Dívka, která musí zemřít

Dívka, která musí zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410356/bmid_divka-ktera-musi-zemrit-UUe-410356.jpeg 4 730 201

Milénium / Millennium série

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem.  Případ probudí Mikaelovu pozornost, protože žebráka slyšeli několikrát cosi breptat o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu něco společného s vládou?  Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Sama se teď stane šelmou.  Závěrečný díl série Milénium.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Hon som måste dö , 2019

katst
08.09.2020 2 z 5

Tentokrát jsem si čtení nijak neužila a dočítala jen silou vůle.
Lisbeth ani Mikael už nejsou těmi postavami, které jsem si oblíbila a na jejichž příběh jsem se těšila... Kniha je překombinovaná, je v ní mnoho postav s podobnými jmény, která se pletou a místy až přílišná snaha vysvětlit zápletku ději také nijak neprospívá.
A samotný závěr je snad škoda i komentovat :-(. Velmi uspěchaný a velmi neuvěřitelný....
Série měla skončit čtvrtým dílem, který byl ještě hodně povedený. V nejlepším se mělo přestat...

Vilma232
30.08.2020 4 z 5

Naposloucháno. Spokojenost i s třetím dílem. Návaznost na postavy z prvních - originálních - dílů tam je. Opět se dostáváme do některého ze zajímavých vědeckých oborů i do švédské politiky.

Pavlína79
22.08.2020 4 z 5

jak potkat zase staré známé, díky tomu se čte lehce a všechny souvislosti do sebe zapadají

Arlienen
17.08.2020 5 z 5

Kniha Dívka, která musí zemřít byla extrémně čtivá a příběh byl pořádně zamotaný.
Musela jsem si knihu dávkovat, jako nějaký narkoman, aby mi vydržela co nejdéle a mohla jsem si ji o to déle vychutnat.
Jako fanoušek série Milénia knihu musím hodnotit 5 ⭐, i když kniha nebyla úplně dokonalá, ale bylo to potěšení si ji číst.

kUMters
15.08.2020 5 z 5

Jednoznačne najlepšie napísané = nechceš odložiť knižku a stále chceš čítať ďalej:)

DuchDoby
31.07.2020 2 z 5

Dvě hvězdy za snahu. Původní autor nastavil vysokou laťku. Jenže bohužel zemřel a tak se chopil příběhu někdo jiný. A je to cítit. Sice se snaží, jenže to skřípe.
Ne, nestojí to za přečtení.

iveta3689
30.07.2020 3 z 5

Už je to trochu nastavovaná kaše. S jinými postavami by to možná byl i dobrý příběh, ale u Michaela a Lisbeth má člověk určitá očekávání a nějak nastavenou laťku. Spousta dialogů byla pořád dokola o událostech z minulosti, autor úplně zbytečně přešlapoval na místě místo toho, aby rozvíjel nový příběh. Souhlasím s tím, že je dobře, že série skončila.

INCOGNITOREADER
27.07.2020 3 z 5

Hodnocení je za mě někde mezi 3-4 hvězdičkami. Rozhodně se jedná o lepší knihu než byl předešlý díl. Kvalit původní trilogie samozřejmě nedosahuje, i když mi přišlo, že se snaží "napodobit" třetí díl hlavně tím případem z politického prostředí. Máme tady na jedné straně pokračování tažení za pomstou a za sestrou Lisbeth Kamilou. Na druhé straně je tu případ úmrtí bezdomovce, který není původem ze Švédska a nikdo neví jak se tam vlastně dostal. Sérii přeju, aby už mohla dál nerušeně spát.

LenkaDv
19.07.2020 4 z 5

Fajn kniha, která zaujme. Zajímavý příběh. Knihu však vnímám jako průměrnou - neurazí, ale ani nenadchne - taková ta jedna z mnoha.

