Dívka, která musí zemřít

Dívka, která musí zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410356/bmid_divka-ktera-musi-zemrit-UUe-410356.jpeg 4 728 201

Milénium / Millennium série

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem.  Případ probudí Mikaelovu pozornost, protože žebráka slyšeli několikrát cosi breptat o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu něco společného s vládou?  Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Sama se teď stane šelmou.  Závěrečný díl série Milénium.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Hon som måste dö , 2019

1v8na
13.04.2022 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá. Neskutečně mě bavila. Děj měl spád a neměl žádná hluchá místa. Chvíli mi sice trvalo, než jsem si vybavila, kde skončil předchozí díl, nicméně kniha mi vše oživila.
Líbila se mi akce i dva příběhy vyprávěny současně - Lisbethin a Nima Rity.
Někomu se může konec zdát překombinovaný, mě to nevadilo, naopak jsem to uvítala a byla jsem zvědavá, jak to dopadne.
Co vidím jako nevyhodu, bylo větší množství postav - občas vás to může plést a nevíte, jak moc je která postava pro děj důležitá.
A co mi totálně vadí, je to, že se jedná o poslední díl ze série a žádný další příběh s Lisbeth si už nepřečtu.

Johncze
16.12.2021 5 z 5

Vcelku důstojné zakončení jedné z nejlepších sérií ve své kategorii vůbec. Jistě, jak tu mnozí zmiňují, konec byl opravdu zbytečně přitažený za vlasy, ale jinak se to neslo v podobném duchu jako předchozí dva díly od Davida. Tedy sledování tak trochu nadlidsky schopné Lisbeth a přimíchání spousty nových aktérů, skrze něž Mikael rozkrývá další zajímavý příběh, který se dotýká i událostí v předchozích knihách. Za mě tedy spokojenost, že je tato série solidně ukončena a dál už se nebude pokoušet štěstí s jejím natahováním.

konicekbily
04.12.2021 4 z 5

Po přečtení jsem poněkud zmaten. Nevím, zda autor chtěl vytvořit na závěr "SUPERWOMAN", závěrečná thrillerovská scéna snad byla parodií? A ani přidání špionážní zápletky a její rozmělňování a stupňování - či návratu do hor mi připadá zdlouhavé a unavující. Ale autor psát umí - tomu nelze upřít. Konečně je KONEC!

Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Možná trošku slabší než předchozí díl ale stejně pořád napínavý, čtivý. Doporučuji a jsem zvědavý, jestli bude pokračování.

callahanh
28.11.2021 4 z 5

Je zkrátka nutné se smířit s tím, že Lagercrantzova trilogie je úplně jiná než ta Larssonova a staly se z ní dobré spotřební thrillery, které prakticky nemají žádný přesah. Dívka, která musí zemřít je na tom podobně, Lagercrantz chce uzavřít osudy Lisbeth, jenže do toho přimotává ještě případ mrtvého bezdomovce, který má cosi společného s jedním ministrem. Zápletka sama o sobě špatná není a prostředí Mount Everestu je dostatečně atraktivní a i propletenec osudů je v pořádku a reálný, jenže autor si nemůže pomoct a všechno musí zakončovat zběsilou akcí jako z hollywoodského filmu, jenže v knize vyzní nesmrtelnost Lisbeth mnohem víc a přepáleně, navíc není akce moc dobře popsaná, je chaotická a těch nelogičností a vykalkulovanosti je až příliš (opravdu si neumím představit, že někdo s těžce popálenými chodidly dokáže někoho kopnout, aby upadl) a dojem to celkově tak trochu kazí. Zkrátka tu chybí onen sociální přesah a politická linie, která tu sice obsažena je, kdyby byl ale obětí někdo jiný než ministr, moc by se v ději nezměnilo, protože na jeho kariéru událost neměla zásadní dopad. Lagercrantz píše čtivě, děj má spád, jen ho zalidnil mnoha postavami, které nemají velkou hloubku a nejsou tak zajímavé a asi i ukončení osudů Lisbeth a Mikaela by si jeden představoval o něco výrazněji. Dívka, která musí zemřít určitě nedělá sáze Milénium ostudu a rozhodně nejde o nějaké zbytečné pokračování, jen je opravdu potřeba počítat s tím, že víc než solidní komerční a lehce prvoplánový thriller se z něj nevyklube, což je možná trochu málo. 70 %

markal
05.11.2021 4 z 5

Ale jo, celkem důstojný poslední díl (zatím) série. Jen to měli pojmenovat „Historie rodiny Zalaščenků“.

Péťa86
30.10.2021 5 z 5

Za mě čtivé, napínavé a můžu jenom doporučit. Krásné pokračování... David Lagercrantz se “dopsání” zhostil na výbornou...

jiri77
11.10.2021 3 z 5

Tak jsem si konečně přečetl závěrečný díl. Z celé série se mi zdál právě tento díl nejslabší. Scházelo mi tam napětí a děj mi připadal poněkud roztahaný. A ty akční scény byly chvílemi až za hranou uvěřitelnosti. Celkově se mi pokračování ,které David Lagercrantz napsal líbilo, určitě to nebylo lehké navázat na tak skvěle rozepsanou sérii.

