Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254615/bmid_dievca-ktore-uviazlo-v-pavucej-siet-SMs-254615.jpg 4 2163 526

Milénium / Millennium série

Časopis Millennium má nových vlastníkov. Zlé jazyky tvrdia, že éra Mikaela Blomkvista sa skončila, aj sám Blomkvist zvažuje zmenu zamestnania. Lisbeth Salanderová sa zdanlivo bezdôvodne zapojí do hackerského útoku. Berie na seba riziká, ktorým sa doteraz vyhýbala. Toto sa na ňu nepodobá. Špičkový odborník na výskum umelej inteligencie profesor Frans Balder zavolá uprostred noci Blomkvistovi, aby ho informoval, že disponuje šokujúcimi informáciami o amerických tajných službách. Prezradí mu, že bol v kontakte s mladou geniálnou hackerkou. Blomkvist tuší, o koho ide. V Blomkvistovi skrsne nádej na senzačné odhalenie, ktoré on aj časopis Millennium zúfalo potrebujú. Ako zvyčajne, Lisbeth Salanderová sleduje svoje vlastné ciele. Nadišiel čas, aby sa ich životné cesty opäť stretli. Román Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti z pera Davida Lagercrantza je štvrtým dielom fenomenálnej série Millennium Stiega Larssona, autora prvých troch častí (Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, Vzdušný zámok, ktorý vybuchol).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Det som inte dödar oss , 2015

Lukeronka
21.08.2020 5 z 5

Každý kritizuje, že už to není Milénium a že to Lagercrantz nezvládl. Já si to nemyslím, knížka se mi líbila stejně, jako ty předchozí a klobouk dolů, že někdo zkusil pokračovat v tak vysoko nastavené laťce.

jaroiva
30.07.2020 3 z 5

Není to Larsson, ale obyčejná detektivka, osoby a obsazení náhodou stejné jako u originál Milénia. Celkem slušná krimi, ale na hony vzdálená Larssonovi. Nesmí chybět do očí bijící product placement, který jsem Larssonovi odpustila, ale tady už ho neberu.
... a prolomit "analogově" RSA algoritmus? Ona je to nakonec sci-fi! Věřím, že autisté můžou být v určitých oblastech schopní rychlých výpočtů, ale odsud posud. Za tohle prostě musím ještě hvězdičku strhnout.
Myslím, že dalším dílem už nepotřebuji pokračovat.

EDIT: po přečtení nějaké té naučné literatury hvězdičku vracím, ale ani tak to moc nepomohlo :D

mirec88
26.06.2020 4 z 5

Ale áno, dalo sa to. Som rád, že osudy Lisbeth a Mikaela pokračujú a hoci to už nie je Stieg Larssen, ale aj Lagercrantz je dobrý. Nie nastopercent, ale sú to lepšie 4 hviezdičky.

starejĎurda
08.06.2020 2 z 5

Pro mě obrovské zklamání. Je to jako dvakrát nastavená kaše. Bez chuti a bez zápachu. Duch Milénia se vytratil spolu s Larssonem.

ctenarkaEva
05.06.2020 5 z 5

Byla jsem zvědavá, jak si jiný autor poradil s pokračováním skvělého Milénia. Oceňuji jeho snahu, určitě nebylo jednoduché navázat a vymyslet další možné pokračování. Tento díl se mi líbil, i když originál je jen jeden.

cluci
30.05.2020 4 z 5

Millenium 2, berme to tak. David Lagercrantz se toho zhostil, aby to mělo pokračování. Srovnávat se to nedá, ale zhostil se toho barvurně. A poslech audioknihy v podání Martina Stránského to hezky zpestřuje

katst
11.05.2020 5 z 5

Nebudu knihu od Lagercrantze srovnávat s díly, které napsal Larsson. To se prostě nedá a nebylo by to fér. Tohle prostě není Larsson a nemůže být. Jeho styl psaní byl jedinečný, to nelze okopírovat a naučit se...

Každopádně ale Lagercrantze navázal na předchozí díly naprosto bravurně.
Muselo to chtít hodně odvahy se do toho vůbec pustit. A přestože chybí ona složitost a těžkopádnost předchozích dílů, je kniha velmi povedená a bavila mě.

Maevie
27.04.2020 4 z 5

Pokračování mimořádné trilogie Milénium od Davida Lagercrantze ve mně vzbuzovalo obavy i očekávání. Podaří se navázat tam, kde Stieg Larsson nedobrovolně skončil? Udrží se kvalita knih? Odpověď v podobě Dívky v pavoučí síti byla překvapením.

David Lagercrantz je stejně jako Stieg Larsson novinář a na knize je to znát. Autor navázal na trilogii neuvěřitelným příběhem, k jehož rozmotání je potřeba důvtip Mikaela Blomkvista i inteligence Lisbeth Salanderové. Přišel s dějovými zvraty i skvělou zápletkou. Postavy si pouze nevypůjčil, ale rozvíjel jejich příběh i charakter. Byť u Lisbeth je to často kritizováno, těžko říci, jak si její vývoj představoval její stvořitel. Je těžké věřit, že by prožité události neměly na její chování žádný vliv.

