Dívka, která si hrála s ohněm

Dívka, která si hrála s ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44409/bmid_divka-ktera-si-hrala-s-ohnem-ahZ-44409.jpg 5 6084 651

Milénium / Millennium série

Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současnýživot Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu Muži, kteří nenávidí ženy. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie po údajné pachatelce zahájí celostátní pátrání podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je však přesvědčen o její nevině... Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Podle žebříčku patnácti celosvětově nejprodávanějších titulů za rok 2008, který jako každýl eden sestavil newyorský měsíčník Publishing Trends, se StiegLarsson s prvním dílem své trilogie umístil na třetí příčce, druhým na devátém a třetím na desátém místě, a stal se tak celkově nejúspěšnějším autorem žebříčku.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Flickan som lekte med elden , 2006

knihomolka_jaja
16.01.2022 5 z 5

Musím přiznat, že dvojka je minimálně z mého pohledu o dost lepší, čtivější a napínavější jak jednička. Knihu jsem dokonce přelouskala mnohem rychleji. A konec mě doslova nutí okamžitě otevřít díl třetí. Tam vám Stieg opravdu nedává moc na výběr, tak se na to připravte, ať ho máte připravený doma v knihovně.
Kniha mě ohromila hned svým prologem. Paradoxně je prolog zároveň místo, s nímž mám problém. Skvěle mě nabudil a napnul. Chtěla jsem vědět, co se bude dít s dívkou zamčenou v jakémsi sklepě. Myslíte, že jsem se to dozvěděla? Ani jedinou větou se k tomu okamžiku autor za celých 603 str nevrátil. Takže předpokládám, že si to schoval do dalšího dílu, jenomže já si pak říkám, jestli si ten prolog teda neměl také nechat do Milénia 3. Zatím jsem trojku nečetla, tak ale nemohu úplně soudit. Ale chápu, je to další pomyslný háček na čtenáře, protože to, co se stane s onou dívkou, se prostě chcete dozvědět, že jo?
Další doplňující a zajímavý prvek knihy je Lisbethina fascinace Fermatovou větou x³ + y³ = z³. Nejsem žádný matematik, a přestože jsem se ze začátku bála, že pokud se Stieg bude matematikou zabývat příliš, ztíží mi to čtení, tak mě naopak zajímalo, jestli tuto hádanku Lisbeth v knize rozlouskne a jak, ale ze způsobu, jakým byla tato část knihy zpracovaná jsem trochu zklamaná, protože ať už Lisbeth pochopila nebo ne, já se nedozvěděla zbla nic. Takže logicky muselo následovat jediné: „Oooo Google nejmoudřejší, vyjev mi tajemství Fermatovi rovnice.“ Narazila jsem na zajímavé vyprávění, které jsem spíš zběžně prolétla, než četla. Bohužel vás zklamu, že pokud se této vědě skutečně nevěnujete, řešení, ke kterému matematici po dlouhé době došli, pochopíte asi tak jako já… takže vůbec. Ale určitě mi přišlo zajímavé si o tom všem přečíst a nahlédnout do světa, který je mi jinak úplně cizí. Ale to jen tak na okraj.
Kniha má sama o sobě neuvěřitelný spád. Četla se skvěle a pěkně odsýpala. Opravdu jsem si užívala každou stránku a občas se do děje ponořila tak, že jsem zapomněla na čas. Jednotlivé charaktery jsou uvěřitelné a fascinujícím způsobem různorodé. Líbí se mi Stiegův styl psaní a dokonce jsem si v některých případech dělala poznámky ke způsobu, jakým graduje děj, nebo tvoří moment překvapení. Doporučuji přečíst a to opravdu nejsem čtenářem tohoto žánru.

„Neexistují žádní nevinní. Existují jen různé stupně odpovědnosti.“ Lisbeth Salanderová

sony09
13.01.2022 5 z 5

Tak to zase bylo něco. Naprosto super čtivé dílo a těším se jak se bude vyvíjet další díl.

freejazz
05.01.2022 5 z 5

Dadyyy, I am heereee!

jako z nejlepšího Kinga!:)

od toho nešlo odejít.

Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

Myslím, že není co dodat, prostě super :-) Doporučuji

alef
09.11.2021 5 z 5

„Lisbeth instinktivně cítila, že něco není v pořádku. Polovinu života prožila v neustálé hrůze z… druhou polovinu života … čekala na to, až se znovu objeví. Tentokrát se nemínila dopustit žádné chyby.“

A přesto …

„Poprvé v životě – alespoň od nejútlejšího dětství – Lisbeth Salanderová nedokázala mít situaci pod kontrolou.“

Mlha kolem Lisbeth se začíná rozplývat a to, co se odhaluje, je fakticky dost šokující. Čekali jste to, ale skutečnost předčila očekávání, informace, které se na vás hrnou, vás donutí pokračovat ve čtení příběhu … o nevšední, asociální, kontroverzní, každopádně komplikované, Lisbeth Salanderové, dívce, která disponuje nebývalými počítačovými, matematickými a logickými schopnostmi, mladé ženě, která není nevinná, a přesto je vysoce morálním člověkem.

Na Lisbethiině straně stojí jen pár lidí a má ohromnou kliku, že těch pár jedinců opravdu stoji za to, aby se naučila, považovat je za své přátele. Tahle dívka totiž nemá v podstatě žádné reálné zkušenosti se sociální institucí přátelství, už jako dvanáctiletá totiž zjistí, že se nemůže na nikoho a nic spolehnout, protože ji nikdo neposlouchá, a taky, že důvěra v lidi se nevyplácí, že důvěřovat může jen a jen svému vlastnímu úsudku (v případě matematicky zaměřeného Lisbethiina mozku … své vlastní konsekvenční analýze), a tak dost komplikovaně zjišťuje, co se pod povrchem tohoto slova skrývá ...

Protože kolem Lisbeth se toho děje tolik celospolečensky nemorálního a šokujícího (právě skrze ní se totiž Larsson rozhodl ukázat nám Švédsko jako takové, v té podobě, která je skrytá) … „že totiž pod povrchem otevřenosti, úcty k právům jednotlivce a neochvějné neutrality je švédský establishment náchylný obětovat práva svých občanů touze po moci.“ … a že to je pořádně devastující obraz fungování „elity“ státu :-/.

Téhle prazvláštní drobné dívce, která je ale, pozor, pořádně nebezpečná i pro drsné chlapíky, pak, jako oběti naprosto odzbrojujícího celospolečensky nemorálního selhání, leccos bez mrknutí oka prominete :-).

Sám Stieg Larsson svému vydavateli prý při doručení svého rukopisu tvrdil, že Lisbeth má představovat dospělou Pippi Dlouho punčochu, dívku tak odlišnou od všech ostatních a s totální absencí společenských návyků … za mě, tohle se mu dokonale povedlo.

Příběh se tak rozjel, a já chci tak moc vědět další podrobnosti o Lisbeth i o celém pozadí Všeho Toho Zlého co se stalo, takže, jdu rychle na třetí díl, navzdory tomu, že „najít souvislosti“ je v téhle zemi pořádně nebezpečné, možná přímo smrtelně nebezpečné …

„A Lisbeth najednou pochopila. Řešení bylo tak jednoduché; až to bylo odzbrojující. Hra s řazením čísel, které najednou zapadly do jednoduché rovnice, na niž bylo možné nejspíše pohlížet jako na rébus.“

PS: Abych nezapomněla na Mikaela Blomkvista a Milénium … přiznávám, on má prostě mé vřelé sympatie :-), vlastně skoro všichni z Milénia, až na Eriku, já té holce nemůžu tak nějak přijít na chuť, zato Anika (Mikaelova sestra), která se v tomto díle objeví, to je jiná káva a za mě, i jiná liga.

Daben
25.10.2021 5 z 5

Stejná nálož kvality, jako u jedničky. Možná ještě o něco lepší !

RonnieSmithx
17.09.2021 5 z 5

Úplně jsem tohle skvělé detektivní dílo zapomněla okomentovat. Propracované, čtivé a napínavé. Lisbeth je strašně zajímavá a dobře promyšlená postava. Rozhodně doporučuji! Nudit se nebudete:)

esfinge
12.09.2021 5 z 5

Lisbeth je skvělá. Mikael je skvělý. Parádní série. Vrham se na vosi hnizdo:)

Mišátko
09.09.2021 5 z 5

Opět výborně napsaná detektivka, která se četla skoro sama.

evineckY
05.09.2021 4 z 5

Určitě se to dalo poslouchat, protože to načetl pan Stránský svým charizmatickým
hlasem :-) . Chudák Lisbeht to zase odnesla, i když už z ní dělají terminárorku.

Sůvička4
03.09.2021 5 z 5

Audiokniha namluvená Martinem Stránským je opět strhující, nešlo přestat poslouchat. Drsná ale skvěle napsaná.

