Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dívka, která kopla do vosího hnízda https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36497/bmid_divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-zSO-36497.jpg 5 5534 586

Milénium / Millennium série

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou. Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista. Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Luftslotter som sprängdes , 2007

MarqueeMoon
23.05.2022 5 z 5

Nemám slov. Každý diel trilógie bol pre mňa dokonalý.. takto vystavať príbeh a postavy sa len tak nevidí.. pre mňa nebolo lepšej zápletky hádam v žiadnej knihe akú som kedy prečítal. Asi skôr hlúpa paralela, ale s nadsázkou poviem, že Stieg Larsson je pre mňa Kurt Cobain svetového krimi (literatúry vôbec) - obrovský talent, skvelé, chytľavé, no inteligentné, netuctové (svojské) diela, "iba" tri knihy (vs. tri štúdiové albumy Nirvany), no aké dôležité a vplyvné.. napokon to najhoršie, obaja zomreli mladí (aj keď Larsson to dotiahol aspoň na 50).
Obrovský rešpekt, knihu som zhltol za tri dni a opäť ma priklincovala ako predošlé dva diely. Až som smutný, že to skončilo, no mimoriadne spokojný ako to skončilo.

Luccinda
22.05.2022 5 z 5

Já tuhle sérii prostě miluju! Milénium jsem poprvé četla čerstvě po maturitě a děsně mě to bavilo, ale tehdy jsem přece jen nebyla tak náročný čtenář jako dnes, takže jsem se trošičku bála, že když si dám rereading, abych pak mohla navázat posledními dvěma díly, které jsem ještě neměla přečtené, nebude se mi líbit tak, jako při prvním čtení. Ale jsem naprosto nadšená a rozhodně je to ta nejlepší krimi série, jakou jsem kdy četla.

A jsem moc ráda, že jsem se do rereadingu pustila ve formě audioknih. Martin Stránský je výborný interpret a má můj obdiv mimo jiné i za to, jak skvěle si poradil se všemi švédskými jmény a názvy. Knížky jsou dějově obsáhlejší, než jsme u běžných detektivek zvyklí, a příběh je obvykle velmi komplikovaný, takže se nečtou úplně nejlépe. Nicméně v té audio podobě mi to fakt utíkalo.

Třetí díl příběhově přímo navazoval na ten druhý, dá se říct, že jednička (Muži, kteří nenávidí ženy) se dá v pohodě číst jako standalone, ale dvojka a trojka (Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda) jsou spíše jako jedna kniha rozdělená na dvě části. Tato kniha tak uzavírá dějovou linku započatou v předchozím díle, samotný případ je teda mega komplikovaný, ale jakmile ho začnete rozplétat, tak to stojí za to.

Čmeláček
12.05.2022 5 z 5

Výborný severský thriller, ale co jako to vosí hnízdo? :))) Škoda, že je konec a Larsson už nic nenapíše. RIP, chlape!

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Třetí a závěrečný díl trilogie Milénium je už spíše politicko-soudní drama než krimi, ale funguje to stejně (stejně famózně) jako předešlé dva díly. Lisbeth je tady spíše divák, všechno podstatné se spíš děje kolem ní (ale samozřejmě za nitky tahá hlavně tahle dívka s tetováním draka (distributore, ten nepřesnej název prvního dílu ti stejně neodpustím :-), víc než kdy předtím mě bavila linie s Mikaelem Blomkvistem, naopak Erika Bergerová mi tady byla neskutečně nesympatická. Ale jinak to ženy v Larrsonových románech válcujou, naopak mužské charaktery jsou tu zobrazeny buď jako neschopní blbci, nebo jako kurevníci, popř. jako pěkní hajzlové. Ale já to Stiegovi nemám za zlé, však má (měl) pravdu... :-) Milénium řadím ve svém book listu někam hodně vysoko (ne-li rovnou na piedestal), věčná škoda, že zůstalo jen u třech částí...