Allysa1985
16.07.2020 3 z 5

Nejlepší díl z navazující série, kvality Larssonovy trilogie sice nemá, ale je to fajn severská detektivka.

vampyrcik
24.06.2020 4 z 5

Netuším čím to, ale najednou to tam zase bylo. Ačkoli některé charakterové rysy postav mi úplně neseděly k tomu jak je mám nastaveny ve své hlavě. Celkem nenáročný a příjemný závěr série.

milena8281
14.06.2020 4 z 5

Tak hodně štěstí, Lisbeth .....
Celá série mi naprosto učarovala, tak strašně dobře se mi to četlo, bylo to napínavé a já prostě chtěla vědět, jak to dopadne. Souhlasím s komentáři níže, že tenhle poslední díl působil trochu zmateně, chybělo propojení obou hlavních postav a možná, že Lagercrantz opravdu nemohl jinak, když jejich charaktery byly určeny Larssonem. Některé části byly akční, některé méně, jako celek to ale hodnotím pozitivně. A mrzí mě, že už je konec.

Maevie
14.06.2020 3 z 5

Ve třetím pokračování Milénia z pera Davida Lagercrantze autor dokončil přerod Larssonova společensko-kriminálního románu do klasické severské detektivky. Bohužel však nijak povedené, a to i ve srovnání s předcházejícími Lagercrantzovými díly. Dívka, která musí zemřít ztratila napětí, propracovaný příběh i souznění mezi postavami Lisbeth a Mikaela. Místo toho nabízí zmatenou hlavní hrdinku, vyčerpaného novináře a dvě nepropojené dějové linky, u kterých zmizelo zaujaté pátrání obou postav, skládání jednotlivých dílků i neočekávaná odhalení, na které jsme byli zvyklí. Závěrečná akční scéna je pak spíše než povedené zakončení série ukázka toho, jak to vypadá, když autorovi dojde dech.

MisaK81
08.06.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Docela mě mrzí, že je to již závěrečný díl série. Moc se mi líbila hlavní dějová linka, tedy rozplétání toho, co se stalo ma Everestu, ale musím přiznat, že v závěru knihy měl moji hlavní pozornost Mikael s Lisbeth, takže rozuzlení už Everestu jsem přečetla jen tak mimochodem.

cluci
07.06.2020 4 z 5

skončilo to,....
skončilo to,...
skončilo to,..
DOBŘE

ctenarkaEva
05.06.2020 3 z 5

Tento díl se mi z celého pokračování Milénia líbil nejméně. Připadal mi už hodně odlišný od všech předchozích.

zdendula31
26.05.2020 5 z 5

Já všechny pokračování prostě miluji...tento díl za mě nejlepší.

Eeli
21.05.2020 3 z 5

Ale ano, poměrně důstojné uzavření série. Místy přehnané, ale na druhou stranu nápadité. Z Lagercrantzových dílů Milénia je toto asi ten nejpovedenější.

sharik
13.05.2020 4 z 5

Samozřejmě, není to Larsson, je to jiné, alespoň tedy do té míry, do jaké je to možné. A právě limity Larssonovy "předlohy" jsou Lagercrantzův největší problém, od kterého se jen těžko mohl odpoutat. Když pracuje s tím, co už určil Larsson (charaktery postav, téma týrání žen...), je Lagercrantz jen jakýmsi epigonem a nepřináší nic moc nového, avšak pouští-li se do nových společenských témat (zde ovlivnitelnost lidí médií, síla dezinformací, myšlení mas), umí jít mezi řádky do hloubky. A k tomu máme zajímavý případ, který bohužel na konci trochu vyznívá do ztracena, aby uvolnil místo ukončení šest knih dlouhému boji Lisbeth s vlastní minulostí. Což je u závěru série asi v pořádku. Lisbethina linka je akční, místy těžko uvěřitelná, ale na druhou stranu zase nenudí. Oceňuji, že se autor taky vyhnul patetickému konci, ke kterému by konec série mohl svádět. Celkově vzato Lagercrantz napsal opravdu solidní thriller, rozloučil se se sérií s grácií a troufám si říct, že z jeho trilogie (tedy 4.-6. kniha série) je tato kniha tou nejlepší.

Schamila
13.05.2020 4 z 5

I když hlavní hrdinka málo v akci, stalo to zato, i ten konec byl důstojný, takže fakt konec...

detektivní a krimi romány thrillery švédská literatura

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2022  65%Temnota
2014  89%Já jsem Zlatan Ibrahimović

Kniha Dívka, která musí zemřít je v

Přečtených1 156x