Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/bmid_divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 4 2163 526

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. ???Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal??? --- trochu scestná informace, když poté ještě stihl napsat 2 díly, ne? První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

PetrCepek
13.12.2019 4 z 5

Larssen to není, ale spousta snahy i dobrých nápadů vidět je. Na rozdíl od filmového zpracování této knihy, kde naopak chybí úplně všechno.

Vilma232
22.11.2019 4 z 5

Podle mého názoru se pokračování Milénia drží tématu i původního autora a je podařené. Knihu jsem četla hned po vydání a teď jsem si ji zopakovala jako audio, abych mohla navázat dalším dílem.

Ayame420
18.11.2019

Tuto knihu jsem bohužel musela odložit. Jelikož mě Larssonovo Milénium naprosto uchvátilo a dovolila jsem si ho označit za dosud nejlepší sérii, jakou jsem kdy četla, této navazující sérii Davida Lagercrantze jsem jednoduše absolutně nepřišla na chuť.
I toto pokračování je jistě povedené. Nejspíš však ne pro mě. Nedokážu se přenést přes perfektnost původní série a do této se jednoduše nedokážu začíst.
Možná to zkusím někdy příště. Pak budu moct i zhodnotit hvězdami.=)

JAnD
13.11.2019 3 z 5

Autor se ze všech sil snaží navázat na Larssona, i tím, že využívá téměř všechny důležité postavy z předchozích dílů (chyběl mi snad jen chirurg z nemocnice). Zdaleka to není tak čtivé, i když místy se napětí přibližuje původní trilogii. Osvětluje i některé nejasné okamžiky z Lisbetina mládí. Konec je pak poněkud náhlý, i když s příslibem do dalšího dílu.
Lepší tři hvězdičky.

Ossinky
24.10.2019 2 z 5

Vydržela jsem 130 stran, vůbec mě to nebavilo, nevtahl mě do deje proste Stieg Larsson nasadil laťku moc vysoko.

MV111
21.10.2019 3 z 5

Když dva dělají totéž, není to totéž. Z úcty k Larssonovi 3 hvězdy.

Johncze
21.10.2019 5 z 5

Přistupoval jsem k pokračování s obavami asi jako spousta dalších čtenářů. Přeci jenom převzít a rozšířit svět Lisbeth a Mikaela není nic jednoduchého. Ač byl začátek trochu chaotický a nebylo příliš jasné, co se děje, příběh se postupem času vyjasnil a nakonec musím uznat, že jsem rád, že se do pokračování série Lagercrantz pustil. Spousta věcí kolem Lisbeth je nyní opět trochu více poodhaleno, na scéně jsou nové postavy a s tím i nové problémy pro všechny zúčastněné. Možná snad jen zamrzí až nelidské schopnosti Lisbeth, přijde mi totiž, že se to kniha po knize stupňuje a už nejednou to podobné sérii zkazilo výsledný dojem. Kniha se ale četla velice dobře a rozhodně si nenechám ujít další díly.

Ivuska.09
20.10.2019

Také jsem měla trochu obavy, když jsem se pouštěla do pokračování od jiného autora. Ale zbytečné, mně se to líbilo. Souhlasím, že místy je to trochu moc popisné, ale jinak napínavé a tím pádem jsem neměla problém přečíst ani ty popisnější pasáže. Podle mě zdařilé pokračování.

Jana8774
20.10.2019 5 z 5

Perfektni. Za me ma knizka spad je ctiva.

VendulaB
14.10.2019 3 z 5

Jako thriller/drama knížka není špatná, ale jako pokračování původní série neobstojí. Autor mohl pracovat se skvělými postavami, ale jejich charaktery v knize příliš nerozvíjel. Prvních 200 stran jsem se vyloženě nudila a knihu jsem neodložila pouze silou vůle. Dalších 200 stran už mělo celkem strhující tempo a četly se dobře, závěr byl ale opět zklamáním.

Zodiak
09.10.2019 2 z 5

Larsson to opravdu není a ani být nemůže. Prvních dvě stě stran se neděje prakticky nic. Pak se děj občas trochu rozjede, aby se zase utopil ve zbytečných popisech a větách, jako třeba, že se Erika zahleděla přes park na kopec k mešitě. Autor vůbec nevyužil potenciál, který téma snad i mělo. Často zbytečně podrobně popisuje matematické a fyzikální problémy, snad aby čtenář viděl, že se umí pohybovat ve Wikipedii. Ke konci příběhu, kdy vždy Stieg Larsson stupňoval napětí a čtenáře ke knize doslova přilepil, dojde k jakémusi plytkému zakončení, až nehodnému formátu popisovaných zloduchů. A čtenář si říká, jestli je to jako všechno, jestli v tiskárně náhodou na něco nezapomněli. I hlavní postavy z předchozích dílů se chovají tak nějak jinak, prostě divně. Ale nakonec se všichni s velkým patosem obejmou, poplácají, zaslzí si ("tak to ta holčička zase zvládla") a je konec. A tak si říkám, jestli měl Mikael Blomkvist, Lisbeth a spol. zapotřebí propadnout se do podprůměru severské krimi. Pro mě tedy Milénium skončilo s Dívkou, která kopla do vosího hnízda.

