Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a proslýchá se, že investigativní novinář Mikael Blomkvist je vyhořelý a uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu sdělí, že pro něj má důležité informace a že se setkal s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebují. Ovšem Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily. Autor původní série Milénium Stieg Larsson bohužel zemřel nedlouho před vydáním Mužů, kteří nenávidí ženy a obrovského úspěchu svého díla se již nedočkal. První díl byl publikován ve Švédsku v roce 2005 a zanedlouho se stal celosvětovým fenoménem. Trilogie vyšla v padesáti zemích světa a prodalo se jí přes osmdesát milionů výtisků, z toho jen v České republice přes čtyři sta tisíc. Milénium se dočkalo i úspěšných filmových zpracování — amerického a švédského. Příběh tajemné punkerky a nepřekonatelné hackerky Lisbeth Salanderové a investigativního novináře Mikaela Blomkvista nepřestává fascinovat fanoušky po celém světě. Především v Lisbeth Salanderové stvořil Stieg Larsson úplně nový typ hrdinky, která změnila moderní kriminální literaturu a stala se jednou z nejvýraznějších popkulturních ikon naší doby. Larssonův svět je tak komplexní a podmanivý a jeho postavy tak silné a živé, že si doslova vynutily pokračování. Napsání čtvrtého svazku se ujal úspěšný švédský spisovatel David Lagercrantz....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248256/divka-v-pavouci-siti-KPA-248256.jpg 3.91247

Milénium (4.)

Det som inte dödar oss (2015)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

JosefPluhař

Porovnání se Stiegem Larssonem myslím není potřeba. Jiný autor, jiný způsob psaní, zůstávají pouze jména, povahy, názory, minulost.
Kniha se dobře čte. Příběh kolem malého autisty je napsán opravdu pěkně. Celkově ale, plujete po poklidné hladině, mnoho zvratů, přemíru napětí a hádanek nečekejte. Závěrečná věta o padající hvězdě je opravdu příliš!

agnes25
14. záříodpad!

Nudné,nezajímavé,nedočteno a to přečtu skoro všechno.Kam se kniha hrabe na trilogii Milénium.Pro mne veliké zklamání.

jana3526

Příběh mne opět zaujal, ale tentokrát mi přišel děj poměrně krátký, nebo málo zápletek.

Rachel

Co mi chybělo? Postavy byly dost ploché, stejně tak jako vztahy mezi nimi. Většinu náboje ať už mezi Lisbeth a Mikaelem nebo Mikaelem a Erikou jsem si jako čtenář předchozích dílů spíš domýšlela ze zvyku a setrvačnosti. Osobního mezi postavami se tady vlastně nedělo skoro nic a kniha nepřinesla žádný nový vývoj.
Taky jsem postrádala nějaký společensky kritický přesah, který původní trilogie měla a dost mě bavil.

Navíc mi přišla překombinovanost v linie "vracíme se k Lisbethiným kořenům". Jasně, v původní trilogii se taky dělo spousta věcí přitažených za vlasy (většina z nich byla divnější), ale nakonec většina z těch nepravděpodobností zapadla na svoje místo, to se tady úplně nestalo.

Co se mi líbilo? Linie malého autisty a celkově ta "současná" detektivní část. Vlastně celá ta knížka se mi docela líbila, akorát s Lisbeth s Mikaelem mi v ní přišli tak trochu navíc, jako postavy co nemají co hrát. :)

Jsem ráda, že jsem si tohle pokračování přečetla. Nijak mě ale neurazilo ani nenadchlo a tak další díl už nejspíš vynechám.

Lodrich

No, David Lagercrantz prostě není Larsson. Nápad vynikající, ale je to trochu překombinované. Zkrátka, jak mě učila babička.. Někdy méně, znamená více!

MonicaMonique

Je jasné, že to psal jiný autor a proto je potřeba k tomu přihlížet. Když pominu fňukání Mikaela na začátku, kniha mě rychle chytla.

lassse

První půlka knihy celkem nudná, navíc tam bylo postav jak na orloji. Druhá to vylepšila. Na Larssona to nemá.

Schamila

Za mě bezva jako všechny díly předtím, nedloubala jsem se v každém řádku, protože to napsal někdo jiný, prožívala jsem neskutečný příběh, který pokračoval čtvrtým dílem a povedlo se, pro mne má pokračování stejně vysokou hodnotu, jako všechny díly dřív. Zase jsem byla v tranzu, jak to všichni hrdinové příběhu zvládnou. Znovu byl zajímavý problém a znovu je pokračování, na to se už moc moc těším. Já si myslím, že nový autor navázal tu správnou nit a já rozhodně všem doporučuji - pokračujte ve čtení.

