Muž, který hledal svůj stín

Muž, který hledal svůj stín https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342724/bmid_muz-ktery-hledal-svuj-stin-dOc-342724.jpg 4 1141 281

Milénium / Millennium série

Lisbeth Salanderová si odpykává kratší trest v ženské věznici Flodberga a snaží se vyhnout konfliktu se spoluvězeňkyněmi. Když se ale zastane mladé ženy bangladéšského původu ze sousední cely, okamžitě ji napadne Benito, nepsaná vůdkyně věznice. Lisbeth navštíví Holger Palmgren a oznámí jí, že obdržel dokumenty vrhající nové světlo na bezpráví, které na ni páchali v dětství. Lisbeth poté požádá Mikaela Blomkvista, aby jí pomohl s pátráním. Stopy je dovedou k jistému Leovi Mannheimmeru, partnerovi makléřské firmy Alfred Ögren. Jak je minulost bohatého mladého muže z finančnických kruhů propletena s minulostí Lisbeth Salanderové? A dokáže se Lisbeth postavit stupňujícím hrozbám Benity a jejího gangu? David Lagercrantz splétá napínavý příběh o zneužívání moci, otázkách cti a o stínech Lisbethina dětství, které ji stále pronásleduje.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Mannen som sökte sin skugga , 2017

andrej0867
24.12.2017 odpad!

To mám za to, že som neveril sklamaným a negatívnym komentárom. Táto kniha je odpad, zlepenec, parazitovanie na pôvodných postavách a veľká strata času.

Allysa1985
24.12.2017 3 z 5

Kvalit původní trilogie nedosahuje ani zdaleka, ale špatné to rozhodně není. Slušná detektivka, která by fungovala možná i líp, kdyby nestavěla na postavách Mikaela a Lisbeth a nevzbuzovala tím přehnaná očekávání.

sheylka
18.12.2017 4 z 5

Dlouho se mi nestalo, že bych po přečtení nevěděla, jak mám knihu ohodnotit, ale jednou to přijít muselo. Mám smíšené pocity a nejspíše v tom hraje velkou roli i nostalgie z příběhu Mikael a Lisbeth. Kvalit Larssona autor nedosáhne - ani kdyby se rozkrájel, ale kdybych měla knihu hodnotit jako samostatnou detektivku, které vychází dnes a denně, tak se jistě jedná o nadprůměr. Místy možná lehce předvídatelná, nicméně přečtená na jeden zátah, takže jsem se nestihla nudit. :)

slyvuska
16.12.2017 2 z 5

Tak tady jsem tedy rozpačitá. Myslím, že kniha už hodně parazituje na úspěchu Millenia. Kdyby v ní nebyly postavy Lisbeth a Mikaela, asi by jí nikdo nečetl. A pokud ano, nejspíše by nakonci váhal, zda to za přečtení vůbec stálo... Prostě taková průměrná krimi, kde se ani nic extra převratného nestane...

rodak
15.12.2017 5 z 5

Kdo jiný než David Lagercrantz by měl psát pokračování Milénia.Už to dokázal v minulém díle a touto knihou zcela potvrdil.Jsem velmi rád,že postavy Lisbeth a Mikaela pokračují ve svých příbězích.A doufám,že tento nebyl poslední.

radim9968
09.12.2017 4 z 5

na tomto pokracovani velice ocenuji dejovou linku pribehu, ktera se muze zdat po predchozich dilech vycerpana a opak je pravdou, velmi me prekvapila, napul zatahla do stare trilogie, kniha je ctiva a nepusti...Trochu na pozadi pribehu nam vyvstava obraz dnesniho (a budouciho) svedska plneho muslimskych komunit, ktere neprijemne rezonuji problemy dnesni doby, proste reality, ktera se necte 2x prijemne...no nic, kniha super, zaver trosku zpomalil a lehce zprumerovatel...ale i tak doufam, ze serie o Lisbet je u konce...

