Dívka, která musí zemřít

V jednom ze stockholmských parků se najde tělo žebráka s amputovanými prsty na rukou i na nohou. Vypadá to na nešťastnou smrt bezdomovce, avšak patoložka Fredrika Nymanová se nemůže zbavit pocitu, že s mrtvým je něco v nepořádku, a proto se spojí s Mikaelem Blomkvistem.  Případ probudí Mikaelovu pozornost, protože žebráka slyšeli několikrát cosi breptat o švédském ministru obrany Johannesu Forsellovi. Byly to jen řeči paranoidního šílence, nebo měl opravdu něco společného s vládou?  Mikael požádá o pomoc Lisbeth Salanderovou. Ta však po pohřbu Holgera Palmgrena odjela ze Švédska a neozývá se. Nikdo netuší, že pobývá v Moskvě, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamilou. Rozhodla se: už nehodlá být lovenou kořistí. Sama se teď stane šelmou.  Závěrečný díl série Milénium....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/410356/divka-ktera-musi-zemrit-UUe-410356.jpeg 3.981

Milénium 6.

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno · Host

Hon som måste dö · 2019

Počet stran:400
Jazyk vydání:český
Překlad:Karolína Kloučková
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7577-781-2

Kniha Dívka, která musí zemřít

kap66
včera

Nemůžu být zklamaná. Od začátku mi bylo jasné, že snaha dopsat Larssonovo Milénium je na úrovni snahy dopsat Haškova Švejka: obě díla jsou ve svém žánru jedinečná a napsali je výjimeční autoři. Průměrný spisovatel je schopen zachovat jen to na první pohled patrné, ale nepostihne duši a hloubku původních děl.
Navíc to v tomhle dílu už nebavilo ani samotného Lagercrantze, přišlo mi (nebo naopak, udělal si z toho legraci?). Celou čtvrtinu knihy je Lisbeth nesoustředěná, rozhozená a váhající, Mikael pro změnu nesoustředěný a zapomnětlivý, patoložka zase zapomnětlivá a nesoustředěná a novinářka Catrin roztěkaná a nepozorná. Zřejmě je to ale záměrná předehra před akcemi, abych uvěřila např. tomu, že se ostřílený a zkušený Mikael nechá v důležité chvíli tak lehce opít rohlíkem. Závěrečná akční scéna je tak šílená, že mě spíš pobavila, a Kamila – Kira (jejíž druhé jméno vzniklo zcela jistě ze jména Karikatura) je ta nejplošší postava pod detektivkářským sluncem.
Já už jsem se s Miléniem rozloučila v roce 2010 a doteď cítím vděk a smutek zároveň. Tečka.

Vik40
předevčírem

Trochu zklamání. Moc politizované prostředí, víc zamotané než obvykle. A závěr - přestřelený.
Nicméně, čtení mně bavilo, ale na plný počet hvězd to opravdu není. Kdyby to šlo, dal bych tak 75%. (3,8 *)

PetK

Dávám čtyři hvězdy, protože jsem si za ty roky jednoduše Lisbeth i Mikaela zamilovala, jsou to staří známí, se kterými se vždycky moc ráda potkám.
Všechny recenze vždycky mluví o tom, jak je těžké hodnotit "pokračování" Larssonovy trilogie. Podle mě se to Lagercrantzovi povedlo se ctí. Ano, je to méně sociální sonda a více thriller. Ale když k tomu přistoupíte bez předsudků právě jako "jen" ke špionážnímu thrilleru, okořeněnému oblíbenými hrdiny, je prostě dobrý.
Nicméně... oproti minulým dílům mi gradace děje připadala trochu překotná, za mě to skončilo hrozně rychle a najednou. Nějak jsem si nevychutnala stoupající napětí, čert ví proč. To ale nic nemění na tom že po Lisbeth a Mikaelovi se mi bude stýskat.

aralka

Panu Lagercrantzovi už dochází dech a myslím, že tato kniha ze série Milénium by měla být opravdu poslední. Hodnotím ji průměrně, ke konci už byla těžko uvěřitelná, nicméně vzhledem k tomu, že mám postavy této série moc ráda, tak jsem si knihu celkem užila :-)

Tereziee

Nakonec musím hodnotit průměrem. Přišlo mi, že kniha postrádala spád a napětí. Poslední strany byly napětí plné, ale poněkud neuvěřitelné. Nebýt to Mikael a Lisbeth tak knihu asi ani nedočtu. Byla to tečka za sérií, která mě přivedla k severské krimi a myslím, že tečka přišla v pravý čas.

Ivulka432

Čtivé jako vždy, ale uvěřitelnost příběhu klesá s každým dalším vydaným díle - Kamila je schopná akce i v plamenech a Lisbeth je prostě nezranitelná a neporazitelná. 4*

Dotcom
09. říjnaodpad!

Je jasné, že pokračovanie Milénia bol problém. 4. diel bol ešte celkom čitateľný, ďaľší sa čítal zo zvedavosti a posledný bol povinnosť. A bohužiaľ aj dosť odpad. Tých oslavným recenzií napísaných vyššie môže byť fakt iba dielom PR a trollov vydavateľstva za účelom predaja. Nechce sa mi totiž veriť, že v byvakom Československu žije toľko ľudí bez vkusu. Aj keď podľa hlasov vo voľbách za agenta Bureša či za priateľa mafiánskej štetky na Slovensku, je možné všetko. ;o)

emamat

První tři díly jsem přečetla několikrát a pokaždé mě to hodně bavilo.Pokračování Lagekranze mělo vzestupnou kvalitu 5 a 6 díl už hodně povedený ale... myslím, že bylo načase Milenium ukončit.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

David Lagercrantz
švédská, 1962