Zuzanak4
04.05.2022 5 z 5

Temné, jako všechny tyhle knihy, ale co se mi moc líbilo, byl ten rytmus textu, jak to odsejpalo. I když začátek moc ne, ale zase je dobrý, že se člověk dozví něco u švédskym právním státě a tak!

alef
19.04.2022 5 z 5

Jedno malé zakopnutí a ohromné vosí hnizdo je na padrť …rozzuření predátoři, vykolejení náhlou ztrátou bezpečného útočiště, bodají o sto šest!
Útočí zuřivě a nekompromisně! Rozhodnutí zabít!
Zabít každého, kdo se opovážil narušit JEJICH pořádek, JEJICH běh světa.
Zabít každého, kdo se opovážil odkrýt jejich identitu pečlivě schovanou v davu!

Zbyla na světě ještě nějaká spravedlnost?

„Situace byla katastrofální.“
Ale, protože už po dvou předchozích dílech dobře znáte sympaťáka Mikaela Blomkvista víte, že i tahle situace není neřešitelná.

„Lékař ji zběžně prohlédl a konstatoval, že se jedná o velmi špinavou, zakrvácenou a těžce zraněnou mladou dívku.“
Ale protože už dobře znáte i Lisbeth, která je na tom v tuto chvíli opravdu dost špatně, je vám jasné, že tahle holka se dostane úplně ze všeho. Berte to, jako konstatování čistého obdivu k ní, k té problémové dívce (mladé ženě), která ani není moc sympatická, má milion chyb a nedostatků, je nevyzpytatelná, je asociální a přesto (nebo možná právě proto) ji celou dobu držíte palce, a je to tak, že ji opravdu obdivujete, a žasnete nad houževnatostí téhle nadprůměrně, až mimořádně nadané hackerky, se kterou si osud a pár „magorů“ (použiju Lisbethin slovník) zahráli dost tvrdou hru. Zamíchali přitom s jejími životními kartami pomocí takového švindlu, že vám nad tím zůstává rozum stát. A tak nemůžete jinak, než se přihlásit do tábora těch pár jedinců (v čele samozřejmě s Kalem Blomkvistem), kteří stojí na její straně, a to navzdory tomu, že ona pracuje zásadně sama a všechny ty „zasraný šmejdy“ hodlá poslat do pekla sólo, teda, až se dostane z téhle poslední šlamastyky, která ji totálně vyřadila z provozu (střelnou ránu v hlavě prostě samoléčbou nespravíte, ani nerozchodíte).

Třetí díl začíná přesně tam, kde druhý skončil, takže plynule a okamžitě, tedy naprosto bez problému, vstoupíte do děje /i po delší odmlce, protože příběh Lisbeth se opravdu nedá jen tak zapomenout/. Postupně se dozvíte, kdo jsou její skuteční nepřátelé, ale možná daleko důležitější je, že zjistíte, kdo jsou její skuteční přátelé!

Po pomalém rozjezdu (kde autor popisuje dost zdlouhavě švédský právní a státní aparát a kdo je kdo, což mě přiznám se až tak moc nebavilo, protože jsem samozřejmě chtěla vědět hlavně, jak to vypadá s Lisbeth, navíc to trvalo opravdu dost dlouho, a možná bych za to dala celému třetímu dílu 4*, ale protože se jedná o Lisbeth, tak prostě nemůžu jinak, než dát plný počet) dostává děj konečně spád, tedy pak už rychle zjišťujete, kdo a jak je zainteresován, kdo a jak moc je ohrožen, kdo a nakolik může Lisbeth pomoci, nebo naopak ublížit. Takže vše spěje k předem tušenému závěru (není neznámo, že předchozí dva díly i tento končí pozitivně), což se mi na Larssonově trilogii (jakoby navzdory tomu, že jde vlastně o detektivku, i když jen trochu) líbí a opravdu mě to baví, už jenom proto, že ten šokující obraz nekompromisně odhalující tíživou švédskou zákulisní realitu, díky které při čtení sotva dýcháte, trochu rozbíjí, uklidňuje tak emoce, abyste pak mohli zjistit (s mírným ulehčením), že nějaká ta spravedlnost (i když relativní, protože každý si pod ní nejspíš představíme něco trochu možná i víc odlišného) se po světě ještě potuluje!
Jsem vážně ráda, že Lisbeth opouštím s jiskřičkou pozitivního v duši, totiž, že vážně funguje staré známé – co tě nezabije, to tě posílí!