Hakate
01.10.2021 3 z 5

1-3. Díl miluju. 4-5 pro mě byla tragédie, u které jsem opravdu trpěla. (Asi jsem jedna z mála, ale nesouhlasím s tím, že měl v dílech pokračovat, původní série je nepřekonatelná a pokračování pro mě bylo skutečně vražedné a mnohdy až urážející )

Ale jelikož jsem tvor zvědavý... nakonec mě přemohla zvědavost a po knize jsem přeci jen sáhla tentokrát v podobě audioknihy.
Nevím, zda to bylo tím, jak skvěle je kniha namluvená Martinem Stránským, (jeho hlas k tomuto příběhu fakt sedl, a po dlouhé době jsem v jeho hlase neslyšela Daryla z TWD ) nebo si David dal v posledním díle extra záležet, ale nebylo to špatné.
Dějové linky mě bavily celkem všechny, jak Lis a její sestry, tak linka bezdomovce i výprava na M.Everest.
Ukončení celkem solidní.
Suma sumárum, tentokrát jsem celkem spokojená.

mirec88
05.09.2021 5 z 5

Výborné finále série, ktoré skvelo ukončilo príbehy Lisbeth a Mikaela. Páčil sa mi príbeh okolo šerpa, aj dejová linka so sestrou Lisbeth a som spokojný. K tomu už netreba nič viac dodávať. Kniha je čtivá, sú tu krátke kapitoly a záver bol poriadne napínavý. Fakt dôstojne a skvelé ukončenie.

Niu
13.08.2021 5 z 5

Už jsem psala, že tato série i dokončení od Davida Lagercrantze, je skvělá, super čtivá, napínavá. Strašně mě upoutal příběh žebráka, i vše, co s ním souviselo. Trochu jsem se ztrácela v tom, kdo byl čí agent. Ale pro mne to nic neubralo kouzlu této knihy.

tabaluga
26.07.2021 3 z 5

Poslední díl o Mikaleovi a Lisbeth, nevím asi jsem čekala něco víc.. Lisbeth působila jako Superman a takove knihy nemám moc ráda.. Ale aspoň nemám pocit, že by mi unikal nějaký dílek skládačky. Za mne je původní trilogie od Larssona ukončena, byť na o něco slabší vypravěčské úrovni...

Renca.ch
07.06.2021 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá, napínavá, za mě asi nejlepší díl od Lagercrantze. Úvod trošku těžkopádný,na to že by bezdomovec vyvolal takové emoce a události,mohl být lépe zpracován.O horolezectví a Mount Everest jsem se nikdy nějak moc nezajímala,ale kniha mě donutila vyhledat na netu fotky z "duhového údolí",což jsou záběry jen pro silné jedince a divím se,že lide jsou schopni tak riskovat životy...Jinak souhlasím s předchozími komentáři,že Michael byl takový bez života a Lisbeth byla jak James Bond, konec moc akční,překombinovaný a možná jsem čekala jiný epilog..Ale celkově jsem byla s knihou spokojena, celá série stojí za přečtení.

Smkno
23.05.2021 5 z 5

Poslední díl se mi líbil moc, byl čtivý, se zajímavým příběhem.

Anna27
27.04.2021 3 z 5

Za mě asi nejméně záživný díl z celé série. O Mount Everest jsem se dřív zajímala, takže to mi ani tak nevadilo, akorát ten bezdomovec se dal popsat lépe, už byly i poutavější příběhy. Za mě první 3 díly absolutní TOP, zbytek jsem přečetla, protože mi akorát nedalo, abych nevěděla, jak to s Lisbeth a Mikaelem dopadlo.

Allla9
21.04.2021 5 z 5

Za mě škoda, že se jedná o poslední díl této série. Byla celá moc dobrá.

RickyRicardo
18.04.2021 3 z 5

Neskutečně nudná a pro mě naprosto nezajímavá zápletka s bezdomovcem, která kdyby tam nebyla bylo by to lepší. Zakončení dějové linie Lisbeth je jediné co mě bavilo a také to co drží knížku nad vodou.

akcive11
10.04.2021 2 z 5

Takové čtivé vyprávění, nenadchne a neurazí.
S úctou k panu Larssonovi doufám, že tento díl byl již poslední.

crazyjuan
08.04.2021 5 z 5

Musím říct, že jsem byl až překvapený, jak moc byla kniha čtivá a dost mě chytla. Přeci jen první tři díly pana Larssona byly top a těžko na ně navazovat, ale tenhle díl byl hodně hodně dobrý. Bylo by super, kdyby šlo nějakým způsobem v sérii pokračovat.

Bedřich63
05.04.2021 4 z 5

Příběh docela dobrý, postrádal jsem jen trochu víc napětí. Bylo to celkem předvídatelné, žádné dramatické nečekané zvraty.
Celá série 6 knih od obou autorů povedená. Kdyby následovalo další pokračování, rád si ho přečtu.

detektivní a krimi romány thrillery švédská literatura

David Lagercrantz
švédská, 1962
2015  77%Dívka v pavoučí síti
2017  75%Muž, který hledal svůj stín
2019  74%Dívka, která musí zemřít
2022  66%Temnota
2014  89%Já jsem Zlatan Ibrahimović

Kniha Dívka, která musí zemřít je v

Přečtených1 154x