Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248256/bmid_divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 4 2163 526

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. ???Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal??? --- trochu scestná informace, když poté ještě stihl napsat 2 díly, ne? První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

fons
28.12.2015 3 z 5

No, co s tebou, Dívko? Jakožto milovník Larssonova kultu jsem si nemohl nechat ujít tuto knižní událost roku. Ale říkám si, zda mi to za to nadšení stálo.
Kniha napsaná skvěle, stylem i tématem věrně k původní trilogii, ale přesto mi ta Stiegova genialita chyběla. Přes citlivou snahu nového autora je ta změna zkrátka znát. Dějově aktuální, bere si to významné odkazy současné společnosti, ale celkově to na mě bohužel působilo šablonovitě a snadno to zapadá to nepřeberné detektivní šedi, jejíž tituly v posledních letech plní pulty knihkupectví víc než je chtěno.
Asi to bude chtít další přečtení, třeba mi to podruhé sedne daleko lépe!

Joges
24.12.2015 4 z 5

David Lagercrantz je důstojný nástupce Larssona, s klidem mohu potvrdit, že Lisbeth „padla do dobrých rukou“. Mnohovrstevnatý krimiromán mě bavil, mimořádně schopný autista mi nevadil, nevadily mi ani obsáhlé přednášky o virtuálním světě, jen nekonečně popisné a vysvětlující pasáže, dokonce i v poslední třetině knihy, byly ubíjející. Ale to je jediná věc, která mi vadila, jinak Lagercrantzovi fandím. Přeju mu, ať se mu podaří napsat něco hodně dobrého.

Geralt77
23.12.2015

Jsem naplněn očekáváním jaké čtení to bude,s ohledem na to že jsem až 20 v pořadí na rezervaci v knihovně je vidět že jde tento titul na dračku

Ronny79
21.12.2015 4 z 5

obdivuji Davida Lagercrantze, jakým způsobem se zhostil sepsání díla "Dívka v pavoučí síti".
každý, kdo četl předchozí 3 díly Milénia od Stiega Larssona musí uznat, že jen navázat na jeho osobitý způsob psaní, je velká odvaha.
Myslím si, že Lagercrantz odvedl velmi dobrou práci. Knihu jsem četla jedním dechem a těším se, jestli využije otevřeného konce a bude pokračovat dalším dílem Milénia.

kokosek
20.12.2015 4 z 5

Protože Milénium byla kniha, kterou jsem nastartoval novou (digitální) éru svého čtení, hodně jsem se těšil na pokračování. A touha byla vyslyšena.
Pravda není to Larsson, ale to neznamená, že to je špatně. Jsou tam známé postavy, je to slušně napsáno. Je tam rodinná zápletka a tedy příběh může pokračovat.Myslím, že nový autor se zhostil, svého úkolu dobře. Ale je to jenom začátek a doufám, že děj bude pokračovat.

Veru_92
15.12.2015 5 z 5

Prestoze Larsson byl jen jeden a bylo by asi dost tezke ho predcit, Lagercrantz se smele ujal dalsi tvorby a musim rict, ze se teto ulohy zhostil velice dobre. Pise podobne, mozna bych ani nepoznala rozdil, kdybych nevedela, kdo to napsal...umi absolutne vtahnout do deje, o cem svedci i fakt, ze jsem druhou pulku knihy musela precist na jeden zatah.. div sem ji nesezrala :D Kazdopadne opet otevreny konec, coz se mi moc nelibi - uz staciiiii...at si Lisbeth zachova trochu punc tajemnosti.