borupet
21.03.2022 5 z 5

Hluboká poklona panu Larssonovi a obrovská lítost, že předčasně odešel. Třetí díl byl pro mě trochu obtížnější v orientaci mezi jednotlivými aktéry, kterých bylo opravdu hodně. Závěrečný soud s Lisbeth byl však famózní. Tak geniálně vymyšlená zápletka, s takovým množstvím postav, z nichž každá měla své místo a účel, vystřelilo trilogii Milénium jednoznačně mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

akdar72
18.03.2022 5 z 5

Škoda, že si od něho nic dalšího nepřečteme..

kathla
13.03.2022 5 z 5

Geniální, velmi čtivé a dokonale propracované. Objeví se velmi mnoho postav a děj se pak dost větví, nicméně k pochopení pohnutek a jednání postav, prostě nutnost. Velmi jsem si užila soudní proces :) Tato trilogie si zaslouží 5* a ty dávám velmi zřídka! Jen pár knih mne takto dokázalo oslovit.

jprst
12.03.2022 5 z 5

Parádní zakončení celé trilogie, pečlivě propracovaný krimiromán, který je zapotřebí přečíst celý bez delších pauz, jinak se čtenář ztratí v ději a osudech jednotlivých postav. Ale tohle prostě pro mě nemá chybu a po nějaké době si to rád zopakuji.

Daben
27.02.2022 5 z 5

Brilantní zakončení série. Potvrdilo se, že se pro mě jedná o jednu z nejlepších trilogií 21. století.

knihomolka_jaja
06.02.2022 4 z 5

Třetí díl Larssonova Milénia mě hodně překvapil. Po přečtení prvních dvou dílů jsem měla samozřejmě nějaká očekávání, jakým směrem se děj bude asi ubírat a po přečtení cca sto devadesáti stránek mě vyvedl z mých bláhových představ. Pravda, do té doby se mi příběh hůř četl. Nějak mi nešlo se začíst, samé vyšetřování a nic zajímavého se, alespoň z mého pohledu, nedělo, ale pak se to konečně rozjelo v tom správném Stiegově stylu. Líbilo se mi, jak autor dokázal vytvářet napětí a prolínat jednotlivé dějové linie a navzdory velikému množství postav se nikdy neztratíte a vždy víte, o kom je řeč. Dále se mi líbí historické vsuvky o amazonkách na začátku každé části. Mám ráda, když můžete knihu odložit s tím, že jste se dozvěděli a naučili nenásilnou formou něco nového. A dalším plusem je u všech třech dílů takový nenásilný feminismus, který na rozdíl od mnoha jiných feminismem inspirovaných děl, není na úkor mužů. Když mi zbývalo posledních sto stránek, začínal být děj poněkud utahaný a teprve až úplný konec byl zase pořádně akční a hrozně mě bavil. Každopádně jde o kvalitně napsanou thrillerovou trilogii a vřele doporučuji.

Temi001
23.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Za mě je kniha o něco slabší než jednička. Ta byla strhující a věcná. Třetí díl obsahoval spoustu pasáží, které mě v podstatě vůbec nebavily. Dějová linka s Erikou byla sice dramatická, ale celkově mi do děje moc nezapadala. Proto nemohu dát plný počet hvězd, nicméně autorův styl se mi velmi líbí, dokáže si čtenáře získat. Třeba závěrečný soud jsem zhltla jedním dechem a Lisbeth a její advokátka při něm byly opravdu skvělé. Škoda že už se nikdy nedočkáme autorova dalšího povedeného díla.

freejazz
15.01.2022 5 z 5

moc dobře namíchaný koktejl...

ale je fakt, že jak to začalo být o tajných, chvíli mě to nebavilo. co to vlastně jsou ti tajní? ti, co si hrají na agenta 007 nebo tupí nekňubové, kteří se zhlédli ve špatných detektivkách? a když si představím ty břídily a mafiánské poskoky a podrazáky nejhrubšího kalibru, nebo pošuky, co si hrají na drsňáky a tváří se, jakoby řídili zeměkouli... prostě, tajní jsou banda pošuků a čím je jich míň, tím lépe...

