Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8103 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

Ernesta
11.02.2014 5 z 5

jak uz psali prede mnou... kniha nema chybu, ted uz ctu 3 dil jednim dechem.

nula87
10.02.2014 5 z 5

Strhující detektivka s prokreslenými postavami, napínavým příběhem a mnoha věcmi k zamyšlení.

mařinka.vonná
07.02.2014 3 z 5

První díl je z celé trilogie jednoznačně nejlepší, zbylé dva díly bych ohodnotila jako průměrné, přesto že jsou velmi čtivé a udržují napětí, přijdou mi vzhledem k prvním dílu jako takový přívazek. V žánru patří jednozančně mezi to lepší.

olma
06.02.2014 5 z 5

Na přebalu knihy je napsáno: " A vůbec nepomýšlejte na to, že by jste knihu odložili, dříve než ji dočtete".
Berte to naprosto vážně.
Při prvních deseti stránkách jsem si šla uvařit kafe. Pak jsem už jen četla. Neviděla, neslyšela a jen si užívala fantasticky napsanou knihu, kde ani jeden řádek nebyl nudný.

matas888
06.02.2014 5 z 5

Bez pochyby ta nejlepší kniha co jsem kdy četla. Propracovaná, postupně se rozkrývající zápletka, postavy, které se mi velmi rychle zažraly pod kůži. Přestože jsem první viděla film, díky knize jsem celý příběh lépe pochopila a dověděla se i něco navíc. Z tohoto díla jsem nadšená a s chutí se těším na zbylé díly trilogie.

Zolino
05.02.2014 4 z 5

Vcelku dobrá kniha. Trošku nudný začiatok, ale prečítanými stranami získa čitateľa stále viac a viac.

dzejbi
03.02.2014 5 z 5

Dvěma slovy: jedinečná kniha. Kdyby šlo o pokrm, řekl bych, že jsem ho s chutí pohltal a ani další a další sousto mě nedokázalo nabažit.

Kdykoliv jsem ji musel odložit, dělal jsem to nerad a už se těšil, až se do ní zase naplno ponořím (člověk musí taky občas pracovat, jíst, spát a podobně, že?).

Uznávám, že kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale přesto je to kus výborného díla od první do poslední stránky. Určitě vřele doporučuji.

zpevSusannah
31.01.2014 5 z 5

Když se řekne Milenium, okamžitě mé srdce zaplesá. Tuto sérii považuji zatím za to nejlepší, co mi kdy prošlo rukou. Škoda jen, že Larsson už nikdy nic nenapíše :-(

Jossie
30.01.2014 3 z 5

Všeobecné nadšení pro tuto knihu nesdílím, ale možná je to tím, že nemusím detektivky. Knihu mi půjčila kamarádka s tím, že v tom ležela celou dobu a byla hrozně napjatá. Já napjatá nebyla, rozjelo se to až na konci, bylo tam moc postav a moc popisů a celá slavná zápletka nakonec nebyla tak překvapivá.

Lazy
29.01.2014 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšil hodně dlouhou dobu a jak jsem začal číst, tak mě přepadl takový pocit, že vlastně se mi poslední dobou dostávají do ruky samé severní knížky.
Nicméně teď ke knize. .............................................. Těším se až se mi do ruky dostane další díl. Jinak dějově bych řekl, že docela klasická detektivka a to já vážně detektivky moc nemusím. Ale objevuje se tam jedna slečna, která celkem vystihuje to co mám rád. Samože pipi, teda Lisbeth Salanderová. Navíc už jsem byl poznamenán prvním filmem, z kterého si krom análního kolíku nic nepamatuju.
Vlastně ani nevím proč dávám za full, asi proto, že jsem se na ní těšil a nezklamala mě.

fons
29.01.2014 5 z 5

Původní komentář jsem smazal, jelikož svým konceptem zdaleka nedosahoval ohodnocení této knihy.