JPART

V první řadě chci také odkázat na skvěle napsaný komentář / recenzi uživatele "pankaplan".
Dívka v pavoučí síti je velice dobrá. První polovina knihy je dobrá, ale ne moc akční. Dost pomalé tempo nás spíše seznamuje s postavami a světem kolem. Teprve v půlce knihy se v podstatě rozjíždí příběh.
Postavy jsou zpět, Milénium je zpět. Je to čtivě psané, napínavé s několika opravdu nervy drásajícími scénami.
Proč ale není zážitek stejný jako u knih Larse?
Zkrátka Larse tomu dal něco navíc. Jakési koření, které dělalo jeho tři knihy vyjímečnými.
Dívka v pavoučí síti je dobrá kniha, ale je z ní cítit respekt a možná i strach, aby se autor vyrovnal původní trilogii.
Avšak přesto všechno si ji přečtěte. Stojí to za to a já věřím, že druhý díl už bude o něco uvolněnější a odvážnější. A taky co si budeme povídat....Lisbeth a Mikael? .... to je oč tu běží. ;)

gmc84

Celkem nuda :(

alca.h

Stieg Larsson, autor třídílné série Milénium, která dosáhla celosvětového úspěchu, by se asi divil, kdyby si přečetl pokračování, které napsal David Lagercrantz. V tom dobrém, nebo špatném smyslu? U mě to jde spíše do mínusu. Nepřekonatelná hackerka Wasp, Lisbeth Salanderová, je stále nepřekonatelná, ale už není taková punkerka, jakou bývala, nějak nám změkla. A Mikael Blomkvist je vyhořelý. Kniha je hodně upovídaná a popisná, a to i v částech, které dýchají akcí a mají zrychlit tep. Ale historie ukázala, že kniha obstojí a už se na nás z valí pátý díl “Muž, který hledal svůj stín”.

zd0981

Zdálo se, že to půjde, ale druhá polovina je pěkná slátanina. Připadalo mi, že autor, k psaní přistupoval, jako pejsek a kočička k pečení dortu ...

aralka

Ke čtení této knihy jsem šla bez jakéhokoli očekávání, spíše se zvědavostí, a proto jsem nemohla být zklamaná... Ano původní série Milénium nastavila laťku hodně vysoko, je podle mě líp napsaná, napínavější, akčnější, bombastičtější, Lisbeth je tvrdší atd.... ale pan Lagercrantz si taky žádnou ostudu neudělal... Dívka v pavoučí síti je napínavá, inteligentní, čtivá detektivka se známými postavami.. řešit, jestli by něco Lisbeth řekla nebo neřekla ve srovnání s minulými díly, je podle mě blbost... já jsem se nenudila ani chvíli a knihu jsem zfoukla za tři dny .. a noci.. :-)

PetK

V průběhu knihy mně začalo být úplně jedno, jestli je autorem A nebo B. Připadalo mi to jako uvěřitelné pokračování. Líbila se mi linie autistického chlapce i to, že se příběh věnoval Kamile, o které byly v předchozích knihách jen zmínky.
Milénium jsem četla před asi pěti lety a teď jsem si dala komplet všechny díly v audio verzi včetně čtverky, kterou jsem "četla" poprvé. Je to dobré. V rámci žánru zkrátka top.

Bohdana11

Autor navázal na styl Larssona perfektně, první půlka knihy nezáživná,jako u předchozích dílů,pak přestala Lisbeth jen sedět u počítače a rozjela to, vůbec jsem se o ni nebála, přežije vše i kulku v hlavě.závěr super, bylo na čase

wimpzk

K tomuto pokračování Milénia jsem nejdříve přistupoval poněkud s opatrností a nedůvěrou, zvlášť poté, co jsem si přečetl několik ne příliš lichotivých recenzí. Nicméně když jsem knížku začal číst, naprosto mě pohltila a hltal jsem ji jako předešlé díly série. Úžasný příběh, uvěřitelná zápletka i vyvrcholení. Plný počet hvězdiček nedávám jen proto, že ve srovnání s trilogii S.Larssona vychází původní trilogie právě o tu jednu hvězdu lépe.

januchka

David Lagercrantz si rozhodne nezvolil jednoduchy ukol. Presto se jej dle meho nazoru zhostil se cti. Nelze ocekavat naprosto shodny literarni pristup, ale Lizbeth opet v knizce ozila, knizka se cetla velmi dobre, poutave. Za mne super.