ale když jsem tuto divnou pasáž protrpěl a dostal se dál, měl příběh zase skvělou dramaturgii. no, nemějte rádi Kalleho nebo Lisbeth – Pippi, nebo vlastně každého, kdo stojí na straně pravdy – ne zákona...

jenom je fakt škoda, že už si od Larssona nic nepřečteme. i když to byl komunista s někdy divnými názory... protože to, co z něj těží jeho domnělí dědicové (jaký paradox, že se po smrti stal obětí nestvůrného byrokraického systému a zdrojem příjmů těch, co ho za života moc nemuseli...) není ani zdaleka tak dobré, jako to, co třeba jenom nastínil sám.

martin_aston
12.12.2021 4 z 5

Tretí diel série tiež veľmi čítavý, ale už tak trochu prekombinovaný. Nedosiahol úroveň prvých dvoch kních. Stále dôstojné zakončenie (pôvodnej) série.

Dolik13
29.11.2021 4 z 5

Tohle bude asi můj nejdelší komentář, ale tahle kniha, respektive, série si ho zaslouží!

Na začátku musím smeknout pomyslný klobouk. Pane Larssone, byl jste, jste a budete patřit mezi největší spisovatelské ikony, které kdy byly! Vaše tři knihy (Škoda, že ne víc) jsou rozhodně něčím, co by neměl milovník knih přehlédnout a já jsem rád, že patřím k nim, jelikož série Milénia patří k tomu nejlepšímu, co jsem mohl číst.

Neskutečný, jak autor dokáže vytvořit příběh, kde je tak obrovské množství postav, jenž snad překonají i Hru o trůny. A ne, není to překážka, naopak. Žádná postava není jen obyčejnou nicneříkající figurkou, ale má svoje místo jako dílek puzzle k dokonalé skládačce.

U Lisbeth jsem zažíval tolik emocí, kdy jsem její chování nenáviděl, pak jí zase miloval a litoval. A o to jde! Knížka i celá série ve mně dokázala vyvolat emoce, překvapení a spoustu různých emocí.

Abych se ale dostal k samotnému třetímu dílu. Ten je naprosto bravurní a je to další knižní skvost. Pro mě byl ale je přeci jen o chlup slabší ve srovnání s ostatními díly.

Strašně mě mrzí, že autor zemřel takhle brzy a že nemohl pokračovat ve svém dokonalém rukopisu, nicméně o to víc má tato série své kouzlo. Určitě se vrhnu na pokračování, ke kterému zůstávám přeci jen trošku víc skeptický, ale o to víc mě to může překvapit.

Na závěr nezapomenutelná hláška: "ZASRANEJ KALE BLOMKVIST!"

Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

Závěr trilogie od Stiega Larssona byl opět super. Napínavé, čtivé, plné zvratů. Rozhodně doporučuji.

Littleben
24.11.2021 5 z 5

Nejlepší díl Milénia. Ne kvůli akčním kouskům, ne kvůli hektolitrům krve a ne kvůli sexu. Jasně, i to zde hraje určitou roli. Nicméně, tohle je Stieg Larsson, mozek severské krimi. Sofistikovanost celé zápletky, která dalece přesahuje pouhé vyšetřování vraždy, jako tomu bývá u ,,obyčejných" krimi, dechberoucí dialogy, neuvěřitelná realističnost postav, famózní zápas šedých mozkových buněk při soudním řízení... to vše je, shrnuto pod jedním slovem, naprosto !GENIÁLNÍ!

Lioncz24
19.09.2021 5 z 5

Třetí skládka dočtená
Je to napínavé strhující a poutavé. Ach ta Lisbeth konečně je volná. Jen je škoda že ten Spisovatel umřel hold prohrál boj s rakovinou. R.I.P.
Za mě se nejvíc líbil druhý díl ale každý díl má dobrou atmosféru

Emberas
19.09.2021 3 z 5

Tento díl je z celé série dle mého soudu nejslabší. Neustále jsem se ztrácel a při čtení mi myšlenky utíkaly jinam. Dokonce jsem některé pasáže přeskakoval, což u většiny knih nedělám.

zfilmováno krimi švédské detektivky poslední kniha autora

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Dívka, která kopla do vosího hnízda je v

Přečtených9 128x
Knihotéce1 993x