Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dívka, která kopla do vosího hnízda https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36497/bmid_divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-zSO-36497.jpg 5 5522 586

Milénium / Millennium série

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou. Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista. Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Host

Luftslotter som sprängdes , 2007

esfinge
esfinge
17.09.2021 5 z 5

Skvělý závěr skvělé trilogie. Vše promyšlené a do sebe zapadajici. Lisbeth jsem si oblíbila.

Sixao
Sixao
12.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Závěrečný díl trilogie dočten resp. doposlouchán. Milénium je parádně promyšlené dílo a považuji ho za jedno z nejlepších severských krimi, které bylo napsáno. Tentokrát sledovat děj, politické zápletky a neztratit se v množství podobných jmen bylo náročnější než u předchozích dvou dílů. Pomohla mi v tom znalost filmu ze švédsko/dánské koprodukce. Na popis některých scén už jsem se vyloženě těšila. Ocvočkovaná a silně nalíčená Lisbeth přichází k soudu, kde s pomocí své advokátky vytře zrak doktorovi Teleborianovi. Ve finále zúčtuje i se svým povedeným bratříčkem. Nutno vidět, nutno přečíst.

RyonMathrin
RyonMathrin
06.09.2021 5 z 5

Tohle byla jízda. Tajní mezi tajnými, příprava důkazů i příprava falešných obvinění, hackerská republika... Moc se mi to líbilo, krásně do sebe vše zapadlo, vlákna se rozpletla. Závěr s Bidermannem byl famózní, nápad s vyřízením účtů mezi záporáky velmi pobavil. Trilogie se mi zapsala výrazným písmem mezi řekněme dvacítku nejlepších knižních zážitků. Doporučuji!
PS: holčičkám se prostě neubližuje!

Twinny
Twinny
02.09.2021 4 z 5

I když jsem předchozí díl četla před více než rokem, musím říct, že si tento příběh pamatuju docela dobře. Třetí díl Milénia je zamotanější a mnohem složitější a spletitější než první a druhý. Moje nejoblíbenější postava je Lisbeth a jsem ráda, že se konečně dozvídáme celý její příběh.

Petass
Petass
29.08.2021 5 z 5

Byla to jízda! Čtivě napsáno, dokonale promyšleno, všechny dílky zapadly na své místo. Možná můžete mít trochu hokej v postavách, ale myslím, že lze z kontextu vždy pochopit "o kom je řeč". Některé linky byly možná nadbytečné, celkový příběh to ale zase moc neroztříštilo. Hrdinové mi budou chybět, zamilovala jsem si je všechny. Product placement, který je tu často zmiňován, jsem si vůbec nevšimla, prostě mi to nedošlo :) V té smršti písmenek mi to bylo fuk. Zkusím i pokračování, i když už to asi nebude "ono". Doporučuji!

LenkaKT
LenkaKT
14.07.2021

Celá trilogie je moc dobrá současná detektivka. V téhle části mě moc nebavila paralelní dějová linie Eriky. Jinak je to dobré, i když asi od poloviny je jasné, jak všechno dopadne.

tabaluga
tabaluga
14.06.2021 5 z 5

Poslední díl trilogie a já musím říct, že jsem četla téměř jedním dechem. Kniha navazuje, kde byl skončen druhý díl..Lisbeth je opravdu zvláštní osobnost, ale zvládla to s gracií sobě vlastní.. Něco mi tedy připadalo podivné (to bych musela spoilerovat) a bohužel se některé věci již nedozvíme, alespoň ne z hlavy pana Larssona. Zkusím další díl od pokračovatele a uvidím, jak se toho dotyčný zhostil, jelikož napsat pokračování v podobném stylu bylo určitě náročné. Z knih jsem měla pocit, že pan Larsson měl vše promyšlené od začátku do konce, jen to bohužel nestihl dokončit.

Amazonka72
Amazonka72
30.05.2021 4 z 5

Poslední díl trilogie Milénium. Pro mě asi nejslabší... i když... důvodem k tomuto dojmu je především pozvolnější první polovina knihy. A také, jak již bylo zmíněno v předchozích několika komentářích, velké množství jmen, která jsou pro nás těžko zapamatovatelná. Občas jsem se v nich opravdu ztrácela. Každopádně vyvrcholení knihy je famózní. Lisbeth jsem celou dobu fandila, a to i přesto, že její postava je v lesčems extravagantní. Měla jsem ji ráda a moc jsem jí držela palce. Fascinovala mě její přímočarost. Zajímavý pohled do nitra švédské politiky... a ujištění o tom, že ačkoli jsou na světě státy, kde má demokracie delší trvání než u nás, všude platí, že "moc je sladká" . Korupce a intriky v nejvyšších kruzích vládnou světu. Nikdo není nepodplatitelný. A každý někoho nebo něco kryje. Proto jsou tak důležitá nezávislá média. "Hlídací psi" domokracie. Trilogii vřele doporučuji, každý díl je tak trochu jiný, ale pokaždé napínavý a velmi čtivý.