Muži, kteří nenávidí ženy: fenomén ze Švédska, který se, společně se zbytkem trilogie, stal kultem a neodmyslitelnou součástí kriminální tvorby. Pro mě je i s letitým odstupem od prvního přečtení nedostižným Olympem osobní knihovny jehož kvalita stále vzrůstá. Víte, já tuto knihu beru jako to nejzásadnější dílo tohoto tisíciletí - jestli ji jednou nebudu svým potomkům hrdě půjčovat jako povinnou maturitní četbu, je ve světě literatury něco špatně. Je v tom všem osobitý styl pana Larssona - propracovanost charakterů, budování nápětí, severská atmosféra prudce sálající z každé stránky a zručnost slova vytvářející jedinečný a inspirativní soubor textu. Vždyť co by se mělo číst lépe než poctivě vystavěný příběh, kterému kvůli své vyzrálosti prominete i výskyt drsného chování některých postav a vulgárních výrazů?
Jsem navíc také rád, že výsledek zůstal u trilogie - další pokračování by bylo, i když věřím že nadále stejně kvalitní, jen zbytečné natahování látky (a tahání financí z mé peněženky). Předchozí slova zní nekorektně, přiznávám. Byl bych jednoznačně radši, kdyby autor trilogií skončil sám a nadále se věnoval jiným literárním tématům, než aby to vzniklo následkem jeho smrti. Svět totiž přišel o velkého a nadějného autora, který svojí genialitou mohl zcela změnit tvář literatury.

Trilogie Milénium je zkrátka ta nejlepší ukázka toho, že v současnosti, minimálně co se kultury týče, Švédsko a vlastně Skandinávie celkově prostě vládne. Mnoho autorů těží z Larssonova úspěchu a v podstatě se jim to komerčně daří, ale Stieg Larsson byl a bude jen jeden a věřím, že v budoucnu budou jeho knihy vynášeny zlatem a uctívány stejně jako přínos Agathy Christie!

pajatp
25.01.2014 5 z 5

prvních dvacet stránek jsem si říkala, co s tou knížkou a trilogií všichni nadělaj...ale pak jsem se začetla a nemohla odtrhnout :-) začínám číst druhý díl... a nemůžu se dočkat :-)

efka.saf
25.01.2014 5 z 5

Stieg Larsson a jeho trilogie Milénium je pro mě naprosto srdcovou záležitostí. Nejenom, že se knižně jedná o naprostý majstrštyk, ale především této trilogii vděčím za to, že jsem svůj život (po tehdejší jakési pauze) opět zasvětila čtení. Prvně jsem viděla film (a radím všem, kdo to ještě nečetli - prosím, nedělejte to!) a už i u toho jsem tehdy seděla s otevřenou pusou (a to je oproti knize hodně slaboučký odvar), takže kniha mě naprosto uchvátila a pohltila. Lisbeth Salander patří mezi moje nejoblíbenější knižní hrdinky a relativně nelibě nesu snahu o vytváření podobných Lisbeth u jiných autorů. Nesmírně mi pasuje i Larssonův vypravěčský styl a už x-krát jsem přemýšlela, co bych jednotlivým knihám mohla vytknout, nic mě však nenapadlo. Pro mě prostě jedinečný čtenářský zážitek hraničící s čtenářským orgazmem! 7* z pěti :).

dadako
24.01.2014 2 z 5

První polovina knihy se dost vlekla. Nesedí mi ani Larssonův přehnaně popisný styl. Než se dozvím co kdo měl k večeři, jak to vařil, z jakých surovin, kde je koupil, od koho a kolik za ně zaplatil je polovina knihy pryč. Druhá poloviny knihy se konečně rozjela a četla se mnohem lépe. Poprvé jsem v polovině přestal a po týdnu jsem se ke knize nedokázal vrátit. Napodruhé jsem jí dočet do konce. Snad se mi to podaří i s celou trilogií.

Po přečtení druhého dílu trilogie mi nezbývá než své hodnocení tohoto dílu snížit. Druhý byl rozhodně lepší než tento, ale na více než 4* nebyl. Proto by asi nebylo spravedlivé dát 4* i tomuto.

GOD-Complex
24.01.2014 5 z 5

Ano, je to proflakle jak prase, ale tahle knizka je proste vyborna, napinava a atmosfericka detektivka. Z toho svedskeho mrazu mi pri cteni malem umrzl nos. Cetl jsem to sice po shlednuti svedske verze filmu, takze jsem se ochudil o nejaka ta prekvapka, ale i presto jsem to hltal jednim dechem a i pres silne napumpovanou delku jsem to shltnul jako prijemne mrazeny seversky desert. Fincheruv film po precteni tehle knihy uz pak pusobil jen jako zrychleny audio-vizualne vymazleny videoklip. 9/10