skableska
29.09.2019 3 z 5

Larsson to není,s tím jsem počítala.Spatné to taky není,části,kde se objevují postavy z předešlých knih mě moc bavily...příběh se tím zase tak trochu uzavíral...ale bohužel částí s novým příběhem se spoustou postav bylo hodně,až příliš. A na mě hodně odborných pojmů atd,což tak být mělo...v předchozích dílech jsem se vždy moc těšila na pokračování,teď mi je nějak jedno...ale i přesto mu dám šanci:-) Když to shrnul,příběh super,ale zbytečně dlouhý.

sharik
21.09.2019 2 z 5

Opravdu doufám, že následující díly jsou lepší. Problém tohohle začíná už extra pomalým rozjezdem - snad půl knihy trvá, než vás začne zajímat, co se děje... Jenže pak jste tak utaháni tím ničím, že když se konečně začne něco dít, je vám to najednou fuk. Nezajímalo mě, jak to celé dopadne, byl jsem příliš umořen počtem postav (mnoho z nich se zdálo být prostě navíc), zbytečně dlouhými a nudnými popisy matematických teorií a neustálým připomínáním událostí z Larssonovy trilogie. Na atraktivitě ubírá i to, že hlavní postavy z originálního Milénia jsou tu jako postavy zcela vedlejší a kdybych původní příběh neznal, tak bych je bral (vyjma posledních sto nebo dvě stě stránek) skoro jako nadbytečné. Ke konci románu jako by se autor konečně rozhodl vyprávět příběh a ne jen se zamotávat do nezáživné zápletky o IT a matematických rovnicích, tak doufám, že mu to vydrželo i do následujícího dílu.

vampyrcik
05.09.2019 2 z 5

Larsson to není. Bohužel se ale snaží být. Děj je příliš jednoduchý a neustále opakuje motivy z předchozích dílů Milénia. Díky tomu mohla být kniha klidně o polovinu kratší a dějí by to neuškodilo. Postavy nedokázal autor vystihnout stejně věrohodně jako původní autor a někde se vyskytují i vyslovené protimluvy. Kniha mě nedokázala udržet v krásně temném napětí jako předchozí díly. Začala jsem ji číst, protože se mi stýskalo po Miléniu. Kniha ovšem splnila má očekávání pouze z části.

pavels36
01.07.2019 5 z 5

Pokračovat v rozdělané práci je vždy velmi obtížné,ale musím uznat, že se to prostě povedlo.Sice trochu psané jinak než od původního autora,ale zklamání se nedostavilo.Takže děkuji a doporučuji :)

Kyri
27.06.2019 2 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem původní řadu Milenia ani nedočetla, je jasné, že nejsem skalní fanoušek. Podle mého názoru to není zcela stejný styl, ale není to ani zvlášť lepší. Lze to přečíst, napínavé to moc není. Zjevení sestry Lizbeth ve stylu zlého dvojčete je jako z pětkových románů (spíš mi šli hlavou princ Drsoň a Jasoň z Cimrmanů). Ten autistický chlapeček je taky přehnaný a velmi, ale velmi těžko uvěřitelný ... Záleží na vkusu. Můj šálek kávy to není.

Jessybelle
24.06.2019 4 z 5

Napsat pokračování díla jiného autora je dozajista "ořech".
Myslím, že se to ale docela podařilo. Kniha byla čtivá, ale je fakt, že mi tam prostě něco chybělo...možná jakási dotaženost, syrovost...
Rozhodně si přečtu další díl... A s chutí.

Elapheg
24.06.2019 4 z 5

Z mého pohledu to bylo docela důstojné pokračování Milénia, i když ne bohužel z pera mistra Stiega Larssona. Znovu se setkáváme v knize s Lisbeth Salanderovou a protagonisty časopisu Milénia, Mikaelem, Erikou a dalšími. I když byla zápletka docela inteligentní a David Lagercrantz měl nejednoduchý úkol, ujmout se kormidla po mistru Stiegu Larssonovi, přesto mi v knize něco chybělo. Ne že by kniha nebyla čtivá, ani ji nepovažuji za odpad, to už vůbec ne. Naopak, byl jsem rád, že jsem se s postavami Milénia mohl znovu setkat, i když z pera jiného autora a místy byl děj dost napínavý. V knize mi ale chybělo to větší propletení osudů hlavních postav, jak tomu bylo v minulých dílech a místy se mi zdál děj trochu nedotažený. Přesto a to bych chtěl vyzdvihnout, je to docela důstojné pokračování po Larssonovi a jako čtenář jsem vděčný, že jsem se s hrdiny minulých knih mohl znovu setkat a prožívat s nimi jejich další osudy. Další výběr knihy je jasný. Muž, který hledal svůj stín. Něco mi říká, že druhý díl od Lagercrantze bude možná ještě napínavější, než díl předešlý. Konec čtvrtého dílu je otevřený a možná to byl autorův záměr pro pokračování v pátém díle. Tak uvidíme. :-)

jprst
15.06.2019 2 z 5

Nastavovaná kaše bez originální chuti, zdlouhavé a nudné.

malazluta
14.06.2019 4 z 5

Měla jsem obavy se do této knihy začíst, protože, co si budeme nahlávat, většina pokračování úspěšných knih z pera jiného autora nedopadla dobře. Ale musím uznat, že David Lagercrantz se se sérií Milenium popasoval více než dobře. Sieg Larsson byl jedinečný autor a pokračování z pera Lagercrantze je opravdu důstojné. Zachoval gró celého příběhu, nekopíroval Larssonův styl psaní a vdechl mu svůj osobitý styl. Mě tato kniha prostě bavila.