haWranka
haWranka
20.05.2021 4 z 5

Za mě jde o nejlepší díl trilogie. Byl dostatečně napínavý, zajímavý a navíc jsem - na rozdíl od předchozích dílů - neprokoukla spoustu věcí tak snadno. Přesto si říkám, že Larsson byl sice skvělý spisovatel, ale přesto už některé jeho popisy zbytečností šly za hranu snesitelnosti. Opravdu je nutné popisovat každé jídlo, každý kousek oblečení u všech postav? Navíc některé pasáže knihy byly opravdu nezáživné a i zbytečné (např. celá ta část s Erikou...). Podtrženo, sečteno, trilogie je to opravdu velmi dobrá, promyšlená, propracovaná do detailu. Ale kdyby knihy byly o 200 stran kratší, bavilo by mě to ještě mnohem víc.

vera4669
vera4669
17.05.2021 5 z 5

Skvěle zakončená trilogie :-)) já jsem víc než spokojená, knihu jsem hltala stránku za stránkou a 700 stran uteklo jako nic, napínavé, úžasně propracované, všechny 3 díly vřele doporučuju :-)

Toledo
Toledo
11.05.2021 5 z 5

Stejně tak, jako u předchozích dílů, musím dát plný počet hvězd i když bych řekla, že byl díl o chlup slabší, než ty předchozí. Většinu knihy jsem pročekala s napětím, jak bude vypadat soud samotný. Na to, že se prvních cca 400 stran nic závratného nedělo, jsem však stále s chutí četla, což bylo i pro mě překvapující.
Jinak opět promyšleno do detailu a skvěle napsáno.

baji42
baji42
01.05.2021 3 z 5

Oproti předchozím dílům jsem se musela hodně nutit, abych knihu dočetla.

Anna27
Anna27
25.04.2021 5 z 5

Občas mi ten soudní proces přišel až absurdní a bylo téměř neuvěřitelné, co všechno těm lidem prošlo, ale rozhodně zajímavé, čtivé a napínavé. Líbí se mi ten hackerský svět, rozplétání Lisbethina života i její podivný vztah s Mikaelem. Doporučuji přečíst.

TerezaaBaarova
TerezaaBaarova
11.04.2021 5 z 5

Stieg Larsson a jeho postavy se skandinávskými jmény... no, ze startu bylo čtení náročné a obsáhlé, jako vždycky, když čtete severskou krimi.
Celkově je kniha velice strhující a Lisbeth prostě fandíme!
688 stran zdoláno a uvidíme co vymyslí David Lagercrantz!

Anette99
Anette99
07.04.2021 5 z 5

Chvílemi mi ten děj už přišel trochu překombinovaný, hlavně se tedy v knize vyskytovalo enormní množství postav (redakce Milénia, redakce SMP, policie, tajní, motorkářský klub, lidi kolem Dragana,...), a jak jsou ty švédský jména podobný, občas se mi to pletlo. Ale jinak to byla super jízda od začátku až do konce. Zkorumpované vládní instituce, nejtajnější z tajné policie, pátrání jednotlivých osob, velkolepý soudní proces. Úplný závěr byl také skvělý. Kniha mi přijde ukončená, a nevím, zda se pustím i do dalších třech dílů, které už nenapsal Larsson.

Haloon
Haloon
21.03.2021 4 z 5

Touto knihou jsme se od žánru severské krimi dosti vzdálili. Třetí Larssovův díl už je spíše dramatem v oblasti zákona a politiky, což rozhodně neznamená, že bych ho hodnotil hůř, naopak. Dívka, která kopla do vosího hnízda byla lepší než předchozí díl.
Neuvěřitelně detailní budování zápletky, které vůbec nenudí a udržuje čtenáři v informacích pořádek. A konec u soudu je neuvěřitelný, tam si karma zaplesala hodně satisfakční taneček. Přesto musím přiznat, že mým nejoblíbenějším dílem je i nadále ten první.

Jack93
Jack93
21.03.2021 5 z 5

Provedu-li konsekvenční analýzu, neubráním se pocitu, že ačkoliv Vosí hnízdo dokonale završuje původní Larssonovu trilogii a bezpochyby si zaslouží plné hodnocení, je o procento "horší" než úvodní dva díly. Oproti předchůdcům mi v něm chybí větší moment překvapení a nečekaný zvrat. Rozhodně to ale nic neubírá na jeho nesmírné kvalitě a propracovanosti celé trilogie, za což si Larsson zaslouží obrovské uznání. Určitě si časem přečtu i pokračování zasr... Kalleho Blomkvista a Lisbeth, byť mi je jasné, že už to velmi pravděpodobně nebude takové počteníčko...

janina66
janina66
18.03.2021 5 z 5

Krásné zakončení celé moc a moc výborné trilogie. Tímto posledním dílem jsem nadšená. Pro mě to byl nejlepší díl. Lisbeth si vyřešila svoji minulost a nakonec se smířila s přátelstvím Mikaela. Teď vůbec váhám, zda se pustím do volného pokračování. Ale nejdříve si celou sérii nechám doznít v hlavě. Moc doporučuji!!!!!!

MikeDV3
MikeDV3
15.03.2021 5 z 5

Úžasné zakončení celé série. Jen mi tedy moc není jasné, o čem by měly být ty další díly.

ja.for
ja.for
14.03.2021 5 z 5

Lakonicky: i když byla Lisbeth tak 500 stran zavřená v jednom pokoji, byla boží. A "zasranej" Kalle Blomkvist? Ten byl ještě božejší. Díky, pane Larssone.

zfilmováno krimi švédské detektivky poslední kniha autora

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Dívka, která kopla do vosího hnízda je v

Přečtených9 109x
Knihotéce1 987x