Vilas1979
14.12.2015 4 z 5

Jaké je pokračování Milenia, které nenapsal Larsson? Nu, asi jako Barbar Conan, kterého nenapsal Howard. Kouzlo se poněkdu vytratilo, ale to se dalo čekat, výsledkem je lehce nadprůměrná detektivka, která neurazí, ale ani příliš nenadchne. Děj první poloviny knihy mi přišel strašně předvídatelný, chybělo jakékoliv překvapení, nějaký cliffhanger na konci kapitoly. Vlastně mi to ani moc jako detektivka nepřišlo, spíš takový thriller, od začátku víme kdo je kdo, nezbývalo než se pročíst až k identitě tajemného arcilotra. Musím ale říci, že na původní trilogii je nová zápletka naroubovaná docela pěkně a nenásilně, určitě lépe než například Šachové figurky od Petera Maye na předchozí dva díly. Product placement v podobě Blackphonu potěšil, i když si nemyslím, že by to byl zrovna telefon pro tajné agenty, Volvo XC60 bez automatického zamykání dveří přinejmenším zarazilo. Původně jsem chtěl napsat, že doufám, že to je poslední díl Milenia, ale závěr knihy výsledný dojem poněkud vylepšil. Případné pokračování si určitě přečtu.

vladi5753
12.12.2015 5 z 5

za sebe můžu říct,povedlo se :) !!!!!!

rodak
11.12.2015 5 z 5

Moc pěkné, určitě návaznost, děj super .Jedna z nejlepších knih tohoto roku.Jen malinko chyběla táhnoucí se mrazivá atmosféra z předchozích dílů.

technolog
07.12.2015 4 z 5

Je poznat, ze knihu pise jiny clovek...styl je ale pekny a da se docist na jeden zatah. Nnei v ni tolik prekvapeni a mrtvol, jako v puvodních knihach. Presto jsem ji rad cetl.

Nelly
07.12.2015 4 z 5

Sáhla jsem po knize s tím, že nebudu očekávat nového Larssona, ale prostě to vzhledem k postavám a dějišti stejně ke srovnání svádí. Takže za mne čtyři hvězdy. Larsson se mi nějak dostal více pod kůži, ale ani tohle nebyl špatný thriller. Larsson je prostě "hard" a Lagercrantz "soft" - ale i takové knihy mají u mne své místo...

gad
30.11.2015 5 z 5

Napjatě jsem očekával pokračování trilogie z pera nového autora a musím uznat, že jsem byl mile překvapen. Určitě se chystám i na dalších několik pokračování, která Lagercrantz údajně připravuje. :-)

koki.veru
30.11.2015 4 z 5

Čekala jsem od této knížky rozhodně víc. Po úspěšné trilogie, kterou jsem přečetla během chvíle a strašně se mi líbila, mě tato knížka zklamala. Připadalo mi, že celou dobu na něco čekám, najednou knížka skončila a já jsem se nedočkala. Chybělo mi tam více napětí. Né že by kniha byla nějak špatná, děj se mi líbil, bylo to i dobře napsané, ale něco mi tam chybělo.

Jihorka
27.11.2015 4 z 5

Pokud se IT oblasti raději vyhýbáte, první polovina knihy vám asi bude připadat malinko otravná se všemi těmi firewally, IPS, crowdsourcingy, singularitou, kyberagenty, whistleblowery,... ale Michael Blomkvist bude váš člověk. Knihu hodnotím vysoko. Bavila mě, občas to malinko zaskřípalo, když mi jednání a vyjadřování některých postav přišlo nepřesvědčivé či nelogické, ale bavila jsem se. Hlavně v druhé polovině už příběh letí jako zběsilý. Jsem ráda, že je Wasp zpět jako nekonformní hrdinka a ztělesněná pomsta všem ubožákům, pokrytcům i zpupným bílým límečkům.

misahnus
25.11.2015 5 z 5

Velmi dobrý kniha, doporučuji. Spisovatel dobře navázal na předešlou trilogii. Už teď se těším na další pokračování