Danago
07.12.2017 3 z 5

Pro mě měla knížka hodně pomalý rozjezd, docela dlouho mi trvalo než jsem se seznámila s novými postavami v knize a než se začala rýsovat hlavní zápletka. Opravdu půlka knížky mě moc nebavila. Druhá půlka je o hodně lepší, ale přesto se mi to četlo dost těžko. Hlavní zápletka je skvělá a v anotaci není vůbec zmíněná, takže nebudu prozrazovat. Ale vedlejší příběh z věznice mě připadal nadbytečný. Celé je to tak nějak zdlouhavé, chybí tomu šmrnc. Shoduji se s názorem, že by se tímto dílem měla série uzavřít. Podle mě je to vše dořešené.

raty
06.12.2017 5 z 5

Myslím, že autor odvedl kus dobré práce. Příběh je velmi pečlivě propracovaný a postavy se vyvíjejí bez větších přemetů. Škoda, že rodina pana Larssona nedala k dispozici jeho poznámky k plánovanému pokračování. Moc by mě zajímalo porovnání nových knih s tím, co pro Lisbeth zamýšlel on.

Eidalon
04.12.2017 4 z 5

David Lagercrantze je ve Švédsku dobře známý a respektovaný spisovatel, nicméně pustit se do pokračování Milénia byl krok na hodně tenký led.

Na úvod musím říci, že se mu ten krok, dle mého názoru, podařil. Vytvořil vlastní díla (Dívka v pavoučí síti, Muž, který hledal svůj stín) na základě napsané série a postav z Milénia. Vzal si to dobré a vystavěl nové příběhy, využil tajemné minulosti Lisbeth Salanderové, kterou dotvořil (především 4. díl), předkládá nové postavy, nové zápletky, které jsou logicky provázány i s předchozí trilogií (V. díl).

Srovnávat knihy s původním Larssonovým dílem není dle mne ten správný přístup k těmto knihám, i když napsat „pokračování“ Milénia asi v první fázi mělo hlavně komerční náboj.

Lagercrantze není Larsson, ale to neznamená, že je to špatně. Je to jiné, ale přitom stejně dobře napsané, autor využívá dobré znalosti postav a nechává ve čtenářích, aby si určité situace dokreslovali z podvědomě nabytých znalostí charakterů a minulosti hlavních postav z předchozích knih.

Někdo dříve (Pankaplan) tady napsal, že hlavní rozdíl knih je ve výrazné změně stylu a žánru knih. Od Larssonova společensko-kritického thrilleru po Lagercrantzeho techothriller. Myslím si, že přesně vystihl to, co se ve stylu psaní Lagercrantze mnohým fandům Milenia nelíbí.

Ale vězte, že všichni ti, co si oblíbili Lisbeth, Eriku, Mikaela a další postavy mají znovu co číst, znovu co prožívat a to na stejné a přesto jiné vlně. Mám za sebou obě dvě knihy pana Lagercrantzeho a osobně je stavím hodně vysoko.

A nakonec si dovolím ocitovat již zde napsané . . . „vznikly skvělé knihy, která dělají čest žánru, které dělají čest sérii Milénium. Lagercrantz nenapsal kopii série, napsal vlastní, svébytné romány, kterým vzdal otci série Milénium hold nejvyšší."

biairicia
02.12.2017 5 z 5

První tři díly této série byly luxusní! Stieg Larsson byl pan spisovatel! Když vyšel 4.díl, tak jsem se cítila skoro uražená, že chce vůbec někdo zkusit v tomto veledíle pokračovat a myslí si, že se může Stiegovi rovnat. Možná i kvůli tomuto pocitu jsem ze 4.dílu nebyla nikterak nadšená a Davida Lagercrantze nijak neopěvovala. 5.díl však vše změnil. Tato kniha mě opravdu nadchla a pohltila. Troufám si říct, že David tímto dílem dokázal, že může být zaslouženým nástupcem a pokračovat v tom, co Stieg rozehrál. Za což mu patří velké díky.

Eva88
29.11.2017 4 z 5

Je pravda, že předchozí úsilí navázat na originál Milénia se mi líbilo více, ale i tak velmi povedený a čtivý příběh. Spousta nových zajímavých postav a příběhů. Ale nějak mně chybělo jakési řádné "dotáhnutí" jednotlivých linií.