Výměnu autorů i přes pochvaly výše ale pocítíte. David Lagercrantz se často zbytečně ubírá k vysvětlujícím poznámkám, jeho příběh není tak hutný a komplikovaný jako Larssonovy díly. Mění se také samotný žánr knih. Zatímco původní Milénium byla komplikovaná spleť špinavostí, kterou autor s novinářskou pečlivostí vytáhl na povrch a skrz kterou obžaloval společnost, Lagercrantzovo pokračování je klasickou severskou detektivkou.

Ve výsledku je Dívka v pavoučí síti skvělý román, čtivý a napínavý, u kterého není důvod být přísný kvůli odlišnostem od původní trilogie.

careras.c
25.04.2020 3 z 5

není to to pravé Larsonové ....

miichaaeelaa
18.04.2020 2 z 5

Připadá mi, že si autor vzal moc velké sousto. Kniha není špatná, ale s předchozími díly se to opravdu nemůže srovnávat.
Prvních 140 stran se nic zajímavého nedělo a z ničeho nic se to rozjelo takovým způsobem, že jsem se nedokázala odtrhnout. Najednou jsem četla skvělé pokračování původní trilogie. Bohužel to byla jenom chvilková domněnka.
Postavy se chovaly divně - Lisbeth, která si střežila své soukromí a vše pořádně promýšlela, začala jednat bezhlavě. Že má zázračné schopnosti a vyjde ze všeho živá, jsme se mohli přesvědčit už v Dívka, která kopla do vosího hnízda. Takže mě některé pasáže vůbec nepřekvapily a dopředu jsem věděla, jak to skončí.
Mikael během chvilky poznal někoho, o kom předtím nic nevěděl, neznal dokonce ani vzhled dané osoby. Jeho vyhoření se také celkem brzy vyřešilo. Informace do tolik potřebného článku se mu začaly sypat z každé strany.
Některé postavy byly přímo geniální a znali podrobnosti tajných záležitostí. Nebo mohly zabránit něčemu velkému a nezasáhly.

Daiv666
14.04.2020 3 z 5

Už to není ono...je znát, že to píše jiný spisovatel. Ale chtěla jsem se dozvědět jak to s Lisbeth a Mikaelem dopadne, takže jsem je všechny přečetla.

Arella
12.04.2020 3 z 5

Za mě byl tenhle kousek slabší a rozhodně nedosahoval úrovně původní trilogie. Námět a zápletka jsou zajímavé, ale první třetina knihy byla spíše nudná a pak když už se "to teda rozjelo" tomu pořád něco chybělo. Autor ve mně nedokázal udržet napětí a celkově jsem se spíš těšila až knihu dočtu spíš než bych se těšila jak tohle skončí.

neheria
04.04.2020 4 z 5

Vcelku důstojné pokračovaní původní série hezky zachovávající postavy, jejich vztahy i celkovou atmosféru původních děl. Zápletka mi přišla na Milénium dost tuctová a předvídatelná, některý jevy naopak hodně extrémní. Třeba hlavní záporák.

Ajrad1981
22.03.2020 3 z 5

Tahle knížka snad nemá hlavní postavu, ale tak vzhledem k odkazu Stiega Larssona to asi bude Lisbeth a Mikael. Jinak je tam postav až moc a některá jména mi přišla zmíněná úplně zbytečně, pro příběh neměla moc význam. Stejně tak jako některé dialogy tam byly asi jen proto, aby příběh natáhly. To samé bych mohla říct o většině technických popisů, kolik čtenářů může pochopit ajťácké věci? Postava K. mi přišla až nereálná, takhle si omotávat kolem prstu 99% populace snad ani není možné! Samotný nápad ani příběh by nebyly špatné, jen by to chtělo poněkud poupravit zpracování.

Sudin
29.02.2020 5 z 5

Mně osobně se to líbilo. Pěkně propojené a navázáno na původní sérii, autor je samozřejmě jiný čemuž i odpovídá styl psaní, každopádně původní myšlenku se podařilo udržet. Spokojenost.

vojteska70
18.02.2020 1 z 5

Ne a ne. Vůbec mně to nechytlo.

zdendula31
18.02.2020 5 z 5

Trošku jsem se pokračování Milénia bála,ale vůbec jsem nebyla zklamaná.

petr_
17.01.2020 4 z 5

Souhlasím, že to Milenium není, kniha mě okamžitě nevcucla, protože se děj začal slušně rozvíjet až v třetí třetině. Autor se často soustředí na popisy činnosti různých organizací, jako např. NSA a tím se vytrácí to co bylo na Miléniu zajímavé, a to je psychologie postav. Například Ed mi připadá, jako postava, která je epizodní, ale v příběhu jí je dán příliš velký prostor. Také rozuzlení pomocí zašifrovaného dokumentu mi připadá příliš rychlé a s málo předchozími indiciemi.
Kniha je ale zajímavá, možná neměla být napsána v prostředí Milénia, ale s jinými postavami, v jiném prostředí, aby to člověk nemusel srovnávat.

ashburton
14.01.2020 4 z 5

Milénium to není, ale je to slušné čtení, uvidíme co bude dál...

milena8281
03.01.2020 5 z 5

Kniha mě okamžitě vcucla do děje jako černá díra, aby mě za pár hodin vyplivla ven naprosto nadšenou. Mě to bavilo. Už se těším na další díl.