tak.normal

Nebudu knížku srovnávat s původní trilogií Milénia a nebudu srovnávat Larssona a Lagercrantzem, protože mi přijde, že mi to nepřísluší, možná, až něco sama napíšu:-) Čtení mě rozhodně nezklamalo. A pokud se mi při čtení čehokoliv stane, že jsem zabraná natolik, že přejedu v mhd, je to podle mě jasný ukazatel. Lisbeth mě opět vtáhla do děje s plnou parádou. Jsem ráda, že Lisbeth je pořád SSDD, zklamalo by mě, kdyby došlo k nějaké změně. Co je ale podle mě nešvar zatím všech čtených autorů detektivek, je to, že hrdinové mají někdy opravdu až moc velké hrdinské dovednosti, v podstatě jsou nesmrtelní, nezranitelní, a když jsou zranitelní, tak se tak dobře léčí, že po průstřelu boku se vyléčí sami doma polknutím nějakým atb a následným boxováním do pytle:-)

Malarkey

Přiznávám, že jsem do čtvrtého dílu série Milenium šel s mírným očekáváním. Ono to divadlo kolem Stiega Larssona nebyla úplně prdel a tak jsem se do knihy pustil s tím, že buď mě překvapí a nebo navždy naruší můj názor na osud spisovatele a kolegy Stiega - Davida Lagercrantza. Nakonec ale musím říct, že David prošel s čistým štítem. Sice čtvrtý díl není kdovíjak úžasnou knihou, ale myšlenku předchozí trilogie si v podstatě udržel. Jen mě mrzí, že se Lisbeth a Mikael neposunuli vůbec dál. Příběhově tahle kniha také neměla kdoví jakou myšlenku. Jediná její síla je ve vyprávění, které se Davidovi opravdu povedlo. První půlka je sice hodně slabá, ale od útoku na Lisbeth už to mělo koule a pak se to četlo jedním dechem. Za druhou půli knihy si tak tento kousek čtyři hvězdičky zaslouží.

Veronika33

Kniha bola pútavá a takmer porovnateľná s pôvodnou trilógiou. Určite budem pokračovať v čítaní ďalších dielov od tohto autora. Odporúčam, super kniha.

meinita

k původnímu miléniu to má daleka, ale i tak kniha je velmi čtivá a zajímavá, ve svém žánru vysoký nadprůměr

kytarka

Kniha mě doslova pohltila, nechtělo se mi knihu nikdy odložit. Za mě super. Myslím si, že určitě patří do každé knihovny. Nemohu srovnat s díly od Larssona, četla jsem je již hodně dávno. Těším se na další díl s Lisbeth

šipek

Tak popravdě musím říci, že jsem od této knihy moc nečekal, ale byl jsem příjemně překvapený. Čtenář si oživil postavy z Milénia a bylo to fajn. Kniha je přehledná a dobře se čte. Za mě můžu doporučit.

Kiris145

Kniha mě vtáhla do děje asi tak v polovině. Nebudu srovnávat s Larssonem, kniha celkově mě bavila, ačkoliv mi přišlo, že zde Lisbeth už nebyla tak tvrdá jako v předchozích dílech a možná toho řekla více, než v celé trilogii dohromady.

Každopádně jsem ráda, že jsem si mohla přečíst další osudy Mikaela i Lisbeth a těším se na další pokračování.

dzafik

Mně se možná tenhle díl líbil víc, možná i proto, že odpadla spousta zbytečných osob a s nimi spojené zdlouhavé popisy.

denisa7400

Hrůza. Ani to nečtěte, je to zklamání.

Sirael23

Ach ten marketing....tohle bylo slabé, napsané především z jediného důvodu, a to pro úspěch původní trilogie. Přitažené za vlasy a navíc nudný styl bez akce. Hlavní postavy občas plácají nesmysly, které by v předchozích knihách nikdy neřekly. Chyběl mi vhled do jejich myslí - takový ten opravdový, ne jen plochý popis, který autor předvedl.

allyce

Je zbytečné srovnávat s Larssonem, je zbytečné vypichovat různé nedokonalosti, či uvěřitelnosti, důležitý je celek a podle mě se skvěle povedl.

SilvieSisinka

Začátek knihy mě moc nezaujal,ale později se mě kniha velmi líbila.Jsem ráda že jsem dočetla a uvidíme zda bude časem pokračování :-)

Nita17

Předně jsi každý musí uvědomit jak těžký úkol jsi na sebe Lagercrantz vzal. Srovnávaní by nebylo správné, a cením jsi nálepky " inspirováno sérii Steiga Larssona". Myslím, že je to vydařené dílo, postava Lisbeth i jiné k mé radosti znovu ožili a vtáhli nás k sobě do napětí. Pokud bude plánováno další pokračování ( což zase konec knihy lehce umožňuje), ráda se připojím, nejsem připravena se s Lisbeth jen tak rozloučit :) .