Lenka.Vílka
20.11.2015 3 z 5

S hodnocením knihy jsem měla problém. A se čtením taky. Strašně jsem se těšila, ale rovným dílem i obávala. Už je to delší dobu, co jsem četla původní trilogii a moc se mi líbila (moje premiéra se severskými autory a od té doby jsem závislák). Ke knize jsem proto přistupovala jako k (filmovym) prequelum a sequelum, které jsou teď tak strašně v módě. Některé se provedly. Některé ne. Jako s touhle knihou. Ta se povedla. Relativně. Mohu pouze doufat, že autor, už v mě hlavě nezůstane zapsány jako " ten, kdo dal psal Milénium ". Průšvih je totiž v tom, že kniha je označená jako čtvrtý díl série. Což se mi zdá nevhodné. Já bych na obálce nechala jenom to "inspirováno sérii Stiega Larssona". Žádné další číslování. Já bych byla za novou trilogii, když už to musí být. Ale to je asi o marketingu. Konec, teď ke knize.

Snaha, aby to vypadalo, že jde o klasické pokračování mě iritovala. Příběh mě bavil, to ano. Ale neprosadila jsem se na zadek. Knihu proto řaďím na stejnou úroveň jako ty povedenější podobné kousky. Původní Milénium mělo koule, Dívka v pavoučí síti pouze kuličky. Ale kolem a kolem dobré.

Pazdy
20.11.2015 4 z 5

Nemám moc rád, když jiný autor navazuje na podle mě relativně ukončený příběh někoho jiného. Ale v tomto případě musím autora pochválit. Líbilo se mi, že Lagercrantz se nesnažil vytvořit vlastní příběh, ale snažil se co nejvíc navázat na Larssona. Ale knížka se mě zdála občas zbytenčě zdlouhavá a v porovnání s prvními třei díly jsem se víc ztrácel ve jménech. Zdálo se mi, že Lagercrantz některé věci zbytečně moc rozepisoval a pak se najednou snažil shrnout celé vyvrcholení příběhu do posledních 50 stránek. Přesto, že se Lagercrantz snažil, tak Larsson to prostě není, ale knížka přesto určitě stojí za přečtení.

Danago
18.11.2015 5 z 5

Knížka se mě hodně líbí, protože jsem první 3 díli milénia četla už je to dlouho, tak mi připadá, že docela tato knížka navazuje na předchozí stil psaní a kdo nečetl první 3 knížky tak taky nevadí, dá se číst i samostatně. Myslím, že je opravdu dobře napsaná a zajímavě zvolená zápletka. Komu se líbilo Milénium 1-3 ,bude jistě spokojený. Samozřejmě asi prvních 100 stran není až tak rychlých a plných apětí ale ostatních 300 stran už sem přečetla za jeden volný den, nemohla sem od knížky odejít dokud sem ji nedočetla. A těším se na další díly, které jistě budou následovat.......

Košišta
17.11.2015 4 z 5

Po dlouhé přemítání, jsem se jako nadšená čtenářka Larssona odhodlala k "pokračování". Přiznám se z čiré zvědavosti a taky přesvědčení, že Stieg je mrtev a nikdo nemůže navázat na Milénium. O to větší bylo moje překvapení, když jsem knížku zhltla během dvou dní a zůstala sedět velice potěšená. Není to Stieg, ale přišel někdo, kdo mi převyprávěl, kam se k čertu podělo dvojče? Přece Lisbeth neměla sestru jen tak?! A ten někdo mě uspokojil. Mělo to říz, mělo to spád, děj. Nemám výhrady k vykresleným postavám, jednoduše jsem přešla do pokračování a těším se na další. Sama jsem překvapená, i přes všechny negativní kritiky jsem ráda, že jsem Lagercratzovi dala šanci. Stálo to za to. Čtyři hvězdičky z úcty ke Stiegovi ;)

Ivetaa
17.11.2015 4 z 5

Přečetla jsem celou sérii najednou. Chyba. Po přečtení pár stránek v každé z knih mi přišel děj roztahaný a místy nezáživný až nudný. Přesto mě čtení bavilo a doporučuji přečíst - ale postupně a s větší přestávkou mezi jednotlivými díly...