Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254615/bmid_dievca-ktore-uviazlo-v-pavucej-siet-SMs-254615.jpg 4 2163 526

Milénium / Millennium série

Časopis Millennium má nových vlastníkov. Zlé jazyky tvrdia, že éra Mikaela Blomkvista sa skončila, aj sám Blomkvist zvažuje zmenu zamestnania. Lisbeth Salanderová sa zdanlivo bezdôvodne zapojí do hackerského útoku. Berie na seba riziká, ktorým sa doteraz vyhýbala. Toto sa na ňu nepodobá. Špičkový odborník na výskum umelej inteligencie profesor Frans Balder zavolá uprostred noci Blomkvistovi, aby ho informoval, že disponuje šokujúcimi informáciami o amerických tajných službách. Prezradí mu, že bol v kontakte s mladou geniálnou hackerkou. Blomkvist tuší, o koho ide. V Blomkvistovi skrsne nádej na senzačné odhalenie, ktoré on aj časopis Millennium zúfalo potrebujú. Ako zvyčajne, Lisbeth Salanderová sleduje svoje vlastné ciele. Nadišiel čas, aby sa ich životné cesty opäť stretli. Román Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti z pera Davida Lagercrantza je štvrtým dielom fenomenálnej série Millennium Stiega Larssona, autora prvých troch častí (Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, Vzdušný zámok, ktorý vybuchol).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Det som inte dödar oss , 2015

janina66
12.07.2022 5 z 5

Mně se kniha opět líbila. Jsou v ní všechny postavy z původní trilogie, a to mi ke spokojenosti stačí. Lisbeth mě prostě baví. Líbilo se mi, jak si rozumněla s malým autistou. Opě, jako předešlé, jsem poslouchala audioknihu. Už mám připravené pokračování.

Dolik13
08.07.2022 5 z 5

Když jsem se doslechl, že v Miléniu bude pokračovat spisovatel, jehož nejlepší kniha je životopis o Zlatanu Ibrahimoviči, říkal jsem si, že to bude strašný propadák. Nicméně! Já ten knize nakonec plný počet musím dát!

Ano, je vidět, že rukopis autora je lehce odlišný. Larsonna nikdo nenahradí a nenahradí ani jeho skvostný cit pro sebemenší detail. Jenže Lagercrantz dokázal probudit postavy k životu, Blomkvist mi přišel jako TEN Blomkvist. Lisbeth mi přišla jako TA Lisbeth. Jednoduše jsem cítil, že čtu vlastně něco jiného než Milénium, ale vlastně to Milénium je, jen trošku jiné. Zní to až moc filozoficky, a to jsem nic nepil. :D

V kontextu mého příspěvku chci říct, že jsem byl spokojený a z původního skepticismu a nedůvěry vzešlo zajímavé pokračování, které není tak famózní jako od Larssona, ale i tak tento díl patří mezi velmi dobré detektivky.

Katulinka69
09.05.2022 3 z 5

Poklona autorovi za vyvedené pokračování Milénia

Pítrs85
04.05.2022 2 z 5

I když jsem se ke čtvrtému Miléniu snažil od začátku přistupovat bez předsudků, že to napsal "ten druhý spisovatel" a ne autor 'originální' trilogie Stieg Larsson, přeci jen se určitému porovnání, nebo myšlenkám, jak by asi to pokračování vypadalo od samotného Stiega, nevyhnete. Začátek Dívky v pavoučí síti je ještě nadějný a snese vysoká očekávání, jenže zhruba v polovině se to Lagercrantzovi jaksi rozpadlo a vznikl mu z toho zaprvé naprosto neoriginální příběh a zadruhé něco tak hrozně přehnaného, že už se těšíte na poslední stranu, na konec, který je však ještě horší než ten děj předchozí (Spoiler(?) něco tak sluníčkového v jinak "temném"thrilleru se teda nevidí). Takže takhle ne, nechte už Lisbeth spát, nebo aspoň najděte někoho schopnějšího, kdo dokáže Larssonem rozepsaný materiál zpracovat daleko lépe.

IvetaZ
17.01.2022 3 z 5

Důstojné pokračování Larssonova Milénia, ale to téma s umělou inteligencí... Nějak jsem se do toho nedokázala ponořit.

Petass
14.01.2022 3 z 5

Navázala jsem rovnou po prvních dílech a musím říct, že očekávání hrůzného zážitku a znechuceného odložení knihy se nekonalo. Občas skřípe nějaký ten dialog, nemá to úplně plynulost a energii předchozích dílů, ale taky to není vůbec špatné. Lisbeth a Michael nejsou vůbec jednoduchá individua, ale zde pro mě znovu ožili, což se ale o některých vedlejších postavách říct nedá. Zápletka série se víceméně odhalila. Uvidíme, zda mě autor jen netahá za nos. Dám tomu šanci a pustím se do dalšího dílu. Klobouk dolů před autorem, že měl vůbec koule se do pokračování pustit.

aliza
07.01.2022 5 z 5

Nečetla jsem žádné předchozí díly, takže nemůžu srovnávat. Ale kniha se četla skvěle, bylo to napínavé a jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovně.

absa2611
04.01.2022 5 z 5

Už je to delší doba, kdy jsem četla první tři díly. Trochu jsem se proto bála, že si nebudu pamatovat o co šlo, případné návaznosti a podobně, hlavní má obava ale byla ze změny autora.
Vše bylo zbytečné - kniha mě chytla hned od začátku, autorův styl mi maximálně vyhovoval a já už se těším na další pokračování.

konicekbily
03.12.2021 4 z 5

Poprvé jsem přečetl knihu v roce 2015, byl jsem nadšen, že vychází pokračování Milenia. Tehdy se mi kniha nelíbila, ale nyní, když, byly vydány další dva díly, jsem se rozhodl, že udělím amnestii a budu pokračovat ve čtení celé řady. Napodruhé mi kniha nepřipadá tak odpudivá, pochopil jsem styl nového spisovatele a Lisbeth Salanderová si určitě zaslouží, abych její osud dál sledoval. S vědomím, že budu k autorovi tolerantní.

Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

Trochu jsem měl obavu z pokračování od jiného autora ale za mě opět super. Zajímavé, napínavé, čtivé. Určitě doporučuji.

Tenere
23.11.2021 4 z 5

Ano, je to jiné než předchozí díly. Připadá mi to více akční a přímé (možná jednodušší?), takže mi stránky rychle ubíhaly. Takových 100-200 stran navíc by mi nevadilo. Myslím, že se autor dost snažil držet předlohy a odvedl dobrou práci, dobře navázal na předchozí děj a zároveň ho rozvíjí. Jdu na další díl.

elki
17.11.2021 5 z 5

Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, krásně napsané, napínavé, tajemné, ráda si někdy přečtu znovu. Kniha měla hodně stran, přesto mi připadalo, že jsem ji přečetla příliš rychle, mrzelo mě, že už je konec.

Mirek240
14.09.2021 5 z 5

To, ze jsem si pred chvili objednal dalsi dva dily teto serie je vlastne ta nejlepsi recenze pro tuto knihu. Jsem spokojeny, pribeh me bavil, mel tempo, ozily zname postavy a navic se cele divadlo rozehralo dal. Tesim se na dalsi dil…

Daura
29.08.2021 4 z 5

Neviem, čo si ľudia sťažujú. Nedopracovať takto geniálny príbeh by bol hriech. Hold, do Stigovej hlavy už fakt nikto neuvidí, ale Davidove spracovanie je lepšie, než by kto iný zvládol. Buďme radi, že sme mohli príbeh dočítať.

Dada077
26.08.2021 5 z 5

Dobré, dokonca veľmi dobré. A prečo nie? Stieg Larssonova tvorba ako odistený granát dopadla do južnejšej Európy a ostatného sveta, spiaceho na Angelikách, Steelovkách a hoci aj Christiovkách a McBainovkách. Otvorila cestu pre severské krimi, ktorou sa následne viezol Nesbo, Axl Sund, Lier Horst, Ohlssonová...
Lagercrantz na výzvu Larssonových blízkych uchopil vlákno nedokončeného a za pomoci vlastnej fantázie vyniesol svoju kožu na trh. S témou priemyselnej špionáže a zneužívania informácií v najvyšších kruhoch.
Obdivuhodná odvaha a trpezlivosť, nechať dobrovoľne oklieštených konzumentov písaného slova otierať svoje neschopnosťou, či závisťou spútané mozgy o bludnú predstavu, že len staré dobré môže byť dobré.
Pokračovanie Larssona z pera Lagercrantza bolo pre mňa čitateľné, zaujímavé, napínavé, poučné. Idem na ďalšiu časť.
citát: "Žijeme vo svete, kde zdravý človek má všetky dôvody na paranoju."

tabaluga
24.06.2021 4 z 5

Ale jo, líbilo se mi to. Myslím, že by byla ztráta času srovnávat vyprávění Larssona s panem Lagercrantzem, oba mají své kouzlo. Lisbeth a Mikael jsou absolutně nesourodá dvojka a jsem zvědavá, kam nás zavede další pokračování série Milénium. Musím tedy uznat, že pan Larsson to měl jistě lépe promyšlené.

PPardinio
26.05.2021 4 z 5

Ve vyprávění je znát rozdílný styl autorů, což se dalo očekávat. S.Larsson dokázal mnohem barvitěji popsat chování postav a přiblížit čtenářům novinářskou práci v Miléniu (Nebyl jsem úplně fandou redakčních kapitol). D.Lagercrantz to neměl určitě jednoduché. S osudy Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomqvista se však popral velice dobře. Příběh uchopil malinko jinak, ale přesto čtivě a napínavě. Problém jsem měl s tím, že ke gradaci příběhu došlo tak ve 4/5 knížky. Její zbývající část byla již jen takový dojezd, kde se autor nepouštěl do ničeho ohromujícího.
Mikael byl v ději spíš pojítkem s Lisbeth. Jeho novinářská práce byla autorem dost okleštěná. Veškeré informace, které posouvaly děj, mu postavy spíše náhodně pověděly. Nejvíce pak byla Mikaelova novinářská linka zkrácená při práci na vydání časopisu Milénium u případu "Desetiletí" (Za mě i celkem plus).
Lisbeth si zachovala své povahové rysy, ale autor jí zde vykreslil až moc nadpřirozeně a dokonale. Její povaha tak byla méně uvěřitelná (např. úžasná hackerka, boxerský trénink, souboj na skále s prostřelenou rukou...)
Jo a kam zmizelo kafe? :-)

TerezaaBaarova
19.05.2021 3 z 5

Není lehké navázat tam, kde někdo jiný přestal.
Lisbeth nebyla stejná, Mikael už vůbec ne. Je to pochopitelné, do hlavy Stiega nikdo neviděl a David nemůže navázat, tam kde, pan autor, bohužel, přestal.. sérii samozřejmě dočtu, snaha se cení.

Smkno
28.04.2021 4 z 5

Překonala jsem strach, abych si nezkazila dojem z první trilogie a dala se do čtení- a byla jsem příjemně překvapená. Kyberprostor trochu komplikovanější, ale neovlivnilo to vnímání dějové linky. A připadá mi, že je Lisbeth lehce polidštěná.

RickyRicardo
29.03.2021 5 z 5

Původně jsem chtěl dát 4* ale ten konec se mi tak strašné moc líbil že dávám 5* boží.