Sharru-ken
29.11.2017 4 z 5

Jsem spokojen. Myslím, že potenciál příběhu nebyl zcela naplněn, ale i tak je to podařené. Malou výtku bych měl k vývoji hlavních postav, kdy mi zvláště Lisbeth přišla v některých věcech nekonzistentní a občas jsem měl problém se s ní sžít (na rozdíl od předchozích dílů). Za mě je to důstojné pokračování Milénia.
Dodatek: S větším odstupem si uvědomuji, že kdyby se zcela vypustila linka s Lisbeth, knize by to podle mě moc neuškodilo.

Dardos
29.11.2017 3 z 5

Za me nejslabsi dil, dalsi uz cist nebudu... prvni polovina me vubec nebavila, do cteni jsem se nutila a preskakovala jsem. Druha polovina lepsi, ale dojem z knihy uz nezachranila. Rekla bych, ze to bylo dost prekombinovane. Puvodnimu Mileniu se nic nevyrovna :)

kura68
28.11.2017 3 z 5

Pátý díl a doufám, že je i poslední. Asi v půlce knihy jsem měl pocit jakoby se pořád nic nedělo. Zápletka taky nic moc. Je těžké držet rytmus předešlými díly, ale pořád se z toho dalo vytřískat více. Přijde mi že autor dostal nakázáno, že prostě musí napsat pokračování a dopadlo to takhle. Myslím, že tímhle by se mělo Millénium uzavřít.

FillaSFC
24.11.2017 5 z 5

Tak tady moc nechápu některé komentáře, já jsem z tohoto pokračování nadšený. Je fakt, že po slabším předchozím dílu, jsem byl dost skeptický, a zatímco "čtyřka" byla mou první volbou (nakupuji knihy vždy po čtyřech titulech), tento díl jsem si z várky nechal až na konec, nevěděl jsem, co od něj čekat. Jsem ale velice příjemně překvapen. Stejně jako ve třetím pokračování, které jsem doteď považoval za nejlepší díl série, jsem i zde poslední třetinu přečetl jedním dechem – nedalo se od knihy odlepit. Závěr zřejmě napovídá, že se můžeme těšit na další pokračování, a to je dobře!

Bbrody
22.11.2017 5 z 5

Vzhledem ke zdejším komentářům jsem od knihy moc neočekávala, ale nakonec mě moc mile překvapila. První třetina knihy se trošku táhla, ale nakonec příběh dostal spád a já se od knížky nemohla odtrhnout. Lisbeth je prostě strašná sympaťačka i po letech a na to, že je tak trochu nesmrtelná už jsem si zvykla.

ivot
19.11.2017 1 z 5

Špatný. Podivný slepenec událostí, naivní dialogy, dočetla jsem jen z nostalgie k Mikaelovi a Lisbeth. Další díl už fakt ne.

AlčaVaca
17.11.2017 5 z 5

Svižné, čtivé. Za mě spokojenost. Jestli bude i další díl a autor udrží laťku, budu potěšena.

petrels
15.11.2017 2 z 5

Co říci k této knize: Samozřejmě Larsson to není, ten je úplně jiná liga. Ve 2/3 jsem to chtěl vzdát ale i tak jsem přeskakoval celé nezáživné sloupce, neřku-li stránky. Co se všechno nesemlelo v této knize od islamistů, romů, finančníků, po projekty s dvojčaty až kriminál. I po přečtení tohoto díla jsem vlastně nechápal pointu. Určité bych už nestál o další pokračování od tohoto autora.

gad
13.11.2017 3 z 5

Tentokrát mne David Lagercrantz lehce zklamal. Nějak jsem se nemohl do knihy začíst. Přestože začátek vypadal nadějně, postupně napětí vyprchalo a konec byl takový americký happyend.

severská literatura švédské detektivky

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2022  66%Temnota
2014  89%Já jsem Zlatan Ibrahimović

Kniha Muž, který hledal svůj stín je v

Přečtených1 764x