MarieAnnaSarah
22.01.2014 5 z 5

Z nesmyslného důvodu jsem se Miléniu dlouho vyhýbala. Snad proto, že jsem se obávala, že je to pouze dobrá reklama, ale průměrné dílo. Jak jsem se však mýlila! Tedy si sypu popel na hlavu a jdu rychle doplnit mezery :)

Mikaeli Blomkvistovi se hroutí kariéra, byl odsouzen za pomluvu, opouští místo ve svém vlastním časopise a zbrkle přijímá nabídku podivínského bývalého továrníka Vangera. Stěhuje se na samotu Hedeby, kde počíná pracovat na rodinné kronice Vangerů a seznamovat se s případem téměř čtyřicet let nezvěstné Harriet Vangerové, který dostal za úkol rozkrýt. Úkol zprvu zdající se nesplnitelným.
Lisbeth Salanderová si žije svým vlastním životem. Pracuje jako externí detektiv firmy Milton Security, kde patří přes svůj "šokující" vzhled k naprosté špičce v oboru. Nikoho k sobě nepouští a pokud by se někdo chtěl k ní jen přiblížit či snad se vrtat v jejím soukromí, může čekat nemilou odplatu.
Tito dva naprosto odlišní lidé se přesto setkají a bok po boku rozkrývají děsivou minulost rodiny Vangerových, aniž by tušili jak je tento případ spojí a navždy změní jejich životy.

Pan Larsson nám od první stránky předkládá naprosto dokonale propracovaný román bez jediné chyby.
První polovina knihy by se dala nazvat částí seznamovací. Čtenář se v ní seznamuje s jednotlivými postavami včetně jejich minulosti, se členy rodiny Vangerových a jejich pohnutými osudy a především s bravurním a velmi květnatým stylem psaní Stiega Larssona. Je nucet zcela se do knihy ponořit a věnovat mu veškerou svou pozornost, aby mu neunikla žádná maličkost a je to věc velmi náročná, viz jen tolik jmen rodiných příslušníků klanu Vangerových. Přesto příběh nijak nenudil, naopak čím dál více mě ohromoval. Díky naprosto vyčerpávajících popisům pana Larssona se mi před očima postupně vynořoval celý svět Mikaela Blomkvista i všech dalších postav. Jedním slovem úchvatné :)
V druhé polovině dochází k průlomu a detektivní zápletka se naplno rozjíždí. A především na světlo zcela vystupuje postava Lisbeth Salanderové, kterou prostě nešlo si nezamilovat. Ani v této části nesundavá pan Larsson nohu z plynu a se stejnou květnatostí, s jakou v předešlé polovině dokázal popisovat krajinu, nyní popisuje téma mnohem krutější, až z toho mnohdy běhá mráz po zádech.
Samotné vyvrcholení, kdy dobro zvítězí mnohonásobně nad nenávistí je prostě dokonalé. Ač se mi zprvu vyřešení případu Harriet nepozdávalo i já se nechala postupně dalšími větami podplatit a uznala, že to bylo jediným možným dobrým řešením.

Smekám a kaji se, že jsem si takovouto krásu nechala tolik let unikat. Bylo to naprosto výborné a hned se vrhám na další díl. Pane Larssone moc za tento zážitek děkuji :)

Hned po přečtení jsem si všechny tři knihy objednala. Byl by hřích je v knihovně nemít :)

chytahana
22.01.2014 5 z 5

Super čtivá kniha, až na ten pomalejší rozjezd.

lenka01
21.01.2014 5 z 5

již je to několik let, co jsem celou trilogii četla a viděla jsem i filmy, akční, drsné, poutavé

fruitbueno
18.01.2014 4 z 5

Překvapivě dobrá, svižná a čtivá detektivka. Atmosféra vzdáleného severu má své kouzlo a já se nemůžu v knihovně dočkat dalších pokračování. Mimochodem, postava Lisbeth je super!

Mynny
17.01.2014 4 z 5

Nebýt ploché vedlejší linky s Wennerströmem, především nudného dojezdu knihy, dal bych určitě pět hvězd. Wennerström je taková "neosoba", která se v knize pořádně neobjeví, jeho mafiánské impérium je v příběhu přítomné jen proto...proč vlastně? Sám nevím, bohužel. Detektivní linka naopak strhující a navíc méně překombinovaná než u jiných autorů.

detektivní a krimi romány zfilmováno sérioví vrazi tajemství hackeři švédské detektivky rodinná tajemství

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy je v

Přečtených12 843x
Čtenářské výzvě1 499x