí krásně dávkováno. A konec - pecka.

Skvělá je nejen celá trilogie, pozornosti si zaslouží i dvě další pokračování.

el-zbych
23.12.2018

Jedna z nejlepších knih, které jsem četl. Nemohl jsem se od ni odlepit. Přečetl jsem ji na dva zátahy.

PaulaHortensie
22.12.2018

napětí,tajemství.........kniha má jiskru. Od této knihy se jen tak neodpoutáte, dokud ji nedočtete

maja2712
13.12.2018

Co mluví za vše - jeden díl zvládnutý za 3 - 5 dní v létě, v době nádherného slunečného počasí, které láká k úplně jiným aktivitám, než je čtení. Skvěle napsaná kniha, strhující děj.

AnnaDewitt
13.12.2018

Pomalý začátek, ale čte se dobře. Jakmile se knížka rozjede, je vynikající!

Barbucha242
12.12.2018

Souhlasím s tím, že začátek je trochu nezáživný ale
potom kniha nabrala spád a bylo to skvělé.
Další dva díly přečteny jedním dechem, nemohl
jsem se odtrhnout. Opravdu výborné !

Sofós
11.12.2018

Vysoké hodnocení bylo příslibem skvělého zážitku. Ale musím přiznat, že začátek nic moc. Snad 200 stran si autor "připravoval půdu" na to, čím hodlal čtenáře ohromit. Ale vydržela jsem, a to co následovalo, opravdu stálo za to. Skvělá zápletka, sympatické hlavní postavy. Lisbeth jsem si doslova zamilovala, je tak úžasně jiná... Už se moc těšim na pokračování :-)

Heli26
09.12.2018

Trvalo mi chvíli než jsem se prokousala začátkem, ale jakmile se začaly dít věci, nedalo se od knihy odtrhnout.

zeleznyjan
05.12.2018

Oprvadu nic moc, zejména Lisbeth Salanderová byla hrdinka, kterou jako bych už někde viděl či četl.

markéta783
04.12.2018

Když člověk překousne poněkud nezáživný začátek, tak zbytek knihy je naprosto skvělý, báječně se čte a rozhodně stojí za přečtení.

Haloon
02.12.2018

Zatím nejlepší severská krimi, co mi padla do ruky. Všechno v ní je tak reálné a přitom mrazivě poutavé, že se kniha čte prakticky sama.
Moc se mi líbilo zpracování vyšetřované velkorodiny Vangerů a stejně tak ostrov na kterém sídlí. Během čtení to ve mě vzbuzovalo pocit, jako bych tam s nimi nějaký ten pátek žil.
Co se týče hlavních postav, smekám klobouk. Blomkvist i Lisbeth mají moje sympatie a já žasnu nad tím, jak uvěřitelně v knize jednají a jak rychle jsem se s nimi “spřátelil”.
Nejlákavější udicí na kterou jsem se lapil byla však samotná záhada Harrietina zmizení a každá další stopa pro mne byla jako magnet táhnoucí mě k další mrazivé záhadě.
Budu rád jestli první Milénium ještě nějaká severská krimi překoná, ale zatím tomu moc nevěřím.

Laky28
02.12.2018

Asi nejpropracovanější detektivka jakou jsem kdy četl. Je vidět, že nad příběhem musel autor strávit opravdu hodně času. A Lysbeth? Na takovou postavu jen tak v nějaké knize nenarazíte!

Mardou19
23.11.2018

Knihu jsem začala číst ze zvědavosti, protože severské detektivky moc nečtu. Začátek jsem musela hodně louskat, ale po 150 stranách se rozjela takovým tempem, že jsem nestačila otáčet strany:-) Chtěla bych se někdy potkat s Lisbeth. Doufám, že nějaká existuje i ve skutečnosti.

Alinore
20.11.2018

Hodně pomalý rozjezd, takže to chce hodně trpělivosti a rozhodně to nečíst jako oddechovku. Za mě ale super.

PohlcenaKnihou
18.11.2018

Nejlepší detektivka, co znám! Drsné, syrové, temné... zápletka ukrytá ve 3 generacích rozvětvené rodiny. Celá trilogie přečtena jedním dechem. 100%

jfialova
12.11.2018

Vynikající, bohužel nedokončená, série detektivek. Já jsem začala ze špatného konce a jako první se mi dostal do roky román Dívka v pavoučí síti od D. Lagercrantze, který mě moc neoslovil, ba naopak hlavní postavy mi znechutil. Originál se mi ani číst nechtělo, ale všichni tvrdili, že celá série je výborná, tak jsem se do toho dala. A dobře jsem udělala. Na styl autora si člověk musí trochu zvyknout, některé pasáže jsou dosti odborné a pro někoho méně záživné. Popis děje je někdy až příliš podrobný, ze začátku mě otravovalo, že autor popisuje, které kusy nábytku z Ikey si hrdinové koupili a jakou značku cereálií snídají, ale pak product placement zafungoval a občas jsem se, přiznám, i díval jak to či ono vypadá. Moc chválím celkovou atmosféru, úplně jsem tu malou chatičku, kde M. Bloomkvist přebýval, viděla.

eliska2669
05.11.2018

Poslouchala jsem to jako audioknihu a nevím, jestli to platí jako že jsem to četla. No nic. Má to dobrou atmosféru, kterou si vybavuju ještě teď, je to inovativní a má to relativně originální rozuzlení i sympatické postavy.

Mája777
03.11.2018

Na tuto knihu, vlastně na celé Milénium, mě upozornila kamarádka. Příběh mě okamžitě chytil a nemohla jsem se odtrhnout.

Alex.rrr
24.10.2018

Této sérii jsem se dlouho vyhýbala a v době nicnečtení se mi připletla do ruky. Zvládla jsem ji za cca 4 dny. Je to jedna z nejlepších detektivek co jsem četla. Příběh z minulosti mě naprosto uchvátil a stránky se otáčely samy. Lisbeth je správně tajemná a jsem zvědavá, jak se více představí v druhém díle. Mikael se mi jednáním líbil a jeho postava vystupuje reálně a uvěřitelně. Není zde nic předimenzovaného – no možná až trochu na ten konec… Ale celkově je kniha skvělá a stojí za přečtení.