Sixao
02.09.2021 5 z 5

Naprosto výborné. Příběh Lisbeth jsem viděla zfilmovaný a (audio)kniha se mi líbila stejně jako film. Velmi mě potěšilo, jak věrně se tvůrci drželi předlohy.

Nazli
30.08.2021 4 z 5

Kdyby to šlo, tak bych přečetla tuhle knihu na jeden zátah. Okamžitě jsem byla zatažena do děje a napjatě čekala, co bude následovat. Hodně dobré, o level výš než úvodní dílo série.

Ládja
26.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Nevím, prostě nevím. Asi Larsson nebude můj šálek kávy. A to pár thrillerodetektivek mám přečteno(opravdu jen pár), ale zde se prostě nemůže najít.
2,5* dočtu trilogii, ale oblíbená určitě nebude.

Jak jsem psal u předchozího dílu, dobře se čte, vše utíká, zajímavá místa, ale prostě tomu nevěřím. Vždy když je něco důležitého, tak hrdinové mají na 90% vypnutý mobil a hlavní hrdinka je superman v dívčím, který umí vše a nikdo ji nikdy nemůže najít...to jen pár postřehů...

Věřím, že ve své době to mohl být hit. Ale ne můj šálek kávy. Popravdě nevím, jak se to může pořád tak prodávat a mít tak dobré hodnocení...

Lioncz24
25.08.2021 5 z 5

Druhý díl Švédské detektivky
Bylo to velmi napínavé až do samotného konce
Novinář se zase zakousl do případů. Tentokrát vyšetřoval vraždy dokonce 3
Dvě objeti byli Mikaelovi kamarády a třetí objeď byl advokát Bjurman
A ta Lisbet byla opravu zajímavá osoba
Už se těším na poslední díl této skládanky

RyonMathrin
16.08.2021 5 z 5

A zase ta Lisbeth... Je to skvěle napsané. Postupné odkrývání tajemství, napínavost dosahuje tuctu kšand nebo spíš lana pro bungee jumping. Jsou tu i nové postavy a noříme se hlouběji do svinstva.
Navíc téma obchod se sexem a týrání žen je něco, při čem se normálnímu člověku nutně otevírá kudla v kapse, takže palce se držely prakticky samy.
Vyšetřování policie ukazuje, jak se lze dívat na různé důkazy, zvlášť pokud je někdo zainteresovaný, aby vyzněly jistým způsobem...
Lehký spoiler : ano, několik záporáků je potrestáno (včetně boxerského souboje, aj!) Pocit zadostiučinění byl vážně fajn.
Jen ke konci knihy, ta věc s kulkami ráže "jen" .22 ... No, budiž. Ale ten poměrně dlouhý nedostatek kyslíku, to opravdu jen s přimhouřením obou očí. Samozřejmě mi pak spadl ze srdce kámen nejméně velikosti menhiru :)
Doporučuji!

mybrave
12.08.2021 5 z 5

Nemohl jsem přestat číst. Kniha výborně udržuje napětí. Čtenář se dozvídá nové informace o životě Lisbeth Salanderové. O tom co ji utvářelo a proč je taková jaká je.

Daura
05.08.2021 5 z 5

Jo, myslela jsem, že jsem už četla dokonalé skandinávské detektivky. To, co Larsson předvedl v této knize, je nepopsatelné. Naprosto fenomenálně propracované charaktery lidí, jako pavoučí síť protkané jejich příběhy a vůbec všechno popsané do nejmenších detailů. Navíc vše dává smysl!
Klaním se před tímto dílem!

Dolik13
19.07.2021 5 z 5

Neskutečný, neskutečný a aby toho bylo málo... neskutečný!

To, co Larsson dokáže ve svých knihách (A jaká škoda, že jen ve třech), je těžko uvěřitelný počin. Dokáže vtisknout každé postavě duši, i té, která se v knize vyskytne jen na malý okamžik. Není to jen plochá bytost, která má zaplnit děj, naopak. Každý charakter má svůj díl skládačky, který skvěle zapadá do celého kontextu tohoto fenomenálního díla.

Lisbeth Salanderovou řadím mezi jednu z nejzajímavějších knižních postav všech dob. Budete ji milovat, budete ji nenavídět, budete s ní soucítít, budete z jejího chování občas kroutit očima, ale všechno má svůj význam.

Tady není co řešit, naprostý skvost mezi detektivkami a není čas ztrácet čas. Hurá na Dívku, která kopla do vosího hnízda!

LenkaKT
14.07.2021 3 z 5

Dobře napsané, napínavé a málo předvídatelné. Jen hlavní mužská postava je trochu moc Mirek Dušín.